Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
и уште нешто сакам да кажам, ако Нано е тројански коњ на ВМРО како што вика Шема, ако Љубе е тројански коњ на СДСМ како што викаат некои, ако Имер е тројански коњ на Грујо како што викаат други, ако Фрчко бил љубител на коњи, ако Ѓоре го обвинуваа за букефализација а букефал е исто коњ, претседателската трка се сведува на коњска трка.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
брат Љубе не е тој брат шо беше пред Хаг ... извештачен ми е некако ...
а и тие гледања состаноци со сдсм и подршката од сдсм у некои градови и собирања поотписи за него го оцрнија ...
така да НЕ благодарам ...

и уште нешто сакам да кажам, ако Нано е тројански коњ на ВМРО како што вика Шема, ако Љубе е тројански коњ на СДСМ како што викаат некои, ако Имер е тројански коњ на Грујо како што викаат други, ако Фрчко бил љубител на коњи, ако Ѓоре го обвинуваа за букефализација а букефал е исто коњ, претседателската трка се сведува на коњска трка.
:pos2::pos2:
добра аналогија :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Можеби е станат малку помек?Но што пак другите имаат дадено или направено за МАКЕДОНИЈ?Тоа е прашањето на кое секој трба да одговори и да извага.:uvo:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Gorge Ivanov i Budzaku se navreda za glasacite. Ednostavno nemaat kapacitet za funkcijata na koja pretendiraat. Nasiot iden pretsednik treba da go barame pomegu Ruzin i Frcko, i dvajcata se kandidati na opozicijata i mislam deka ne smeeme da dozvolime totalitarna vlast vo RM. Boskovski e odlicen kandidat no samo za da go vidite licemerieto na vladejackata partija. Do vcera junak, heroj, cesto koristen vo bitkata so SDS, denes klosar, hostapler i mafijas. Izborite ke kazat sto narod ima vo drzavava, dali dominiraat normalni luge koj razmisluvaat trezveno, ili pak dominiraat vmrovskite poltroncinja.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
За комуњарски идеолози како Иванов,Фрле и Нано не гласам.Не само за нив туку кој и да е со комуњарско-удбашка идеологија.:nenene:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
За комуњарски идеолози како Иванов,Фрле и Нано не гласам.Не само за нив туку кој и да е со комуњарско-удбашка идеологија.:nenene:
Ne bi se razocaral dokolku Boskovski pobedi, no realno gledano nema sansi.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Абе сељаци, тоа е, ќе ги трпиш, ама до кога? Додека не се појави некој како Хитлер, и ги испрати во....
Превише се, и не се селаци(со меко л) затоа што се од друг град т.е. да кажеме провинција него се сељаци затоа што дошле да утепаат ден на најидиотскиот можен начин а притоа да немаат појма каде одат и што прават...
Али, каква владеачка партија такви и симпатизери...
Ти ако се пронајде во тие тогаш неам ништо против, пошо само тебе очигледно треба да ти се дообјаснува за тоа кој,што и како...
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ne bi se razocaral dokolku Boskovski pobedi, no realno gledano nema sansi.
Можеби затоа што Ние како народ не сме знаеле никогаш да ги востоличуваме Нашите херои,но кога ќе ги нема е тогаш многу прикаски знаеме да кажуваме.
Зошто ли Ахмети има висок рејтинг?Затоа што тој е херој за Македонските албаци.
Затоа народе отворете си ја душата и срцето а не според директива.
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
83
Поени од реакции
6
Во вториот круг ке влезат Имер Селмани и Љубе Бошковски...


Овие двата се како нај асолни кандидат,а вие зборајте шо сакате по вашите штабови..
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Во вториот круг ке влезат Имер Селмани и Љубе Бошковски...


Овие двата се како нај асолни кандидат,а вие зборајте шо сакате по вашите штабови..
Не биди смешен :helou:
Ѓорге влегува во 2 круг 100 %
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Можеби е станат малку помек?Но што пак другите имаат дадено или направено за МАКЕДОНИЈ?Тоа е прашањето на кое секој трба да одговори и да извага.:uvo:
Пробувам да се потсетам што тоа Љубе направил за Македонија, и никако не ми оди. Се уште не ми е јасно зошто резервистите пред парламент му ја уништија и превртеа службената кола за време на митингот за Арачиново 2001... Можда ти ќе ми одговориш???
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Пробувам да се потсетам што тоа Љубе направил за Македонија, и никако не ми оди. Се уште не ми е јасно зошто резервистите пред парламент му ја уништија и превртеа службената кола за време на митингот за Арачиново 2001... Можда ти ќе ми одговориш???
и јас се обидувам да се сетам ама и мене не ми оди ...
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
НА КОГО ЛИ МЕ ПОТСЕЌА ОВАА ИЗЈАВА ДАДЕНА ОД БАКОЈАНИ, ИСТАТА РЕТОРИКА И ИСТИТЕ ЗАПЛАШУВАЊА!!! Иначе изјавате е дадена вчера од Воден...

- Искрено посакувам предизборната реторика и логиката на висока реторика, како и екстремните позиции да бидат само предизборни и да сопрат. Соседно Скопје треба да сфати дека може да добие од позиција на добрососедство. Во спротивно, ќе останат сами, изолирани, што не е добро за никого - подвлече шефицата на грчката дипломатија.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
“Рејтинг“: Претседателските кандидати Иванов и Фрчковски со најголеми шанси за влегување во вториот круг

Претседателските кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и кандидатот на СДСМ и на НСДП Љубомир Фрчковски се со најголеми шанси за влегување во вториот изборен круг покажува најновата анкета на агенцијата “Рејтинг“.

Според “Рејтинг“, на прашањето за кој од кандидатите за претседател би гласале, 29 отсто од испитаниците се изјасниле за Ѓорѓе Иванов, а за Љубомир Фрчковски 14 отсто. Спроведено со фебруарската анкета на Иванов рејтингот пораснува за 2 отсто, на Фрчковски за 1 отсто. За кандидатот на Нова Демократија Имер Селмани се одлучиле од испитаниците да гласаат 12 отсто, 8 отсто за независниот кандидат Љубе Бошковски. Претседателскиот кандидат на ДУИ, Агрон Буџаку има подршка од 6 отсто, Нано Ружин со 6 отсто, а единствената дама во изборната трка Мируше Хоџа би добила 3 отсто.

Според проценките на Агенцијата направени врз основа на низа индикатори може да се очекува одзивот на овие избори да не биде повисок од 55 отсто од вкупно запишаните избирачи, односно во првиот изборен круг да излезат само околу 900 илјади избирачи. Тоа би бил најнизок одзив на избирачите од првите парламентарни избори до денес и би можел да го загрози успехот на претседателските избори во вториот изборен круг за чија валидност е потребно да излезат 40 отсто од запишаните избирачи или 720 илјади од нив.

За да се види каков е односот на силите помеѓу опозицијата и власта пред овие избори во оваа анкета беше поставено и прашањето: Дали се согласувате со тврдењето дека Македонија е денес меѓународно изолирана и може да се распадне ако не влезе бргу во НАТО и во ЕУ?

Според одговорите, за сега опозицијата не успева да обезбеди мнозинска поддршка за ваквото тврдење, но дури 35 отсто се согласуваат целосно или главно се согласуваат со ваквото тврдење а уште 20 отсто неможат да кажат дали е така или не е.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Така е анкетата на Рејтинг веке го покажува новиот претседател Горге Иванов.И не само оваа анкета.Тоа веке мириса во воздухот.Лично за мене најбитно е е профилирањето на новата опозиција а тоа е Нова Демократија и Имер Селмани.Тоа е достоинствена опозиција која води позитивна кампања нуди решенија не поткрева антагонизам н користи уличарски речник дали е некој недоветен или мизерен односно прави борба на мислења а не лични его-а.Целата кампања на Селмани е посветена на лична самопромоција а не агресивност кон противникот.Додека кампањата на СДСБЦ е сконцетрирана на сеење на страв внесување немир и психолошка социолошка физичка лична анализа на личноста Горге Иванов а не кандидатото Иванов.Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ конечно ке добие вистински опонент каде со проекти ке го освојуваат гласачкото тело а СДСБЦ и неговата душа мозок Црвенковски како злобно настроена исфрустирана антидржавна удбашка елитистичка подмолна ке завршат во заборав кај македонецот.А тоа ке случи на 22 март со третиот пораз фатален за СДСБЦ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom