Етнички смени

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Живеам во Скопје и ти гарантирам дека од Албанци имам изедено двапати повеќе ќотек од тебе, па после ние сме се собирале и сме ги барале нив и така до недоглед, значи пак да кажам вака не оди работата ама ај, решение школо за Албанците некаде горе по планините.
Не е работата кој колку ќотек изел.
Претходниот коментар не ти беше во ред бидејки ги поистоветуваш провокаторите и кривците за тепачката со жртвите и децата кои немаат никаква кривица за истата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Не е работата кој колку ќотек изел.
Претходниот коментар не ти беше во ред бидејки ги поистоветуваш провокаторите и кривците за тепачката со жртвите и децата кои немаат никаква кривица за истата.


Да тука си во право, некој мора да ја почне а традицијата знаеме на која страна е, поентата ми е општо со вакви работи дека никаде не се оди.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Добро децава што се истепани..и секогаш. повердени..имаат родители? чичко вујко.. што и дае..?
Јас се степав...т.е. не се ни степав...неко гркав неколку провокативни удари и искината блуза..од соученик.. ама размислував вака..ние сме 2 година..средно..уштре 2 ке учиме а после тоа и ке се срекаваме..до акде да се оди со ова?..ги истрпив провокациите..ама си отидов дома.. и веднаш им кажав на моите што се случувало..фино моите исконтактираа со неговите..му укажаа од кои причини и сакаат да се реши проблемот, ако има проблем..а ако уште еднаш ме зачепка без причина, да си имаат во предвид..
Е па сеа..со дечкото сум пријател..не другар еми пријател ке се видиме ке си попрајме муабет..ке се договориме та и за кафе ..итн.итн..
Просто можев да му вратам...да се искршиме.. И не ме боли тоа што ме замавал...тоа не го прави посилен..него верувам мене попаметен порационален.. и денес би му праел ферка ако е за тоа :)
Шала на страна.. во целава прикаска..ги видов учениците на телевизија, ја слушнав директорката, партиите , градоначалникот, наставниците, полицијата.... А РОДИТЕЛИТЕ? каде се тие? ..
 
K

KomitaMKD

Гостин
Добро децава што се истепани..и секогаш. повердени..имаат родители? чичко вујко.. што и дае..?
Јас се степав...т.е. не се ни степав...неко гркав неколку провокативни удари и искината блуза..од соученик.. ама размислував вака..ние сме 2 година..средно..уштре 2 ке учиме а после тоа и ке се срекаваме..до акде да се оди со ова?..ги истрпив провокациите..ама си отидов дома.. и веднаш им кажав на моите што се случувало..фино моите исконтактираа со неговите..му укажаа од кои причини и сакаат да се реши проблемот, ако има проблем..а ако уште еднаш ме зачепка без причина, да си имаат во предвид..
Е па сеа..со дечкото сум пријател..не другар еми пријател ке се видиме ке си попрајме муабет..ке се договориме та и за кафе ..итн.итн..
Просто можев да му вратам...да се искршиме.. И не ме боли тоа што ме замавал...тоа не го прави посилен..него верувам мене попаметен порационален.. и денес би му праел ферка ако е за тоа :)
Шала на страна.. во целава прикаска..ги видов учениците на телевизија, ја слушнав директорката, партиите , градоначалникот, наставниците, полицијата.... А РОДИТЕЛИТЕ? каде се тие? ..
Izgleda ne si pratel dovolno.Celo vreme roditelite bea vkluceni vo pregovorite i vo sostanocite.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Мене не ми е јасно дали во Струга има полиција...???
Струга е град од 18 илјади жители ....
20 полицајци можат да го покријат цел град , неможе мува да пролети а не група од 60 луге...И тоа со шипки во раце...
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Мене не ми е јасно дали во Струга има полиција...???
Струга е град од 18 илјади жители ....
20 полицајци можат да го покријат цел град , неможе мува да пролети а не група од 60 луге...И тоа со шипки во раце...
Така изгледа ама не е баш толку лесно.
Ако некој наумил да прави инциденти тешко дека полицијата би можела секогаш и на секое место да ги спречи.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Така изгледа ама не е баш толку лесно.
Ако некој наумил да прави инциденти тешко дека полицијата би можела секогаш и на секое место да ги спречи.
Начисто сум сигурен дека огромен дел од полицијата се албанци и се вмешани во тоа.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Izgleda ne si pratel dovolno.Celo vreme roditelite bea vkluceni vo pregovorite i vo sostanocite.
по се изгледа..нивните деца никогаш не ги истепале..нели? Секој родител за своето дете..па да видиме..
Лугето формираат групи откако индивидуално секој ке почне да си се бори за себе.. кај нас пракса е..ке направи еден група навидувам да се посилни..и се во принцип, али ги користат за да ги заштитат конкретно сопствените деца.
Муабетот отрплика ми беше баш тој.. И моите се вклучиле во преговори..и биле успешни, да не наведувам зошто? затоа што ако кркав следниот ден...што мислеше дека ке беше со другиот?
Каде се родителите сега да излезат и да протестираат пред полицијата? да блокираат улиците..па и школото...? па нека одат професорите после да ги видам нека рабтотат, па и останатите да учат...
Се мислев..дека кога ке настане таа диспорпорција..и кога ке дојдат македонците отпрлика на 30 % во училиштето.. дека..македонците на еден начин ке се гетоизираат..и ке се движат во групи..и ке се посоединети и ке се држат мегу себе..ама..излеа не е така..
јас Нико нестор завршив 2002..бреемногу години испаднале..тогаш..мисламд дека односот беше 60-40 на македонска страна.. тогаш почна да пука тиквата..
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Начисто сум сигурен дека огромен дел од полицијата се албанци и се вмешани во тоа.
Се согласувам со тебе.
Но мене муабетот ми е дека дури и ако полицијата навистина сака да створи ред,тешко дека може да биде секогаш на местото каде што ќе се случува тепачката.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Така изгледа ама не е баш толку лесно.
Ако некој наумил да прави инциденти тешко дека полицијата би можела секогаш и на секое место да ги спречи.


Не ми кажувај , инцидентите скоро секогаш се случуват на исти места...
Плус собирање на маса од 60 луге на едно место и да не се забележи...
Плус таа маса како што објасни дечкото овде, се движела низ градот...
Ти реков ако некој сака да биде градот безбеден , градот ќе биде безбеден...
Плус ти тврдам дека децата веднаш може да се најдат...
Нека летне некоја исписница, па ке видиш дали ќе се повтори...
Напротив во Струга сите се прават наудрени...

А решение е само ново школо за оние од планините...

Начисто сум сигурен дека огромен дел од полицијата се албанци и се вмешани во тоа.


Не верувам дека се вмешани , ама верувам дека се толерира насилството и се прогледува низ прсти...
Нека пратат во Струга 20 полицајци од Струмица па да видиш , ред и дисциплина...
 
С

Спенсер

Гостин
Не верувам дека се вмешани , ама верувам дека се толерира насилството и се прогледува низ прсти...
Нека пратат во Струга 20 полицајци од Струмица па да видиш , ред и дисциплина...

а да пратат 2-3 тима алфи??од по 4-5 полицајци??па да видите ред и тишина, а да прашам,зашто вака се дешава на места каде побројно е албанското население???
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
а да пратат 2-3 тима алфи??од по 4-5 полицајци??па да видите ред и тишина, а да прашам,зашто вака се дешава на места каде побројно е албанското население???
Е што де, луѓето не се животни да праќаат да ги тепа некој и сосила да ги опаметуа, треба да се свесни за своите постапки. Се е до ниво на култура брат, некој гледа да ти реши полином пута моном, некој гледа да ти пцуе женска, јебига...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Мора алфи таму, кога дојдоа тука криминалот во минус отиде.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Добро бе м.м.е зошто никој од другите малцинства не прави вакви пиздарии?
Зошто не прави вака турчин,влав,бугар,србин,циган....?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom