Промовиран новиот спот на Милчо Манчевски Macedonia-timeless

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Спотов многу ми се допаѓа и се` што е претставено во него. Не мора одма да почнете со критики, ова е само почеток. Се согласувам со тоа дека 1 минута е малку за да се претстави цела македонска култура, но, како што реков, ова е почеток и ќе следуваат понатака уште спотови. Бај д веј, музиката е одлична.
Многу е интересна идејата за спотот, како сликовница.

Енивеј, браво за Милчо Манчевски, уште еднаш се докажа како професионалец!:smir:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
Spotot e prekrasno spakuvan i e sostaven del od stranata macedonia-timeless koja e vsushnost OGROMNA arhiva za Makedonija. :aplauz:
:violent1: gi vidovte plukacite vo komentarite na A1!?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
малку е натрупан, па мене ми е потребно да го гледам 3-4 пати за да ми стане јасен скоро целиот спот. мене како македонец, а можам да замислам што му значи на некој од калифорнија, како оние девојки белат платно :) НИШТО

зборот ми е, спотот не треба да биде за нас да ни се допаѓа, спотот треба да биде едноставен со јасна порака. треба да преовладува комерцијалниот дел, она што се вели "холувудски момент", а уметничкиот малку помалку да биде застапен. милчо овој пат згрешил ако мисли дека прави филм за себе.

со целосен респект кон сите оние кои го работат проектот, но јас да сум странец, искрено се што би си рекол после гледање на спотов би било - ех баш убаво клипче. истиот да ме натера да ја посетам македонија.. хм.. да не се лажеме..
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
Феноменално немам Зборови ,,ова требасе да се направи 1989 година
 
E

elence*$

Гостин
Кој поп служи на Канео? :)))
само за информација Канео е активна црква, братучеда ми викендов се венчаваше таму :)

за спотов, секоја чест, прекрасен е, има работи кои фалат, али сигурна сум дека ќе се надополнат кога ќе излезат другите видеа.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Супер презентација. Со нетрпение ги чекам и останатите делови со кои би требало да се докомплетира сликата за Македонија.

Ова е начинот на рекламирање кој треба да го применува Владата и не ми е криво за потрошените пари затоа што со тоа се тоа средства потрошени за афирмација на Македонија, а не како некои од досегашните владини реклами за тесно партиски цели.
И голема грешка е што вака не се изрекламира Европското првенство за ракомет, дури и ние домаќините до последен момент не знаевме кога ќе се одржи.

Треба да се продолжи со ваквиот начин на рекламирање по сите светски ТВ станици ако сакаме светот да дознае повеќе за нас.

П.С На некого му пречела лубеницата во спотот, демек сите пробале лубеници и не биле ништо посебно. Прашајте некој Скандинавец или Русин каков вкус има лубеницата кај нив, дали има воопшто, колку чини и дали може да се спореди со нашата лубеница.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Да бидам искрен не сум нешто премногу воодушевен од спотов.
Има некои добри делови, ама ми изгледа како да е набрзина склопен, без нешто многу мислење.
Можел да го направи далеку подобар со финансиите што ги имал пошто се гледа дека е со добра техника работен.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Премногу ме потсеќа на спотот за Грузиската етно песна “Шатилис асуло“ (Ќерката на Шатили), попознат како Georgian Legend, особено финтата со книгата... Кој не верува нека погледа: Инаку далеку подобар спот од оној на Милчо. Стварно не знам шо сите дркаат на тој куртон?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Манчевски е гение.Не би тербало да има никакви замерки, зошто Македонија не видела подобар спот од овој.Просто неверојатно како во 1 минута е раскажана Македонија и тоа токму таква каква што е .
Што требал да прикаже,преубавите плажи кои ги немаме, преубавите патишта (крпеници)преубавите музеи или пак убавите забавни паркови?!!!!!
Македонија се гордее со своите старини.Има многу туристи кои се заинтересирани за таков туризам, кои сакаат да видат стари цркви, стари куќи или стари баби.
За убави плажи и млади девојки во бикини ќе одберат да отидат на Копокабана , а не во Македонија.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Уште од кога го погледнав Прашина, јас тврдам и ќе тврдам дека Манчевски може да се мери со буквално било кој режисер на светов што важи за познат и за добар. Манчевски е ѕвер, човек кој е многу пред своето време.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мене ако ме прашате, доволно е само ова видео да го расшириме, и нема да има дилеми околу тоа која е Македонија и Македонците:

:smir:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Премногу ме потсеќа на спотот за Грузиската етно песна “Шатилис асуло“ (Ќерката на Шатили), попознат како Georgian Legend, особено финтата со книгата... Кој не верува нека погледа:
Ауу, па мене баш највеќе ми се свиѓаше концептот на спотот на Манчевски т.е. фората со книгата, и на крај испадна дека е крадено тоа?:(
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Премногу ме потсеќа на спотот за Грузиската етно песна “Шатилис асуло“ (Ќерката на Шатили), попознат како Georgian Legend, особено финтата со книгата... Кој не верува нека погледа: Инаку далеку подобар спот од оној на Милчо. Стварно не знам шо сите дркаат на тој куртон?
Ствар на вкус, на крајкраева немора да им се свиѓа на сите и не постои досега уметничко дело кое му се допаѓало на секој. Инаку нема потреба да го вреѓаш Милчо, а таа наводно грузиска идеја е сигурно украдена од друго место, ете мене ми текнува за една документарна емисија што идеше на сител и имаше исто некоја финта со книга. Според мене добар спот и фала богу дека секогаш може подобро.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
А ма не се работи за уметничко дело, туку за спот бре!!

Па дај ви се молам...не дека треба да се плука...ова видео од уметнички аспект е ремек дело...ама кога станува збор за презентација треба да иамаме на ум дека се работи за КАТАСТРОФА!!!
Манчевски можеби е гение, ама спотот е катастрофа!! Ич не ми се свиѓа! Мајмуни прави од нас со тој спот, не знам како не можете да видите!! Ми се дигна притисокот коа го видов, речиси ништо автентично во него, се е некаква евтина имитација!!:twisted: :kesa::kesa:Сега разбрав уше четири спотови ќе праел. Ако се како овој, маме им ебам на Милчо и на тие што го најмиле!!:twisted::twisted:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom