Образованието и љубовта!

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не потценувам никого со прашањата.
Прашувам заеднички полиња на интерес со партнерот,не со пријателот.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Како не се движат?
Имаш необразовани во влада, образовани на пазар.
Имаш образовани на кои им фали интересно друштво/партнер, оти не секогаш образованието иде со добра журка/ смисла за хумор.
Имаш необразовани кои немале можност да се образуваат формално кога било време за тоа од икс причини, но се паметни и амбициозни и се трудат да напредуваат, со учење од искуство, курсеви, вложување итн.
Познавам луѓе од сите примери, фала богу:)

п.с. Не се лути, само се трудам да внесам нијанси во муабетот:)
Јас немам ништо против некој необразован а забавен да ми е во друштво, да искачаме заедно, било што...
Би имала против ако ми е на каучот по боксерици легнат во недела попладне...
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
,pa ne bi mi precelo,poveke bi precela razlika vo karakterot,od kolku obrazovanieto,a bas i ne znaci deka samo so obrazovanie e mozno da se gradi kariera.eden BIL GEJTS e so sredno,pa ne mu precelo vo karierata,istoto e i so STIVEN SPILBERG,i mnogu drugi koi se so slabo obrazovanie,a imaat mnogu uspesna kariera.taka da ,mene ne bi mi bilo precka obrazovanieto.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Не потценувам никого со прашањата.
Прашувам заеднички полиња на интерес со партнерот,не со пријателот.
А што е разликата помеѓу заедничките интереси со партнерот и пријателот?
Инаку мислам дека образованието не може да е пречка помеѓу двајца кои се сакаат и можат да комуницираат добро. Не е пресудно за да најдат заеднички начин и јазик за се`. И да се двајца со факултет, што ако едниот завршил медицина, а другиот право? Ако тргнеме по тоа заеднички интерес, кој е тука заедничкиот интерес и муабет?:toe:
Факултетот треба да го научи човекот која книга да ја сака, кој спорт, кој кафич, која музика, која облека и сл? Не верувам баш ...
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Тешко изводливо. Колку сака тој нека е природно бистар, ако е со основно/средно нема да може да прави муабет за еден куп од работите за кои јас зборувам, нема да ужива во филмовите кои ги сакам, нема да може да ја проќита и сфати книгата за која замарам дека е прекрасна...
Не мора да е истото ниво, ако јас одам на 5 годишна формација, а тој прекинал после трета, или ако јас после 5 прекинам а тој реши и докторат да тера - тука нема да има некоја голема разлика, ама јас со факултет а тој со средно - ноуп, не верувам дека ќе успее тоа нешто. Како што кажа Леандра - кои се заедничките муабети овде?
Инече, ретко наоѓам амбициозни колку мене, јас имам некогаш болна желба да успеам и да одам понатаму, така што поголемиот дел од машките ми изгледаат малодушни и незаинтересирани за успех, така што тоа не ми е во критериумите, или бар не во оние директни критериуми.
Ова дека може некој да е природно бистар но ако е со средно не може да прави муабет за куп од работите за кои зборуваш, односно не може да ја сфати книгата која ти е прекрасна или нема да ужива во твојот филм, за малку па да ме насмее.

...јас прекинав со студиите во трета година (во причините не навлегувам), де факто јас сум со средно...се сметам себеси за бистар (ова само мал его трип)...и да во право си кога ти (овде ТИ како персонификација на сите оние со 7,8 и т.н. степени на образование...си земам за право да генерализирам по твојот пример) ќе зборуваш за викенд во Будимпешта, ќе биде глупаво јас да се замешам за да кажам во кој кафиќ сум излегол на кафе...кога ти ќе зборуваш за одмор во Шпанија исто ќе биде глупаво да споменам за мојот викенд во Охрид...за книгите кои ти се допаѓаат тешко дека ќе можам уста да отворам колку и да се трудам да ги сфатам, зашто јас сум зависник од четиво за квантна физика, Кабала, Езотерија, Психологија, Филозофија (патем имам некое претчуство дека прочитувам повеќе книги отколку што ти оставаш постови на овој форум)...навистина би ми било незгодно да влетам во разговорот кога ти ќе објаснуваш за магистратурата или докторатот кои ги подготвуваш во Лондон, зашто како тоа би изгледало покрај некаков курс кој јас го посетувам во работнички универзитет...да дури сега си го поставувам прашањето кои ни се заедничките муабети.
Што се однесува за твојата амбициозност...еве што мислам за тоа :drk:

Со смајливо само сакам да ти помогнам полесно да докажеш колку е голема разликата помеѓу моето средно и твојот факултет...или помеѓу твојата култура и мојата некултура (нели секоја теорема може да се докаже).
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ете, постот над мене докажува како и колку можат да се носат луѓето со завршено средно школо. SUKON тоа многу убаво го кажа, башка не зборуваме на памет, туку со факти, со реална ситуација. Пример на темава дека човек со завршено средно образование (од за него јасни причини зошто не продолжил) може да има чиста мисла, прекрасно да се изразува, да спори, да противречи и притоа се` да е издржано. Доколку не напишеше за неговото образование никој немаше да препознае дека не е факултетски образован, односно дообразован пошто не завршил.
Одлично кажано. :)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Тешко изводливо. Колку сака тој нека е природно бистар, ако е со основно/средно нема да може да прави муабет за еден куп од работите за кои јас зборувам, нема да ужива во филмовите кои ги сакам, нема да може да ја проќита и сфати книгата за која замарам дека е прекрасна...
Не мора да е истото ниво, ако јас одам на 5 годишна формација, а тој прекинал после трета, или ако јас после 5 прекинам а тој реши и докторат да тера - тука нема да има некоја голема разлика, ама јас со факултет а тој со средно - ноуп, не верувам дека ќе успее тоа нешто. Како што кажа Леандра - кои се заедничките муабети овде?
Инече, ретко наоѓам амбициозни колку мене, јас имам некогаш болна желба да успеам и да одам понатаму, така што поголемиот дел од машките ми изгледаат малодушни и незаинтересирани за успех, така што тоа не ми е во критериумите, или бар не во оние директни критериуми.
vo najmala raka,postov moze da se okarakterizira kako premnogu narcisoidno gledanje na rabotite.i e samo dokaz za neiskustvo kaj individuata koja go postuvala.
eve na forumov razgovaras so poveke razlicni luge,na sekakvi temi,mozes li tocno da kazes koj od niv kakvo obrazovanie ima?sudejki samo po postovite koi gi pisuvaat?
i kazi koj ti dava potkrepa?"(najveke finansiska)za da si gi ostvaruvas ti svoite ambicii?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А што е разликата помеѓу заедничките интереси со партнерот и пријателот?
Успехот и неуспехот на пријателите не се доживува исто како успехот или неуспехот на партнерот.Амбициите на партнерот се главна подршка за другиот.
Мене лично не ми смета образованието на партнерот,впрочем не би била со него ако ми смета,мојот нема факултет па можам да зборам на било која тема со него и уживам во тоа.
Прашањата на темата се да разбијат монотонија во одговорите,затоа се се така поставени основно и постдипломски.Јас би ја начнала темата во склоп на оваа,дали партнер со повисоко образование де факто значи повисока плата и подобра позиција?Или можеби образованието нема врска со способноста и снаоѓањето во односите со луѓето?
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ова дека може некој да е природно бистар но ако е со средно не може да прави муабет за куп од работите за кои зборуваш, односно не може да ја сфати книгата која ти е прекрасна или нема да ужива во твојот филм, за малку па да ме насмее.

...јас прекинав со студиите во трета година (во причините не навлегувам), де факто јас сум со средно...се сметам себеси за бистар (ова само мал его трип)...и да во право си кога ти (овде ТИ како персонификација на сите оние со 7,8 и т.н. степени на образование...си земам за право да генерализирам по твојот пример) ќе зборуваш за викенд во Будимпешта, ќе биде глупаво јас да се замешам за да кажам во кој кафиќ сум излегол на кафе...кога ти ќе зборуваш за одмор во Шпанија исто ќе биде глупаво да споменам за мојот викенд во Охрид...за книгите кои ти се допаѓаат тешко дека ќе можам уста да отворам колку и да се трудам да ги сфатам, зашто јас сум зависник од четиво за квантна физика, Кабала, Езотерија, Психологија, Филозофија (патем имам некое претчуство дека прочитувам повеќе книги отколку што ти оставаш постови на овој форум)...навистина би ми било незгодно да влетам во разговорот кога ти ќе објаснуваш за магистратурата или докторатот кои ги подготвуваш во Лондон, зашто како тоа би изгледало покрај некаков курс кој јас го посетувам во работнички универзитет...да дури сега си го поставувам прашањето кои ни се заедничките муабети.
Што се однесува за твојата амбициозност...еве што мислам за тоа :drk:

Со смајливо само сакам да ти помогнам полесно да докажеш колку е голема разликата помеѓу моето средно и твојот факултет...или помеѓу твојата култура и мојата некултура (нели секоја теорема може да се докаже).
:)
Интересно ми е како лично ја сфати темава, лав ит.
Соу, боли нешто? Затоа што, да биде јасно, не се обидов да те навредам тебе (ти го носиш товарот за целата категорија за неквалификувана работна рака) кога кажав дека не би можеле да функционираме заедно. Друштвата, муабетите, финансиските можности.
Точно драги, ако јас сакам да одам на викенд во Барселона, а тебе платата на шанкер ти дозволува одење - враќање до Охрид (без преспивање), ама затоа пак имаш еден куп слободно време за да читаш психолошки книги - по се ми изгледа дека јас ќе одам во Барселона, а тебе ќе ти го оставам целото време на светот за да уживаш во проучување на сите тие забавни книги кои ти се во широкото поле на интереси:))
Имам и на друга тема кажано, и овде ќе речам - формацијата до некој степен го одредува социјалниот ти статус и местото кое ќе го зафаќаш во општеството. Тоа е единственото каде мешања не постојат и не треба да постојат. Освен во оние случаи кога едниот се жртвува за другиот да не се чувствува лошо. Сепак, не верувам дека јас би се нашла во таква ситуација.

vo najmala raka,postov moze da se okarakterizira kako premnogu narcisoidno gledanje na rabotite.i e samo dokaz za neiskustvo kaj individuata koja go postuvala.
eve na forumov razgovaras so poveke razlicni luge,na sekakvi temi,mozes li tocno da kazes koj od niv kakvo obrazovanie ima?sudejki samo po postovite koi gi pisuvaat?
i kazi koj ti dava potkrepa?"(najveke finansiska)za da si gi ostvaruvas ti svoite ambicii?
Не можам да кажам точно, ама можам да кажам приближно. Можеби не за образованието, ама ете - за писменост, бистрина на мисла, јасност во изразување...
Кој ми дава финансиска поткрепа? Сериозно мислиш дека тој муабет си го наоѓа местото во темава?
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Можеш ти ако сакаш и на Алфа Кентаури да одиш на шопинг...статусот за кој зборуваш не е одлика на вредностите кои ги поседуваш или се бориш, тој нема да промени ништо во фактот дека твојата суштина е обична конфекција која за жал се почесто се среќава на најразлични скалила од општественото битисување...од твоја страна не може ништо лично да ме погоди зашто е очигледно дека играме во различни лиги на ментални склопови...драга моја Tabula Rasa
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Можеш ти ако сакаш и на Алфа Кентаури да одиш на шопинг...статусот за кој зборуваш не е одлика на вредностите кои ги поседуваш или се бориш, тој нема да промени ништо во фактот дека твојата суштина е обична конфекција која за жал се почесто се среќава на најразлични скалила од општественото битисување...од твоја страна не може ништо лично да ме погоди зашто е очигледно дека играме во различни лиги на ментални склопови...драга моја Tabula Rasa
Зборувам генерализирајќи и тоа свесно го правам. Многу се поголеми шансите да некој кој се наоѓа на високо скалило во општеството да има образование, знаење, умешност. Од тука ќе дојде и муабетот и заедничките интереси, и желбата да се биде заедно. Точно, има исклучоци. Сигурна сум дека има еден куп бистри деца кои нема да завршат ни средно ама ќе имаат брилјантни идеи, среќа или врски (семејни, материјални, сеедно) и ќе се качат негде високо. Ама исто толку сум сигурна дека не е така за големо мнозинство од таа група на неквалификувани.
Иначе, постојат повеќе лиги и нивната поделба се врши врз различни критериуми. Се согласувам, во ниедна не сме заедно:)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
:)
Интересно ми е како лично ја сфати темава, лав ит.
Соу, боли нешто? Затоа што, да биде јасно, не се обидов да те навредам тебе (ти го носиш товарот за целата категорија за неквалификувана работна рака) кога кажав дека не би можеле да функционираме заедно. Друштвата, муабетите, финансиските можности.
Точно драги, ако јас сакам да одам на викенд во Барселона, а тебе платата на шанкер ти дозволува одење - враќање до Охрид (без преспивање), ама затоа пак имаш еден куп слободно време за да читаш психолошки книги - по се ми изгледа дека јас ќе одам во Барселона, а тебе ќе ти го оставам целото време на светот за да уживаш во проучување на сите тие забавни книги кои ти се во широкото поле на интереси:))
Имам и на друга тема кажано, и овде ќе речам - формацијата до некој степен го одредува социјалниот ти статус и местото кое ќе го зафаќаш во општеството. Тоа е единственото каде мешања не постојат и не треба да постојат. Освен во оние случаи кога едниот се жртвува за другиот да не се чувствува лошо. Сепак, не верувам дека јас би се нашла во таква ситуација.



Не можам да кажам точно, ама можам да кажам приближно. Можеби не за образованието, ама ете - за писменост, бистрина на мисла, јасност во изразување...
Кој ми дава финансиска поткрепа? Сериозно мислиш дека тој муабет си го наоѓа местото во темава?
ima i toa ogromna vrska.do kade bi stignala ti so tvoite ambicii,ako nemas nikakva poddrska(narocito finansiska poddrska).mislis deka mozes da izednacuvas covek sto apsolutno sam postignal mnogu vo zivotot,a sepak nema visoko obrazovanie.so covek koj ima visoko obrazovanie,a toa mu e dadeno na tacna.edniot ima visoko obrazovanie,a drugiot ima zivotno iskustvo(pominal i sito i reseto),i najverojatno tie teorii koi ti gi ucis na fakultet on gi osetil na sopstvena koza.zasto mislis deka ke znaes poveke od nekoj takovsvesna li si kolku gubi covek od zivotnoto iskustvo koga e predaden na knigata(teorijata)?znaes li sto se prezivuva covek,dodeka da receme TI si zatvorena vo soba so knigata vo race?znaes li deka eden BIL GEJTS nema visoko obrazopvanie,deka eden STIVEN SPILBERG nema visoko obrazovanie,i uste mnogu drugi.i navistina mislis deka diplomata od faks bi te napravila pointelegentna i pouspesna licnost od niv?mnogu e pokomplicirano ova prasanje od toa sto ti go kazuvas.
 
Д

Демијан

Гостин
Успехот и неуспехот на пријателите не се доживува исто како успехот или неуспехот на партнерот.Амбициите на партнерот се главна подршка за другиот.
Мене лично не ми смета образованието на партнерот,впрочем не би била со него ако ми смета,мојот нема факултет па можам да зборам на било која тема со него и уживам во тоа.
Прашањата на темата се да разбијат монотонија во одговорите,затоа се се така поставени основно и постдипломски.Јас би ја начнала темата во склоп на оваа,дали партнер со повисоко образование де факто значи повисока плата и подобра позиција?Или можеби образованието нема врска со способноста и снаоѓањето во односите со луѓето?
Се сложувам со тебе.Не е пречка образованието за да може да се развие добра дискусија за било кое поле.Има луѓе без некое високо образование,а има знаење во многу области.Дали тоа го стекнал преку читање или на било кој начин.

Немора да значи дека партнерот со повисоко образование има и подобра плата.Сведоци сме на многу луѓе кои без високо образование живеат на висока нога и се на многу скалила повисоки од тој со посдипломски.

Образованието и нема некој голем удел во тоа како ќе бидеш ситуиран за понатаму.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
ima i toa ogromna vrska.do kade bi stignala ti so tvoite ambicii,ako nemas nikakva poddrska(narocito finansiska poddrska).mislis deka mozes da izednacuvas covek sto apsolutno sam postignal mnogu vo zivotot,a sepak nema visoko obrazovanie.so covek koj ima visoko obrazovanie,a toa mu e dadeno na tacna.edniot ima visoko obrazovanie,a drugiot ima zivotno iskustvo(pominal i sito i reseto),i najverojatno tie teorii koi ti gi ucis na fakultet on gi osetil na sopstvena koza.zasto mislis deka ke znaes poveke od nekoj takovsvesna li si kolku gubi covek od zivotnoto iskustvo koga e predaden na knigata(teorijata)?znaes li sto se prezivuva covek,dodeka da receme TI si zatvorena vo soba so knigata vo race?znaes li deka eden BIL GEJTS nema visoko obrazopvanie,deka eden STIVEN SPILBERG nema visoko obrazovanie,i uste mnogu drugi.i navistina mislis deka diplomata od faks bi te napravila pointelegentna i pouspesna licnost od niv?mnogu e pokomplicirano ova prasanje od toa sto ti go kazuvas.
Генерално не би ни реплицирала на некој кој користи зборови како нарочито, ама ајде, интересен ми е муабетот кој го начна.
Многу ми е забавен твојот став во кој велиш дека високото образование се добива на тацна и уште позабавен е делот во кој ме убедуваш дека теориите кои се учат на факултет некој ги учи од животот. Пробуваш да звучиш искусно и паметно а тоа го правиш неуко како дете кое после три часа балет пробува да покаже како знае да прави Сисон каков што има видено на телевизија.
Нејсе, ти ја разбрав целта на муабетот и затоа нема да влегувам во помалите или поголемите бесмислености кои ги кажа, како ни на сите делови кои би се окарактеризирале како неписмени... Значи, според тебе не е факултетот она кое ја прави личноста, нели? Во ред, да кажеме дека не е САМО факултетот она кое ја прави. Ама, а ова е важно ама - факултетот покажува колку си издржлив, колку можеш или сакаш да жртвуваш од времето кое ти велиш дека ти носи животно искуство, колку си подготвен да се бориш против конкуренцијата. И тоа не е се, затоа што со факултетот си го поплочуваш патот кон она кое треба да го работиш еден ден, кон финансиските можности кои ќе ги имаш и според тоа за потенцијалната ти конзумација, а секако и на кругот луѓе со кои ќе бидеш опкружен...
Не негирам дека искуството е неопходно, ама твојот став дека кој учи е дома меѓу 4 ѕида и нема никакво искуство, а кој не учи - задолжително е борец кој низ сито и решето врви за да направи нешто за себе - е пред се смешен. Зашто знам еден куп кои имаат финансиски можности, па одбраа да „го уживаат животот“. Знам уште еден куп на луѓе кои решија да студираат и покрај тешката финансиска состојба. Не сакам да судам кој направил попеметно. Ама од старт во главата си ја имам претставата кои сакам да ми бидат во опкружување...
Следно, два пати ги спомна Спилберг и Гејтс. Во ред, сфатив - сметаш дека може да се успее и без диплома. Можно е, да... Ама ако не те мрзи најди статистики и провери колкав е бројот на такви како нив кои успеале, во споредба со „оние со диплома“.
Не мислам дека ќе ме направи поинтелигена дипломата, од било кој. Ама, теоретски, ми го отвара патот за да бидам поуспешна од оние кои ја немаат. А како ќе го искористам тоа - не зависи само од неа...

п.с. Абе, на македонски е конЗумација или конСумација? Се задумав сега
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Стереотипот дека тие со средно се една каста подолу од ВОЛ-овите беше наметнат во комунизмот.
Познавам стари моми кои одат накај 40-та и се уште се немажани баш поради тоа што сеуште го бараат принцот со дипломата.
Во америка се бара skills дипломата е плус ама сите знаеме способноста вештините и човечките квалитети не можат да се фалсификуваат за разлика од парчето хартија наречено диплома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom