Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Петре даскалот Ѓоле не можеш да го споредуваш со коплукот Фрчко знаеме кој како помага за Македонија и роднините не ти се со поскромни сфаќања
Ne mora so LDF...debata e i so NR,LB...a zosto ne i so LDF...utre ko ce ima nesto nemoj da mislis deka nema GR ili koj bilo da propusti da go ucenuva...

A za rodninite...tie se javija kaj mene demek jas golem i ucen vmroec...pa da se pofalat...a ne razbiraat deka kako trgnalo naskoro ce imame i Vmro-uceno...nasproti segasno Vmro-selsko...
Koj e kako nas...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kade vide amnestija Brate?
Kade ima amnstiranje za edni i obvinuvanje za drugi?

Ima ....filstvo kaj site, kaj nekoi grko, kaj drugoi bugaro, kaj treti srbo....samo nema makedonofilstvo.

No, koga ima nepravedni obvinenija mora nekoj da krene glas.

Trn, kriminal mozebi pravel, mozebi ne, ne znam, ama od ustata na Kanzur??

Innocent until proven guilty?!
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
A be ovoj bil pobudala nego jas sto mozev da pomislam, gospod da
cuva sto uste ne ke slusnime vo naredniov period.
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Има разни ...фили. Едно им е заедничко, сите тие се МАКЕДОНОФОБИ...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pejo, nikoj ne e kako nas...duri ni Congo Brazaville ne e kako nas.

Nie sme edinstvni, treba da se cuvstuvam pocesteni.

No od pusto crnilo ne moeme.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A da ednat site zaedno i da otidat do DIK i da povlecat kandidaturite??

Najubo za cel narod.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Фрчкоски бара од Иванов да се повлече од изборната трка

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски денеска на прес - конференција побара од кандидатот за претседател Ѓорге Иванов да се повлече од претседателската изборна трка.

Според Фрчкоски, изјавата на Иванов дадена по заедничкиот појадок на претседателските кандидати во Тетово дека заедно со неговите студенти му помогнал на Нано Ружин да ги собере потребниот број потписи, значи дека учествувал во изборна измама, ја злоупотребил позицијата наставник и ги изневерил ректорите на трите Универзитети и академиците кои се потпишале за неговата кандидатура.

СДСМ и изборниот штаб на Фрчкоски во врска со ова прашање испратиле писма до ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методи“ и до деканот на Правниот факултет, со барање да се поведе истрага по повод изјавата дадена од Иванов. Писма и претставка се испратени и до Државната изборна комисија, до ОБСЕ, до
Министерството за правда и до Комисијата за спречување на корупција.

- Доволно фрли дамка на нелегитимност на изборите, која сите ние ја носиме. Не терба да ги присилува гласачите на ВМРО - ДПМНЕ со сила да го даваат под притисок на партијата гласот за него, рече меѓу другото Фрчкоски на денешната прес - конференција

поток
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не гледаш бидејќи можеби и не сакаш да видиш...

Ако е вистина тогаш јас да бев ко Грујо ќе го истепав...
Партијата која го кандидира е на власт, и од неа зависи степенот или видот на демократија во државава...

Тука зборува за бабини деветини... слушам постел, верувал во Господ а ваму колни, кажува клетви или верувања, што одат против христијанството... уште да им речеше - е сеа ќе видите вие, магија ќе ви фрлам... мухахаха


Викаш не е толку глуп...
колку е глуп, вака со оценка од 1 до 10? :pipi:
Прво сакавте надпартиски кандидат, сега ја критикува државата и тоа е гаф.

Убаво си рече човекот. Ако правиш и мислиш лошо, ќе те следи до седмо колено. И Библијата вика ако убиеш ќе одиш во пеколот. Никакви магии нема.

Не е многу глуп. Сакаш за тебе да кажам ?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.380
Заканите на Фрчко се во секој случај потешко и пожално нешто од еден тапа муабет изваден од контекст на Иванов.
Да не ги спомнувам на Рада од минатите избори за ““бургарашите’’ и “порткаловото ѓубре’’
Едноставно настапуваат со хистерија и чкарт надменост, тоа се прима лошо и е ситуација што илјада платени платфорерси и уанаби платформерси не можат да ја испеглаат.
Ивнанов ќе тепа само зашто му иде ко помало зло а после со него “шо ни се бае со ни се знае’’
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Прво сакавте надпартиски кандидат, сега ја критикува државата и тоа е гаф.

Убаво си рече човекот. Ако правиш и мислиш лошо, ќе те следи до седмо колено. И Библијата вика ако убиеш ќе одиш во пеколот. Никакви магии нема.

Не е многу глуп. Сакаш за тебе да кажам ?
Надпартиски бил Џоле...
.........жими овај доле

Ова му беше гаф... инаку ако стане претседател... ќе биде надпартиски... јеа, рајт...

Библијата вика дека баш до седмо колено ќе не следи... аууууу, ова нешо ко огледалана, 7 години несреќа :pos:

И ај конечно позанимавај се и со мојот лик и дело :pipi:

======================================================

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАНДИДАТ НА СДСМ И НСДП ЉУБОМИР ФРЧКОСКИ ОТКРИВА КАКО ГИ ЗАРАБОТИЛ ПРВИТЕ ПАРИ[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Работев по хотели во Лондон за живеачка [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Најчесто наоѓав работа на рецепција. Тоа се моите први пари. Се сеќавам дека платата беше 240 фунти неделно. Тоа беа најголемите пари што ги заработував во хотелите во Лондон, се сеќава Фрчкоски[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] "Првите пари ги заработив како гимназијалец, кога одев на летувања, во трета година во Лондон. Таму работевме со една група од Белград и од Скопје, составена од гимназијалци и студенти. Работевме по хотелите што ги држеа нашите во Лондон", раскажува за "Вест" претседателскиот кандидат професор Љубомир Фрчкоски.
"Одевме по два-три месеци на летување во Лондон и практично, со работењето во хотелите си го плаќавме животот таму. Работев најчесто на рецепција. Тоа се моите први пари. Се сеќавам дека платата беше 240 фунти неделно. Тоа беа најголемите пари што ги заработував кога работев на рецепција во хотелите во Саут Кенстингтон", се сеќава Фрчкоски. Тој со носталгија раскажува дека со заработените пари во Лондон си купувал облека и музичка опрема.
"Од Лондон ги набавувавме првите хајфај опреми и плочи. Од таму доаѓавме со торби во Македонија. Делумно праќавме и по пошта. Мојот прв засилувач е од фирмата 'Над'. Него го зедов со себе и го носев во торба. Тоа беа херојски времиња на Јосип Броз, кога се носеа оние сфинтер фармерки, кои беа ужасни, а ние кои ете одиме надвор, се скандализиравме од таа локална мода овде. Тоа беа херојски времиња", вели професорот.
Лондон, Прага, Рим, Фиренца биле четирите места каде што летувал Фрчкоски по месец-два годишно. Потоа по завршувањето на факултетот, тој го прекинал студентскиот туризам и почнал со академска работа. Во 1984 отишол во војска и потоа се вработил.
"Некое посебно хоби немам, но колекција на музика од секогаш, музиката е живот и тоа веќе не го третирам како хоби. Читам од секогаш, и сега патам оти тоа не може толку често да го правам редовно, ми недостига. Читам по две - три книги паралелно", вели Фрчкоски.
Тој открива дека не е горд на неодамнешната негова колумна во која кажа дека противкандидатот Ѓорге Иванов му поправал антена на радио. "Уште ја имам таа антена. Морам да признаам дека тоа не морав да го напишам, но се случи, што да правиме", вели тој.
Фрчкоски е дебармаалско дете кое, меѓу другото, има завршено и уличен факултет. "Имаше еден период два типа на образование, едно е од дома, а другото што го стекнувате на улица. Ние во Дебар маало растевме со гангови. Имаше баскет играње, кај Универзална и кај Млин Балкан. Таму имаше други банди и можеше постојано да се случи тие натпревари да завршат со тепачки. Оти и тука се учите да играте во иле, како што сега на изборите се прави. Знаете, кога играте баскет во туѓо маало, ве штипат, маваат, бараат чекори и слично, и на крај или ќе се истепате, или ќе изгубите. Најслатко е кога ќе тепате силеџии ", раскажува Фрчкоски.
Тој вели дека откога скинал тетива како министер за надворешни или за внатрешни работи, не се сеќава, избегнува спорт. "Веќе сум во години кога не можам да се занесувам од тој тип спорт да играм, но внимавам на храната и вежбам дома. Вежбам на орбитрек. Секое утро вежбам. Фанатик сум за вежбање. Тој тип на грижа за себе го правам и тоа ми е навика, немам некој посебен напор", вели претседателскиот кандидат Фрчкоски.
[/FONT]

извор

Јас чуди се зошто тепал жени по паркинзи... :pos::pos::pos::pos::pos:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
ЉУБОМИР ФРЧКОСКИ, КАНДИДАТ НА СДСМ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА


Предизвик е да се порази аздисаната власт



Кантони и без војна
Правило е дека Македонија мора да оди пред Косово и Албанија, зашто во спротивно тие ги постават прашањата дали македонските Албанци треба да бидат жртви и заложници на политиката на букефализација на Македонците што го преиспитуваат својот идентитет и не' држат заглавени на дното на западен Балкан. Не смеете како политички лидер да го изложите својот народ и својата држава делови од населението да размислуваат за друга опција. Може без војна или друго драматично нарушување однатре да се случи, заокружување на кантони што функционираат поблиску до Косово или до Албанија, а државата и границите да останат исти. И никој не може да го спречи тоа, а најмалку оваа власт која, ако ја зграби и позицијата претседател на државата, тој проект ќе го тера докрај. За три години може да се случи да немаме парламентарни избори во држава каква што сега ја знаеме, предупредува Фрчкоски.


И ПОСЛЕ МИРКА ВЕЛИНОВСКА КАЖУВАЛА ПРИКАЗНИ ЗА МАЛИ ДЕЦА!!!
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Од сите овие 7 кандидати, како најнормални во оваа кампања ми се видоа и барем мене најмногу ми се наметнаа Љубе Бошковски и Нано Ружин.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom