Соживот

K

KomitaMKD

Гостин
Дивајн ситуацијата не е баш така розова како што ја кажуваш ти бидејќи ретко има мешани македнско-албански односи.Тие се на една,тие на друга страна и воопшто немаме контакт освен во чаршијата и во кладилници.Се друго е поделено.Тоа не е соживот
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Струшките вечери на поезијата во Скопје

Неџад Мемиќ Коментари (0)
17.08.2004 00:00
„Потегот кој го правиме е во интерес на СВП“
Откако Стружани синоќа принципиелно застанаа зад својата повелба и одбија да бидат домаќини на 42-те Струшки вечери на поезијата, синоќа пред полноќ раководството на фестивалот, Министерот за култура и неговиот совет решија поетската манифестација годинава да не се одржи во Струга.
Иако се уште неофицијално, министерот Благој Стефановски и Управниот одбор го поддржуваат решението, што го нарекуваат рационално, свеченото отворање и поетското читање „Меридијани“ да се одржат во Скопје.

о етнички смени против средношколски тепачки во Струга

Нина Кепеска Коментари (0)
26.02.2008 19:51 Со воведување етнички смени во кои поделени ќе учат Македонците и Албанците, кои во училиштата ќе влегуваат низ одвоени влезови, со видео надзор и засилено обезбедување.

Дивајн...кого лажеш...СЕБЕ СИ???
 
M

marsovka

Гостин
...и ете почнаа наци паролите ....докажувањата кој провоцира кого ....делби вакви и такви а никако да сватиме дека потекнуваме од ист вид делиме исти гени дека ние сме homo sapiens и дека расправијава е глупа....
Ајде народе навали и почни да си ги лечиш фрустрацииите.....бесплатно е ....
 
P

Princ

Гостин
Зошто читам одредена организација и коордираност помеѓу одредени особи (нема да ги именувам, сигурен сум дека и други ве читаат)? Која ви е целта? Ќе почнам да го сваќам кварк, на овие целта им е дестабилизација за да се подели македонија, исток со бугарија, запад со албанија :)))
Евидентен е притисокот кој се вршел над Албанците во Западна Македонија. Сега да ти бил евидентен притисокот што се врши над Македонците од Западна Македонија... Па да му ебам мајката, притисок се врши и од Македонците врз Албанците во Прилеп, Битола, Струмица (пред еден месец патот ме однесе натаму, ми беше сугерирано да не се приметело дека сум албанец... за мое добро). Кој курац ви е бе?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
ЈА НЕ ТЕ СВАКАМ кажи ми мене, бидејки ја бев во иста таква ситуација...ОБЈАСНИ МИ ЗА СОЖИВОТОТ ВО СТРУГА
Не фала. Си признавам, не можам со вас на овие теми. Додека некој не почне да ме чита, наместо да ме бомбардира со извадоци од весници, не би да коментирам или објаснувам. Посебно не на некој што не живее тука и не може да го сфати тој поим. Мене ништо не ми фали, никој не ме малтретира, никого не малтретирам и таман ми е. Вас ако ви смета нешто, одете некаде жалете се. Тука секако не можете ни еден муабет да истерате.
Да не спомнувам колку покрај овие муабети се гадам од појавите кои се откажани од неколку градови во кои има доста или повеќе Албанци, кои продаваат се` што имаат за да се тргнат од тие места, кои едноставно оцрнуваат Македонски градови само затоа што виделе на вести некакви немири. Ти пред мене би се откажал од Струга, па затоа не те сметам за достоен за разговор. Под "тебе" мислам на сите кои го делат твојот став.
И така ...:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Зошто читам одредена организација и коордираност помеѓу одредени особи (нема да ги именувам, сигурен сум дека и други ве читаат)? Која ви е целта? Ќе почнам да го сваќам кварк, на овие целта им е дестабилизација за да се подели македонија, исток со бугарија, запад со албанија :)))
Евидентен е притисокот кој се вршел над Албанците во Западна Македонија. Сега да ти бил евидентен притисокот што се врши над Македонците од Западна Македонија... Па да му ебам мајката, притисок се врши и од Македонците врз Албанците во Прилеп, Битола, Струмица (пред еден месец патот ме однесе натаму, ми беше сугерирано да не се приметело дека сум албанец... за мое добро). Кој курац ви е бе?
Отворени карти на маса, па да видиме кој колку инвестира во т.н соживот, и дали таков воопшто постои?

Не може со правење наудрени да продолжиме. До сега беше така и многу очигледно дека НЕ иде.

Ајде сега да си позбориме...Кај е тој соживот? Зошто го нема?

И откако ќе се изнесе конфликот, ќе може да се бара и решение.
 
P

Princ

Гостин
А не се запраша зошто?
Го имаш одговорот во делот што го цитираше кој ќе ти го повторам
Ми беше сугерирано да не се приметело дека сум албанец...
Ако ти треба одговор зошто... господ здравје да ти даде.

Отворени карти на маса, па да видиме кој колку инвестира во т.н соживот, и дали таков воопшто постои?

Не може со правење наудрени да продолжиме. До сега беше така и многу очигледно дека НЕ иде.

Ајде сега да си позбориме...Кај е тој соживот? Зошто го нема?

И откако ќе се изнесе конфликот, ќе може да се бара и решение.
Во претходниот пост дадов лично животно искуство во кое според мене, совршен соживот нема (ќе има кога сите ќе сме вработени, ќе можеме да си дозволиме одмор во палма де мајорка, итн...) ама соживот секогаш имало и ќе има. Него не го цитираше, не реплицираше на тој пост, сигурно не ни го прочита ко што треба? Зошто Ада? Не е тоа во твој интерес? Тоа не е нешто што ти сакаш да го читаш? Не сакаш да прочиташ дека јас цел свој живот имам одличен однос со Македонци? Дека проблеми сум имал со индивидуи Македонци и Албанци, но не со еден цел етникум, во овој случај Македонскиот? Зошто Ада, зошто??
Ама ете, да го одбранам твојот став и да се согласам дека нема (хипотетички, замислено). Што е решението? Зошто ќе ми се напеналиш и ќе ми дојдеш на коментарот во кој спомнав дека двајца без тројца од форумов сакаат делба на Македонија?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Религиите и нациите се коренот на сите зла.
Се додека има нации и илјадници религии ќе има и проста маса која ќе биде контролирна од злобните пастири.
Доколку македонците беа муслимани или пак албанците православни голем дел од проблемите ќе исчезнеа.
Но чекај, тука е и националната припадност.
Ќе се најде некој преварант и ќе рече:
"Ускратени ни се правата, не мразат поради тоа што сме Албанци не третираат како граѓани од втор ред итд"
Се додека постојат нациите и религиите ќе има војни.
На политичарите со болни амбиции им одговараат националните и религиозните разлики.
Ќе направат војна користејќи една од двете најмоќни доктрини (религија и нација а често одат и заедно) а глупиот народ ќе гине за овие да намлатат кеш.
Многу ми се глупи оние ДНК аналзии кога се докажува потеклото на народите

30% Антички македонци
12% Илири
20 % Словени ...

Цела човештво потекнува од Адам и Ева, а нациите и религиите се измислени артфикални творби кои не треба да постојат.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Дивајн ситуацијата не е баш така розова како што ја кажуваш ти бидејќи ретко има мешани македнско-албански односи.Тие се на една,тие на друга страна и воопшто немаме контакт освен во чаршијата и во кладилници.Се друго е поделено.Тоа не е соживот
Зошто е поделено бе дете? Јас живеам на "нивната" страна, па што? Таму најдов убав стан, таму останав. Ме убил некој, ме силовал, ме истепал? Секоја вечер си одам сама, излегувам сама. Проблем немам.
Ама знаеш зошто? Затоа што јас сум коректна со сите, не ги гледам на криво, не ги пцујам зад грб, купувам од нивни продавници и ред други работи. Тоа тебе не можам да ти го наметнам, па затоа ете ти ќе имаш проблеми, а јас нема да имам. Ако јас не се потрудам и сакам, никој нема да ме моли за тоа.
Извини што некако ти се истурив, ништо лично.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Зошто читам одредена организација и коордираност помеѓу одредени особи (нема да ги именувам, сигурен сум дека и други ве читаат)? Прилеп, Битола, Струмица (пред еден месец патот ме однесе натаму, ми беше сугерирано да не се приметело дека сум албанец... за мое добро). Кој курац ви е бе?
1.и ја гледам координации...ама непо форуми туку на терен
2.па застани некој и прашај, колку загинале од струмица колку од прилеп колку од битола..или не смееме ни за тоа да се љутиме...

Не фала. Си признавам, не можам со вас на овие теми. Додека некој не почне да ме чита, наместо да ме бомбардира со извадоци од весници, не би да коментирам или објаснувам. Посебно не на некој што не живее тука и не може да го сфати тој поим. Мене ништо не ми фали, никој не ме малтретира, никого не малтретирам и таман ми е. Вас ако ви смета нешто, одете некаде жалете се. Тука секако не можете ни еден муабет да истерате.
Да не спомнувам колку покрај овие муабети се гадам од појавите кои се откажани од неколку градови во кои има доста или повеќе Албанци, кои продаваат се` што имаат за да се тргнат од тие места, кои едноставно оцрнуваат Македонски градови само затоа што виделе на вести некакви немири. Ти пред мене би се откажал од Струга, па затоа не те сметам за достоен за разговор. Под "тебе" мислам на сите кои го делат твојот став.
И така ...:smir:
тие извадоци од весници се факти кој се случиле во реалниот свет, каде кога ке те удрат реално боли..знаеш...надвор од твојата глава на розев соживот...тоа се вика реалност

тебе ако нбе те малтретираат има луге што ги малтретираат

бог да чува од квази хипици..:tapp: се тешите бе вака или што????
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Религиите и нациите се коренот на сите зла.
Се додека има нации и илјадници религии ќе има и проста маса која ќе биде контролирна од злобните пастири.
Доколку македонците беа муслимани или пак албанците православни голем дел од проблемите ќе исчезнеа.
Но чекај, тука е и националната припадност.
Ќе се најде некој преварант и ќе рече:
"Ускратени ни се правата, не мразат поради тоа што сме Албанци не третираат како граѓани од втор ред итд"
Се додека постојат нациите и религиите ќе има војни.
На политичарите со болни амбиции им одговараат националните и религиозните разлики.
Ќе направат војна користејќи една од двете најмоќни доктрини (религија и нација а често одат и заедно) а глупиот народ ќе гине за овие да намлатат кеш.
Многу ми се глупи оние ДНК аналзии кога се докажува потеклото на народите

30% Антички македонци
12% Илири
20 % Словени ...

Цела човештво потекнува од Адам и Ева, а нациите и религиите се измислени артфикални творби кои не треба да постојат.
Ок, ова утопијава за немање одлики, у некој нареден век/миленум кога луѓето, животните, Исус, Алах, Буда и Фреди Кругер ќе бидат едно.

Дотогаш, назад на земјата и у сегашноста, каде ти го сквернават сето човечко достоинство затоа што си Македонец.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Не фала. Си признавам, не можам со вас на овие теми. Додека некој не почне да ме чита, наместо да ме бомбардира со извадоци од весници, не би да коментирам или објаснувам. Посебно не на некој што не живее тука и не може да го сфати тој поим. Мене ништо не ми фали, никој не ме малтретира, никого не малтретирам и таман ми е. Вас ако ви смета нешто, одете некаде жалете се. Тука секако не можете ни еден муабет да истерате.
Да не спомнувам колку покрај овие муабети се гадам од појавите кои се откажани од неколку градови во кои има доста или повеќе Албанци, кои продаваат се` што имаат за да се тргнат од тие места, кои едноставно оцрнуваат Македонски градови само затоа што виделе на вести некакви немири. Ти пред мене би се откажал од Струга, па затоа не те сметам за достоен за разговор. Под "тебе" мислам на сите кои го делат твојот став.
И така ...:smir:
HM dali si se prasala do koga nema da ti fali nisto i nema da te maltretira? I aj vaka odgovorimi kako mlado devojce ama iskreno dali smetas deka tvojata idnina e strogo vrzana za struga? Vo momentov Struga nee prioritet na albancite.:)oni si imaat jasno zacrtan plan i programa. Ke dojde denot koga Struga ke bide vo prv plan .... togas dane ostanes so podzinata usta.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Дивајн, верувај и те убедувам дека мене би ми било драго ВООПШТО да ги нема овие случаи и да си бркаме сите работа. Да може на едно оро сите да се фатиме!

Ама не можам јас да глумам соживот кога ПОД РАКА се случуваат ДЕВОЈЧИЊА ТЕПАНИ СО ШИПКИ. И тоа во твојот град каде што се ФИНИ!
Ајде сега пак ќе бранам за останата багра "некоја друга страна" ама
Прилепчанец си ја уби малолетната девојка затоа што не сакала да продолжи во врска со него
Синот си го убил таткото во Велес
Син силувал мајка
Двајца малолетни претепаа баба
Му го украле телефонот и го претепале(МЕНЕ)
Сите овие дела направени од МАКЕДОНЦИ, епа извини ама и јас нејаќм да сум ПОД РАКА со некое говедо што убило девојче кое уште мириса на млеко.

Ко што реков, има лоши албанци и со нив нема соживот ФАКТ и ди енд на програмата. Но има и лоши македонци со кои нема ЖИВОТ и СОЖИВОТ. Обратно од ова е со добрите и фини како македонци така и албанци роми срби бугари грци власи шваби жабари и останати
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
И уште еден пост овде, морам општо од култура.
Фала што ми ги отворивте очиве и на искрените совети. Срцки сте, позз.:back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom