Соживот

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
1941ва шефе од жабарите го добија тоа како поклон за добри слуги.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Samo da te potsetam da ne se zaboravi ;balistite albancite vasite dedovci ubivaja i palea celi makednski sela , ubivaja makedonci kolezi kolku sakas .ZOSTO? 1913 Na smetka na makedonija dobivte drzava na tacna .aj sto ja dobivte pa od pusti romantizam toa bila etnicka teritorija na albancite do veles .jas neja izmisliv golema albanija sonot na sekoj albanecda zivee vo edna drzava.:toe:

Епа ај чим сакаш потсетувања, да те потсетам и ја тебе кој се борел барабар со македонците, за независна Македонија баш во таа 1913та. Кој финансирал македонски револуции, за македонците да имаат независна Македонија. И за возврат што добија албанците? Курац :) Малцинство.

За балистите не ми спомињај. Балисите тепале и убивале бугари окупатори на овие територии. Ако некој близок твој бил убиен од страна на балистите, извини друже, ама реалноста боли. Или бил бугар, или соработувал со нив. Си го барал :)


П.С Албанија држава во 1912.
Македонија се дели во 1913.

Не барај вина во Албанија, година порано држава си направија.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
За балистите не ми спомињај. Балисите тепале и убивале бугари окупатори на овие територии.
Балистите фашистички слуги на Италија убивале Бугари што биле фашистички слуги на Германија. Има смисла...
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Балистите фашистички слуги на Италија убивале Бугари што биле фашистички слуги на Германија. Има смисла...


Се тепале за тоа кој бил поголем слуга :pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Епа ај чим сакаш потсетувања, да те потсетам и ја тебе кој се борел барабар со македонците, за независна Македонија баш во таа 1913та. Кој финансирал македонски револуции, за македонците да имаат независна Македонија. И за возврат што добија албанците? Курац :) Малцинство.

За балистите не ми спомињај. Балисите тепале и убивале бугари окупатори на овие територии. Ако некој близок твој бил убиен од страна на балистите, извини друже, ама реалноста боли. Или бил бугар, или соработувал со нив. Си го барал :)


П.С Албанија држава во 1912.
Македонија се дели во 1913.

Не барај вина во Албанија, година порано држава си направија.
opaaaaaaaaaaaaaaa vidi toa balistite ubivali bugari ova e novo za mene taka li ve ucat:vozbud:aferim aferim sekoja cest na odlica propaganda.neznam od kade vo mavrovo belicica nikiforvo i sl.bugari .interesno makedonskite odredi borci i sl bile bugari .sekoja cest nemam komentar :toe:sekoj razgovor e izlisen nema sozivot ednostavno sekoja peda zemja kese plati so krv vasa ili nasa seedno koj e poerbap neka pobedi.:toe:iskreno jas sum vojna za etnicko cisti teritorii .a mislam deka mnogu brzo ke dojde .
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Епа ај чим сакаш потсетувања, да те потсетам и ја тебе кој се борел барабар со македонците, за независна Македонија баш во таа 1913та. Кој финансирал македонски револуции, за македонците да имаат независна Македонија. И за возврат што добија албанците? Курац :) Малцинство.

За балистите не ми спомињај. Балисите тепале и убивале бугари окупатори на овие територии. Ако некој близок твој бил убиен од страна на балистите, извини друже, ама реалноста боли. Или бил бугар, или соработувал со нив. Си го барал :)


П.С Албанија држава во 1912.
Македонија се дели во 1913.

Не барај вина во Албанија, година порано држава си направија.
За која независна држава се бореле албанците-илирида ,дарданија?
Балистите од фашисти ги претвори во партизани.Тие убивале македонци.Џемо и Мефаил што биле хуманитарци?. За која независна Македониија се боревте кога го бојкотиравте референдумот за независност во 1991:kesa:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
opaaaaaaaaaaaaaaa vidi toa balistite ubivali bugari ova e novo za mene taka li ve ucat:vozbud:aferim aferim sekoja cest na odlica propaganda.neznam od kade vo mavrovo belicica nikiforvo i sl.bugari .interesno makedonskite odredi borci i sl bile bugari .sekoja cest nemam komentar :toe:sekoj razgovor e izlisen nema sozivot ednostavno sekoja peda zemja kese plati so krv vasa ili nasa seedno koj e poerbap neka pobedi.:toe:iskreno jas sum vojna za etnicko cisti teritorii .a mislam deka mnogu brzo ke dojde .


:pehar::aplauz:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Секој разговор што ќе го започнете у било која тема на под-форумов завршува со навраќање на историјата и со тоа како било и што било и за кого прадедовците гинеле и крв пролевале...
 
K

KomitaMKD

Гостин
Србо ако се прави етнички чисти и ти ќе леташ.Мисли малку.Него нема врска муабетот со балистите,ајде да ги убиеме сите турци бугари,срби што живеат во македонија зошто знаеме кој колел и бесел порано(посебно турците 500 години).Ама турците денеска најголеми пријатели на Македонија??????????Денеска е друго време и треба да се заборави на минатото и да се проба да се живее заедно затоа што не може да има етнички чиста територија во никој случај.Еве и Грците пробаа ама ку*ац пак им излегуваат работите што ги криеја толку време.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Sozhivot-omilen poim ili cista farsa?
Ne znam shto se palite na ovie mali propagandisticki materiali.
Sozhivot mozebi ima ,mozebi nema jas mislam deka ne treba da go sakash nekoj pa da zhiveesh vo ista drzava,ist slucaj ima vo Belgija ako se sekavate tamu ima dva etnikumi koj megjusebno i ne se sakaat bash vo momentov ama sepak Belgija ostanuva da funkcionira kako edna edinstvena.Taka ke bide i so Makedonija dokolku vie mozevte da koalicirate so ^teroristite^ ke mozhe i da zhiveeme so branitelite.
Za na kraj i Skopje da se rushi i tetovo da se deli gostivar da ima metro a kocani tramvaj makedonija ke bide edinstvena so sozhivot ili bez toa
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
1. ВО ГОЛЕМА ЗАБЛУДА сте дека немало соживот.
Македонија беше пример за соживот помеѓу сите националности.
Тоа што Европа го пишува на хартија ние на дело го имавме.
Се до кобната 2001.
Таа беше врв, зошто процентот на доселени Албанци од Косово ја надмина бројката на староседелци Албанци.
Кој протестира, се некои Албанци со лош србски.
Кој зима пушка, грото косовари.
Вирусот се рашири и сега нема назад.
Или џа или бу.

Инаку не се важи што заедно во школо одевме, заедно факултет завшивме, заедно по одмори, заедно лебот го печалевме.

Ништо тоа, 2001, морало да пукне и крај.

И не очекувајте соживот, чекајте ја голема Албанија.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
1. ВО ГОЛЕМА ЗАБЛУДА сте дека немало соживот.
Македонија беше пример за соживот помеѓу сите националности.
Тоа што Европа го пишува на хартија ние на дело го имавме.
Се до кобната 2001.
Da be da. Oaza na mirot. Ili kako i da ја oslovuvaa. Abe sade ubajni imase. Merak ti bese da zivees, poarno i od Svajcarija i Noz Zeland bese.
Toa sto se ubivaa mirni protestanti i siromasni na pazar, toa ne se racuna be.....
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
1. ВО ГОЛЕМА ЗАБЛУДА сте дека немало соживот.
Македонија беше пример за соживот помеѓу сите националности.
Тоа што Европа го пишува на хартија ние на дело го имавме.
Се до кобната 2001.
Таа беше врв, зошто процентот на доселени Албанци од Косово ја надмина бројката на староседелци Албанци.
Кој протестира, се некои Албанци со лош србски.
Кој зима пушка, грото косовари.
Вирусот се рашири и сега нема назад.
Или џа или бу.

Инаку не се важи што заедно во школо одевме, заедно факултет завшивме, заедно по одмори, заедно лебот го печалевме.

Ништо тоа, 2001, морало да пукне и крај.

И не очекувајте соживот, чекајте ја голема Албанија.
Се сложувам. Немам ништо против Албанци, од секогаш живееле во Македонија посебно во западните делови, и супер се живеело со нив, на кое што сум бил сведок бидејќи имам голем број на роднини низ Тетово и околината. Ги почитувам како народ и ги сметам за многу кроток, топол и пријателски настроен народ. Но, во 2001 се се смени. Албанците кои беа прифатени од Косово, ги направија сите проблеми, во таа иста година. Едноставно, секогаш можам да ги разликувам оние "староседелците" од "дојденците".
 
N

n/a

Гостин
:toe:
Ке направам ја фино лепо тема по песнава.
Чисто да видам кој како ја доживува и каде се разликите у сфаќањето и што толку е тешко за разбирање.
:toe:
Čovek sa mesecom u očima Sumoran i nem
jablan gromom razvaljen,
zagledan u čašu preduboku.
Bio mi je stran
i naizgled normalan,
al' tad mu spazih odraz meseca u oku.

On me oslovi:
"Pa, kako idu poslovi?"
Ma idu, progunđah, u vražjeg vraga.
Na to on planu naprasno,
odmeri me sablasno:
"Nemate vi pojma, braćo draga.

Ne znaš ti šta znači ubiti grad.
Ne znaš ti bauke kaljavih rovova.
Ne znaš ti šta znači spavati sad,
kad sklopim oči, ništa osim tih krovova.

Kada sklopim oči, nebom naiđu mobe,
zamirišu gostinjske sobe,
nebom svadba odzvanja.
Kada sklopim oči, nebom promiču lica,
zatreperi roj tamburica,
Dunav sedef odranja".

Zverko ludila,
što si se probudila?
Crni ti je princ poljubac dao.
Al' neću se stideti,
što Boga neću videti,
jer, to i nije Bog kojeg sam znao.

"Ne znaš ti, nema oslobođenih.
Svaku tišinu mi granata prošara.
Spašen je taj prvi pogođeni,
a svi su drugi večni taoci košmara.

Kada sklopim oči, nebom naiđu lađe,
Zvona, lavež, komšijske svađe.
Miris svežeg oranja.
Ali, kada svane,
vetri s reke zacvile.
Znam, to tuže vodene vile,
Dunav tamjan odranja".

http://uk.youtube.com/watch?v=epczpJJFfq0&feature=related

И уште нешто.
Сите оние многу гласни и стасни момци...
кои што `пукаат` на форумов...
ќе `одмараат` у подрум ако пак почне игранка.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ме нервира што ми продаваат муда за бубрези, како ние со некои Албанци вонземјани да сме живееле.
Абе немало дискриминација, никој не ти гледал националност.
Другари и Албанци и Срби и Роми и Босанци, ништо на национална основа, дури они со наши девојки одеа а на Албанка не смееше да се помисли.
И па ние криви на крај.
Добро, така нека биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom