МЕТАЛ vs РАП

МЕТАЛ или РАП


  • Вкупно гласачи
    146
Статус
Затворена за нови мислења.

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Реков веќе еднаш од странски метал поштујем Дуран Дуран и дуетот Каџа и Гугу, од бившите ЈУ простори од метал слушам Сребрена Крила и Мишо Ковач. Толку од метало од Рапо ми се бендисва оној ѓуптино на МТВ шо го дават со убаи невести околу него а тој со брадулче и в бунда, инаку јас најпојќе си слушам Синан Сакиќ, Шемса Суљаковиќ, Индира, Беба Селимовиќ, Драгана Мирковиќ, Малина, Марија, Маја (од странските народни) а од домашните групата Алтернатор, после Елена Велеска, Благица Павловска, Сејфедин... и други а исто така слушам и озбилна музика од Бетовен живиот албум ми е најубав.
Незнам брат, ако мислеше дека ова е смешно, ОК, ама ако си го напишал ова сериозно и при чиста свест и здрав разум....утепај се! жими све!
Да речеш дека дуран дуран се металци....или Мишо Ковач дека е металец, богами....си фатил луфта! Ај можда си бил пијан...:)
Иначе, темава и не ми направи којзнае каков ќеф зашто има разлика!
Дрога и религија не треба да се меша!
Зашто можеш да бидеш пр. металец што се занимава со свирење или металец што се занимава со слушање! Исто и со раперите! Има милион композитори, милион следбеници што афтоматски дава милион карактери! т.ш во секоја група има некој забеган!

Само уште еднаш ќе кажам, нема логика да се спореди рап со метал, затоа што немаат допирна точка!
Едното добива музика од бенд кој вложува огромен труд да отсвири нешто, а другиот стил има едниоставен 7/8ски ритам што излага од компјутер!
Во металот се пее а во рапот се рецитира!
Виде некој некоја допирна точка?
 
А

Ајсшутер

Гостин
Последно од мене и веќе не планирам да пишувам на темава зошто неможеш некого да убедиш да слуша друга музика зошто сепак прашање на стил е тука.
Има и добри рапери и добри металци има и лоши рапери (кои мислат дека се) и лоши металци.
Кај раперите ме нервира тоа што секој 2 почнува да се прави рапер да снима траки а кај металците ме нервира што повеќето не веруваат во господ и некои од нив обожаваат крв,лилјаци и незнам ти што.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Последно од мене и веќе не планирам да пишувам на темава зошто неможеш некого да убедиш да слуша друга музика зошто сепак прашање на стил е тука.
Има и добри рапери и добри металци има и лоши рапери (кои мислат дека се) и лоши металци.
Кај раперите ме нервира тоа што секој 2 почнува да се прави рапер да снима траки а кај металците ме нервира што повеќето не веруваат во господ и некои од нив обожаваат крв,лилјаци и незнам ти што.
1болд. Брат тие се 80% што не верувааат во господ, за некој слушател на метал тоа ни најмалку не му е проблем, на пример ти слушаш метал шо има врска дали верува во господ или не верува, добро сега има страшливци ако слуша метал треба да не верува во господ чиста глупост, башка и што ако не веруваш во господ ?

2.болд. Тие се многу ретките тие се младите металци сакаат ного крв, лилјаци што викаш има групи металци на Фамли Валуес ако си слушнал за овој фестивар ги има повекето сакаат вакви работи тие се многу ретките да не кажам 10% од металците што обожаваат тава.


А за тие две причини јас не гледам причина за да не се слуша метал.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
... обожаваат крв,лилјаци и незнам ти што.
Крвои, убивање, мизантропија, смрт, садистички мачења, сечење глави, плукање по господ и цела религија итн..... се права ствар :)

И шо им фали на љиљаците, и Бетмен е човек-љиљак .. сигурно е металец:pipi:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Крвои, убивање, мизантропија, смрт, садистички мачења, сечење глави, плукање по господ и цела религија итн..... се права ствар :)

И шо им фали на љиљаците, и Бетмен е човек-љиљак .. сигурно е металец:pipi:
мислев дека најкасно до 20 години на сите им излегуваат тие бубачки од глава, фала богу ја го пројдов тој период!!!
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Од кога верувањето во Господ е предуслов за добра музика?
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Незнам брат, ако мислеше дека ова е смешно, ОК, ама ако си го напишал ова сериозно и при чиста свест и здрав разум....утепај се! жими све!
Да речеш дека дуран дуран се металци....или Мишо Ковач дека е металец, богами....си фатил луфта! Ај можда си бил пијан...:)
Иначе, темава и не ми направи којзнае каков ќеф зашто има разлика!
Дрога и религија не треба да се меша!
Зашто можеш да бидеш пр. металец што се занимава со свирење или металец што се занимава со слушање! Исто и со раперите! Има милион композитори, милион следбеници што афтоматски дава милион карактери! т.ш во секоја група има некој забеган!

Само уште еднаш ќе кажам, нема логика да се спореди рап со метал, затоа што немаат допирна точка!
Едното добива музика од бенд кој вложува огромен труд да отсвири нешто, а другиот стил има едниоставен 7/8ски ритам што излага од компјутер!
Во металот се пее а во рапот се рецитира!
Виде некој некоја допирна точка?
дај бре зарем на лет3 му замеруваш тој само сеир си гледа и ништо друго

Последно од мене и веќе не планирам да пишувам на темава зошто неможеш некого да убедиш да слуша друга музика зошто сепак прашање на стил е тука.
Има и добри рапери и добри металци има и лоши рапери (кои мислат дека се) и лоши металци.
Кај раперите ме нервира тоа што секој 2 почнува да се прави рапер да снима траки а кај металците ме нервира што повеќето не веруваат во господ и некои од нив обожаваат крв,лилјаци и незнам ти што.
Вака сега само да напоменам дека зборуваш со стереотипи и предрасуди затоа што не значи дека ако е некој Атеист обожава крв и лилјаци
Јас лично верувам во господ ама в црква не сум влезен 4 години пошо ме нервираат поповите ко нинџи се прават и пес болви се полни пари а работа им е да им помагаат на сиромашните а не да ги крадат(малце избегав од тема ама не замерувајте ова беше во афект).
Не мешај вера во музика пошо има и христијански метал и не можиш да кажиш дека не веруваат металците во господ...
Метал закон \m/
Рап смрди:pusk:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Се е предуслов само за да се успори металот...
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Ама металот е непобедлив пошто злото тешко се искоренува-мухахахахах
 
А

Ајсшутер

Гостин
1болд. Брат тие се 80% што не верувааат во господ, за некој слушател на метал тоа ни најмалку не му е проблем, на пример ти слушаш метал шо има врска дали верува во господ или не верува, добро сега има страшливци ако слуша метал треба да не верува во господ чиста глупост, башка и што ако не веруваш во господ ?
Башка што одиш ти во црква ако не веруваш во господ ?

Крвои, убивање, мизантропија, смрт, садистички мачења, сечење глави, плукање по господ и цела религија итн..... се права ствар :)

И шо им фали на љиљаците, и Бетмен е човек-љиљак .. сигурно е металец:pipi:
Твојот муабет ми личи на клипов ќе се најдеш во него.

 
G

GoddessOfRock

Гостин
Леле Мики е закон. Посебно е чуството кога тет-а-тет зборуваш со него:vozbud::pos2::pos2::pos2:
Инаку Гледам дека многумина праваат стереотипи за металците дека сакале крв, лилјаци, не врувале во господ. Тие што го рекле тоа се многу во забуна. Металците можеби веруваат во господ, и и сигруно тоа со лилјаците сте го виделе во некој спот само и АЈДЕЕЕ МЕТАЛЦИТЕ СЕ ТАКВИ, МЕТАЛЦИТЕ СЕ ОНАКВИ. Глупости поголемиот дел веруваат во господ, нејкат крв, лилјаци или слично...
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Башка што одиш ти во црква ако не веруваш во господ ?
Абе ако слушаш ти метал и ако одиш во црвка што? Што има толку против значи треба сите што слушаат метал да не одат во црква.
По твоето. :nesum:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
мислев дека најкасно до 20 години на сите им излегуваат тие бубачки од глава, фала богу ја го пројдов тој период!!!
Е кога бре, на 8 години ли си бил таков ? Мислам шо ти е фората, на 16 години со политика да не се замараш онака сериозно ?

Ајсшутер, жал ми е неможам да го видам клипот пошо го поебав цел даунлоад лимит и нема да го отвори, ке мора до 1-ви да чекам .. уствари шо те ебам гајле ми е :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom