Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
на татко ми е над 20000:vozbud:
Ама татко ти сигурно е некој директор или има некоја висока функција во фирмата каде што работи....:smir:
Инаку најреално просечна плата за обичен работник е од 8.000 ден. до 12.000 ден. никој не дава повеќе...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Го тинтрате. Џабе везете. Официјалната просечна плата во Р. Македонија е 19 иљади и кусур. Јас лично, свесно и одговорно тврдам дека тоа е така.

Има да чистачки со по 6000 плата, ама има и луѓе со поголеми плати кои што допринесуваат просекот да е тој што е..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Колку повеќе ни страда стопанството, толку повеќе ќе има избркани работници, кои во главно земаат плати околу 10.000.

Супер му е сега, нема мали плати да му го рушат просекот.

По некој ден ќе имаме информација, колку се намалил бројот на вработени.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Го тинтрате. Џабе везете. Официјалната просечна плата во Р. Македонија е 19 иљади и кусур. Јас лично, свесно и одговорно тврдам дека тоа е така.

Има да чистачки со по 6000 плата, ама има и луѓе со поголеми плати кои што допринесуваат просекот да е тој што е..

koj sektor osven drzavniot mozebi zima taa plata
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Има да чистачки со по 6000 плата, ама има и луѓе со поголеми плати кои што допринесуваат просекот да е тој што е..
Tие чистачките ни го расипуваат просекот!
Страм да им е!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
чистачкиве зимаат околу 100 евра директориве зимаат околу 700 евра и просекот би бил 300 евра:nesvest:, не може така да се пресметува просек, има една шака директори наспрема милион работници со ниски плати
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
чистачкиве зимаат околу 100 евра директориве зимаат околу 700 евра и просекот би бил 300 евра:nesvest:, не може така да се пресметува просек, има една шака директори наспрема милион работници со ниски плати

Е сеа ти најде да ја оправиш работата и да учиш луѓето како се вадело просек...Просекот е тој што си е, официјален. Кој е над него, браво за него, кој е под него, нека се потруди повеќе. Никој не им е крив што во времето кога јас си учев и во петоци и саботи тие искачаа во Ле Гараж, Стрит, Текила и другите слични дискотеки низ Скопјево..
Ич не ги жалам...капитализам. Тражили сте, гледајте.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Го тинтрате. Џабе везете. Официјалната просечна плата во Р. Македонија е 19 иљади и кусур. Јас лично, свесно и одговорно тврдам дека тоа е така.

Има да чистачки со по 6000 плата, ама има и луѓе со поголеми плати кои што допринесуваат просекот да е тој што е..
Што све не ќе види чоек на форум...

Типов земал просечна плата (наводно/официјално просек), значи сите земаат толку. Бред Пит ја онади Анџелина Џоли значи сите онадат јаки п....

Ако е просек 20.000 значи нема да можи да најдиш чоек шо ќе работи за 5.000.
Во Словенија просекот е 825 евра. Е сега оди најди некој да ти работи за 1/4 од тоа.Или во Холандија најди некој шо ќе работи за 400-500 евра месецот.
Значи платата кај нас не е 20.000 туку 8.500.

Мада има особи на кои реалноста им е заколнат непријател.
Особава веројатно е на државна цицка.

Е сеа ти најде да ја оправиш работата и да учиш луѓето како се вадело просек...Просекот е тој што си е, официјален. Кој е над него, браво за него, кој е под него, нека се потруди повеќе. Никој не им е крив што во времето кога јас си учев и во петоци и саботи тие искачаа во Ле Гараж, Стрит, Текила и другите слични дискотеки низ Скопјево..
Ич не ги жалам...капитализам. Тражили сте, гледајте.
Во кафичите врие од просечно платени државни паразити кои трубат за капитализам а цел живот се на државна цицка.

Во комунизмот имаше 45.000 цицачи (буџетари) а сега во капитализмот за кој зборува дотичнава особа има 176.000 такви.
Основните поими треба сепак да се познаваат. Макар и со државна плата.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
0 плата,тие што се на работа само јадат гомна да не бидат и тие избркани,шо к..
во странство шефот работи исто со работникот можи зема повеќе ама не колку за разлика од кај нас.работникот 6000 ден а шефот 50 000 ден
абе да се серам државата.не ми се зборува:toe: затоа некој ја неќаат сопствената држава заради условите што ги прават поединци богаташи раскошно што живеат и му го лижеме гзо за 500 денари.продаени сме.

Е сеа ти најде да ја оправиш работата и да учиш луѓето како се вадело просек...Просекот е тој што си е, официјален. Кој е над него, браво за него, кој е под него, нека се потруди повеќе. Никој не им е крив што во времето кога јас си учев и во петоци и саботи тие искачаа во Ле Гараж, Стрит, Текила и другите слични дискотеки низ Скопјево..
Ич не ги жалам...капитализам. Тражили сте, гледајте.
ај не сери жити се,си учел си имал финанси жими к би учел ако не си имал да си плател семестар.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Гледајте од позитивната страна со местењето на просекот поради матење очи.Сега кога ќе одите на интервју,ќе си ја барате просечната плата како минимална,што значи никој под 19 000 да не преговара.Или ќе излезете луд од канцеларијата и нема да прекинат да ви се смеат или ќе се погоди некој вмровец кој верува дека толку е просекот.Секој со среќата:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
мала лажга......ГОЛЕМА ЛАЖГА...НАЈГО..пардон..СТАТИСТИКА
башка што Македонскава е аждаја за најголемиот дел светски...:)
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
како беше?..работникот пие кисела вода, а директорите вино..Статистика..вели дека во Македонија просечно сите пијат шприцер :(?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Значи сега со зголемената плата во Македонија, треба да ги корегираат и пензиите.

Ај да видиме дали ќе го направат тоа.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
абе дечки оладете, успешните компаниии даваат пристојни плати за македонски услови. јас како најмлад вработен во фирма земам окулу 24000 нето, просекот во фирмата е окулу 28000 не вклучувајки го менаџерскиот тим. единствено што кај нас мора да се направи е да се воведе минимална плата и да се стегнат тоа ненаситните ново печени капиталисти, строго да се регулира работното време т.е да не се дозволува прекувремена работа ако има вишок работа нека вработата луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom