Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.227
Поени од реакции
81.357
Greska si:pipi:, MIKI1 mislam deka vo nekoj post rece deka e sin bozji a ne bog, a ti sto vikas deka e sin bozji i moze da bide i toj bog i ovde mnogu gresis, zasto ne moze da bide sin kako sto e tatko, na pr ako mojot tatko e predsetatel jas ne mozam da bidam predsetatel, ili nesto drugo.:toe:
Не верувам дека Мики1 рекол дека е "Син Божји, а не Бог"

Можеби рекол дека Исус не е исто што и Богот Отец. Но тоа не значи дека не е Бог. Сите (трите) се едно, но тоа не имплицира дека се исти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.227
Поени од реакции
81.357
... zasto ne moze da bide sin kako sto e tatko, na pr ako mojot tatko e predsetatel jas ne mozam da bidam predsetatel, ili nesto drugo.:toe:
Тука повторно по кој знае кој пат ја правите споредбата на сосема погрешно ниво, кое ви одговара за вашите манипулации.

Тоа што татко ти е претседател е резултат на неговите лични одлуки. Така, со иста самоувереност можеш да констатираш дека ако татко ти сака палачинки со мед и ореви, не значи дека и ти сакаш, итн.

Сепак, правилната споредба (која секако дека ја избегнувате) е: Ако татко ми е слон и ја сум слон. Ако татко ми е човек и јас сум човек.
Повеќе можеме да кажеме дека станува збор за споредба на природни карактеристики: припадност кон вид, род..., а не споредба на лични афинитети или одлуки на две личности, како во твојот пример со председателот.

Но, сето ова верувам, ти е јасно и јасна ти е неправилноста на примерот твој. Намерата ти е побитна од вистината.


a koj vie povazen tatakoto ili isus
Во секое прашање се обидувате да ни вметнете во уста (да ни наметнете) раздвојување на Бог.
Така и тука. Како може некој да ти одговори на ова прашање кога сите три се едно.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
toa e vase veruvanjee i ne vi ostporuvam sto si veruvatee no logikata ne dava, '''trite se edno'' nema sansii ,, toa vie go znaetee samo mora da si veruvate kako sto veruvale vasite predcii ,, sekoj so svoeto veruvanjee ,
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Сепак, правилната споредба (која секако дека ја избегнувате) е: Ако татко ми е слон и ја сум слон. Ако татко ми е човек и јас сум човек.
Повеќе можеме да кажеме дека станува збор за споредба на природни карактеристики: припадност кон вид, род..., а не споредба на лични афинитети или одлуки на две личности, како во твојот пример со председателот.
Ako tatko mi e qelav ne znaci deka i jas ke bidam qelav, sorry...:toe:
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
А зошто на Исус му се припишуваат работи кои врска немаат со него? За да се задржи тогашната империја и народот да ја следи црквата, го направија Месија кој се жртвувал, син на Бога и друго. Се е тоа само политика и ништо друго. Библијата е пишувана како им одговарало тогаш. Верувајќи дека Исус ќе го обожуваат како паганите нивните Богови и него го направиле спасител. Се разбирам ама не разбирам што бара светиот дух тука, не можел Бог да слезе и да ја забремени Марија? Што бара светиот дух тука? Историскиот Исус е човек кој викал да се живее само овој живот нема друг. Историскиот Исус го направија спасител, жртва како старите пагани нивните Богови. Иначе како овие митови се многу време пред Исус? Се гледа дека е тешка копија.
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Од каде знаете што велел историскиот Исус?

Погледни ги историските записи од тоа време, па ќе видите дека тогаш не постоеле распнувања не се случувале такви работи. Освен халуцинации да добиле луѓето :pos2: Или некој паметен да ја манипулира простата раја. Исус имал и деца и бил смртник исто како нас.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:nenene: Во многу работи грешиш другар.:nenene:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Погледни ги историските записи од тоа време, па ќе видите дека тогаш не постоеле распнувања не се случувале такви работи. Освен халуцинации да добиле луѓето :pos2: Или некој паметен да ја манипулира простата раја. Исус имал и деца и бил смртник исто како нас.
1. Дали ќе можете да ми наведени некои од тие историски записи од тоа време каде што се вели дека тогаш не се случувале распнувања?
Додека трагате по тие "историски записи", јас ќе ви посочам два линка каде што можете да се едуцирате за Римските распнувања:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crucifixion
http://www.carlsbadnm.com/sleeman/Story/rcrucify.htm

Во линкот од википедиа, меѓу другото, пишува и дека "Crucifixion was in use particularly among the Persians, Seleucids, Carthaginians, and Romans from about the 6th century BC to the 4th century AD."

Во времето на Исус (1th century AD) Јудеија била под Римска власт, и од текстот погоре следи дека римјаните и те како распнувале тоа време.

2. Вели дека историските записи велат дека Исус имал жена и деца. Дали ќе можете да ми цитирате некој од тие историски записи каде што се вели тоа? Дали можете да посочите извор?

Однапред ви благодарам за трудат.
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
1. Дали ќе можете да ми наведени некои од тие историски записи од тоа време каде што се вели дека тогаш не се случувале распнувања?
Додека трагате по тие "историски записи", јас ќе ви посочам два линка каде што можете да се едуцирате за Римските распнувања:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crucifixion
http://www.carlsbadnm.com/sleeman/Story/rcrucify.htm

Во линкот од википедиа, меѓу другото, пишува и дека "Crucifixion was in use particularly among the Persians, Seleucids, Carthaginians, and Romans from about the 6th century BC to the 4th century AD."

Во времето на Исус (1th century AD) Јудеија била под Римска власт, и од текстот погоре следи дека римјаните и те како распнувале тоа време.

2. Вели дека историските записи велат дека Исус имал жена и деца. Дали ќе можете да ми цитирате некој од тие историски записи каде што се вели тоа? Дали можете да посочите извор?

Однапред ви благодарам за трудат.

Ти ова за доказ го сметаш ? Покажи валиден доказ а не како што ти пасира тебе и на папата.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Radio, ти си тој кој треба да прикаже докази за, како што рече: "историскиот Исус кој бил женет и имал деца". Зошто ја префрлаш топката на мој терен, небаре јас ја реков горната изјава? Ајде, со нетрпение ги чекаме "историските записи" каде што се вели дека Исус имал жена и деца.

А околу распнувањата, не биди смешен, напиши на google "roman crucifixion" (Римското распнување) и ќе добиеш 6.280.000 веб страни кои што зборуваат на таа тема или пак само го спомнуваат римското распнување :)
Зарем е можно сите овие 6.280.000 веб страни да лажат? Ајде повели посочи ни барем еден линк каде што се вели дека распнувања немало во времето на Исус.
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Radio, ти си тој кој треба да прикаже докази за, како што рече: "историскиот Исус кој бил женет и имал деца". Зошто ја префрлаш топката на мој терен, небаре јас ја реков горната изјава? Ајде, со нетрпение ги чекаме "историските записи" каде што се вели дека Исус имал жена и деца.

А околу распнувањата, не биди смешен, напиши на google "roman crucifixion" (Римското распнување) и ќе добиеш 6.280.000 веб страни кои што зборуваат на таа тема или пак само го спомнуваат римското распнување :)
Зарем е можно сите овие 6.280.000 веб страни да лажат? Ајде повели посочи ни барем еден линк каде што се вели дека распнувања немало во времето на Исус.

Кодовите на Да Винчи се многу јасни, а нормално дека секаде на гугл ќе пишува дека Исус бил распнат. Па што друго да прават против Ватикан :toe: Кога владеат по светот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom