Меѓународна кризна група: Прифатете "Република Северна Македонија"

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Типичен политичар во случајов испаѓаш само ти, со продавање нереални очекувања.

Кој рекол дека е лошо Македонија да влезе во ЕУ?

Реков дека нема да биде подобро отколку што е сега.
А доколку јас незнам тогаш што ме прашуваш.

Сара Пејлин велиш, епа ајде Обама би те замолил сепак еве ти да ми одговориш:

Незнам дали е доволно прост примеров за да го сфатиш.

Незнам што ти е, што ми ја посочуваш оваа фикција.

Јас знам само едно, дека сите пријатели кои овде одвај врзуваа крај со крај, кога појдоа на запад имаат веќе по неколку коли и смениле неколку куќи.

Додека ти или ја се трудиме да го купиме првиот стан и кола, тој другиот веќе има по два стана и две коли.
Интелегентен човек си да ми посочуваш таков глуп пример, на што целеше кога ми го потенцираше ова?

Кој рекол дека е лошо Македонија да влезе во ЕУ?
Ако е ова така, зошто тогаш се јави неповикан во темава кога го прашав demmian, што е полошо во ЕУ. Јас го прашав него, а ти влета со одговори.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Точно, се согласувам...ама економски силна држава за брзо време се приспособува, а ваква како нашата...долго време ќе мизерува.
Добро, доколку не ја бидува нит во ЕУ ниту пак надвор од ЕУ, кажи ми кој е твојот предлог за иднината на Македонија ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Побрзо откажувајте се од името, да не ни киднат ЕУ и НАТО!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Добро, доколку не ја бидува нит во ЕУ ниту пак надвор од ЕУ, кажи ми кој е твојот предлог за иднината на Македонија ?
Јас реков ЕУ...
Ама не вака...
Ако сега почнеме да правиме нешто во економијата, колку време ќе ни треба да бидеме како што треба спремни? 7 години? Јас мислам барем 10.
Накратко, поентата на моето пишување тука е да се свртиме кон економскиот развој на државата, стварање на силна македонска економија, а кога ќе имаме таква, лесно е влегувањето во ЕУ, во смисла без шокови за народот, какви би трпел со влез на ваква Македонија во ЕУ.
Богата Македонија ќе е интересна и како пазар (мал, но сепак е пазар), но и како место за инвестирање.
Економскиот интерес ќе не внесе во ЕУ, а тогаш и Грција би останала сама и под притисок, а не со подршка за нивните ирационални ставови, кои, рака на срце, се поддржани само затоа ЕУ да не биде социјална установа каква што е за Бугарија и Романија.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
“Глупиот“ пример ти објаснува која е МОЈАТА или ТВОЈАТА “предност“ доколку ја напуштиме Македонија и отидеме некаде во ЕУ.
Треба да поминат неколку генерации живот во странство за да може да се израмниш со другите “Европејци“.

Тоа подразбира да имаш добро платена работа, да земеш кредит кој ќе го отплатиш во твојот животен век, за потоа твоите деца да имаат веќе стан.
Па тие после ќе почнат да заработуваат за втор, па после нивните деца (твоите внуци) веќе би имале поубав живот и така секоја наредна генерација.

И тоа е филозофијата, а не одиш во ЕУ ко пекар и стануваш банкар.

Ова е отворена дискусија, секој е повикан. А јас тебе те прашав како знаеш дека е подобро во ЕУ кога не си.

А индивидуалната животна среќа е сепак индивидуална, неможе да се посочува со влез на цела една земја во ЕУ.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јас реков ЕУ...
Ама не вака...
Ако сега почнеме да правиме нешто во економијата, колку време ќе ни треба да бидеме како што треба спремни? 7 години? Јас мислам барем 10.
Накратко, поентата на моето пишување тука е да се свртиме кон економскиот развој на државата, стварање на силна македонска економија, а кога ќе имаме таква, лесно е влегувањето во ЕУ, во смисла без шокови за народот, какви би трпел со влез на ваква Македонија во ЕУ.
Кога ќе имаме силна Македонска економија, нема да ни бидат потребни ниту НАТО ниту ЕУ ниту грција. Но прашањето кое го поставив е ; дали е тоа можно и изводливо без јасно трасиран пат кон Европската унија ? Кога велам јасно трасиран, мислам на почнати преговори, кои нормално не би почнале без решение околу спорот за името.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
“Глупиот“ пример ти објаснува која е МОЈАТА или ТВОЈАТА “предност“ доколку ја напуштиме Македонија и отидеме некаде во ЕУ.
Треба да поминат неколку генерации живот во странство за да може да се израмниш со другите “Европејци“.

Тоа подразбира да имаш добро платена работа, да земеш кредит кој ќе го отплатиш во твојот животен век, за потоа твоите деца да имаат веќе стан.
Па тие после ќе почнат да заработуваат за втор, па после нивните деца (твоите внуци) веќе би имале поубав живот и така секоја наредна генерација.

И тоа е филозофијата, а не одиш во ЕУ ко пекар и стануваш банкар.

Ова е отворена дискусија, секој е повикан. А јас тебе те прашав како знаеш дека е подобро во ЕУ кога не си.

А индивидуалната животна среќа е сепак индивидуална, неможе да се посочува со влез на цела една земја во ЕУ.
Зошто граѓаните одат во ЕУ или во прекуокеанските земји ако не им е таму подобро! Во целина. А, многу малку од нив се враќаат во Македонија. Зошто постои општ национален консензус за влез во ЕУ? Зошто тоа е желба и државна стратегија не само на Македонија туку и на сите други европски земји...кои сеуште не се членки на ЕУ?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Зошто граѓаните одат во ЕУ или во прекуокеанските земји ако не им е таму подобро! Во целина. А, многу малку од нив се враќаат во Македонија. Зошто постои општ национален консензус за влез во ЕУ? Зошто тоа е желба и државна стратегија не само на Македонија туку и на сите други европски земји...кои сеуште не се членки на ЕУ?
Ми го зеде прашањето од тастатура :)

Зошто целиот Балкан ита кон ЕУ и НАТО ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Зошто граѓаните одат во ЕУ или во прекуокеанските земји ако не им е таму подобро! Во целина. А, многу малку од нив се враќаат во Македонија. Зошто постои општ национален консензус за влез во ЕУ? Зошто тоа е желба и државна стратегија не само на Македонија туку и на сите други европски земји...кои сеуште не се членки на ЕУ?
Светот не е Македонија, секој си има право да си ја бара својата среќа.
А дали ќе му биде подобро, нема никакви гаранции.
Исто како што неможеш да докажеш дека тука би му било полошо.

Кога ќе отпочнеш живот некаде, каде што ќе мораш да се соочиш со работите кои ги спомнав- отплаќање кредит, зависност од работа, раѓање деца, нивно школување , шансите за враќање се намалуваат.

Зошто Норвешка или Русија не е дел од ЕУ?


Интересот на старите ЕУ членки е да ги шират своите интереси, да ги наметнуваат своите правила каде нивните фирми и граѓани би биле привилегирани.
Да се шират полесно на нови пазари и да имаат ефтина работна рака.


Најголемата среќа во моментов, за Македонија, е што немаме доволно странски капитал и неможеме да ја почуствуваме економската криза во ЕУ и западот.

Кога компанија како КокаКола во Полска е принудена да отпушти 200 луѓе, кога продажбата на автомобили е намалена за 60%, кога има недостиг на основни прехрамбени продукти, кога немаат ресурси за затоплување и нафта за економијата, тогаш која е предноста?

И што ти значи тоа “општ национален консензус за влез во ЕУ“? Некоја супер дупер моќ на убедување и манипулирање со термини за создавање искривена перцепција?

If everyone is thinking alike , then somebody isn`t thinking.

Ми го зеде прашањето од тастатура :)

Зошто целиот Балкан ита кон ЕУ и НАТО ?
И прашање воедно за тебе.

Што откако сите ќе влеземе во ЕУ и НАТО?

Каде ќе итаме после тоа? Тука завршува приказната, по секоја цена да се влезе и грижите сами испаруваат?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Светот не е Македонија, секој си има право да си ја бара својата среќа.
А дали ќе му биде подобро, нема никакви гаранции.
Исто како што неможеш да докажеш дека тука би му било полошо.

Кога ќе отпочнеш живот некаде, каде што ќе мораш да се соочиш со работите кои ги спомнав- отплаќање кредит, зависност од работа, раѓање деца, нивно школување , шансите за враќање се намалуваат.

Зошто Норвешка или Русија не е дел од ЕУ?


Интересот на старите ЕУ членки е да ги шират своите интереси, да ги наметнуваат своите правила каде нивните фирми и граѓани би биле привилегирани.
Да се шират полесно на нови пазари и да имаат ефтина работна рака.


Најголемата среќа во моментов, за Македонија, е што немаме доволно странски капитал и неможеме да ја почуствуваме економската криза во ЕУ и западот.

Кога компанија како КокаКола во Полска е принудена да отпушти 200 луѓе, кога продажбата на автомобили е намалена за 60%, кога има недостиг на основни прехрамбени продукти, кога немаат ресурси за затоплување и нафта за економијата, тогаш која е предноста?

И што ти значи тоа “општ национален консензус за влез во ЕУ“? Некоја супер дупер моќ на убедување и манипулирање со термини за создавање искривена перцепција?

If everyone is thinking alike , then somebody isn`t thinking.



И прашање воедно за тебе.

Што откако сите ќе влеземе во ЕУ и НАТО?

Каде ќе итаме после тоа? Тука завршува приказната, по секоја цена да се влезе и грижите сами испаруваат?
Лицемерно е да се живее и работи во ЕУ ( независно во какво својство) а демагошки да се залагаа за невлез во ЕУ. Не си тука , па затоа не си доволно информиран. Кризата се почувствува и кај нас. металопреработувачите ги затворија или се пред затварање на фирмите. Многу работници заминааа дома. Очекуваните странски инвестиции нема да дојдат. Еу не е само подобро материјално живеење, Тоа значи кревање на сите стандарди , во сите сфери на општествено живеење. Прашуваш: “Каде ќе итаме после тоа? “ Таму... каде ке иде целата ЕУ.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
И прашање воедно за тебе.

Што откако сите ќе влеземе во ЕУ и НАТО?

Каде ќе итаме после тоа? Тука завршува приказната, по секоја цена да се влезе и грижите сами испаруваат?
Ти ептен се уфура у филм политичар :) та дури почна на прашање со прашање да ми одговараш.

Значи прво одговори на моето прашање:

Зошто на Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Црна Гора па дури и на Косово, главен приоритет им е влезот во ЕУ ?


Они се нешто помутави од нас, или го таму ги нема братот и трнот да им кажуваат приказни за тешкиот живот и бесперспективноста во ЕУ ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лицемерно е да се живее и работи во ЕУ ( независно во какво својство) а демагошки да се залагаа за невлез во ЕУ. Не си тука , па затоа не си доволно информиран. Кризата се почувствува и кај нас. металопреработувачите ги затворија или се пред затварање на фирмите. Многу работници заминааа дома. Очекуваните странски инвестиции нема да дојдат. Еу не е само подобро материјално живеење, Тоа значи кревање на сите стандарди , во сите сфери на општествено живеење. Прашуваш: “Каде ќе итаме после тоа? “ Таму... каде ке иде целата ЕУ.
Не се залагам за невлез во ЕУ.

Сакам да влеземе и да бидеме прифатени како рамноправни, а притоа земјава да биде доволно економски стабилна.

Велиш не сум тука/таму, па не сум доволно информиран. Па како тоа ти си информиран за ЕУ?

И патем, секој ден имам контакт со роднини, пријатели и сл.

Реков дека имаме среќа што немаме поголем странски капитал, дури тогаш ќе имаше паника и многу повеќе работници дома.

ЕУ е подобро материјално живеење на оној кој што и претходно имал. А оној што немал ќе му се одрази 10 пати повеќе отколку што претходно.

Зошто само во Македонија како кандидат за влез, странските фирми чекаат да влезат откако ќе влеземе во ЕУ?

Во сите други примери беше обратно. Првин доаѓаат инвестиции, се развива индустријата и дури потоа се пристапува кон членство со силна економија која ќе може да биде конкурентна на другите европски.

ЕУ нема корист од Македонија, нема интерес. Затоа и можат да не уенуваат.

А за останатите двојни стандарди во ЕУ, треба малку повеќе да се интересираш за случувања внатре во унијата.

ЕУ или ќе се распадне или ќе добие нова форма, облик на уредување.
Ќе се прегрупираат силите во однос на интересите.

Неможе ние да итаме кај што ќе ита ЕУ, бидејќи нашиот интерес не е Германски интерес и обратно.
Како што Германскиот интерес не е ист со Полскиот, како што Ирскиот не е ист со Францускиот итн. итн.

Нашиот проблем е што немаме ни план, ни стратегија за сопствен развој.

Туку се залажуваме дека со некаков статус, ќе ни се одмени животот на подобро.
А изговорот на политичарите ќе биде, па вие “едногласно“ сакавте влез во ЕУ и НАТО, во моментот кога нема да можат да ги исполнат очекувањата.

Ти ептен се уфура у филм политичар :) та дури почна на прашање со прашање да ми одговараш.

Значи прво одговори на моето прашање:

Зошто на Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Црна Гора па дури и на Косово, главен приоритет им е влезот во ЕУ ?


Они се нешто помутави од нас, или го таму ги нема братот и трнот да им кажуваат приказни за тешкиот живот и бесперспективноста во ЕУ ?
Па ти изгледа многу филмови гледаш за правото на самоопределба, доколку до сега не си разбрал кој ти ја одредува насоката на движење.


За почетокот сакам само да ги укинат визите. Ништо повеќе. За да ги укинат визите немора да сме членка. Така најдобро ќе се запознаеме со ЕУ начинот на живот и нивните правила на игра.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
“Глупиот“ пример ти објаснува која е МОЈАТА или ТВОЈАТА “предност“ доколку ја напуштиме Македонија и отидеме некаде во ЕУ.
Треба да поминат неколку генерации живот во странство за да може да се израмниш со другите “Европејци“.

Тоа подразбира да имаш добро платена работа, да земеш кредит кој ќе го отплатиш во твојот животен век, за потоа твоите деца да имаат веќе стан.
Па тие после ќе почнат да заработуваат за втор, па после нивните деца (твоите внуци) веќе би имале поубав живот и така секоја наредна генерација.

И тоа е филозофијата, а не одиш во ЕУ ко пекар и стануваш банкар.

Ова е отворена дискусија, секој е повикан. А јас тебе те прашав како знаеш дека е подобро во ЕУ кога не си.

А индивидуалната животна среќа е сепак индивидуална, неможе да се посочува со влез на цела една земја во ЕУ.

Се заглави со товојот политички одоговор, ама што да ти правам кога прстите ти куцаат побрзо од мозокот.

Овај дел ти е бисер.

Тоа подразбира да имаш добро платена работа, да земеш кредит кој ќе го отплатиш во твојот животен век, за потоа твоите деца да имаат веќе стан.
Па тие после ќе почнат да заработуваат за втор, па после нивните деца (твоите внуци) веќе би имале поубав живот и така секоја наредна генерација.
Во македонија треба да работат 3-4 генерации за да заработат за еден стан или куќа, се разбира ова не важи само ако си политичар тогаш ќе заработиш само во твојот мандат за едно 3-4 поколенија.

СИТЕ МОИ РОДНИНИ ИЛИ ПРИЈАТЕЛИ КОИ СЕ ПОЈДЕНИ НА ЗАПАД ИМААТ БАРЕМ ЕДНА КОЛА И ЕДНА КУЌА/СТАН, А ТИЕ ШТО СЕ ПОДОЛГО ИМААТ 3-4 КОЛИ И СЕГА ПОГОЛЕМИ КУЌИ ИЛИ СТАНОВИ

Имаш објаснување зошто е ова така и зошто се коси со твојата ДЕМАГОГИЈА?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кога ќе имаме силна Македонска економија, нема да ни бидат потребни ниту НАТО ниту ЕУ ниту грција. Но прашањето кое го поставив е ; дали е тоа можно и изводливо без јасно трасиран пат кон Европската унија ? Кога велам јасно трасиран, мислам на почнати преговори, кои нормално не би почнале без решение околу спорот за името.
Совршено ми е јасно на што целиш и каде сакаш да поентираш.
Само...мене не ме мешај во политички игри и пропаганди. Јас таму не се мешам.

Мојот принцип за влез во ЕУ лежи на сосем други основи од принципот на шлепување кој македонските влади го применуваат од таму девеесет и некоја. Објаснив погоре како и што мислам.
Затоа сега сме на оваа дереџе.
 
Член од
31 декември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
pa prasaj gi rodninite dali se nivni ili hipoteki ne kreditite sto gi otplakaat pa za edno 100 g ke bidat nivni
:toe:

ako uspeat vo otplatata:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom