Одбор за дочек, 13-ти јануари

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Браво. Толку души на овој форум го нападнаа Љубе Бошковски, по неговата најава за кандидат на претседателските избори..., да е просто убаво да се чуе убав збор за него. Ама, на прашањеро не ми одговори. Од каде шеснаестокрако сонце на листот хартија, кој огромен број на форумџиите го протолкуваа како повик за помен на Мара Бунева?
Можда е од Панхеленистичкото движење повикот :)))

Мене прилично јасно ми изгледа, бидејќи си ги знам симболите. Шо се прајш на три и пол ти, незнам...иако, ратоборен си веќе, спремен те глеам :smir:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Можда е од Панхеленистичкото движење повикот :)))

Мене прилично јасно ми изгледа, бидејќи си ги знам симболите. Шо се прајш на три и пол ти, незнам...иако, ратоборен си веќе, спремен те глеам :smir:
Можда...се е можно. Мене не ми е баш јасно. Ако некој може да ми објасни...вклучително и ти. Значи што порака носи тој лист хартија. Што да се прави на кеј...кој доаѓа...зошто доаѓа. На медијумите немаше ништо ...затоа прашувам.:smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Можда...се е можно. Мене не ми е баш јасно. Ако некој може да ми објасни...вклучително и ти. Значи што порака носи тој лист хартија. Што да се прави на кеј...кој доаѓа...зошто доаѓа. На медијумите немаше ништо ...затоа прашувам.:smir:
Незнам бе бате :) Голем си, сам заклучи си, ко и јас шо си вадам сопствен заклучок. Ионака мотки и палки веќе спомна, значи веројатно имаш некој суд.

Ако те интересира мој коментар, можам на мое дело да ти дадам. Повели во Чек Дис Аут, тема Избори 2009, тоа ќе ти го коментирам одма :smir:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Незнам бе бате :) Голем си, сам заклучи си, ко и јас шо си вадам сопствен заклучок. Ионака мотки и палки веќе спомна, значи веројатно имаш некој суд.

Ако те интересира мој коментар, можам на мое дело да ти дадам. Повели во Чек Дис Аут, тема Избори 2009, тоа ќе ти го коментирам одма :smir:
Благодарам за убавите зборови за мојата ратоборност ( инаку, македонски е воинственост), зошто тоа својство е малку заборавено кај Македонците...поодамна. Спомна некои мотки,, палки. Јас тиа орудија ги преповторив од другите форумџии...и предложив нивна...поправична намена. Ако се веќе користат.:smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Благодарам за убавите зборови за мојата ратоборност ( инаку, македонски е воинственост), зошто тоа својство е малку заборавено кај Македонците...поодамна. Спомна некои мотки,, палки. Јас тиа орудија ги преповторив од другите форумџии...и предложив нивна...поправична намена. Ако се веќе користат.:smir:
Ах благодарам на благите зборови и позитивните желби за граматичко лексичка корекција на мојот исказ :smir:

Насилството е насилство, и треба да го заборавиш како такво.
Градиме демократско општество. Стварно (навистина) не ми е јасно зошто ги провлекуваш мотките и палките (стапови) низ постовите...

Перфидна закана ли е, најава ли е.... се надевам не, бидејќи треба да се цениме како луѓе и да дискутираме, да се среќаваме и поздравуваме :smir: И не е во ред да повикуваш на физички пресметки, токму затоа.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Ах благодарам на благите зборови и позитивните желби за граматичко лексичка корекција на мојот исказ :smir:

Насилството е насилство, и треба да го заборавиш како такво.
Градиме демократско општество. Стварно (навистина) не ми е јасно зошто ги провлекуваш мотките и палките (стапови) низ постовите...

Перфидна закана ли е, најава ли е.... се надевам не, бидејќи треба да се цениме како луѓе и да дискутираме, да се среќаваме и поздравуваме :smir: И не е во ред да повикуваш на физички пресметки, токму затоа.
Апсолутно се сложувам со тебе и твојот убав речник. Ех...сите на форумот да го користат. Ама, со време се ке биде. Оваа библиска и христијанска земја и треба да се карактеризира со демократија и толеранција. А, за повикот на насилство...од моја страна, ценам дека си во грешка. Јас, само , учтиво побарав...од потенцијалните употребувачи на мотките... да бидат поправични во нивната употреба. Не за друго... туку да не отстапиме од доктрината на еквидистанца од почитуваниот ни прв Претседател г. Киро Глигоров.:smir:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Кој иде на чајче у вторник на кеј? :tv:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Апсолутно се сложувам со тебе и твојот убав речник. Ех...сите на форумот да го користат. Ама, со време се ке биде. Оваа библиска и христијанска земја и треба да се карактеризира со демократија и толеранција. А, за повикот на насилство...од моја страна, ценам дека си во грешка. Јас, само , учтиво побарав...од потенцијалните употребувачи на мотките... да бидат поправични во нивната употреба. Не за друго... туку да не отстапиме од доктрината на еквидистанца од почитуваниот ни прв Претседател г. Киро Глигоров.:smir:
Оne matter at a time. Јас не поддржувам ничии отворени иредентистички памфлетарни појави на Македонско тло контра Македонската земја и македонскиот народ.

Кој иде на чајче у вторник на кеј? :tv:
Ќе пиеме по некое бе :pipi:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Оne matter at a time. Јас не поддржувам ничии отворени иредентистички памфлетарни појави на Македонско тло контра Македонската земја и македонскиот народ.



Ќе пиеме по некое бе :pipi:
А...јас пак, не само што не подржувам “ отворени иредентистички памфлетарни појави на македонско ( со мало м) контра македонската земја ( пак треба со мало м) и македонскиот народ“, туку не подржувам...секој обид на негирање на македонскиот народ и македонска држава. Мислам,тоа се работи за која... не треба да си ги мериме. Тоа по дифолт...се подразбира.:smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
А...јас пак, не само што не подржувам “ отворени иредентистички памфлетарни појави на македонско ( со мало м) контра македонската земја ( пак треба со мало м) и македонскиот народ“, туку не подржувам...секој обид на негирање на македонскиот народ и македонска држава. Мислам,тоа се работи за која... не треба да си ги мериме. Тоа по дифолт...се подразбира.:smir:
Јас не поддржувам ништо контра Македонија, Македонскиот народ, Македонската земја - посебно на Македонско толо. Со најголемо М на светот, бидејќи кога станува збор за љубовта према земјата, не познавам никакви закони - најмалку лексичките :smir:

И како не би ги мереле (со мало м) нашите патриотски емоции на темава, да ја оставиме со првичната намена. Дифолт или default како категорија е многу чувствителна... Токму затоа, верувам, некој се одлучил на ваков еден повик.

Интересно, во секој случај.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Таја година хистериата от рано започва.Се кладим ли че после 10 дена на темата ште има едно минимум 2000 поста патриотична героика :)
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
jas se kladam deka ce go primite kako baba vnuce....pa posle ce bide izvinete ne znaevme
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.840
Поени од реакции
5.508
Ајде, преку одговор на тебе...да го кажам мојот став. Живееме во РМ. Така? Се чувтсвуваме Македонци ( поголемиот дел). Така? Имаме нерасчистени прашања со сите соседи. Така? Е, како сега на дел од тие соседи ( Бугарите за помен на Мара Бунева), кога сметаме дека прават антимакедонска провокација... ги дочекуваме со мотки, стапови, бетонски плочи, а на иста таква провокација од страна на Србите ( Зебрњак), се правиме... на тоше. Тогаш,...нисмо из ту. Како таа прослава да не се случува во Македонија, и како да нема иста политичка конотација. Што мислиш ти на ова?
Нормално дека живееме во РМ.. Јас се чувствувам Македонец, не знам за тебе..Имаме нерасчистени прашања исто како и секоја земја на Балканов..
Зошто наместо да одговориш на прашањето одма ги споредуваш бугарското со српското прашање, а всушност не даваш одговор на поставеното?Бугарите патат од ист комплекс како и српчињата, а им спомнеш нешто против нив одма си србоман, србољубец.. Зошто на секое ги браниш бугарите? Зарем ова нивното не е провокација? Зошто се трудиш да се ваѓаш со српчињата, кои патем исти чуџуци се со бугарите, крвници на Македонскиот народ ? Ајде одговори ми конкретно на прашањево, ќе те молам со ДА или со НЕ,

Дали ги поддржуваш акцииве на бугарите во Македонија со кој се негира Македонскиот идентитет и суверенитет, и провокациите од ваков тип на бугарите, на територија на Македонија??


Чекам одговор веќе еден саат, го немам добиено...:toe:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
леле не можам да се изначудам... абе луѓе вие тотално сте одлепиле мајката ???

  • Со тоа што се собирате на кеј, го правите баш она спротивното од она што го сакате - му придавате значење.
  • Дали не сметате дека со собирање на кеј, не само што му се придава значење, туку може и дел од Македонците да се прикажат медиумски како присутни на собирот ?
  • Логично е да се претпостави дека би имало насилство, тоа не е пожелно ни за Македонија ни за Македонскиот народ во Македонија, Пирин и Егеј
  • Насилството само по себе е доказ за простотилук. Дали сте толку упорни во покажување на нашиот простотилук ???
  • Што е Мара Бунева ? Послушник на наредбите на Ванчо Михајлов, кој добро знаеме што е. Без разлика на тоа што е Бугарка, таа има направено дело за македонскиот народ. Во најмала рака - не му има наштетено на македонскиот народ, ако веќе некој тврди дека не му има помогнато
  • Ако можат Германците да ги слават фашистите од Втора Светска војна на македонска почва, нека можат и Бугарите да ги слават сите Бугари.
  • Ако можат Албанците да слават и величат модерни крвници на Македонскиот народ среде Скопје, зошто да не можат Бугарите да слават Бугарка - која патем речено, според моите познавања не му има наштетено на македонскиот народ.
  • Зошто ова господа не се случи кога Љубе Бошковски беше на панихидата ??
  • Дотолку повеќе, прашањето е на која морална основа тој присуствувал таму. Јас мислам дека има оправдување. Тоа е, Бугарите чествуаат нивни херои - кои ако не и имаат помогнато на македонија, барем не и имаат наштетено - и Љубе присуствува во форма на гостин. Нема ништо лошо во тоа Бугарите да чествуваат нивни херои во Скопје - под услов истите да не се крвници на македонскиот народ ( а богами во последно се практикува чествување и на крвници - албанците)
  • Конечно, ние можеме да се бориме за националниот идентитет и националната самобитност, ама тоа не значи убивање на сите историски врски. Колку и да не се слагаме со мислењата на официјалната бугарска историја за македонскиот народ - што впрочем и треба да е тема не дебата (во смисла убедување на бугарите дека македонската нација е - факт)- историските врски не можеме туку така лесно да ги убиеме. Значи, луѓето од одринско и луѓето од македонија некогаш соработувале за да дигнат заедничко востание, тие тогаш биле блиски. Ирелевентно е што мислат сега бугарите за македонската нација, историските врски не смеат туку така да се уништуваат.

позз :smir:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Абе само се собираме за да ги пречекаме како што треба... :smir:

како беше онаа за кучето што јадело на Василица :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom