Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Просечната плата во Македонија е околу 15 000 денари.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
мора да се храни гласачкото тело преку партиски вработувања и сл тоа сегде е така не може никој тоа да го смени и не треба да ти смета пошо и јас да сум на нивно место така би правел тоа е брат сурова реалност, не го менувај светот смени се ти :tapp:
Секаде е така? Во САД,Британија,Франција буџетарите се 1/3 од вработените?
Браво бе...

Реалност е. Реалност е и убиство. Не значи дека така треба да е...

Јас си работам према мој интерес. Не ми зависи егзинтенцијата од политиката во РМ. Ниту од економијата во РМ. Можда тебе ти зависи па мораш да се прилагодиш...

во социјализмот имало 2 000 000 цицачи
Не знам шо да кажам за оваа изјава...
Се што се изградило и направило до 1991 не постои. Се почна од 1991 на ваму...добро ајде така нека е...

друже што збориш бе, Англија пред 150-200 година била најмоќната земја на светот, е сеа дали преку колонијалзмот тоа е друга работа ти викам и сеа имаш некоја форма на колонијализам преку СДИ (странски директни инвестиции па и преку портфолио инвестициите) па никому ништо тие сеа не се на национална основа ко што размислувате , тоа се премногу моќни компании кој не се замараат дали се американски,евресјки, англиски или какви да се, нив ги интересира профит и нема ништо лошо во тоа, ало?
Друже во времето на пакс британика во англија работникот умирал за леб. Читни нешто...Деца од 5 години рмбале во рудници. Пензија, осигурање...СФ...После многу борба и крв се дошло до ова сега...Ако се помиреле со тоа и ако дрндале Џабе работи и слични идиотизми до ден денес ќе било исто.

Да не мислиш дека во 1875 работник на запад одел на одмор во Марбеља и Ибица...

Ајде глеј ја позитивната страна немаше да имаме копјутери ако не беа тие копании и немаше да дебатираме тука сега ние немаше да имаш ни мобилен ни ништо ни телевизија и ред други работи да не бидам досаден сега. Поентата ми е дека глобализацијата е неминовна и нема ништо лошо во тоа!
Тоа е друга тема.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Секаде е така? Во САД,Британија,Франција буџетарите се 1/3 од вработените?
Браво бе...

Тоа е друга тема.
не не се теретина од вработените ама знаеш зашто? ПРВО затоа што кај нас има многу невработени и најголемиот дел од вработените работата во државната администрација. А ВТОРО и нормално е помалите земји да имаат поголем администрација од поголемите по глава на вработен, па и по глава по жител сеедно. тоа е така заради екомоија од обем и бла бла.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Колкава е платата во Македонија?

.....во доста голем број случаи......недоволна.....:toe:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Друже во времето на пакс британика во англија работникот умирал за леб. Читни нешто...Деца од 5 години рмбале во рудници. Пензија, осигурање...СФ...После многу борба и крв се дошло до ова сега...Ако се помиреле со тоа и ако дрндале Џабе работи и слични идиотизми до ден денес ќе било исто.

Да не мислиш дека во 1875 работник на запад одел на одмор во Марбеља и Ибица...



Тоа е друга тема.
Е тоа сакав да го слушнам епа токму тоа што колонизирале (поробиле) им донело повисок животен стандард, екслоатација се вика тоа, сега некој други деца копаат по рудници, умираат од болести и сл. друже тие работи си продужиле и понатаму само у друга форма. За на некој да му се раздени треба на друг да му се стемни, многу ми се јасни мене овие работи. верувај дека ние живееме над светскио просек. Ако треба цел свет да го подели светското богатсво на секој од 7 милјарди жители тешко нас ќе биде, затоа ти викам свати дека Американците не не мразат нас, само повеќе се сакаат себе си. Приметувам со тебе дискусијава не иде некако многу сме на различна бранова должина ама јебига не те потценувам секој нека си го искаже својот став ок е.

Јас си работам према мој интерес. Не ми зависи егзинтенцијата од политиката во РМ. Ниту од економијата во РМ. Можда тебе ти зависи па мораш да се прилагодиш...


Тоа е друга тема.
Ниту јас (сум редовен студент) ниту моите родители ,ниту сега, ниту порано, а за иднината незнам, не ни зависела (директно) егзистенција од политика или од економија на РМ
Индиректно на сите ни зависи, а ако не можеш тоа да го видиш твој проблем, позз


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
За еден дел од населението и предоволна, со оглед на фактот што се трошат солидни суми за задоволство наречено летување од 1000-1200 па и више евра за 10 дена по грчки и други дестинации, за возила од кои глава боли (па и од обичните коли глава боли-8-10 иљади евра со просечна плата од 300 евра?, за квадрат стан со кој може и многу богати земји да ни позавидат, со кредити за истите со камати од кои исто глава боли...)...за еден дел се одлични. Е за другиот не се, ама ќе стисне, ќе затвори 2-3 вентили и така ќе си поживее...и ќе иде на домат туризам, ќе вози југо од пред 1991-ва...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
сум живеел и во други земји доста време така да јасно ми е се и каква е состојбата и какви се условите и сум живеелд додека студирав со двајца невработени,сакам да кажам едно затоа што погоре се спомна Америка како било,и светски просек.Прво и основно светскиот просек не мерило како што кажавте тоа ти е така ако овде врне на др место сонце е, сепак ми бесе муабетов за САД, таму верувале или не ХРАНАТА е поевтина од кај нас, Бензинот е поевтин од кај нас, електорника е поевтина од кај нас, колите се безпари буквално (првата кола си ја купив со првата плата се не беше некоја бабачко али кола е јебига) во споредба со кај нас, а платите и стандардот се огромни,сакам да кажам дека мора да работат луѓе во државава зборувам за лидериве, кои ќе се борат за да има на предок а не за да си ги наполнат сметките во швајцатија.

Малце е некако што знам глупаво да зборуваме за кој каде црнчел и деца работеле и не знам што, каков живот имам поминато па никој не ме сожалил за ништо од помош ни П па пак сум остварил тоа што сум сакал.Односно важна е желбата светов околу себе го гледам како ЏУНГЛА секој ден некој е изеден а друг е најаден нема милост тука се е борба за опстанок најдобриот,во овој случај најпаметниот победува,затоа сметам дека образованието денеска е A MUST!!!!! а потоа тек да правиме муабет за платите, убаво се рече ние немаме ни доволно стручни кадри а се жачиме за плата,светот оди напред и не не чека.Денеска најредок и најскап ресурс е ВРЕМЕТО затоа сите кои имаат реплики за тоа колку е тешко и колку не се може нека не го трошат залудно (за кукање) туку нека се фатат за работа верувајте се исплаќа.

И да гледаме од др страна, викаме нема пари нема живот вака е така е, помини по чаршија или крај кафулината се е динга место не може да се најде, така? Навечер дискотеките се топ полни ај тоа и купој пијани внатре, да не се опијанале од вода, сакам да кажам дека не е се така црно ова може е банално ама е реално затоа што важи за да речам нормалните луѓе еве да речам пониската класа народно кажано, ама верувајте кој сака да работи и да заработи ако доволно се труди ќе си го најдеи местото и работата и ПЛАТАТА важна е ЖЕЛБАТА, БОРБАТА и ИСТРАЈНОСТА:duel:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не работам веќе во МК. Работев порано и сум земал од 5.000 до макс. 10.500 ден.
Работам сезонски странство, словенија, италија, англија... сум работел и на брод Се помачив малку, си имам контакти сега и си работам по 2 месеца странство, се враќам и тука ги трошам парите (10 месеца), пак ми излегува како да заработувам тука 400 евра месецот (со два месеца надвор или 3-4 во словенија). Уште и патриот ќе излезам...



Има докази на претходниот пост.



А ако кажат дека е 200.000 како ќе се докаже дека не е!?

Имаш армија на невработени кои се резервна работна сила. Секој кој бара 10 место 6 иљади ќе го сменат со тој што не бара ни 6 туку ќе работи и за пет.
Следствено, 15 години платите се исти. И ќе бидат и во наредните 15.А цените...:toe: Ако е просекот 20.000, нема да најдеш чоек кој ќе ти работи за 5.000. Тоа е.



Не сум упатен во статистиката, ама нели 3-5% ВРАБОТЕНИ не земаат плата 2,3,4,5,6,12,18 месеци. Дали и тие се пресметани па се дошло до 20.000...

Значи како прво, не работиш во Мк. Не знаеш како е. Не си земај за право да им контрираш на тие што работат и колку толку се упатени во таа работа.
Како второ, од бродски економисти, ни тоне државата. Седи си на брод, плови си, остај ја економијата на тие што се бават со тоа.
Трето, докази си давал ти на тема...а јас ти трубам дека имам на доказ документ...значи ДОКУМЕНТ кој што означува дека просечна плата во Р. Македонија е 19.000 и кусур денари. Документ кој што во било кое дадено време ми е многу повалиден од твоето "искуство" и мнение.
Четврто, ако не си упатен во статистика, од каде па вадиш бројки...од ракав? Не е ова игра со карти. Ова ти е проста математика. А математиката е наука. Така да и бројките се лесно пресметливи. Кога би имал повеќе знаење од статистика, би знаел дека голем број од административците, советници по општини и штотијазнамшто за еден одржан состанок си препишуваат себеси бонуси од 5-10.000 денари. Таа бројка влегува во статистика, дека сепак се зима бонусот при земање плата, а не во плико. Пратениците зимаат високи плати, други работни места зимаат високи плати, банкари, ти реков ми рече.

Чисто илустративно...

10 директори x 100.000 денари плата = 1.000.000 денари
100 чистачки x 10.000 денари плата = 1.000.000 денари
500 тетки што шијат маички во Валандово x 6000 = 3.000.000 денари

Вкупно = 610 вработени = 5 милиони денари

Просек...8.200 денари плата.

Значи 10 директори, ти ја ебат цела математика, и на 500 тетки од 6.000 денари плата, им го креваат просекот на 8.200

Е сеа, знаеш колку директори имаме кај нас? Знаеш колку советници/градоначалници имаме кај нас кои што си препишуваат толкави суми како плата? Плус, реалните плати од 300-500 евра а и повеќе...

Така да...нека има и 10.000 тетки по 5000 што работат...пак просекот ќе испадне 20.000 денари.

Не мора да веруваш, твој проблем е. Бројките зборуваат.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Како второ, од бродски економисти, ни тоне државата. Седи си на брод, плови си, остај ја економијата на тие што се бават со тоа.
Значи оние што работеле на брод ја упропастија државата...
Јако е.:vozbud:
Бави си се ти со економија...

значи ДОКУМЕНТ
Има и други, како тој за трета најпожелна земја за инвестиции...

Чисто илустративно...

10 директори x 100.000 денари плата = 1.000.000 денари
100 чистачки x 10.000 денари плата = 1.000.000 денари
500 тетки што шијат маички во Валандово x 6000 = 3.000.000 денари

Вкупно = 610 вработени = 5 милиони денари

Просек...8.200 денари плата.
Па тоа е тоа!
Просекот е тој, сам го пресмета ете...Настрана тоа што на 10 работници не доаѓа еден директор...
Едно време беше во мода га ди отпуштаат директорите на завод за статистика. :pos2:

Така да...нека има и 10.000 тетки по 5000 што работат...пак просекот ќе испадне 20.000 денари.
Има далеку над 10.000. И не само тетки...

Значи како прво, не работиш во Мк. Не знаеш како е. Не си земај за право да им контрираш на тие што работат и колку толку се упатени во таа работа.
:pos2:Како не знам бе, работев доволно тука, некои 4 години. И доста беше.
Да не требаше пензија да дочекам со 5.000...Секој си бара чаре...Со 5.000 е тешко да се опстане. Па и со 9 или 10.

таму верувале или не ХРАНАТА е поевтина од кај нас, Бензинот е поевтин од кај нас, електорника е поевтина од кај нас, колите се безпари буквално (првата кола си ја купив со првата плата се не беше некоја бабачко али кола е јебига) во споредба со кај нас, а платите и стандардот се огромни,сакам да кажам дека мора да работат луѓе во државава зборувам за лидериве, кои ќе се борат за да има на предок а не за да си ги наполнат сметките во швајцатија.
Јасно...скапи се работите дека пола оди во порез за паразитите на државна цицка...

Денеска најредок и најскап ресурс е ВРЕМЕТО затоа сите кои имаат реплики за тоа колку е тешко и колку не се може нека не го трошат залудно (за кукање) туку нека се фатат за работа верувајте се исплаќа.
Дали во САД платата ти беше 200 долари месецот?
Или работеше да заработиш а не да преживееш?
Шо пак во САД? Нели и овде има работа?

Пошто македонија е земја на чудата се откажувам од понатамошна дискусија на темава. Сепак треба верата да е поголема кај народот и еднаш да поверува дека зема 20.000 денари просек. Не знам од каде толку неверници?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па тоа е тоа!
Просекот е тој, сам го пресмета ете...Настрана тоа што на 10 работници не доаѓа еден директор...
Едно време беше во мода га ди отпуштаат директорите на завод за статистика. :pos2:

А што ако ти кажам дека кај мене на работа просек на вработени во склоп на фирмата е 60.000?? 300 и кусур вработени. Што правиме тогаш? дали на 10 работници доаѓа по еден "директор" или не? Ти кажав, не знаеш како стојат работите, не си запознаен со статистика, така да од лично искуство, џабе везеш.

Јас ако така тргнам, на кеј само да се прошетам, цело Скопје кафе пие и со мерцедеси бемвиња се возат...и што ?? Од каде тие пари? Од 8.000ден просек? Ма дај...секој втор/трет има кредит со месечна рата од 200-300 евра. Седи си на брод, кулирај, уживај и пливај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Просекот е тој, сам го пресмета ете...Настрана тоа што на 10 работници не доаѓа еден директор...
Toecutter ако гледа невработениот, за него просек е нула, зависи од кој аспект се гледа. Но со податоците сепак е поинаку. И мене ми беше многу чудно и дури настрано кога овие 20 години ГДП postojano одеше нагоре (со некои мали падови). Чудно е за оној со 60 евра плата или за невработениот дека ГДП пер капита е околу 9000 долари. Тој ниту може да изгради куќа, ниту да направи друга инвестиција, ниту да создаде општествен производ од 9000 долари. Но тоа е, поинаку е на поле на макрофинансии, а поинаку во свој фамилијарен буџет.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
бато да ти кажам и за БДП дека е погрешно прикажуван еве ако си економиста сигурно си цул за правило на седумдесетка,односно за од да речен 4 на 8 посто раст на БДП да дојдеш ти требаат 70 години (одприлика) е сега ние како држава која постоиме со независна економија 19 години како е возможно така да ни иде нагоре БДП? ама ајде смешки. Плус гледам овој дечково што цело време тера инает и не знам што сака да каже и претходно реков и благодарам на подрската во врска со тоа, значи не дека нема пари има пари прашање е каде, во кои секотори и се тоа и искрено кажано глава ме боли од Доктори што се Менаџери, ОД масажери како овој погоре што се економисти, од машински инжинери што се финансиски работници итн итн, и не да ти кажам државава не пропаѓа од тие што отишле на брот туку од тие што мислат се знаат и секаде можат да солат памет а струката им оди во сосема спротивна насока(ако воопшто имаат струка и школо:pos2:) од разни Амди Бајрамовци а ги има тонови,ете од што пропаѓа зарем не научивте уште дека треба секој својата работа да си ја гледа? И искрено немаме ни голем бр на луѓе што се квалификуваат за да работат повисоко платени работи, пред некој ден слушам тинејџери од 17-18 години како кажуваат а бе ке идам на ФАХ кој ебе фах и такви работи, па дека ќе живеат од не знам работа по кафиќи и такви работи, сум имам искуство да одам по средни школи и да видам дека постои целосна анархија се понашаат кон учителите ко со заложници и како капак на тоа нивните родители ги подржуваат:toe:, е сега тие деца по некое време што ќе стануваа шанкери сваќаат дека од тоа не се живее и дека им треба повисока плата ама веќе е касно за многу работи и што, ќе пишуваат безмислени постови по форуми жалејќи се аман веќе. Како што реков кој сака ќе најде работа и ќе прави плата, и ќе живее доста кукате сум живеел додека сум бил на фах со 2ца невработени родители и знам како е ама и знам дека сме се бореле и сме успеале во тоа што сме планирале, затоа ве молам немојте да мислите дека само вие сте во никаква состојба имало и пред вас и сега со вас и ќе има и после вас.Сепак и немојте да барате спас во државна администрација денеска во ера на капитализација, глобализација, технолошки бум и масовна приватизација барајте сектор во нешто свое во сопствен бизнис,иновација затоа што овој тек наскоро ќе ги усмрти тие ВАШИ комунистички умови дека државата треба да ви даде работи и не знам што. ВО блиска иднина таа администрација ќе се сведе на минимум како што гледате мн државни фирми се приватизираат а со тоа се ствара неработна маса да не речам паразидска затоа што дотогаш биле научени еден да работи за 30 души затоа ве молам без глупави коментари.:smir::helou:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Еј супер си кажа се согласувам со тебе само една исправка околу БДП (иако и БНП е битен и треба да почне и тој да се пресметува па да направиме компарација).

правилото 70 иде вака

Ако сакате ДВОЈНО да го зголемите БДП за 10 години треба секоја година да имате реален пораст 7%

Ако имате годишен пораст од 1% ќе ви требаат 70 год
пораст од 2%-35 години, 5%-14 години

Затоа убоаво кажа swolf оставете ја економијата на економистите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Затоа убоаво кажа swolf оставете ја економијата на економистите.
Ако се држат форумџиите според овие ваши правила на постирање, овој форум ќе има 5-6 души, до десет. Истото се однесува и на хардвер, софтвер... За филмови треба да е празно, освен ако не залута некој режисер на форумов. Само за мистерии нема да се најде кандидат, немаме такво школо.

Плата можи е економска категорија, но насловот е висина на плата, а тоа и работник и професор и ученик гледа, следи, чита, слуша.

ВО блиска иднина таа администрација ќе се сведе на минимум како што гледате мн државни фирми се приватизираат а со тоа се ствара неработна маса да не речам паразидска затоа што дотогаш биле научени еден да работи за 30 души затоа ве молам без глупави коментари.:smir::helou:
Е ова на пример, која државна фирма е приватизирана? Здравствените установи или некоја друга?

А БОП е податок од официјални извори -Светска Банка, ММФ, па и на сајтот на статистика е сигурно тој. Корекција, она погоре е според ППП.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
Ако се држат форумџиите според овие ваши правила на постирање, овој форум ќе има 5-6 души, до десет. Истото се однесува и на хардвер, софтвер... За филмови треба да е празно, освен ако не залута некој режисер на форумов. Само за мистерии нема да се најде кандидат, немаме такво школо.

Плата можи е економска категорија, но насловот е висина на плата, а тоа и работник и професор и ученик гледа, следи, чита, слуша.

Е ова на пример, која државна фирма е приватизирана? Здравствените установи или некоја друга?

А БОП е податок од официјални извори -Светска Банка, ММФ, па и на сајтот на статистика е сигурно тој. Корекција, она погоре е според ППП.
не не велам дека да не се даваат мислења, еве и на други класи од форумов или теми што сум пишувал ако знам ќе кажам нешто (ама ако знам сигурно!!!) а ако не ќе дадам мислење со резерва а не како другарчево погоре се запнало да докаже нешто, ама сепак секој има свое мислење,и се извинувам што ете погрешно може се изразив ама мислев на тоа дека таква е состојбата во државав а гледам дека и на форумов сречавам таквиличности,а не да не пишат сепак оваа комуникација сметам е доста едукативна,еве верувајте се уклучувам дури неколку пати на ден на форум иаконе ми е навика.

Е сега за фирмите искрено да ти кажам, има почни со македонски телекомуникации, македонски пошти мислам е Joint Venture, елем, електростопанство, ЕВН тоа беа гиганти, фабриката за преработка на мермер во прилеп, ја дадовме топилницата и повеќет од нив во државава, мислам што е правилно спремаовој тренд на глобализација и така треба да биде,а за тоа дека само 1 работи во државна админ а 10 зимаат плата тоа верувај е жива вистина сум го видел од свое искуство зборувам.:helou:

Еј супер си кажа се согласувам со тебе само една исправка околу БДП (иако и БНП е битен и треба да почне и тој да се пресметува па да направиме компарација).

правилото 70 иде вака

Ако сакате ДВОЈНО да го зголемите БДП за 10 години треба секоја година да имате реален пораст 7%

Ако имате годишен пораст од 1% ќе ви требаат 70 год
пораст од 2%-35 години, 5%-14 години

Затоа убоаво кажа swolf оставете ја економијата на економистите.
да ама не го објаснав тоа погоре за е баш поради тој пораст од 7% реален пораст за 10 години не го објаснав вака затоа што ние го немаме тоа секоја нов влада вади нови пресметки така да не верувам дека одредени бројки реално се представуваат со оглед на фактот дека имаше и тужби за манипулирање со економските инструменти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom