Дали државата треба да изгради посебни установи, каде би се лекувале хомосекцуалците?

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Брату прашај во подфорумот Здравје и дојди кажи ни ! :)

Не сум лекар да ми простиш ....ама знам дека нешто психички се пореметени!
Знам дека шират погрешни вредности на живеење...и знам дека преку нивните организации ширум светот перат огромни суми пари (еве и кај нас било случај)
Знам дека педофилијата (најгнасната појава) трпи корени од педерите.....така да...државата ако сака да се покаже во вистинско светло мора некако да ја регулира оваа изопачена појава, преку свои механизми....па ти ако имаш некој предлог слободно кажи си го на темава !
Сексуалната ориентација е дел од интимата на човекот, па така да сметам дека секој треба слободно да си ја избере според неговите желби и убедувања.

Кога може слободно да се изјаснам за Абориџин при попис, и кога може да влезам во секта со назив „Обожаватели на змии“, зошто да не можам да бидам педер???

фала однапред на тие што ќе го искористат горниот пасус во онакви цели :back:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Брату прашај во подфорумот Здравје и дојди кажи ни ! :)

Не сум лекар да ми простиш ....ама знам дека нешто психички се пореметени!
Знам дека шират погрешни вредности на живеење...и знам дека преку нивните организации ширум светот перат огромни суми пари (еве и кај нас било случај)
Знам дека педофилијата (најгнасната појава) трпи корени од педерите.....така да...државата ако сака да се покаже во вистинско светло мора некако да ја регулира оваа изопачена појава, преку свои механизми....па ти ако имаш некој предлог слободно кажи си го на темава !




Еве што мислат уметниците за оваа неубава појава :)

mislam UMETNICITE dadoa dobra DEFINICIJA:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Како што можите и самите да прочитате , членовите на ова педерско здружение почнаа да се занимаваат и со криминал и проневери ?
Дали ние имаме влада која може да им се спротивстави и дали мислите дека треба????

Дали постои политичка волја да се каже НЕ за ваквото однесување??
и Дали мислите дека политичарите ќе добијат политички поени ако се залагаат за поголем либерализам и слобода на хомичите?
Кај нас во Македонија мислам дека сеуште не постои закон против дискриминацијата на основа на сексуална ориентација(ако има таков закон корегирајте ме).Така да политичар или политичка партија нема да добијат(или ќе добијат минимален)плус доколку се залагаат за правата на сите кои не се хетеросексуално ориентирани.

Но,подобро е и да не се обидуваат да ги штитат,колку и да се правиме современи дека прифаќаме хомо,транс,бисексуалци,сеуште не би можеле да го прифатиме фактот да во Македонија им биде допуштен поголем либерализам(помислете само двајца гејови се лапаат в парк,а некое мало дете да врви покрај нив,за каков пример во општеството ке му послужат тие:toe:)


Второ-не смее да им се дозволи по никој начин да посвојуваат деца!

Трето:мислам дека немаат место во македонското општество,кое сепак се крепи на по-традиционални основи.

И за крај,хомосексуализмот,за жал,во 1974год, на една конференција на Светската Организација на Психолози,одлучено е дека хомосексуализмот треба да се исфрли од листата на психични болести и да се вбројува во алтернативна сексуална ориентација,различна од хетеросексуалната.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Сексуалната ориентација е дел од интимата на човекот, па така да сметам дека секој треба слободно да си ја избере според неговите желби и убедувања.

Кога може слободно да се изјаснам за Абориџин при попис, и кога може да влезам во секта со назив „Обожаватели на змии“, зошто да не можам да бидам педер???

фала однапред на тие што ќе го искористат горниот пасус во онакви цели :back:
ти бе сине да не си некој од оние латентни дечковци што толку си се загрижил за нив а?

Па како мислиш оваа нација да опстои кога им даваме право на педерите да се земаат и да одгледуваат деца...па треба деца да се прават....а засега педерите неможат да раѓаат. Наталитетот ќе не убие ако не направиме нешто против нив!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
jovan problemot e kako sto napisav urivanje na svetiot brak,semejstvoto,i sirenje bolesti...jas sum liberalen no ako odime na slobodna seksualna orientacija togas moze nekoj ke se pali na magare,zajak i sto ti znam..na predmeti...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
PA PEDERITE se vinovni sto ne se odrzuva LOVE PARADE vo GERMANIJA toa ne bese love tuku pedersko-lezbijska parada..pa ete ukinato e
Ne e tocno. Ne mesaj Love Parade so Christopher Street Day. Loveparade seuste postojt no ne poke vo Berlin.

Inace Homosexualnosta ne e bolest za da bide lekuvana, iako pored mene homosexualnosta ne e dobra rabota.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Da vi kazam ej :) Cicko mi stana od spienje da moca :) mu kazvam za predlozive i vika : Abe budali ste vie :) Da imav kesh jas veli ke otvorev klub za pederista 500 denari pivce ke prodavav , ke se isturev od kesh :) bogat ke stanev . i ke si go prodolzev biznisot - Javna kukja za pederista ke otvorev :) Ke mu go sredev vnatre so kreveti na voda , so seksualni pomagala so 300ta gomna samo da teci kesh :) Heauehaueha :) izlupan e covekon :) go sakam :)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ти бе сине да не си некој од оние латентни дечковци што толку си се загрижил за нив а?

Па како мислиш оваа нација да опстои кога им даваме право на педерите да се земаат и да одгледуваат деца...па треба деца да се прават....а засега педерите неможат да раѓаат. Наталитетот ќе не убие ако не направиме нешто против нив!
Прочепкај по форумов, ој на профил, мислења итн, види, заклучи шо сум :pipi:

Нацијава... па мислам дека ќе опстои ако залепат по сите лифтови и влезови од згради СЕКОЈ ТРЕБА ДА ИМА ТРЕТО ДЕТЕ.

Па луѓено ќе ги скокет прво и второ и директно на трето ќе одат и ќе скокнит наталитетот.

То е вистинскиот проблем, поради педери вистинските мажјаци не можат да напрает деца, абе седи аман...:helou:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Кај нас во Македонија мислам дека сеуште не постои закон против дискриминацијата на основа на сексуална ориентација(ако има таков закон корегирајте ме).Така да политичар или политичка партија нема да добијат(или ќе добијат минимален)плус доколку се залагаат за правата на сите кои не се хетеросексуално ориентирани.

Но,подобро е и да не се обидуваат да ги штитат,колку и да се правиме современи дека прифаќаме хомо,транс,бисексуалци,сеуште не би можеле да го прифатиме фактот да во Македонија им биде допуштен поголем либерализам(помислете само двајца гејови се лапаат в парк,а некое мало дете да врви покрај нив,за каков пример во општеството ке му послужат тие:toe:)


Второ-не смее да им се дозволи по никој начин да посвојуваат деца!

Трето:мислам дека немаат место во македонското општество,кое сепак се крепи на по-традиционални основи.

И за крај,хомосексуализмот,за жал,во 1974год, на една конференција на Светската Организација на Психолози,одлучено е дека хомосексуализмот треба да се исфрли од листата на психични болести и да се вбројува во алтернативна сексуална ориентација,различна од хетеросексуалната.
Apsolutno ama poimot "alternativna"seksualna orientacija e BEZPREDMETEN bidejki ima zeni zosto alternativa za maz ima zena i za zena maz:helou:

Ne e tocno. Ne mesaj Love Parade so Christopher Street Day. Loveparade seuste postojt no ne poke vo Berlin.

Inace Homosexualnosta ne e bolest za da bide lekuvana, iako pored mene homosexualnosta ne e dobra rabota.
no ne vo berlin velis EPA TOA TI VELAM
a inaku ako procita pogore nitu jas ne ja definirav kako bolest:smir:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Да, но не заради хомосексуалците, нели градоначалникот на Берлин е хомосексуален.

Иначе ја толерирам хомосексуалци но никако не прифаќам да добијат статус како брачен пар ама да бидам искрен до сега никогаш не ми наштетиле или слично. Сепак во Македонија има голема омраза против хомосексуални луѓе и ретко кој јавно кажува дека е а убеден сум дека има доста, како и секаде.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Inace Homosexualnosta ne e bolest za da bide lekuvana, iako pored mene homosexualnosta ne e dobra rabota.
Како што пишав погоре...беше болест до 1974 година,кога е констатирано на една конференција на Светска Организација на психолози дека не треба да се вбројува во болест,затоа што многу работи влијаат врз хомосексуалната ориентација,а не само хормоните.

Диенцефалонот на пример(тоа е мозочна структура)се смета дека е главниот одговорен за сексуалната ориентација на индивидот.

А,диенцефалонот се развива уште за време на ембрионалниот развиток,што значи тоа е една од причините да не се смета повеќе како болест,ами како алтернативна сексуална ориентација.

Се разбира,тука влијание има и сексуалната социјализација и сексуалната диференцијација,но тие муабети не се соодветни за овој подфорум.:wink:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
da da , homoseksualnosta ne e bolest . Mozda e blagoslov od Boga ? Kako ne e bolest be altan ? so e ? Cista ljubov ? od cista dusa , cisto srece , cisti obraz ? Ako vekje odime malce i spored religija - brate gjaolot ti go spopikal - debelo , do kaj so se mavka ti go piknal . Te nateral da se zaljubis vo maz / zena . Da mu vrsis vanredni uslugi :) Alo ?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Како што пишав погоре...беше болест до 1974 година,кога е констатирано на една конференција на Светска Организација на психолози дека не треба да се вбројува во болест,затоа што многу работи влијаат врз хомосексуалната ориентација,а не само хормоните.

Диенцефалонот на пример(тоа е мозочна структура)се смета дека е главниот одговорен за сексуалната ориентација на индивидот.

А,диенцефалонот се развива уште за време на ембрионалниот развиток,што значи тоа е една од причините да не се смета повеќе како болест,ами како алтернативна сексуална ориентација.

Се разбира,тука влијание има и сексуалната социјализација и сексуалната диференцијација,но тие муабети не се соодветни за овој подфорум.:wink:
fakticki homoseksualnosta e VGRADENA vo coveckiot gen..dali osnovata i e od genot..ili pak poveke vlijae vospituvanjeto(okolinata)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
ah be taa psihologija proeba mnogu umovi . Veli i deka ako eden maloletnik koj e vo pubertet oseti nagoni i sprema zivotni - to e sosem normalna rabota brate . Demek takvi mu se godinite , nema vrska ako ja gleda svinjata v kocina , natrtena kaj so si jadi , ne e strasno ako go fati merak da i pikni kureto . A ako vekje go fatite na delo kacen odpozadi na svinjata , nemojte da mu ja vadite glavata od na ramena , dovedete go kaj nas i nie ke mu objasnime deka bilo so bilo , drug pat da bara pocisto zivotno od svinjata , na primer - koza , vo priroda Care moj :):):) Abe strasna rabota ej . Pocit do site normalni psiholozi . Malce go isfilmav jas po moe ali voglavno taka bese vo kniga za psihologija vo red e deteto da ima nagoni sprema zivotni :)
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
fakticki homoseksualnosta e VGRADENA vo coveckiot gen..dali osnovata i e od genot..ili pak poveke vlijae vospituvanjeto(okolinata)
Домашното воспитание,тинејџерските години,т.е.околната средина се по-релевантен фактор за формирање на сексуалната диференцијација,сексуалната социјализација,за на крај да се оформи една категорична сексуална ориентација.

Макар што,според некои си констатации,соодносот меѓу хомо и хетеросексуални ориентирани лица во светот,наводно бил 1:1.

Значи,во тој сооднос не спаѓаат сите гејови,ами сите лица кои имаат хомосексуален нагон,што значи дека меѓу хетеросексуалните лица(кои имаат однос со представител од спротивниот пол) можно е да има и такви кои можат да чувствуваат сексуална или еротична возбуда при некаков контакт со припадник на истиот пол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom