Иванов, Керим или Бошкоски?

За кој кандидат ќе гласате?

  • Ѓорѓе Иванов

    Гласови: 123 34,4%
  • Срѓан Керим

    Гласови: 101 28,2%
  • Љубе Бошкоски

    Гласови: 63 17,6%
  • незнам (или нема да гласам)

    Гласови: 71 19,8%

  • Вкупно гласачи
    358
Статус
Затворена за нови мислења.

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
ne znam kako i koj ke bide pretsedatelski kandidat ama momentalno spored mene Srdzan Kerim e najizdrzan. Gjorgji Ivanov go znam samo kako profesor a Ljube Boskovski spored mene ne moze da drzi nekoj balans ke zabega vo nekoja krajnost sto ne e karakteristika na politicar i covek sto treba da ja vodi drzavata
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
БиБиСи: Значи чувствувате дека не е завршено расчистувањето со стариот систем?
-„Па тие структури уште живеат кај нас. И тоа ни е тој баласт, олово на нозе што не дозволува Македонија да биде дел од нормалните држави и демократии. Старите структури уште владеат, старата инфраструктура. Земете ја цела јавна сфера наша. Така што тука сме многу, многу назад и затоа ни е таква состојбата во јавниот простор. Нема визии, нема концепт, туку само плукање, омаловажување и зошто некој не ја држи главната линија што ја промовира Б.Ц.“

http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090115_vmro_ivanov.shtml
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ne znam kako i koj ke bide pretsedatelski kandidat ama momentalno spored mene Srdzan Kerim e najizdrzan. Gjorgji Ivanov go znam samo kako profesor a Ljube Boskovski spored mene ne moze da drzi nekoj balans ke zabega vo nekoja krajnost sto ne e karakteristika na politicar i covek sto treba da ja vodi drzavata
Ајде бе па и ти,секако функцијата председател на државава ја доведоа на безначајна формалност.Мислам дека за да стане поважна оваа финкција и за да се сврти вниманието кон неа треба да се стави што поегоцентричен и позабеган тип,на кого дури и Љубе може “вода да му носи“,еве на пример сите од триото К-15 се добри за таа функција,може да се стави и некој од “Зевзекманија“,или Паркетине од Битола би биле арни,бајѓи се забегани на сцена.:toe:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
СДС и Бакојани да ја кандидира за претседател,вие партиски усолени мозоци и за неа би гласале така...
DpBne i Ali Ahmeti da go kandidira dpnovskite partiski usoleni mozoci sto do vcera Ljube za ikona go imaa i za Aljija bi glasale....
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
БиБиСи: Значи чувствувате дека не е завршено расчистувањето со стариот систем?
-„Па тие структури уште живеат кај нас. И тоа ни е тој баласт, олово на нозе што не дозволува Македонија да биде дел од нормалните држави и демократии. Старите структури уште владеат, старата инфраструктура. Земете ја цела јавна сфера наша. Така што тука сме многу, многу назад и затоа ни е таква состојбата во јавниот простор. Нема визии, нема концепт, туку само плукање, омаловажување и зошто некој не ја држи главната линија што ја промовира Б.Ц.“

http[B]://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090115_vmro_ivanov.shtm[/B]l
So sea ima vrska B.C so ova?? pa neli i vmro pred nekoe vreme se grebese da zastane zad nominacijata na Srdzan Kerim za pretsedatel?!?!
so ova intervju se dokaza deka izborot vo VMRO za pretsedatel i zavrsen i deka Gjorgji Ivanov e sledniot kandidat za pretsedatel od taa partija

Ајде бе па и ти,секако функцијата председател на државава ја доведоа на безначајна формалност.Мислам дека за да стане поважна оваа финкција и за да се сврти вниманието кон неа треба да се стави што поегоцентричен и позабеган тип,на кого дури и Љубе може “вода да му носи“,еве на пример сите од триото К-15 се добри за таа функција,може да се стави и некој од “Зевзекманија“,или Паркетине од Битола би биле арни,бајѓи се забегани на сцена.:toe:
Jas sum na misla da ja ukinat ....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
So sea ima vrska B.C so ova?? pa neli i vmro pred nekoe vreme se grebese da zastane zad nominacijata na Srdzan Kerim za pretsedatel?!?!
so ova intervju se dokaza deka izborot vo VMRO za pretsedatel i zavrsen i deka Gjorgji Ivanov e sledniot kandidat za pretsedatel od taa partija


Jas sum na misla da ja ukinat ....
Може и тоа,само ќе треба да се воведе нова,заедничка,на која името “ДЕСПОТ“ би и било токму на место.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
БиБиСи: Значи чувствувате дека не е завршено расчистувањето со стариот систем?
-„Па тие структури уште живеат кај нас. И тоа ни е тој баласт, олово на нозе што не дозволува Македонија да биде дел од нормалните држави и демократии. Старите структури уште владеат, старата инфраструктура. Земете ја цела јавна сфера наша. Така што тука сме многу, многу назад и затоа ни е таква состојбата во јавниот простор. Нема визии, нема концепт, туку само плукање, омаловажување и зошто некој не ја држи главната линија што ја промовира Б.Ц.“
Ајдее, уште еден преродбеник кој од позиција на иден претседател мисли да расчистува со некакви структури.

Инаку малку ми е нејасен во ставовите овој Иванов.
На прашањето дали мисли да биде претседател на сите граѓани, одговара:
-„Со самото тоа што се сум се нафатил да бидам кандидат се потврдува тоа. Во сите мои излагања приоритет била Македонија без разлика за кого станува збор.“
А на прашањето околу името кое воедно и ќе биде најжешкиот костен во изборната кампања, нема одговор:
-„Такви прашања се' уште се во надлежност на актуелните политичари, они решаваат.“
Па господинот Иванов би требало да знае (како што одговорил самиот на првото прашање) дека со самото тоа што се кандидира за претседател, би требало и да има став околу спорот со грција, исто како што имаат и преостанатите двајца потенцијални кандидати.
Значи дали тој од позиција на претседател ќе работи на решавање на спорот со грција, или мисли дека на Македонија компромис не и е потребен. Толку едноставно :toe:
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
СДС и Бакојани да ја кандидира за претседател,вие партиски усолени мозоци и за неа би гласале така...
Другар да не си ги сменил местата на партиите, номинирањето и безусловната подршка на членството????

Какко за пример, нема ни една недела од објавувањето на името Горги за прецедник и има огромна подршка од членството на ДПМНЕ :toe::toe:

А на пример Љубе Бошковски од еднаш стана белосветска глуперда, стварно не ми е јасно
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Другар да не си ги сменил местата на партиите, номинирањето и безусловната подршка на членството????

Какко за пример, нема ни една недела од објавувањето на името Горги за прецедник и има огромна подршка од членството на ДПМНЕ :toe::toe:

А на пример Љубе Бошковски од еднаш стана белосветска глуперда, стварно не ми е јасно
Ма јасно ти е, само како би ти одговарало еве попластично да ти се објасни:

1. Бошковски не се согласува со власта околку сорот за името и во преговорите со Поранешна Отоманска Покраина Грција заговара помек став.

2. Најшокантен е одговорот околу враќањето на четирите хашки случаи, раковдството на ОНА, мавровските работници, липковската брана и киднапираните македонци.
Иако на времето прв човек кој раководеше со македонските безбедносни сили, сега Бошковски за овие случаи бара политички договор, без притоа судот во нормална судска процедура да утврди вина или не на обвинетите.
-Не невлегувам дали некој е виновен или не. Но, доколку не се најдат некои разумни решенија и не се постигне политички договор, а се се остави на правосудството да решава, тоа може да ја дестабилизира Македонија, вели Бошковски во интервјуто за неделникот Фокус.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Убаво реков јас како ќе каже "фирерот" така и ќе биде. Глуп народ силна држава:cry:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Така е Bratot, Бошковски јасно и прецизно си ги кажа своите ставови.

Кои се ставовите на Иванов под 1 и под 2 ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Така е Bratot, Бошковски јасно и прецизно си ги кажа своите ставови.

Кои се ставовите на Иванов под 1 и под 2 ?
Бошковски јасно и прецизно ги пренесе ставовите на оние кои стојат позади него.

Кога ќе му направиш интервју на Иванов.


Без да нафрлувам од ракав, кога ќе биде сето ова официјализирано, кој ќе се кандидира, тогаш ќе можам да си заземам дефинитивен став.


Затоа пак поради ова цитираново погоре Бошковски е веќе АУТ.

Многу ме интересира како ќе се презентира Иванов, има многу прашања по кои треба да се произнесе.

Затоа за него сум си воздржан, па не ни гласав сеуште на анкетата.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Бошковски јасно и прецизно ги пренесе ставовите на оние кои стојат позади него.
Кога ќе му направиш интервју на Иванов.
Без да нафрлувам од ракав, кога ќе биде сето ова официјализирано, кој ќе се кандидира, тогаш ќе можам да си заземам дефинитивен став.
Затоа пак поради ова цитираново погоре Бошковски е веќе АУТ.
Многу ме интересира како ќе се презентира Иванов, има многу прашања по кои треба да се произнесе.
Затоа за него сум си воздржан, па не ни гласав сеуште на анкетата.
Па затоа и погоре напишав дека Иванов во интервјуто за BBC на Македонски, го одбегнал прашањето за името.
Значи јасно ги знаеме ставовите на двајцата потенцијални кандидати околу името, за разлика од третиот кој ми се чини дека ќе се обиде да кокетира во ставовите до крајот на изборите, доколку тоа му го дозволи Македонската јавност.

Значи нема меки и тврди ставови по ова прашање.
Или јас како Претседател на Македонија ќе работам на компромис, или не работам на компромис.

Доста ни е веќе од обланди.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
ne znam kako i koj ke bide pretsedatelski kandidat ama momentalno spored mene Srdzan Kerim e najizdrzan. Gjorgji Ivanov go znam samo kako profesor a Ljube Boskovski spored mene ne moze da drzi nekoj balans ke zabega vo nekoja krajnost sto ne e karakteristika na politicar i covek sto treba da ja vodi drzavata
немој така, љубе е многу смирен сега, бил под седативи во хаг
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Епа реален-07 еве имам предлог за тебе, доколку секој од нив ни сервира обланди, што викаш да се откажеме од поддршката кон сите нив.

Зашто да се делиме и бираме кога сите се иста боја само различни нијанси?

:wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom