Студирам психологија

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Ајдееее, каков е тој по социологија?
Изгледа се заебав јас.:tapp:

Предавањата му се убер досадни и замара за да ти дае оценка.
Ако му однесеш семинарска, може да ја отвори, да те праша шо си напишала за некој дел и ако не му исцитираш точно - ќе ти дае помалце поени...
Зезнат е малце...:/
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Лелееее :(:(:(
И ја се запишав, редовна, без партиципација.
Одбрав физиологија кај Ицко, како и скоро сите останати, вајда, и педагогија и социологија. За социологија се заебав изглеа, не се сетив на време да се распрашам за професориве тука... Ми се чини материјалот ист ко граѓанско у четврта што имав, па затоа социологија си викам, полесно ќе поминам. А тоа... Уф што избрзувам :(

А ти Маги, која година си? :)

Е, и нема шанса да го сменам социологија? Пошо рекоа дека е конечен изборот што ќе го напишеме на ливчето. Нема никакви шанси да се смени?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
ти Маги, која година си? :)

Е, и нема шанса да го сменам социологија? Пошо рекоа дека е конечен изборот што ќе го напишеме на ливчето. Нема никакви шанси да се смени?
Оди кај координаторката и речи и дека си се премислила, замоли ја да ти смени ако сакаш. Инаку матерјалот не е тешкок, од општа култура знаеш се тоа, ама професорот е малце зезнат, затоа не ви препотачувам да одберете.

Инаку јас сега, да сме живи и здрави, ќе бидам 3та. :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Оди кај координаторката и речи и дека си се премислила, замоли ја да ти смени ако сакаш. Инаку матерјалот не е тешкок, од општа култура знаеш се тоа, ама професорот е малце зезнат, затоа не ви препотачувам да одберете.

Инаку јас сега, да сме живи и здрави, ќе бидам 3та. :)
Уфф... Фала, ќе видам што можам да напраам да сменам.
И до трета како е? Тешко е? Мене многу интересни ми изгледаат предметите што ги глеав у прирачникот :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Уфф... Фала, ќе видам што можам да напраам да сменам.
И до трета како е? Тешко е? Мене многу интересни ми изгледаат предметите што ги глеав у прирачникот :)
Па, прва ти е ептен досадна, нема многу психологија. Во втора може нешо да чепнете, ама сеуште е навлегување во психологијата.
Има по некој интересен предмет, не викам не.
Емоции е забавен предмет, барем мене ми беше.
А трета е веќе по стручно, повеќе ве упатуваат во она што значи психологија, веќе имате основа.
Јез да вас ви е сменета програмата, укинати ви се најтешките предмети, така да ние постарите не ве сметаме за студенти на наш институт


Немојте да очекувате многу затоа што ќе се разочарате, не е баш како на филмовине што гледаме, има предмети и работи што џабе ни ги бараат, ама тоа е. :)
Како и да е, убава е психологијата ако ја сакаш :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Уфф... Фала, ќе видам што можам да напраам да сменам.
И до трета како е? Тешко е? Мене многу интересни ми изгледаат предметите што ги глеав у прирачникот :)
Координаторката е на пат 1 недела.:toe:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Координаторката е на пат 1 недела.:toe:
Ајјј.. А ја бев денес накај 12 да ја барам, ја нема, си викам шо е сеа работава... Добро, фала :)

Па, прва ти е ептен досадна, нема многу психологија. Во втора може нешо да чепнете, ама сеуште е навлегување во психологијата.
Има по некој интересен предмет, не викам не.
Емоции е забавен предмет, барем мене ми беше.
А трета е веќе по стручно, повеќе ве упатуваат во она што значи психологија, веќе имате основа.
Јез да вас ви е сменета програмата, укинати ви се најтешките предмети, така да ние постарите не ве сметаме за студенти на наш институт


Немојте да очекувате многу затоа што ќе се разочарате, не е баш како на филмовине што гледаме, има предмети и работи што џабе ни ги бараат, ама тоа е. :)
Како и да е, убава е психологијата ако ја сакаш :)
Абе глеам за прва дека е малце досадна, иаме физиологија или генетика, што ќе ни се тие... А и другиве, филозофија, социологија, педагогија, не се стриктно психологија. Ај ако не ни укинат уште нешто важно се надевам дека до 4та ќе видиме нешто бар од психологијата :)

За очекување, не знам што очекувам, пошо пред да тргнам си викам таму сеа сите ќе бидат надрти, лоши, строги, дрн дрн (професорите мислам), а тоа бар до сеа неам воопшто таков впечаток, забавни ми изгледаат. И ептен бев возбудена пред да почнам, се надевам нема да се разочарам.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Прва, прв семестар е малце досадна а втор семестар не верувам дека ќе ви биде досаден :) Професорите се сите супер, освен социологија, Магде ми рече да не одбирам ама социологијата како област интересна ми е и си викам ај што има врска ако учам нема да има проблем, ама имаше проблем не е воопшто тежок материјалот ама он не прегледува со сигурност може да кажам, и така да ако имаш среќа ќе положиш ако не тешко :( На овој изборен имавме мноооогу послаби резултати од оние кои беа на филозофија. Физиологија колоквиумите му се зафркнати кога ќе даде нешто ќе се чудиш дали и воопшто тоа го има во книгата, значи здраво учење треба тука :) не е многу материјал и на три колоквиуми е поделен. Ако си учите редовно нема да има никаков проблем барем по сите други предмети, ќе си собирате поени на редовност, активност, ќе си носите семинарски, ќе слушате се што зборува Огнен на вежби :icon_lol: и ќе имате успешно завршена година. Со среќааа на сите новодојдени :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Професорите се сите супер, освен социологија, Магде ми рече да не одбирам ама социологијата како област интересна ми е и си викам ај што има врска ако учам нема да има проблем, ама имаше проблем не е воопшто тежок материјалот ама он не прегледува со сигурност може да кажам, и така да ако имаш среќа ќе положиш ако не тешко :( На овој изборен имавме мноооогу послаби резултати од оние кои беа на филозофија.
Па коа не ме слушате, така ви е

Инаку, дека глеам интересна ти е социологијата, имате во 5ти и 6ти семестар соцјална психологија и тоа е ептеееееееееен интересно, така да не се секирај :)
И слушам дека многумина од вас исчистиле прва, лесни ви се предметите. Сеа ве чекаат малце потешки предмети и кај позезнати професори, така да глеајте да си бидете редовни на предавања и вежби, особено на личност и статистика.
:smir:
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Па коа не ме слушате, така ви е

Инаку, дека глеам интересна ти е социологијата, имате во 5ти и 6ти семестар соцјална психологија и тоа е ептеееееееееен интересно, така да не се секирај :)
И слушам дека многумина од вас исчистиле прва, лесни ви се предметите. Сеа ве чекаат малце потешки предмети и кај позезнати професори, така да глеајте да си бидете редовни на предавања и вежби, особено на личност и статистика.
:smir:
Да ти кажам искрено малку и ни попуштија, предметите лесни беа, ама како што иде верувам дека ќе биде по зафркнато ама и поинтересно сигурно :vozbud:
Искуство од лани дефинитивно редовност најмногу треба!
:smir:
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
И јас се запишав на Психологија годинава и супер ми е. Си одбрав физиологија кај Ицко, а од другите педагогија и филозофија. У секој случај, многу ми е интересно :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Еј луѓе дали ги има некој книгиве или каде можам да ги најдам???

- Општа теорија на рационалност - Виолета Панѕова.По Логика предметот.
- Логика за средно школо од Јонче Јосифовски.

- Физиологија од Тројачанец.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Маги капачето :), да те прашам, овој социологија, какви колоквиуми има? Мислам, колку детално треба да учам? Пошо има некои 150 страни за колоквиум, и тоа какви детали има у книгата, кој што која година кажал, дрн дрн. Сеа не знам дали треба да се малтретирам околу тие работи или ќе има општи прашања?
И педагогија исто, колку детални прашања има на колоквиум? Глеам ни дава доста активности и шанси да се покажеме, па претпоставувам дека од тоа се добиваат екстра поени, ама колоквиумот е секако најважен дел од оценката... Па.. какви и се?
Оној Ицко, физиологија, ми се чини ко ептен супер, ама некако не дава баш шанса за активност... Предавањата му се ептен еднострани, он си предава цело време. Не дека не предава добро, ама неаме шанса за активност, па као ќе ги добиеме тие екстра поени кај него?
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
И јас да се убацам во прашањава околу колоквиумите, какви се кај Ицко? Премногу детални, со дополнување, заокружување...? Мерси :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom