Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Гласав за Фрчко не дека сум некој што душата ја дава по СДСМ,него ме воодушеви кога дојде на митингот во Дебар.Човекот е стварно квалитет но не знам како ќе го реши проблемот со името.Ама пак ВМРО никакви мерки не превзема а гледаат дека земјава оди на назад.:tapp:
Ај конкретно што толку те воодушеви на митингот сподели и ние да се воодушевиме? :pipi:

ПАРТИСКИ ПРЕПУКУВАЊА ПО ИЗЈАВАТА НА ИВАНОВ

Шефот на изборниот штаб на СДСМ Игор Ивановски на денешната прес - конференција ја осуди изјавата на претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов дека му помогнал Нано Ружин од ЛДП да ги собере потребните потписи за да може да се кандидира.

- Ваквиот обид за доведување на граѓаните во заблуда е кривично дело и истовремено претставува сериозно нарушување на изборните правила, грубо кршење на одредбите на Изборниот законик и целосно уништување на демократијата во земјата. Впрочем, уште кога тројцата ректори на македонските универзитети се потпишаа на кандидатурата на Ѓорге Иванов беше јасно дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите можни средства за груба пресметка со сите наши кандидати, додаде Ивановски.

Од СДСМ побараа ректорот на скопскиот Универзитет да застане во одбрана на автономијата на институцијата која е загарантирана со Уставот на Република Македонија кандидатот Иванов да им се извини на македонските граѓани и студенти. Од партијата велат дека ќе поднесат и претставка до Државната изборна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ реагираше со изјава на партискиот портпарол Александар Бичиклиски. Во изјавата се вели:

- Социјалдемократскиот сојуз, не треба да се грижи, ниту за кандидатурата, ниту за рејтингот на Ѓорги Иванов, Нано Ружин, Мируше Хоџа, Агрон Буџаку, или било кој друг кандидат за претседател на Република Македонија. СДСМ треба да се грижи единствено за катастрофално нискиот рејтинг на нивниот претседателски кандидат, Љубомир Фрчковски. Тој има најнизок рејтинг од било кој друг кандидат, од двете најголеми партии во последните 17 години. Тоа е темата за која СДСМ треба да се грижи.


извор


стварно глуп одговор од вмро... имаат ептен инвентивен кандидат, само шо дава инвентивни изјави против себе... овие од штабов негов само глупи изјави даваат... да го пуштеа ѓоре ќе стресеше уш некој бисер, овие чиста глупост кажале... :pipi:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Добро бе, како не му срам и грижа на совест на човеков да се кандидира за претседател, да ги оставиме настрана СДСМ, чија политика во последните 18 години се покажа катастрофална.

Фрчковски е контроверзен човек, со минато исполнето со скандали и гангстерство. Тоа секој јавно го знае. Сeкој има црни дамки во својата кариера, но Фрчко ги надминал границите, морално и етички.

Медиумите се многу неагилни, и немам видено да притиснат со информации, не ја служат добро јавноста.
 

MaryJane

It's alive!
Член од
11 јуни 2008
Мислења
369
Поени од реакции
33
Добро бе, како не му срам и грижа на совест на човеков да се кандидира за претседател, да ги оставиме настрана СДСМ, чија политика во последните 18 години се покажа катастрофална.

Фрчковски е контроверзен човек, со минато исполнето со скандали и гангстерство. Тоа секој јавно го знае. Сeкој има црни дамки во својата кариера, но Фрчко ги надминал границите, морално и етички.

Медиумите се многу неагилни, и немам видено да притиснат со информации, не ја служат добро јавноста.
па уште ли побратиме
пуштам а1 гВујо со градите напред,сител бетар,развиорени знамиња,лавој на сите страни,за мтв не сакам ни да зборувам,канал 5 deja vu......
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Добро што го ставија Фрчко на билборд, за да видиме како изгледа бањат, обично изгледа доста мрсно :pos: :pos::pos:

па уште ли побратиме
пуштам а1 гВујо со градите напред,сител бетар,развиорени знамиња,лавој на сите страни,за мтв не сакам ни да зборувам,канал 5 deja vu......
Пааак со вреѓање само тоа знаете бе побратиме, кажете друго нешто. Презентирајте ја програмата, туку се сретнавме во другата тема.
 
O

Out Boy

Гостин
Изјава на Фрчко за А2...

А2-Кој е вашиот ритуал наутро?

Љ.Ф.-Па... тоа е главниот ритуал (се чеша по глава со мисла „од кај сега тоа прашање на мене?“)... прво правам млеко за синот.... :vozbud: па ги будам со жената... оти тие до покасно.... па стискам.... да исцедам... (најверојатно мисли цедел овошје)...

Ц ц ц ц... една реченица не знае да сврсти...

Фрле за прецедатељ!!!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Денес Иванов даде уште една трагикомична изјава во врска со кандидатурата на Ружин...


Која глупост човече...
Тој му помогнал да собере потписи, Ружин нема поддржувачи па ги чека студентите на Иванов да го поддржат... :tapp:

епа вистина е се изнатрчаа Вмровци да збираат потписи за Ружин тоа е вистина и никој неможе да ја побие
 
Член од
12 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
2
Ха ха абе СДСМ неможат ништо обезглавени се. Само БЦ им е спасот ако преживеат до неговото враќање бидејки БЦ е добар оратор и знае да ја пали масата (народот).
 

MaryJane

It's alive!
Член од
11 јуни 2008
Мислења
369
Поени од реакции
33
А2-Кој е вашиот ритуал наутро?

Љ.Ф.-Па... тоа е главниот ритуал (се чеша по глава со мисла „од кај сега тоа прашање на мене?“)... прво правам млеко за синот.... :vozbud: па ги будам со жената... оти тие до покасно.... па стискам.... да исцедам... (најверојатно мисли цедел овошје)...

Ц ц ц ц... една реченица не знае да сврсти...

Фрле за прецедатељ!!!
ахахахха е сега ме изнасмеа :pos2:
Фрчковски не знае реченица да сврсти?Фрчковски нема вокабулар?:tapp::tapp::tapp: како бре го трпеа толку време со она колумнине јас стварно не знам.....:tapp:

па кој има бре?Џоле?упс ете сега си го кркав до 7-мо колено:tapp:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Ха ха абе СДСМ неможат ништо обезглавени се. Само БЦ им е спасот ако преживеат до неговото враќање бидејки БЦ е добар оратор и знае да ја пали масата (народот).
Не би се согласил. Мислам дека токму БЦ ќе ги доуништи. Да се ослободеа од него навреме ќе беа многу поквалитетна партија.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Доаѓам, од минитинг на Љубе Бошковски.
Импресивно, типот ме убеди, гласам за него.

Штета што на локално ниво, дисквалификуван е Спанаќот, кој по анкетите беше најдобро рангиран, ќе гласав за него.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Доаѓам, од минитинг на Љубе Бошковски.
Импресивно, типот ме убеди, гласам за него.

Штета што на локално ниво, дисквалификуван е Спанаќот, кој по анкетите беше најдобро рангиран, ќе гласав за него.
toa e super ..neopredelen glasac da se pridobie so eden miting ..izgleda epten te pogodile negovite stavovi
 
O

Out Boy

Гостин
:pos2:
Фрчковски не знае реченица да сврсти?Фрчковски нема вокабулар? како бре го трпеа толку време со она колумнине јас стварно не знам.....:tapp:
Па кога дава изјави вака на неподготвено, не знае да сврсти реченица. Ја не негирам дека на митинг не може да ви издраматизира текст учен месец време:toe: Башка, сочен вокабулар има, „глупаци, морони, идиоти, сељаци“ ќе сретнете у секоја втора негова реченица. А колумни, и јас ќе ви пишам...
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Ако Фрчковски нема вокабулар, не знам кој во Македонија има поголем фонд на зборови. Па кој сака нека седне со него на маса ќе се изгуби во преводот. Човекот е учен и бајаѓи интелигентен (ама пак нема да гласам за него)
 
O

Out Boy

Гостин
... бидејки БЦ е добар оратор и знае да ја пали масата (народот).
Море не да ја пали, да ја запали знае! У стилот: Ние мораме у Европа! Ние мораме у НАТО! Одма ќе мењаме име, не смееме да им пречиме на грците, оти они се најбољи другови со србите. Што ќе ни име, што ќе ни идентитет, кога не сме у ЕУ, да тркнев до Холандија...:smir:

Ако Фрчковски нема вокабулар, не знам кој во Македонија има поголем фонд на зборови. Па кој сака нека седне со него на маса ќе се изгуби во преводот. Човекот е учен и бајаѓи интелигентен (ама пак нема да гласам за него)
Реков јас, сочен вокабулар има, „глупаци, морони, идиоти, сељаци“. Интелигенција невидена. Исфрустриран егоист што плука по се’ и сешто у стилот на Оливера Трајковска. Бившо министерче кое направи се’ што можеше да ги забошоти трагите од Кировиот атентат.

Доаѓам, од минитинг на Љубе Бошковски.
Импресивно, типот ме убеди, гласам за него.
Како почна? Со „Браќа и сестри“?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom