Последен гледан филм со кратка рецензија

R

Razorblade Kiss

Гостин
По долго одложување...




Филмов има 8.2/10 на imdb.Доста висока оцена,иако јас без проблем би дала чиста 10ка.Не знам зошто по ѓаволите толку одложував да го гледам филмов,сеуште сум под огромни импресии откако го изгледав.Постар е,1996,значи,кој сака пристоен( шо зборувам,одличен) филм од 90тите,номиниран за оскар и има добиено многу многу награди.
Дејството зазема дејство во Единбург,главен лик е Марк Рентон,зависник од хероин кој сака да ``се исчисти``( кој го игра Јуан Мекгрегор,кој одлично си ја завршил работата во филмов) заедно со својата дружина ,исто така подоцна зависници од хероин и 14 годишната девојка. Пререално и прешокантно сеприкажани сите фази низ кои минува еден зависник со своите поблиски,а уште пошокантни се нивните кризи. Откако го изгледав филмот,донекаде почувствував што е всушност халуцинацијата...и колку умот може да си игра со нас. Страшно. Но во исто време и прекрасно.
Не знам дали ова што следно ќе го напишам е спојлер или не,не се разбирам многу :pos: Aко е спојлер,скријте...

Задржете го здивот кога во кадар ќе биде бебето на таванот....и кога полека ќе го врти главчето накај вас.И ќе го видите Мек Грегор како плаче како 5 годишник. Оу јес.Оооу јес.
O да ќе заборавев. И тоалет-сцената. Нуркањето :)
Британците можат да се гордеат со овој филм. Literally.Clockwork Orange на 90тите.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
По долго одложување...




Филмов има 8.2/10 на imdb.Доста висока оцена,иако јас без проблем би дала чиста 10ка.Не знам зошто по ѓаволите толку одложував да го гледам филмов,сеуште сум под огромни импресии откако го изгледав.Постар е,1996,значи,кој сака пристоен( шо зборувам,одличен) филм од 90тите,номиниран за оскар и има добиено многу многу награди.
Дејството зазема дејство во Единбург,главен лик е Марк Рентон,зависник од хероин кој сака да ``се исчисти``( кој го игра Јуан Мекгрегор,кој одлично си ја завршил работата во филмов) заедно со својата дружина ,исто така подоцна зависници од хероин и 14 годишната девојка. Пререално и прешокантно сеприкажани сите фази низ кои минува еден зависник со своите поблиски,а уште пошокантни се нивните кризи. Откако го изгледав филмот,донекаде почувствував што е всушност халуцинацијата...и колку умот може да си игра со нас. Страшно. Но во исто време и прекрасно.
Не знам дали ова што следно ќе го напишам е спојлер или не,не се разбирам многу :pos: Aко е спојлер,скријте...

Задржете го здивот кога во кадар ќе биде бебето на таванот....и кога полека ќе го врти главчето накај вас.И ќе го видите Мек Грегор како плаче како 5 годишник. Оу јес.Оооу јес.
O да ќе заборавев. И тоалет-сцената. Нуркањето :)
Британците можат да се гордеат со овој филм. Literally.Clockwork Orange на 90тите.
закон филм е стварно мислам дека никогаш нема да помислете на дрога а мислам после сцената со бебето woooww а и саундтракот од борн слипи е закон се на се закон филм моја оцена 9/10 ......nice one ..:baeh:
 
E

`EsCaPe`

Гостин
From Within



...Во едно мало гратче, се случуваат неколку самоубиства, за кои на почеток нема да се крене паника, но подоцна ќе се поврзат со некоја "вештерка" која живеела порано во градот, па ќе мислат дека е некоја нејзина клетва.
После тоа има некој одмазди на семејството нејзино, ова она..

Оценка 9.9/10, само затоа што повеќе сум за хепи ендинг, не дека крајот овде конкретно не чинеше. Многу пресврти, до последна секунда.

...
http://moviestudio.files.wordpress.com/2009/03/fromwithinposter.jpg
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
Domino




Based on the true story of Domino Harvey, daughter of film actor Laurence Harvey. Tired and unsuited to the pretentiousness of her high-society LA life, Domino leaves the glitterarti behind and sets off to become a bounty hunter. She quickly falls under the wing of veteran hunter Ed Mosley and his crew and becomes an unlikely natural in the art of bounty hunting. But things really heat up when a masked gang pilfer the contents of an armored car, and before long the mob, a crazed TV producer, the FBI and a terminally ill child have all got caught up in the crazy situation....
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
DUPLICITY
http://www.imdb.com/name/nm0006904/
I want my 12$ plus tax back!

Не задремав зашто многу ладно беше во салата, ама едно два-три пати се замислив дали сум јас глупа или филмов е срање! Исто толку пати ја прашав Мишел what the hell was going on!?
Проклето бавен и нејасен развој на настаните, чудна, хаотична љубовна приказна и интелектуално надмудрување помеѓу Julia Roberts и Clive Owen! Не звучи лошо но ужасно изгледа!
Clive Owen е секси, шармантен агент со неверојатно добра смисла за хумор и уште еднаш безгрешен актерски перформанс!
Julia Roberts покажува отсутна глума иако ликот и е постојано присутен.
Филм - дајет коук и пуканка! Го гледаш и зобаш! Не мислиш зошто не вреди да мислиш!
Додуша јас се блокирам кога го гледам Clive Owen, уф мамата:drk:
I'm a sucker for accents и добар подочњак ко неговиот:drk:!!!!
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Smart as marbles

Требаше да биди лесна дебилска комедија, ама изгледа забораја да вметнат хумор во филмот.

Осеќав како ми умираат мозочни келии дур го гледав.
1/100000000 (нека не ве лажи 6ката на имдб)
 

Dozdot

vergine
Член од
4 април 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
Denes denot mi pocna ubavo...gledav film... ne ne e nov... ali ne sum go sledal do sega.Se vika : IRINA PALM - a tamo se:MARIAN FEJTFUL
i MIKI MAJNOLOVIC .Mislam deka gi znaete i dvajcata...on ko akter a ona ko peacka na vremeto...bese dosta poznata...ova e drama...drama koja potresuva i ke ve nasmee na mal moment...no bez razlika ova e koga covek ke se najde u situacija sto nema izlez...i dali ke najde izlez???i dokolku najde po koja cena...i dali je vo red tova sto ke go napravi...navistina dosta prasanja se postavuvaat...a odgovori nema treba vie kako gledac da donesete...ako ste spremni na toj moment onda gledajte go filmot...od SE srce vi go preporacuvam...
 

klime7

vending
Член од
6 ноември 2007
Мислења
1.241
Поени од реакции
52


Eagle Eye е од оние современи акциони трилери кои се забавни за гледање но ќе останат запамтени во мојата глава се додека не излезе некој сличен на него

Џери и Рејчел ги обединува непознати телефонски повици, двајцата се борат за живот извршувајќи ги наредбите од женскиот телефонски глас.
од 6,5 до 7/10
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390



Филмов е за писателот Мајк кој посетува некој необични и застрашувачи места па врз основа на тоа ги пишува своите книги.
Меѓутоа е малку скептичен кога се работи за духови и вампири.Додека ја пишува својата последна книга оди во хотелот да ја посети собата 1408 каде имало вкупно 56 смртни случаи.Менаџерот на хотелот не може да го убеди да не влези во таа 'злобна' соба.
Мајк влегува и тогаш започнува пеколот....
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Последен филм вчера го гледав КОШМАР НА УЛИЦАТА НА БРЕСТОВИТЕ со Фреди Кругер...убиец...кога заспиеш ти влегува во сонот и те убива...многу пати го имам гледано филмот, има повеке делови ама првиот е најубав...
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148



Филмов е за писателот Мајк кој посетува некој необични и застрашувачи места па врз основа на тоа ги пишува своите книги.
Меѓутоа е малку скептичен кога се работи за духови и вампири.Додека ја пишува својата последна книга оди во хотелот да ја посети собата 1408 каде имало вкупно 56 смртни случаи.Менаџерот на хотелот не може да го убеди да не влези во таа 'злобна' соба.
Мајк влегува и тогаш започнува пеколот....
за тие што не го гледале, филмов игра вечерва на Канал 5 во 00.10 часот:helou:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Два брата (Two brothers) вечерва го гледав. Вреди да се види.

 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.641
Поени од реакции
13.091
http://www.imdb.com/title/tt0110123/

Поради емоции понесени од носталгичност на времето кога се смеев како ретардиран, успеав некаде да го најдам филмов и да го гледам. Едноставен хумор, а сепак не го остава човек рамнодушен.
Се работи за двајца фрикови кои по (не)успешното губење на работното место како продавачи на games and electronical appliances ќе заминат во восјка како единица за прочистувачи на вода. Пријавени како резервисти, тие се надеваат дека лесно (без одење во војна) ќе си обезбедат економски средства за поубав живот.
Со и покрај тоа излитени фрази, сепак филмов ако сте љубители на комедии вреди да се ѕирне. Оценка 8/10
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Yes man


Типична комедија на Џим Кери. Пошто немав гледано долго време добра комедија оваа многу ме расположи .

8/10
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Sniper 2009.








Снајпер е нов филм од Азиска продукција, според насловот може да претпоставите за што е воглавно филмот. Многу оружје, многу деструкција, крвав филм. Има мана што преводот му е на срање англиски, инаку добар филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom