Страшниот Суд

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Еве веќе се ближи страшниот суд па да видиме како тоа ќе изгледа. На што ќе личи дал ќе биди некоја атракција со светла, грмотевици земјотреси и масовни сцени или то ќе се случи поскромно. Пошо има овде на форумо верници кои се запознати со правните процедури на Бог би било убо да кажат и опишат ако можи сликовито какво е сценаријото... агендата.
Секое судење си има Судија (Бог вероватно) обвинет (човекот како поединец) и обвинител и адвокат (застапник на обвинетиот) Плус судска полиција и можеби посматрачи на судењето. Не ми е јасно кој ќе биди обвинителот и адвокатот. Значи пред лицето на бога (тоа фанфари и труби на ангели) те прозиваат и збор зема обвинителот “Чесен боже ние овде ќе докажеме дека лицето Лет 3 на ден тој и тој имал сексуални односи со комшивката таа и таа која во тоа време беше во брак со оној и оној те сходно законот направил казниво дело прељуба. Истиот делото го повторил и на тој и тој ден, и на тој и тој ден со што покажал дека е непоправлив грешник, та затоа предлагам и барам од судот истиот да донесе најстрога казна то ест вечни маки во пеколта. Благодарам Ај рест мај кејс. (Незадоволен џагор во судницата)
Сега станува адвокатот. Почитуван Боже, ова што го кажа обвинителот се небулози и непоткрепени со никакви докази и спрема оа обични лаги. Мојот клиент е чесен и добар човек убав, паметен, духовит, интелигентен и добро обдарен и не е ни чудо што жените трчаа по него. Но за да постои дело мора да има и докази и ако нема докази барам обвинението да се отфрли во целост и мојот клиент да се ослободи да оди правец у рај. (Џагор и одобрување во публиката).......................

јас мислам дека вака нешто би било ... ако некој има друга идеја нека каже.
 

Dreamer_32

Unstopable
Член од
23 октомври 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Еве веќе се ближи страшниот суд па да видиме како тоа ќе изгледа. На што ќе личи дал ќе биди некоја атракција со светла, грмотевици земјотреси и масовни сцени или то ќе се случи поскромно. Пошо има овде на форумо верници кои се запознати со правните процедури на Бог би било убо да кажат и опишат ако можи сликовито какво е сценаријото... агендата.
Секое судење си има Судија (Бог вероватно) обвинет (човекот како поединец) и обвинител и адвокат (застапник на обвинетиот) Плус судска полиција и можеби посматрачи на судењето. Не ми е јасно кој ќе биди обвинителот и адвокатот. Значи пред лицето на бога (тоа фанфари и труби на ангели) те прозиваат и збор зема обвинителот “Чесен боже ние овде ќе докажеме дека лицето Лет 3 на ден тој и тој имал сексуални односи со комшивката таа и таа која во тоа време беше во брак со оној и оној те сходно законот направил казниво дело прељуба. Истиот делото го повторил и на тој и тој ден, и на тој и тој ден со што покажал дека е непоправлив грешник, та затоа предлагам и барам од судот истиот да донесе најстрога казна то ест вечни маки во пеколта. Благодарам Ај рест мај кејс. (Незадоволен џагор во судницата)
Сега станува адвокатот. Почитуван Боже, ова што го кажа обвинителот се небулози и непоткрепени со никакви докази и спрема оа обични лаги. Мојот клиент е чесен и добар човек убав, паметен, духовит, интелигентен и добро обдарен и не е ни чудо што жените трчаа по него. Но за да постои дело мора да има и докази и ако нема докази барам обвинението да се отфрли во целост и мојот клиент да се ослободи да оди правец у рај. (Џагор и одобрување во публиката).......................

јас мислам дека вака нешто би било ... ако некој има друга идеја нека каже.
На Бог не му трбаат адвокати, обвинители и докази Тој се гледа и се знае. Така да според мене страшниот суд ќе биде многу по малку спектакуларен одколку што се очекува, едноставно тие што се за во рајот ќе одат во рајот а тие што се за во пеколот во пеколот и тоа е тоа.
GAME OVER​
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Страшниот суд е многу детално опишан од Светиите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
На Бог не му трбаат адвокати, обвинители и докази Тој се гледа и се знае. Така да според мене страшниот суд ќе биде многу по малку спектакуларен одколку што се очекува, едноставно тие што се за во рајот ќе одат во рајот а тие што се за во пеколот во пеколот и тоа е тоа.
GAME OVER​
Така судеа стаљинисти и фашисти.
Една особа и судија и адвокат и обвинител и џелат.
Зарем на таму одиме. Дали треба таков закон и на земјата да спроведиме, ќе одбериме еден кој и ќе обвини и ќе суди и ќе биди адвокат и џелат.
Не е тоа ама баш ич фер ни праведно.
Плус во сите демократски земји си имаш апелација, можност на жалба, на страшниот суд вероватно ќе суди Исус а може да миу се поднеси жалба на татко му (Не јосиф - земниот татко туку духовниот татко - Бог) и тој после може предметот да го врати на повторно разгледување.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Самите ќе се осудиме во зависност од тоа како ќе го перцепираме Бога кога ќе дојде, ќе настапи една моќна тишина, некому ќе биде максимално добра и исполнувачка, некому хорор без крај.
Лет 3, јас мислам дека првенствено ќе ни се суди (ќе се осудиме) поради тоа што сме, а не што сме правеле. :)
А конкретно судниот ден на Земјата, не верувам дека ќе биде од Него.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Мене то судење и закони не ме фаќаат. То е само за христијани. Тие потпаѓаат под уставот христијански и тие одговараат пред нивниот бог.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Јас го признавам саде судот на мојата Партија...„-Тито.
 

MaryJane

It's alive!
Член од
11 јуни 2008
Мислења
369
Поени од реакции
33
Еве веќе се ближи страшниот суд па да видиме како тоа ќе изгледа. На што ќе личи дал ќе биди некоја атракција со светла, грмотевици земјотреси и масовни сцени или то ќе се случи поскромно. Пошо има овде на форумо верници кои се запознати со правните процедури на Бог би било убо да кажат и опишат ако можи сликовито какво е сценаријото... агендата.
Секое судење си има Судија (Бог вероватно) обвинет (човекот како поединец) и обвинител и адвокат (застапник на обвинетиот) Плус судска полиција и можеби посматрачи на судењето. Не ми е јасно кој ќе биди обвинителот и адвокатот. Значи пред лицето на бога (тоа фанфари и труби на ангели) те прозиваат и збор зема обвинителот “Чесен боже ние овде ќе докажеме дека лицето Лет 3 на ден тој и тој имал сексуални односи со комшивката таа и таа која во тоа време беше во брак со оној и оној те сходно законот направил казниво дело прељуба. Истиот делото го повторил и на тој и тој ден, и на тој и тој ден со што покажал дека е непоправлив грешник, та затоа предлагам и барам од судот истиот да донесе најстрога казна то ест вечни маки во пеколта. Благодарам Ај рест мај кејс. (Незадоволен џагор во судницата)
Сега станува адвокатот. Почитуван Боже, ова што го кажа обвинителот се небулози и непоткрепени со никакви докази и спрема оа обични лаги. Мојот клиент е чесен и добар човек убав, паметен, духовит, интелигентен и добро обдарен и не е ни чудо што жените трчаа по него. Но за да постои дело мора да има и докази и ако нема докази барам обвинението да се отфрли во целост и мојот клиент да се ослободи да оди правец у рај. (Џагор и одобрување во публиката).......................

јас мислам дека вака нешто би било ... ако некој има друга идеја нека каже.
ахахахаххаха :bravo: за муабетов
само една ситница заборај,кај че биди судењево?основен,апелационен,врховен или? :wink:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ахахахаххаха :bravo: за муабетов
само една ситница заборај,кај че биди судењево?основен,апелационен,врховен или? :wink:
Врховен,врховен...и тоа без перики...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
ахахахаххаха :bravo: за муабетов
само една ситница заборај,кај че биди судењево?основен,апелационен,врховен или? :wink:
Пошто не сум крстен (неам написмен договор со Бог в црква заверено) молам некој од верниците кои се крстени да си погледаат во тоа крштеничето од црква што им е да прочитаат би требало најдолу да стои

ВО СЛУЧАЈ НА СПОР НАДЛЕЖЕН Е ????????? СУД.
 
A

ateist

Гостин
„...Јас го признавам саде судот на мојата Партија...„-Тито.
хахаха...........ама и у партијата имало стрељотки.....ако некој им руши углед...

интересен коментар имаше вчера на тв Сител дека Синодот на МПЦ си изгласал

одлука дека нее вмешан во случајот хотел Изгрев ............

а што ако судот донесе поинаква одлука ?

или штом Синодот така решил значи Бог така рекол ?

На Бог не му трбаат адвокати, обвинители и докази Тој се гледа и се знае. Така да според мене страшниот суд ќе биде многу по малку спектакуларен одколку што се очекува, едноставно тие што се за во рајот ќе одат во рајот а тие што се за во пеколот во пеколот и тоа е тоа.
GAME OVER​
хммммммммммммм
а нели е така многу нефер некој цело време да те гледа ( мене дури мањачки ми изгледа де ) како праиш гревој за во пеколот и да си ќути цело време ?

Пошто не сум крстен (неам написмен договор со Бог в црква заверено) молам некој од верниците кои се крстени да си погледаат во тоа крштеничето од црква што им е да прочитаат би требало најдолу да стои

ВО СЛУЧАЈ НА СПОР НАДЛЕЖЕН Е ????????? СУД.
Судот во Хаг или Стразбур......зависи колку пари и време а галиба и врски имаш таму
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А над страшниов суд има Уставен (пострашен) или најстрашен е тој ?
 

Dreamer_32

Unstopable
Член од
23 октомври 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Така судеа стаљинисти и фашисти.
Една особа и судија и адвокат и обвинител и џелат.
Зарем на таму одиме. Дали треба таков закон и на земјата да спроведиме, ќе одбериме еден кој и ќе обвини и ќе суди и ќе биди адвокат и џелат.

Не е тоа ама баш ич фер ни праведно.
Плус во сите демократски земји си имаш апелација, можност на жалба, на страшниот суд вероватно ќе суди Исус а може да миу се поднеси жалба на татко му (Не јосиф - земниот татко туку духовниот татко - Бог) и тој после може предметот да го врати на повторно разгледување.
Да судеа ама тие не беа ни сезнајни ни семоќни така што нивниот суд може да биде доведен во прашање, а Божјиот неможи Тој се гледа и се знае.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Да судеа ама тие не беа ни сезнајни ни семоќни така што нивниот суд може да биде доведен во прашање, а Божјиот неможи Тој се гледа и се знае.
Шом бог во свои раце зема да биди и обвинител и судија и џелат за ист случај то е сумњива работа и со то треба да се позанимава антикорупциската.
Прво тој како обвинител ко ќе те обвини нема после ко судија да се резили и да сам себе си се негира со отфрлање на обвинението така да во случајот немаме фер и праведно судење. Има сукоб на интереси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom