Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.473
Поени од реакции
47.436
Па незнам ако обвинувањето за нешто тешко, зошто киро би го напишал тоа јавно во своја книга за МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ ОД СОПСТВЕНАТА ВЛАДА. Зарем он е вчерашен, политички незрел па ќе си обвинува членови на својата влада? Абе деца, за трачеви има А1 Ексклузив...одете таму давајте такви изјави. Ова се шали. Место да мислиме за иднината на државата, нашата влада ја покажува својата политичка немоќ преку ваквите трачеви. На крајот на краиштата критиките одат секогаш кај некој што највеќе се трудел и работел, а еве на темава гледам дека од уста не се извадија ни Фрчкоски ни Глигоров. Што кажува тоа??? Немоќ. Зошто едноставно не се грижите за вашиот кандидат туку сите сте загрижени за фрчкоски..
Не знам што треба да си да очекуваш победа од Фрчко и од СДС на избориве, овие муабети со самоувереност си ги научил убаво само уште фали да поверуваш во нив.

Пак ќе кажам. Затоа што немате аргументи и вашиот кандидат нема никаква политичка историја. Почетник....анонимус. Искоренете го комплексот наречен СДСМ и само така ќе почнете да размислувате позитивно за иднината на Македонија.
Од неаноминоста на опшопознатиот и далекупрочуениот Фрчко доволно видовме, сполај ви чувајте си го, тоа што на избориве пуштаат офуцана фигура што влегува како топовско месо како некој амбициозен не би си ставил флека за иднина е понижување од СДС за граѓаните, поквалитетни луѓе од овој имате сигурно....Иванов како помало зло ќе тепа глатко иако не е за претседател, а ние ќе чекаме демант од велепредавникот.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Не знам што треба да си да очекуваш победа од Фрчко и од СДС на избориве, овие муабети со самоувереност си ги научил убаво само уште фали да поверуваш во нив.


Од неаноминоста на опшопознатиот и далекупрочуениот Фрчко доволно видовме, сполај ви чувајте си го, тоа што на избориве пуштаат офуцана фигура што влегува како топовско месо како некој амбициозен не би си ставил флека за иднина е понижување од СДС за граѓаните, поквалитетни луѓе од овој имате сигурно....Иванов како помало зло ќе тепа глатко иако не е за претседател, а ние ќе чекаме демант од велепредавникот.
Живи и здрави да сме, па ќе видиме. Има еден начин да го дознаеме конечниот исход од изборите. За мене фрле секогаш ќе си биде фрле, скопски мангуп, политички зрел и искусен, иако не спорам за тоа дека неговиот однос кон политиката е контроверзен и предизвикува реакции кај луѓето. Ама кој ја сфаќа неговата идеологија ќе разбере дека ништо не е злонамерно. Дефиниција: Контроверзијата е наменета токму за иритирање на лесно-иритирачки особи, а тоа се оние кои многу од ставовите не можат да ги сфатат. Кој сфаќа си знае точно за што се мисли и работи. А јас сум имал прилика и лично да комуницирам со Фрчко, и признавам дека ми беше доживљеј со таков мангуп да праам муабет. Тој дури и во погледот изгледа контраверзно и така комуницираше дури и со мене, со по некоја пцовка у контекст на муабет:pos2: али ја слушнав неговата големина и искуство во неколку реченици.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не! Напишаното е напишано. Меѓутоа реториката во напишаното не кажува за никаков финален резултат, туку само дескрипција на даден настан во дадено време како што кажав во претходниот пост. Тоа е јасно! А кажав дека е ТРАЧ се ова понаваму од напишаното во книгата што го презентирате вие. Напишаното е дескрипција, која вие сакате да ја претворите во остварен резултат....е тоа го сметам за Трач. Јас знаете како го нарекувам народот кој се занимава со трачеви. СУНГЕР ПОПУЛАЦИЈА. Која упива се што медиумот пружа.
Види, ако сакаш да го дискредитираш Глигоров, тоа е твоја лична работа. Јас на „стариот лисец“ му верувам за напишаното во врска со Фрчкоски и непристојниот предлог, бидејќи тогаш кога ја пишувал книгата не гледам причина да не лажел, нити контра реакција од човекот кој повикува на некакви кршења нозе денеска паралелно со ветувањето дека ќе ја внесе земјата како и да се вика во тој момент, во Еу.

Нема начин да ја водиш дискусијата во насока дека јас конкретно сум изманипулиран од медиумите, кога „медиумот“ на кој се повикувам е првиот претседател на суверена Македонија.


moze da trubi kolku saka ama negovata mok da ostvari del od toa trubenje e svedena na nula
Не е во прашање моќта, во прашање е наравот на кандидатот бе фајрвол.... Како да гласам за Фрчкоски кога се за шо се залагам е спротивно од неговото минато дело? Не одам понатака и да тврдам дека е спротивно на здравиот разум, и слични снобулења, но стварно, нити со пиштол на глава нема да гласам за човек кој функцијата претседател ја гледа како супер прилика за екстра кеш.

А јас сум имал прилика и лично да комуницирам со Фрчко, и признавам дека ми беше доживљеј со таков мангуп да праам муабет. Тој дури и во погледот изгледа контраверзно и така комуницираше дури и со мене, со по некоја пцовка у контекст на муабет:pos2: али ја слушнав неговата големина и искуство во неколку реченици.
Нели? :) Фацесто е да дискутираш со поранешниот министер за внатрешни работи, во времето во кое се случува атентат на претседател на републиката и да те фасцинира реториката на човекот која е толку „приземна“ и блиска до народот :)

Другото, шо посредувал дил за продажба на името, отворено напишан во биографијата на претседателот врз кој е извршен атентатот споменат погоре, е минорна работа и потполно треба да се замени со фасцинацијата од муабетот со таква ѕверка која знае да те шармира со скопскиот сленг. Прекрасно.:back:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Види, ако сакаш да го дискредитираш Глигоров, тоа е твоја лична работа. Јас на „стариот лисец“ му верувам за напишаното во врска со Фрчкоски и непристојниот предлог, бидејќи тогаш кога ја пишувал книгата не гледам причина да не лажел, нити контра реакција од човекот кој повикува на некакви кршења нозе денеска паралелно со ветувањето дека ќе ја внесе земјата како и да се вика во тој момент, во Еу.

Нема начин да ја водиш дискусијата во насока дека јас конкретно сум изманипулиран од медиумите, кога „медиумот“ на кој се повикувам е првиот претседател на суверена Македонија.




Не е во прашање моќта, во прашање е наравот на кандидатот бе фајрвол.... Како да гласам за Фрчкоски кога се за шо се залагам е спротивно од неговото минато дело? Не одам понатака и да тврдам дека е спротивно на здравиот разум, и слични снобулења, но стварно, нити со пиштол на глава нема да гласам за човек кој функцијата претседател ја гледа како супер прилика за екстра кеш.
Па Серпико посочи ми во кој момент го дискредитирав Глигоров? Јас потполно верувам во напишаното. Меѓутоа не во тоа што вие го целите да го извлечете од напишаното. Тоа ми беше муабетот!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Па Серпико посочи ми во кој момент го дискредитирав Глигоров? Јас потполно верувам во напишаното. Меѓутоа не во тоа што вие го целите да го извлечете од напишаното. Тоа ми беше муабетот!
Океј, некој од нас е очигледно глупав :) Без намера да те вреѓам тебе, си земам слобода во презумцијата дека можеби јас сум глупавиот.

Ајде кажи ми, ако веруваш потполно на напишаното - што е тоа што „ние“ (кои ние жити Бога) сакаме да го извлечеме, со некаква намера претпоставувам?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Океј, некој од нас е очигледно глупав :) Без намера да те вреѓам тебе, си земам слобода во презумцијата дека можеби јас сум глупавиот.

Ајде кажи ми, ако веруваш потполно на напишаното - што е тоа што „ние“ (кои ние жити Бога) сакаме да го извлечеме, со некаква намера претпоставувам?
Мислев на дпмне. Ако не се пронаоѓаш во нивното членство јас со целата своја доблест СЕ ИЗВИНУВАМ што осетив припадност кај тебе! А тоа што сакате/ат да извлечете/ат го повторив веќе неколку пати. Неможам 100 пати истото да го пишувам
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.473
Поени од реакции
47.436
Не ми е јасно бе мајку му читав летоска во Вест, во Токио касни метрото сабајле нецели две минути, цел град касни на работа се случува општ хаос тој ден. Морална одговорност за тој куршлуз превзема министерот за транспорт и дава оставка неотповиклива.
Овде министер за внатрешни, на твој мандат атентат на Петседател и ти продолжуваш со јавен живот и политичко делување и ствараш иронии со тоа што се топориш да си претседател.
Батиња не ни е никој крив на нас, сами сме си криви за се, ова ни е се заслужено чак и малце ни е.
Фрчко ако е мангуп, јас сум Амон Ра!!!
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Океј, некој од нас е очигледно глупав :) Без намера да те вреѓам тебе, си земам слобода во презумцијата дека можеби јас сум глупавиот.

Ајде кажи ми, ако веруваш потполно на напишаното - што е тоа што „ние“ (кои ние жити Бога) сакаме да го извлечеме, со некаква намера претпоставувам?
Pece ne go slusnal Bicikliski na videoto ubavo ,zatoa nastana do nedorazbiranje megu vas mislam



a inaku Serpiko da se zeme za fakt i kako validna infromacija izvadok od memoari na veke penzioniran i mnogu ostaren politicar koj e daleku od "star lisec" toa e prasanje na individualna procenka. Inaku obvinuvanjeto e mnogu tesko i ne e celosno voopsto ama toa e druga prikazna.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Мислев на дпмне. Ако не се пронаоѓаш во нивното членство јас со целата своја доблест СЕ ИЗВИНУВАМ што осетив припадност кај тебе!
Извинувањето прифатено.
Сега, би те молел да ми одговориш на прашањето: ако веруваш во напишаното, што би можел да извлечам јас од контекст и со која корист? Не ми е нит татко нит мајка претседателот бивш, сегашен и иден.

Единствена грижа во моментов имам за Македонија.

И навистина не сакам да видам таков карактер за претседател. Нека пцуе по колумни колку сака, секој пцуе, вокабуларот воопшто не ми е значаен...ама делата бе пеце?! Еј, ПАРИ нудел како посредник за „омекнување на ставовите“ околу проблемот со името!!! Е шо има тука вон контекст?
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Извинувањето прифатено.
Сега, би те молел да ми одговориш на прашањето: ако веруваш во напишаното, што би можел да извлечам јас од контекст и со која корист? Не ми е нит татко нит мајка претседателот бивш, сегашен и иден.

Единствена грижа во моментов имам за Македонија.

И навистина не сакам да видам таков карактер за претседател. Нека пцуе по колумни колку сака, секој пцуе, вокабуларот воопшто не ми е значаен...ама делата бе пеце?! Еј, ПАРИ нудел како посредник за „омекнување на ставовите“ околу проблемот со името!!! Е шо има тука вон контекст?
Pece ne go slusnal Bicikliski na videoto ubavo ,zatoa nastana do nedorazbiranje megu vas mislam
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Pece ne go slusnal Bicikliski na videoto ubavo ,zatoa nastana do nedorazbiranje megu vas mislam



a inaku Serpiko da se zeme za fakt i kako validna infromacija izvadok od memoari na veke penzioniran i mnogu ostaren politicar koj e daleku od "star lisec" toa e prasanje na individualna procenka. Inaku obvinuvanjeto e mnogu tesko i ne e celosno voopsto ama toa e druga prikazna.
Глигоров е сенилен? Океј, нека е така :)

Зошто нема демант на коментарот од сенилниот пензиониран претседател кој преживеал атентат од страна на човекот кој претендира кон неговата фотелја? Мене да ме спомнел некој во таков контекст или на сите можни судови ќе се видевме со него, или ќе си подвиев опаш како секој кривец кој нема аргументи да спори со „сенилен“ човек и „пензионирани“ обвинувања...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Глигоров е сенилен? Океј, нека е така :)

Зошто нема демант на коментарот од сенилниот пензиониран претседател кој преживеал атентат од страна на човекот кој претендира кон неговата фотелја? Мене да ме спомнел некој во таков контекст или на сите можни судови ќе се видевме со него, или ќе си подвиев опаш како секој кривец кој нема аргументи да спори со „сенилен“ човек и „пензионирани“ обвинувања...
eh sea senilen :) ne vadi zborovi ,kontekst ,drn drn::)

Inaku Frle ima javno kazano i pred da se kandidira za predsedatel i pred da izleze knigata na Gligorov deka nema da komentira nikakvi izjavi na Gligorov i samo na nego nema da komentira izjavi .
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
eh sea senilen :) ne vadi zborovi ,kontekst ,drn drn::)

Inaku Frle ima javno kazano i pred da se kandidira za predsedatel i pred da izleze knigata na Gligorov deka nema da komentira nikakvi izjavi na Gligorov i samo na nego nema da komentira izjavi .
Значи е Кукавица како Иванов што избегнува Тв дуел.

Барем тој не е за претседател, пред два три месеци излезе со сведок за атентатот, и пак мистерија остана.

Фрчко е целиот Мистерија.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
eh sea senilen :) ne vadi zborovi ,kontekst ,drn drn::)

Inaku Frle ima javno kazano i pred da se kandidira za predsedatel i pred da izleze knigata na Gligorov deka nema da komentira nikakvi izjavi na Gligorov i samo na nego nema da komentira izjavi .
Незнам за тебе, ама мене ова не ми личи на „пусти будалу“ муабет од страна на Фрчко кон Глигоров, туку на едноставно немање аргументи контра пишаното од поранешниот претседател.

Лека ноќ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom