Сепак не воскреснал?

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.909
ехехехе ехехехехех

на ова националистичко религиозниот џган

ептен им ги расипувам плановите ...им ги правам очигледни лагите

па сега се што им преостанува да грофтаат како свињи


грофтај свињоооооооооооооооооооооооо :pos:


аба ниска мизерна сорто тоа ти е се што ти преостанува со навреди да испрвоцурате за бан............хахахахах хахахаха

мизерија невидена .

не 60 ( не сум броел ) туку 160 ќе отворам моја работа

а ти не си никој и ништо за тебе некој да ти дава отчет

затоа не забегувај не си давајна значение што го немаш

ако дискутираш дискутирај ...не им се беси на другите

си имаш посебни подфоруми за приватни разговори

изгледа стварно ти умрел некој близок чим волку плукаш по религиите и се нервираш

не 60 ( не сум броел ) туку 160 ќе отворам моја работа
СПАМЕР :vozbud: немаш живот .. маките не се лечат тука .. најди си друго место
 
A

ateist

Гостин
Арно вика Атеист вие сопствената библија не си ја разбирате, па ќе разберете друг што напишал...:helou:
ахахах

абе испиздеа луѓево

само праќаат полтрончиња не да дискутираат

ТУКУ ДА СПРЕЧАТ ДА СЕ ДИСКУТИРА ОТИ НЕМААТ НИКАКОВ ОДГОВОР НА

НИЕДНО ПРАШАЊЕ ШТО СУМ ИМ ПОСТАВИЛ И ЈАС И ДРУГИ АТЕИСТИ

на пример ( во склоп на темата ) :

евангелие по Јован 8 - ред 18 ."...Таткото кој ме ПРАТИ......"....

ЕПА АКО ИСПРАЌАЛ НЕКОЈ ШТО ВЕЌЕ ПОСТОЕЛ ФИЗИЧКИ

ТОГАШ ..ШТО ТИКВИ ИМАЛО ПОТРЕБА ДА СЕ РАЃА КАКО БЕБЕ ?

Јован 14 - ред 28 ..."...Си одам и ќе се вратам......."...

ќе се врати како зомби да плаши луѓе ....со клиноите на раце нозе и рани по срце
или пак ќе се раѓа како бебе ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Атеист..ти сеуште не си се ни изјаснил што вочка си..пошто никот не ти одговара со постовите..кога ќе дадеш детално во што и како веруваш/не веруваш...и кога ќе почнат твоите постови да не личат на пајак под хероин..ќе почнеш да добиваш и одговори..вака си напорен за читање....и верувај ми најчесто те прескокнувам..
На Христијани им цитираш погрешни стихови..кои врска немаат со она што го збориш..Муслиманите ги напаѓаш со Библијата а зборуваш цело време за идеологии , капитализам и материјалисти..а всушност подфорумот е за верата..и верувај ми јас, а не верувам ниту еден друг верник не е нечиј полтрон на форумот туку е тука заради сопоствената вера во Бога..ама затоа ти ми изгледаш какомарионета на еден типец...
 
A

ateist

Гостин
Атеист..ти сеуште не си се ни изјаснил што вочка си..пошто никот не ти одговара со постовите..кога ќе дадеш детално во што и како веруваш/не веруваш...и кога ќе почнат твоите постови да не личат на пајак под хероин..ќе почнеш да добиваш и одговори..вака си напорен за читање....и верувај ми најчесто те прескокнувам..
На Христијани им цитираш погрешни стихови..кои врска немаат со она што го збориш..Муслиманите ги напаѓаш со Библијата а зборуваш цело време за идеологии , капитализам и материјалисти..а всушност подфорумот е за верата..и верувај ми јас, а не верувам ниту еден друг верник не е нечиј полтрон на форумот туку е тука заради сопоствената вера во Бога..ама затоа ти ми изгледаш какомарионета на еден типец...
хммммм
мислам дека и премногу добро се разбираат мојте кажувања

а приметив и те како се читани

е сега тоа што некому не одговара ....тоа е друга работа

скоро ти одговорив за тоа капитализам материјализам па ти не ми одговори

ти дадов линк за ПОЛИТИЧКАТА ПРОГРАМА на протестантите кој се залагаат за капитализам и угнетување

па така тоа фрлање прашина у очи демек вие протестантите САМО ВЕРАТА а никако политиката е ...... а што друго ...лицемерие .
.

ЕВЕ МАЛО ПОДСЕЌАЊЕ НА ОДГОВОРОТ НА КОЈ НЕ МИ ОДГОВОРИ

ДЕКА ПРОТСТАНТИЗМОТ ГАРАНТИРА ДЕКА ВИСТИНСКАТА ЧОВЕЧКА ВРЕДНОСТ Е НАТРУПАНОТО МАТЕРИЈАЛНОТО БОГАТСТВО

---- " ЕТИКА " НА ПРОТЕСТАНТСКИТЕ " ВЕРИ "

КОМЕНТАРИ ДАДЕНИ НА ФОРУМ :

Radosna Vijest

Gospodina Isusa Krista

“Protestantska etika i duh kapitalizma”

Luther je
obrazložio i svoj raskid s Katoličkom crkvom, osnovavši protestantsku religiju, s radom
kao temeljnim i jedinim načelom, te stvorenim bogatstvom kao pravim dokazom čovjekove
vrijednosti i bijega od navodno pogubne dokolice. O svim aspektima Lutherove protestantske
etike još prije stotinu godina pisao je najautoritativnije Max Veber u poznatoj knjizi
“Protestantska etika i duh kapitalizma”.

Max Weber je upravo dao jednu znanstvenu analizu takvih uzroka i
posljedica koje su omogućile protestantizam i koje su ostvarile mogućnost
pojavljivanja jednog fenomena modernog čovjeka - kapitalizam. Veza između protestantske etike života i nastanka
kapitalizma glavna je tema i teza ove Weberove knjige.
Važno je naglasiti da je kapitalizam doslovno posljedica protestantizma.


Dobro znamo,ovo je uzmimo tocna teza,i to je bio progresivni protestantizam,a zasto katolicanstvo prihvata kapitalizam,zar nije bila bolja zaostala drustvena formacija feudalizam.

....http://izaija95.lolbb.com/protestantizam-f22/oprotestantska-etika-i-duh-kapitalizmao-t426.htm


ПС ИМАМ РАЗБИРАЊЕ ЗА ПРИТИСОКОТ ШТО ВЕРУВАМ ТИ ГО ПРАВАТ ТВОЈТЕ НА КОЈ ИМ ПРОПАДНА ПРОПАГАНДАТА АМА ШТО ПА ШТО СУМ ИМ ЈАС КРИВ .
АКО ИМААТ АРГУМЕНТИ ИМААТ АКО НЕ ..ЏАБЕ ТУКА ПЛАЧЕЊЕТО НЕ ПОМАГА .

не сум плагијатор тоа сигурно !

ама тој страв што го приметив немој случајно атеистите да им текне да ги земат текстовите оти имаат јаки аргументи ви е напразен !

ЈАС МОЈТЕ ТЕКСТОВИ ИМ ГИ ОСТАВАМ НА АТЕИСТИТЕ И ИДЕАЛИСТИТЕ
КОЈ КАКО САКА ДАСИ ГИ КОРИСТИ , КОГА САКА , КАДЕ САКА , ПО СВОЕ ВИДУВАЊЕ , СЕ ИЛИ ДЕЛ ОД НИВ , ЗНАЧИ ПО ЛИЧНА ЖЕЛБА АКО САКААТ .
МЕНЕ НЕ МИ ТРЕБА НИКОЈ ДА МИ ГИ ПРИПИШУВА , ДА СЕ ПОВИКУВА НА МЕНЕ ,
ЗНАЧИ СЕКОЈ АТЕИСТ ИДЕАЛИСТ ШТО СИ САКА КОЛКУ СИ САКА ОД НИВ ....НЕГОВО Е !
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Оф топик! Атеист, на тој форум читај го членот со ник JASON :smir: има што да научиш.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ПС ИМАМ РАЗБИРАЊЕ ЗА ПРИТИСОКОТ ШТО ВЕРУВАМ ТИ ГО ПРАВАТ ТВОЈТЕ
:pos2:..Абе плата нема да добиам овој месец ако не те премислам..Што ти е тебе..ти живееш во друга димензија..а цитатите од другите форуми се смешни...слични се на мислењата кои јас ги имам за тебе..односно спротивни оти не се напишани од истомисленици...туку од атеисти..
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Што е според тебе Доказ дека Исус не воскреснал? (Taka da Isus ne voskresnal!)
Докажи дека не воскреснал.
На што ќе се повикаш да докажеш дека не воскреснал? Докажи и покажи, убеди не во твојата вистина.
Јас се повикувам на една наука која се вика медицина!

http://en.wikipedia.org/wiki/Medicine
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Од кога тоа медицината почна да воскреснува упокоени, кога врвниот домет од медицината е вадење (здрав) заб и „лепење„ скршена коска?

:raz:
Касниш некоја илјадарка години со заклучоков, ама тоа ти е.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Наспроти моето „каснење„, значи ли тоа дека медицината, сепак, почнала да воскреснува мртовци?

Дај посочи ми таков случај, онака, детаљно опишан...
 
S

smart ass

Гостин
Наспроти моето „каснење„, значи ли тоа дека медицината, сепак, почнала да воскреснува мртовци?

Дај посочи ми таков случај, онака, детаљно опишан...
Ајде...срцето престанува да работи,па се инјектира адреналин+лидокаин и следува електро шокови,за да предизвика контракција,т.е работа на срцето......

Мики1 знаеш ли кога човекот е мртов??


Има две дефиниции,следствено на тоа уште стручно се дебатира околу таа проблематика.

според христијаните ако срцето не работи толку...ама еве ѓаоло со неговата направа и адреналинот успеваат:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А дали има медицински доказ дека Исус навистина умрел на крстот.
Има ли белешка за тоа од деоктор или лекар кој го прегледал Исус и несомнено утврдил смрт?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А дали има медицински доказ дека Исус навистина умрел на крстот.
Има ли белешка за тоа од деоктор или лекар кој го прегледал Исус и несомнено утврдил смрт?
...има, има, Лет3, само ти изрази специјална желба и све што ќе посакаш, ќе го напишам на парче хартија...

Ајде...срцето престанува да работи,па се инјектира адреналин+лидокаин и следува електро шокови,за да предизвика контракција,т.е работа на срцето......

Мики1 знаеш ли кога човекот е мртов??


Има две дефиниции,следствено на тоа уште стручно се дебатира околу таа проблематика.

според христијаните ако срцето не работи толку...ама еве ѓаоло со неговата направа и адреналинот успеваат:toe:
Паметен газу (???), ај прво научи да разликуваш воскресение од привремено враќање во живот, за да има за што да дискутираме, разбираш...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
...има, има, Лет3, само ти изрази специјална желба и све што ќе посакаш, ќе го напишам на парче хартија...
Никој ни пулс му опипал ни ослушнал дали дише ни срцето му го слушнал.

Обични треба 2-3 дена па дури и по недела дена да распнатиот умре на крст. Дури и Пилат се чуди како веќе е мртов а не поннале ни 2 сати од распнувањето. Па спротивно на Римските закони му го предава телото на непознат човек кој не е ни во род со Исус (иако телата на распнатите не биле предавани ни на роднини туку фрлани во заеднички гробници откако веќе ќе почнат да скапуваат)
Плус никогаш не е забележано Римјани да распнуваат некого на приватен имот, во нечија бавча како Исуса.
Значи кај Исуса имаме ем невообичаено распнување, ем невообичаена брза “смрт“ која не може да се докаже ам предавање на телото на странец.......

Мене ми е тоа многу сумњиво.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Лет3, и ти си ми „сумњив„ а вала, и твоиве постови се „изузетно сумњиви„,,,...:raz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom