Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Ili ovie vo SDSM nemaat mozok ili narodot ako glasa za Frcko ke se dokaze deka nema mozok?! Kaj od tolku kandidati SDSM go najde bas onoj so najnizok rejting ili pa rejtingot tolku mnogu im padnal pa bi viknale sekogo za nivni kandidat?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Не би можел да гласам некој месец ми фале за полнолетен, но кога би гласал мојот избор би бил Ѓорѓе Иванов, човек со сите морални вредности.Можеби не им е познат на сите,исто и мене не ми беше познат за каков човек се работи пред две години но сега целосно го подржувам бидејќи знам што се има во него.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Edno interesno prashanje :) Se prashuvam dali kje ima (MUDA) Ivanov da zamine vo Grcija i da gi nareche Homoseksualci - Atinjanite kako shto toa Frchkoski go napravi?Kutri Grci seushte baraat prevod od govorot na Frchko :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Edno interesno prashanje :) Se prashuvam dali kje ima (MUDA) Ivanov da zamine vo Grcija i da gi nareche Homoseksualci - Atinjanite kako shto toa Frchkoski go napravi?
А кога тоа г-нот Фрчковски го направил?
Првпат слушам...
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не би можел да гласам некој месец ми фале за полнолетен, но кога би гласал мојот избор би бил Ѓорѓе Иванов, човек со сите морални вредности.Можеби не им е познат на сите,исто и мене не ми беше познат за каков човек се работи пред две години но сега целосно го подржувам бидејќи знам што се има во него.
Лелее ај добро ти барем објасни што како би направил ама стварно луѓе ако немате 18 години не мора да пишете само тоа и поздрав. А за гласањево сега за сега претседателсково ливче ќе биде прешкртано. Фрчковски е познат и од претходно за некои свои лудости. Сеа да тие не се поврзани со претседателска функцја и нејзиното извршување пак не се работи кои едноставно да се заборават, а додека пак другиов Иванов едноставно немам многу слушнато за него и додека не дознам што како па и да си ја каже програмата каква ќе му е неутрален. За Љубе но комент едноставно уште амди бајрам фали да се кандитира и циркус да праиме.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Baraj na google de :) Zaboraiv koja kolumna beshe,kje ja najdam kje postiram ona najbitnoto pokasno.Pozdrav :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Baraj na google de :) Zaboraiv koja kolumna beshe,kje ja najdam kje postiram ona najbitnoto pokasno.Pozdrav :)
Во колумна ги нарекол...
Во Дневник...во Македонија...
Благодарам...
Поздрав и до тебе, вистинско освежување си :)
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
... Znachi konechno izleze ona shto jas go tvrdam,Frchkoski ima iskustvo a Ivanov Ne!Znachi spored tie 3 dopirni tochki za pretsedatel Ivanov ni pod razno ne zasluzhuva da bide Drzhavnik.
...
Ништо ти не си докажал и за ништо не испаднало дека си во право.
Си западнал во психолошка криза на самодокажување и самободрење (пред пораз).

Тапа ...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Edno interesno prashanje :) Se prashuvam dali kje ima (MUDA) Ivanov da zamine vo Grcija i da gi nareche Homoseksualci - Atinjanite kako shto toa Frchkoski go napravi?Kutri Grci seushte baraat prevod od govorot na Frchko :)

Па и другар ми имаше муда пред 6-7 години да се качи на акрополот во атина и да се слика со македонското знаме ама не вентилаторот туку со првото со сонцето од вергина, па никому ништо.
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Edno interesno prashanje :) Se prashuvam dali kje ima (MUDA) Ivanov da zamine vo Grcija i da gi nareche Homoseksualci - Atinjanite kako shto toa Frchkoski go napravi?Kutri Grci seushte baraat prevod od govorot na Frchko :)
Абе важно Грчко ќе има МУДА да го смени името и идентитетот наш. Како онаа црногорската поговорка “Ми бјежимо ка соколиви, а турци за нама ко курве.“

Им рекол дека се педери, ама храбро ќе ни го смени името.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
а што дека ги нарекол ко јавно кажува дека треба да го смениме името
епа види сега ти што е позначајно
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Интервју -Роли Јакуповиќ, поранешен шеф на обезбедувањето на СДСМ

Велите дека се занимавал со криминал?

- Апсолутно. Јас одговорно, и кривично и материјално, тврдам дека тој човек е криминалец. Тоа што го обвинуваат Војо и Ламбе е само 0,001 отсто од тоа што го правеше Фрчко. Па само за презентација за една Нова година потроши 40.000 марки, 1.000 марки даде само за шноли и вратоврски. Да не зборувам за милионските бизниси со фри шоповите, во кои влезе заедно со неговиот брат.
Сигурно се сеќавате на рејбан очилата. Јас и Славчо Саздов му ги понудивме за 15 марки по парче, а тој купи од Србија по 98 марки. Фрлаше пари за слики, за скулптури, за што уште не без никакви тендери, се договорено во четири очи за износи од стотици илјади долари. А пак кога беше министер за надворешни работи го праќаше Славчо дури во Куба за да му купи пури. Ќе ви кажам и друга случка. Во една прилика бевме во Турција за да го поправиме моторот од полициската јахта. Бевме со "мерцедес кабриолет јас, возачот на Фрчко, Диме, возачот на Бранко Црвенковски, Зоки Миравац и еден инженер Ристо, на презимето не се сеќавам. Отидовме и ни кажаа дека моторот не го бива. Му јавив на Фрчко, тој ми рече: "Продај го, и дај му ги парите на Диме. Бидна работата а од износот издвоивме околу 1.000 марки за на шопинг, бидејќи добивме порачка на Фрчко да му купиме нешто за гардероба. Во продавницата Диме извади 20.000 долари, кои беа гланц нови, како да ги печател вечерта во хотелот. Нив и парите од моторот ги потрошивме во целост, ама му купивме добри работи на Фрчко. Кога се вративме, му велам: "Што само на возачот му даваш пари, мене никогаш не си ми дал. Фрчко само ми рече "Па никогаш не си побарал, кажи колку сакаш не е проблем“.

Освен овие, се спомнуваат и криминали кои се ценеа над 10-тина милиони евра?

- Да. Пример за тоа се набавките и печатењето на пасоши, сообраќајни и возачки дозволи преку фирмата ЗУС. Јас и Славчо Саздов го запознавме со директорот на ЗУС, Милан. Само што ги запознавме, веднаш се поврзаа, и целиот профит од обрасците кои МВР ги набавуваше од ЗУС го делеа 30 отсто за Фрчко, 70 за ЗУС. Само за наводни дизајни на сообраќајните и возачките дозволи Фрчко фиктивно исплати над 20.000 долари. Бизнисот се плати за 18 милиони долари, а вредеше половина од тоа. Дури Фрчко на ЗУС им отвори и барака кај полициската "Беко“ за да даваат услуги на граѓани. Тогаш кај Фрчко во кабинет не можеше да влезе никој освен Милан од ЗУС. За овој случај се е документирано, дури и во МВР.

Дали тие профити беа доволни за Фрчковски?

- Секако не. Работејќи ги фри-шоповите, дозна дека се се врти околу шверцот на цигари, па се поврза со моќниот бос на трговијата со цигари - Данчо Шутурков, од Македонија табак. Шутурков не го познавав, но луѓе од обезбедувањето ми кажаа дека сакал да ме види мене и моите соработници. Се консултирав со Лазе Китановски, тогаш кадровик од СДСМ, кој инаку беше комшија со Шутурков да се распрашам за него. Откако ми кажаа дека е "наш“, иако играл со сите, отидовме. Бевме јас, Чаволи, Горан Тајсон и уште двајца. Шутурков ми кажа дека сака да бидеме пријатели, и за возврат ми понуди 300.000 швајцарски франци да ни се најдат за лобирањето во негова полза. Ние парите не ги зедовме, а за средбта, се разбира, му кажавме и на тогашниот премиер и партиски шеф - Бранко Црвенковски, оти не сакавме да работиме зад грб ништо. Црвенковски се заблагодари за информацијата, но беше лут на Шутурков.
Додека бевме кај Шутурков, неговиот директор Сашо Неловски неколку пати ме праша како да им изградам добри контакти и релации со министерот Фрчковски. Тогаш разбрав дека Нелковски бил член на ЦО на СДСМ, помислив дека го бара нешто за партијата, па му реков барај го Црвенковски, што ќе ти е Фрчко. После тоа, по свои канали, успеал да дојде до Фрчко и веднаш да го вклучи во бизнисот со цигари. Брат му на Фрчко, Влатко, ги сместуваше сите бизнисмени со цигари и алкохол во Гранд хотел. Најчесто Срби, оти тогаш беше ембаргото, па најмногу работеше со нив. Во еден наврат бевме кај Лазе Китановски дома и случајно го видовме Фрчковски, како со својот "голф“ ГТИ кој вредеше околу сегашни 40.000 евра, влегува кај Шутурков. Го забележавме тоа, почнавме да го сликаме. Кога голфот излегуваше од кај Шутурков, имаше нешто тешко во гепекот бидејки задниот дел беше искосен речиси допирајќи го асфалтот. Тие слики постојат, му ги дадовме на Лазе Китановски. Што имаше во автомобилот не знам, ама може да претпоставите. За неговите средби со Шутурков не знаеше ниту неговиот шеф, Црвенковски.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom