Соживот

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Cekaj be malce seriozen si? Kako moze da si olku prost? Pa nego koga ke go fatat toj glavata ne znae kade mu e, ke mislel da ja ocrni makedonija :eek:... Da ne zaboravi deka postojat pasoshi? Mislam deka go zaboravi toj mal detalJ. Ne be ti nemas nisto protiv albancite se gleda...
Велиш или мислиш дека главата не знае кај му е?Како моше во секоја можна прилика да се представувате како Албанци и во еден момен тсте Македонци ама само во еден исклучителен момент?А сега малце за пасошите,таму дали има националност Албанец запишано или ве водат како Македонци?Епа во тој момент кога ќе те фатат декларирај се како Албанец а не сега и овде...Треба уште многу да шеташ по светот за да видиш некои работи,јас ги видов и затоа ги пишувам,не тресам зелени јас и не мразам никој туку се сакам самиот себе и својата фамилија...а и својата држава кај што живеам и чиј пасош го имам?Помалце читај глупости и не посетувај срања сајтови како http://www.aacl.com/,знаеш ти што сакам да кажам јас...:helou:
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Vidi, vidi uste i komsii ke ispadneme :)
Dojdi be lepi, dojdi kaj mene u zgrada, zaedno ke gi broime. Ako ima samo 5 makedonski semejtsva ja po vtor pat go secam i nikogas veke nema da pisuvam na forumov.

A aj ti mene objasni mi go fenomenot kako nas vo pocetokot na 90 godini ne ni bese dozvoleno da kupime stan vo Karpos. So kes pari i toa.
не веруем дека ќе испаднеме комшии, јас сум од зградата спроти старечкиот дом... а за тоа во Карпош не ми е познато, и би ме зачудило ако е вистинито, обично за пари све се купува кај нас, затоа е и дојдена државата до ова дереџе....
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Moze cela vecer, temata e druga, vidi zboruvaj za temata ne mi skokaj ko prle. Tolku od mene na temava. So tie koj sakam sozivot si imam, formulata za sozivot sam si ja pravis, ako ne si sposoben... Gospod neka ti e na pomos.
Јас си зборувам за темата, многу мал дел од вас сакаат соживот. Јас не велам дека сите се албанци лоши, но за жал, добрите се малку. Да бидеме реални, се знае вие што сакате, не ви е за вас толку за соживотот колку што ви е за Голема Албанија. Само што новинарите сакаат да го прикријат тоа преку проблемот со Грција...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
не веруем дека ќе испаднеме комшии, јас сум од зградата спроти старечкиот дом... а за тоа во Карпош не ми е познато, и би ме зачудило ако е вистинито, обично за пари све се купува кај нас, затоа е и дојдена државата до ова дереџе....
Druze uste zivees na Dzon Kenedi?
Pa bas vo toj blok karsi penzionerskiot ima poveke makedonci be :)

A za karpos, i te kako e vistina. Na vremeto i parite ne pomagaa. :toe:

p.s. kako Lila bez nikakov problem zivee bas vo toj blok, i vo tri sabajle se vraka od grad po "gakji" bez nikakov strav deka nekoj ke ja napadne ? :):)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Добро бе ада, се читаш? Кому точно му се обраќаш со овој пост? Мене, на Принц, на Точкест, на Трн, на Кварк или? Очигледно тоа е некој сосем десетти, кој не е тука и не те чита.
И се читам и ве читам одлично.
На кого му се обраќаат постовите за владата, опозицијата, Македонските спорови и сл.?
На конкретни членови од форумот?
Не, тука збориме за политика и животот кој го продуцира за граѓаните.
Така и ова.

Кои 2/3 луѓе? Некои од тие што ти ги знаеш и со кои се дружиш и што не те читаат што мислиш за сите останати како нив? Кое лицемерие.
И да ... некој се лаже, ама кој не верувам дека ќе решиме.
Ти не можеш да знаеш што им кажувам на оние со кои комуницирам. Така да, забелешката за лицемерие е неоснована, и аналаогно неточна.
Ако го сакаш, што чекаш? Што не си смениш став? Или што не му појдеш на некој политичар по дома да му кажеш што сакаш, за тој да ти среди? Од небо ли сакаш да ти падне тој соживот? Или да ти каже некој во право си што ме мразиш, еве јас те сакам од денес, па те молам сакај ме и ти?:toe:


И нешто плус ... само да знаете колку е убаво во градов овие денови. Преполн е со луѓе (секакви!), сите се весели, сите се спремаат за празникот, сите се насмеани, сите си подигруваат и пеат, љубезни се, сите со сите комуницираат. Жал ми е што тоа не може да го види секој, но мило ми е што јас не сум таква и што уживам во ваквите моменти.:pipi:
Како што и претходно реков, двајца тројца албанци со кои имаме добри односи, не се никакво мерило. Небитни се на државно ниво. А, мене само тоа ме интересира, затоа што тоа се покажало ефективно.

И фино е све тоа околу празнчната атмосефа.

Ама оди раскажи им ја на семејствата кои изгубија синови/татковци/сопрузи/браќа бранјеќи ја државата, и кои денес не може да ги чествуваат затоа што албанци ја кршат плочата.
Оди збори им за разбирање на оние кои завчера протестираа, претејќи дека ќе ја дестабилизираат Македонија, затоа што не им одговара да одат во затвор, притоа, повторно, повикувајќи се на албанската национална припадност.
На нив да им збориме за соживот, па да видиме колку го има.

Барам правичност. Барам да нема дискриминација. Сега очигледно ја има.
Кој сака да се прави слеп, бујрум. Јас нема.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Од 11 страни, на ниедна страна не наидовме на албанска самокритичност која ќе содејствува со самокритичноста на македонците... А тоа ми беше и личната цел со темата, да видам какви размислувања има меѓу македонците и албанците. Жален резултат, лавови и орли...и тук там по некој лингур...жален резултат.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Од 11 страни, на ниедна страна не наидовме на албанска самокритичност која ќе содејствува со самокритичноста на македонците... А тоа ми беше и личната цел со темата, да видам какви размислувања има меѓу македонците и албанците. Жален резултат, лавови и орли...и тук там по некој лингур...жален резултат.
A фактот дека наидуваме на неоснавана македонска самокритичност и/или индиферентност, исто кажува многу...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сега е ИН кај нас Македонците да си се негираме, критикуваме, продаваме.

Не се виновни Албанците, тие едноставно, не се во мода.
 
P

Princ

Гостин
Што треба да кажувам бе дека сте многу добри ? па мене на луѓе не ми личи кои кршат плочи и после кажуваат дека требало споменици.
Не, јас во никој случај не велам дека треба да речеш дека сите албанци се добри. Vice versа, очекувам да не тврдиш дека сите албанци се лоши поради еден, двајца или тројца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom