Промовиран новиот спот на Милчо Манчевски Macedonia-timeless

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Македонија се гордее со своите старини.Има многу туристи кои се заинтересирани за таков туризам, кои сакаат да видат стари цркви, стари куќи или стари баби.
За убави плажи и млади девојки во бикини ќе одберат да отидат на Копокабана , а не во Македонија.


Полоша реклама неможеше да и направиш на земјава.


*Рајот на Бабите* спонзорирано од @cool@ и Милчо.


Не сум импресиониран воопшто од овој спот.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Финтата со книгата ја сметав одлична но не била оригинална. Со оглед на буџетот морало и подобро и пооригинално.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ja sade crskvi gledam na spotot.
Patem kaj e Skopje?
Se na se....promaseno. Utka.

Aj ke gi pocekame drugite spotovi, valjda ke bidat nesto.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прекрасно. Милчо, само едно - Браво човеку!:cuc:

Многу убаво направено, склопено, а и гласот на крај што кажува - Macedonia - Timeless ме ежи, ме накострешува.:smir:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Мене некако не ми се свиѓа, пренатрупано ми е. :nesum: Може кратко е времето ама...
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Одлично од мајсторот и мене ме наежи...инаку да се пофалам ја сум при крај на спотот кај што ракоплескаат :je: :vozbud:
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Клипот е добар, само некако идејата не ми стои добро... Па зима е сега бре луѓе ! Кај е Маврово, кај е Попова Шапка? Сега сите одат на скијање, а ние Охрид прикажуваме. Дали мислите дека некој ќе го запамти клипот и летово ќе дојде на Охрид ? Сега сите се мислат кај да одат на зимска ваканција, дали во Алпите, дали во Бугарија или Словенија. Ако беа прикажани зимските курорти ќе бидеше многу по ефектен.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Клипот е добар, само некако идејата не ми стои добро... Па зима е сега бре луѓе ! Кај е Маврово, кај е Попова Шапка? Сега сите одат на скијање, а ние Охрид прикажуваме. Дали мислите дека некој ќе го запамти клипот и летово ќе дојде на Охрид ? Сега сите се мислат кај да одат на зимска ваканција, дали во Алпите, дали во Бугарија или Словенија. Ако беа прикажани зимските курорти ќе бидеше многу по ефектен.
Нема снег, затоа не се опфатени во спотот:smir:
Инаку го гледав клипот и ме се допадна, интересно е направен. Браво за Милчо и компанија:helou:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Ауу, па мене баш највеќе ми се свиѓаше концептот на спотот на Манчевски т.е. фората со книгата, и на крај испадна дека е крадено тоа?:(
Финтата со книгата ја сметав одлична но не била оригинална. Со оглед на буџетот морало и подобро и пооригинално.
Целиот концепт на спотот е чист плагијат! Срамота! Треба да се повлече ќе ни се смее светот. Погледнете го “Шатилис асуло“ во изведба на Грузискиот ансамбал Ерисиони уште еднаш и ќе видите дека од фрејм до фрејм е све украдено од нив. Срамота!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абре аман.... Толку неможе да се сети на нешто пооригинално па копирал од грузијците? Да му дадеа на К-15 да направат видео ке беше закон. Ке го вртеа по сите светски телевизии!
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Македонците ќе го разберат, странците ќе го презираат спотот

Како македонец - воодушевен сум од спотот - затоа што го разбирам т.е. ги препознавам географските и културните обележја во спотот. АРНО АМА, за странците овај спот ќе биде многу лош. Спотот пати од две работи истовремено:

  1. Information overload
  2. Lack of information at all
Еве еден конкретен пример дека странците нема да го разберат спотот. Кажаа дека спотот бил сниман на Кокино, и на други познати места во Македонија. Како странците ќе знаат дека некакви камења во позадината се древна астрономска опсерваторија? Нема информација за тоа во спотот, а 2-те секунди од камењата на Кокино ништо не информираат.

Во следните спотови е потребно помалку информации - ама по информативни да бидат спотовите.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
можел да заврши со некоја јака журка...станавме балкански дј центар...јебем ли га...воведот е добар
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Ќе го смениш ли мислењето после гледањето на грузискиот спот

Ете пример на професионализам а не на партиски протекционизам.

Прекрасно видео, браво за целиот тим.
Аууу - мислам дека после гледањето на грузискиот спот ќе го смениш мислењето и ќе сватиш дека во спотот нема професионализам туку крадење на идеи, пренатрупаност со информации кои водат всушност до недостаток на информации.

За партискиот протекционизам - не гледам такво нешто ни јас - зашто факт е дека Милчо добивал пари за филмови или спотови од секоја влада.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Ако ти успееш да концепираш само еден дел од она кое Македонија го има јас ќе ти бидам многу благодарен. Кога го почнавме Македониум мислевме дека можеме лесен концепт да направиме за Македонија. Не си свесен што се Македонија може да понуди.

Во психологијата на човекот има една многу јаката работа... Во кратки секвенци ако нешто ти пуштаат тоа останува во моокот и по некое време имаш желба тоа да го видиш, или поседуваш. Идејата му е одлична феноменална. Мнпгу од тие кои ќе го гледат спотот, ќе има на што да се присетат. Јас мислам дека твојата реакција е само колку да плукнеш нешто. Погледај го поубаво, или после некоие време прошетај низ Македонија и ќе видиш како ќе ти се вратат некои секвенци од спотот.
Mene licno spotot ne mi se dopadna, koncepciski e dobro osmislen, no ja gubi sustinata, da se pretstavi Makedonija sevkupno.Nema ni traga od prirodnite ubavini-ekoturizam, koj e eden od pozastapenite vo svetot vo ova vreme na industrijalizacija i moderno opstestvo. Lugjeto sakaat sumi, ezera nedopreni planini.Da ne imase nekoj pejsaz slucajno? NE!
Polovina od spotot bea crkvi,drugata polovina bese ohrid i prespa.Sto e so Bitola,Tetovo, Istocna Makedonija?
Sekvencata so lubenicata babata koja se cereka i devojceto koe se krie zad maskata, nafrlano so semki od lubenica po liceto?... Koja e poentata? Lubenicata nema da ni donese turisti vo Makedonija, zosto nasekade ja ima, dovolno e da odat do najbliskiot supermarket.A bogami ni babite Makedonski(koi gi vidov dva pati vo spotot) , nasekade ima babi , ne samo vo Makedonija.Lugjeto ne odat na odmor da gledaat zgrbaveni siromasni i zbrckani babi...
Sto e so dzamiite? Kade isceznaa? Dali Makedonija saka da privlece turisti i od Juzna Azija, Arapskiot Svet,i Sredniot Istok?So ovoj spot sigurno ne!
Jas kolku sto znam Zapadnjacite ne se mnogu po ortodoksnite crkvi...lugjeto sakaat mir, tisina pejsazi, nedoprena priroda, i antikviteti/arheologija koja ne ekskuzivno e povrzana so religijata.Zosto se se forsira na religijata? Ima lugje ateisti, ima lugje muslimani pa i katolici...zar tolku mislite ke gi zainteresiraat Pravoslavnite crkvi??

Sto e so Antickiot Heroj, i Mile Panika aka Krali Marko vo spotot???Eden kadar od Markovite kuli, i Herakleja ke bea stopati pointeresni,za prosecniot stranec, koj teznee da vidi nesto opiplivo, a ne lugje i heroi mrtvi so stotici godini...

Se na se, promasena rabota....Samo muzikata e dobra....
Плукај слободно, само да знаеш дека вакви не ни требаат. Направи нешто па потоа плукај, за да има кој тебе да те плука. Ако сакаш голи цицки и газенца иди бре на ворлдсекс точка ком... Ако си ги гледал спотовите на СНН јас не гледам никаде голи цицки, туку сега е прикажано она архаичното. Погледни ги спотовите за ИНдија...
Спотот врска нема со реалноста,како и се друго што Манчевски ке режира.
Само старци,народни ношњи и некои прикази од турско
алоооооооооооо
тоа ли е Македонија.
стварно имаме минато и сме библиска земја,али доста тупевме со минатото,кога ќе почнеме да мислиме на иднина,или вечито ќе живееме на грбот на минатото.

Спотот и така сум сигурен дека ќе остане не толку забележан од странците,а и тој што ќе ја постети Македонија,саглам има да се разочара..за жал али тоа е ебаната реалност наша
Во текот на еден филм неколку пати по една секунда била пуштана слика од кока кола, после филмот продажбата на кока кола пораснала за 50% во тој дел од градот. Што мислиш зошто?
Да бидам искрен не сум нешто премногу воодушевен од спотов.
Има некои добри делови, ама ми изгледа како да е набрзина склопен, без нешто многу мислење.
Можел да го направи далеку подобар со финансиите што ги имал пошто се гледа дека е со добра техника работен.
секс.цом таму има цицки
Полоша реклама неможеше да и направиш на земјава.


*Рајот на Бабите* спонзорирано од @cool@ и Милчо.


Не сум импресиониран воопшто од овој спот.
Спотот се прави пред се за посета на Македонија за време на летните одмори. Значи, западњаците своите одмори ги планираат од јануари, така да не ти држи ова.
Клипот е добар, само некако идејата не ми стои добро... Па зима е сега бре луѓе ! Кај е Маврово, кај е Попова Шапка? Сега сите одат на скијање, а ние Охрид прикажуваме. Дали мислите дека некој ќе го запамти клипот и летово ќе дојде на Охрид ? Сега сите се мислат кај да одат на зимска ваканција, дали во Алпите, дали во Бугарија или Словенија. Ако беа прикажани зимските курорти ќе бидеше многу по ефектен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom