Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Бог ни дал ЗАКООООНННН. Ни забранил многу од разумот, како што јас можам да прочитам од форумов. Муабетот во моментот, колку што јас го разбирам е дека законите се недоискажани, а вербата во нив слепа. Дозволуваат самозалажување и слободно толкување.
Самите „закони“ се застарени и искривоколчувани низ времето - дел за да се осовремени оковот околу умовите на поводливите, а дел за да се зголеми влијанието и моќта на институциите кои ја промовираат својата верзија од приказните за Адам, Ное и Исус.

Кога би биле нарекувани Упатства/совети за исполнет и благороден живот (што всушност и се) - пеки - со задоволство ќе ги читав, препрочитував и усвојував она што сметам дека ќе ме прави подобар човек. Самите забрани и заплашувања кои се во коренот на Институциите кои се ставаат во редот на христијанската вера се за секаков презир. Особено своеволното манипулативно толкување на приказните за своја институционална корист - моќ и влијание.


Не ни забранил многу од разумот само зависи кој, до колку и како ги толкува напишаните работи во Библијата. Сепак за да се спознае Библијата треба мнооогу проучувања...

Голем проблем е што Бог се користел (за жал и се користи) за лична моќ за богатење за манипулација....
Бог е во тебе, во мене во сите што го почитуваат Неговото слово..


Бог не е во храмови од тули и камен...таму го нема таму има среброљубие, џипови, вили на Охридско,.. па хотели, па блуд ...

ШТО МИСЛИШ ТАМУ ЛИ Е БОГ????????????????
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
"НЕ СЕ ГРИЖИ ЗА ИДНИНАТА."
ИСУС

Оваа е ептен супер :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
DBack, забраните кои што се во Библијата, не се дадени за да ти ја ограничат слободата, туку за да те заштитат од опасните зони во твојата слобода.
Совети - фер.
Закони и закани - педерски.

Слободна воља = вистински избор, а не ограничен избор за „конечно спасение“

???????????????????????????????????
Матеј 6:34 (вика извор: KJV). Ето.

Не се грижи за иднината?!? Како може да не се грижам за иднината? Каква порака е ова?!? Не планирај? Немај соништа? Немај намери? Не фантазирај и не развивај? Што тебе ти значи?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
20 Но Бог му рече: ‘Безумниче, ноќеска ќе ти се побара твојата душа! Чие ќе биде тоа, што си го приготвил?’
21 Така бидува со оној, кој собира благо за себеси, а не се богати во Бога.”
22 Уште им рече на Своите ученици: „Затоа ви велам: не грижете се за својата душа - што ќе јадете; ниту за телото свое - што ќе облечете;
23 зашто душата е повеќе од храната, а телото од облеката.
24 Погледнете ги гавраните како ни сејат, ни жнијат; немаат ни скривалишта, ни житници, а Бог ги храни. Колку повеќе вредите од птиците!
25 А кој од вас може - грижејќи се - да му додаде еден лакот на својот раст?
26 И така, ако не можете да го направите ни најмалото, зошто се грижите за другото?
27 Погледнете како растат лилјаните? Тие не се трудат и не предат; а Јас ви велам дека ни Соломон, во сета своја раскош, не се облече како еден од нив.
28 Ако Бог така ја облекува тревата во полето, што денес ја има, а утре ја фрлаат во печка; колку повеќе вас, маловерни?
29 И така, не барајте што ќе јадете и што ќе пиете; и не се вознемирувајте со грижи!
30 Сето тоа го бараат народите на светот, а вашиот Татко знае дека тоа ви е потребно.
31 Туку барајте го Неговото Царство, а тоа ќе ви се придаде!
32 Не бој се мало стадо, зашто вашиот Татко благоволи да ви го даде Царството.

Пред малку напишав нешто во врска со читањето на Библијата
Овде станува збор за тоа и да се грижиме и да не доколку ја немаме поддршката на оној кој не создаде џабе ни е
како ќе ја добиеме поддршката - со почитување на ``правилата`` кои Тој ги востановил...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
20 Но Бог му рече: ‘Безумниче, ноќеска ќе ти се побара твојата душа! Чие ќе биде тоа, што си го приготвил?’
21 Така бидува со оној, кој собира благо за себеси, а не се богати во Бога.”
22 Уште им рече на Своите ученици: „Затоа ви велам: не грижете се за својата душа - што ќе јадете; ниту за телото свое - што ќе облечете;
23 зашто душата е повеќе од храната, а телото од облеката.
24 Погледнете ги гавраните како ни сејат, ни жнијат; немаат ни скривалишта, ни житници, а Бог ги храни. Колку повеќе вредите од птиците!
25 А кој од вас може - грижејќи се - да му додаде еден лакот на својот раст?
26 И така, ако не можете да го направите ни најмалото, зошто се грижите за другото?
27 Погледнете како растат лилјаните? Тие не се трудат и не предат; а Јас ви велам дека ни Соломон, во сета своја раскош, не се облече како еден од нив.
28 Ако Бог така ја облекува тревата во полето, што денес ја има, а утре ја фрлаат во печка; колку повеќе вас, маловерни?
29 И така, не барајте што ќе јадете и што ќе пиете; и не се вознемирувајте со грижи!
30 Сето тоа го бараат народите на светот, а вашиот Татко знае дека тоа ви е потребно.
31 Туку барајте го Неговото Царство, а тоа ќе ви се придаде!
32 Не бој се мало стадо, зашто вашиот Татко благоволи да ви го даде Царството.

Пред малку напишав нешто во врска со читањето на Библијата
Овде станува збор за тоа и да се грижиме и да не доколку ја немаме поддршката на оној кој не создаде џабе ни е
како ќе ја добиеме поддршката - со почитување на ``правилата`` кои Тој ги востановил...

Не можам да разберам. Чесен збор. ... Мислам едино човек ора, фер, ама што е со гавраните тоа е и со сите останати суштества + пуно од луѓето... зошто е ова истакнато?

Жими мајка, не се заебавам, стварно не разбирам ни ова болдов што значи?


Ахаааа... ако ја немам поддршката од мајка ми и татко ми - џабе ми е... ОК, ова е фер. Глупо е и шит да немаш поддршка од твоите. Некој тогаш не е ОК.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9

Не можам да разберам. Чесен збор. ... Мислам едино човек ора, фер, ама што е со гавраните тоа е и со сите останати суштества + пуно од луѓето... зошто е ова истакнато?

Жими мајка, не се заебавам, стварно не разбирам ни ова болдов што значи?


Во контекст на кажаното... споредба птиците и др. Божји креации кои ни ораат ни копаат сепак имаат што да јадат - да преживеат, не ни се потребни луксузи (просто кажано) за да живее ќе има секој... мислам дека е така ..
Значи Бог на секого му дава за јадење..



Болдираното... (малку ќе вулгаризирам) Ти си научник и создадеш робот.
Робот = твоја креација
Му даваш команди и насоки ама тој не слуша...

1 опција = се обидуваш, се обидуваш џабе... го оставаш без твоја заштита (не го вклучуваш во струја за напојување НЕ ОД ИНАЕТ туку гледаш дека со него си го губиш времето тој е непоправлив и со тек на времето роботот е нефункционален)

2 опција =го репрогамираш (второ Исусово доаѓање)




Ахаааа... ако ја немам поддршката од мајка ми и татко ми - џабе ми е... ОК, ова е фер. Глупо е и шит да немаш поддршка од твоите. Некој тогаш не е ОК.


Затоа е кажано


Излез: 20:12 Почитувај ги твојот татко и твојата мајка, за да ти се продолжат дните на земјата, која ти ја дава Господ, твојот Бог.
23:21 Почитувај го и слушај го! Не буни се против него, зашто нема да ви ги опростува прекршоците: па Моето име е во него.

Второзаконие: 5:16 Почитувај ги татка си и мајка си, како што Господ, твојот Бог, ти заповеда, за да живееш долго и за да ти биде добро на земјата, што Господ, твојот Бог, ти ја дава.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не ни забранил многу од разумот само зависи кој, до колку и како ги толкува напишаните работи во Библијата. Сепак за да се спознае Библијата треба мнооогу проучувања...

Голем проблем е што Бог се користел (за жал и се користи) за лична моќ за богатење за манипулација....
Бог е во тебе, во мене во сите што го почитуваат Неговото слово..


Бог не е во храмови од тули и камен...таму го нема таму има среброљубие, џипови, вили на Охридско,.. па хотели, па блуд ...

ШТО МИСЛИШ ТАМУ ЛИ Е БОГ????????????????
Извини, сега го прочитав ова.
Не е таму. Сосем се сложувам. Бог е секаде освен таму.

Јас само не се сложувам околу словото... мислам дека не е доволно, а и дека не е од бога. Од нас е. За нас. Од сите наши предци, безвременски филтрирано и прераскажувано и почитувано, се додека алчници не го институционализираа и го извургаризираа, па ни го сервираа со закани и закони да ни скршат воља и да не држат во страв од бога. Смрдливи манипулатори.

Господ не не казнува. Ние се казнуваме. Некој, кога чека подобар свет после - а некој кога го арчи џабе животов во омраза, неразбирање и страв.

Господ е се. И јас и ти и све и лаптопов, исто. Не суди, не куди и не попува. Ние сме. Не е дедо кој внимателно набљудува и става рецки и чека да дојде време да ти пресуди. Нема намера, како ние. Не е по наш лик сторен. Со наш резон и стандарди. Тоа ние си го праиме за да ни е поблизок и да не му се плашиме толку.

Библијата е збир од симболични метафори. Не е буквална. Не се докажува со цитати од самата себе. Не може така.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Најдобра дефиниција на она што представуав бог дал еден од ранохристијанските оици (мислам дека беше Базилид или Валентин). Кога го прашале што е бог , он едноставно одговорил „бог е сето она што не е бог“. Зачудени слушателите го замолиле да им дообјаси,а он едноставно им одговорил: „кога ке сватите дека са амо човекот е оној кого бог го создал и му вдахнал живот а се друго направено е да му служи тогаш ке разберете што всушност е бог“
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А од каде знаеш ти DBack каков е Бог?
Од набљудување на целото. на сите луѓе на планетава, и од документарците за растенијата, животните и земјата. Од изненадувачките и инспиративни говори и презентации на ted.com и сличните збиралишта... Од забележаната и претпоставената историја на човекот. Од увиди проверени од најразлични страни.
Целата приказна со 2000 години стар бог, син и марифети е кажана, прераскажана и пак дотерана. Постојат мотиви кои ги има во цело човештво, во сите култури. Тоа е бог - нашето заедничко - на сите на планетава и на планетата. Сигурно и даље.
И сигурно нема тефтер у рака и чекан ко судија.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Извини, сега го прочитав ова.
Не е таму. Сосем се сложувам. Бог е секаде освен таму.

Јас само не се сложувам околу словото... мислам дека не е доволно, а и дека не е од бога. Од нас е. За нас. Од сите наши предци, безвременски филтрирано и прераскажувано и почитувано, се додека алчници не го институционализираа и го извургаризираа, па ни го сервираа со закани и закони да ни скршат воља и да не држат во страв од бога. Смрдливи манипулатори.

Господ не не казнува. Ние се казнуваме. Некој, кога чека подобар свет после - а некој кога го арчи џабе животов во омраза, неразбирање и страв.

Господ е се. И јас и ти и све и лаптопов, исто. Не суди, не куди и не попува. Ние сме. Не е дедо кој внимателно набљудува и става рецки и чека да дојде време да ти пресуди. Нема намера, како ние. Не е по наш лик сторен. Со наш резон и стандарди. Тоа ние си го праиме за да ни е поблизок и да не му се плашиме толку.

Библијата е збир од симболични метафори. Не е буквална. Не се докажува со цитати од самата себе. Не може така.
Gledam go promeni dosta mislenjeto. Po mene postoi Tvorec na celiot kosmos.Znaci nie ne sme po negov fizicki lik napraveni tuku po negov duhoven lik. Jas i ti sme negovi tvorbi a ne sme gospod, a kompjuterot e sepak covecka tvorba. Tocno e deka ne kaznuva i deka nema da ima sudni denovi. Toa lugeto go izmislile. Treba da se sublimira sto vo svetite pisma treba da se prifati a sto ne. Ne e se vistina kako i sto e golemo ogranicuvanje se da se negira.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Gledam go promeni dosta mislenjeto. Po mene postoi Tvorec na celiot kosmos.Znaci nie ne sme po negov fizicki lik napraveni tuku po negov duhoven lik. Jas i ti sme negovi tvorbi a ne sme gospod, a kompjuterot e sepak covecka tvorba. Tocno e deka ne kaznuva i deka nema da ima sudni denovi. Toa lugeto go izmislile. Treba da se sublimira sto vo svetite pisma treba da se prifati a sto ne. Ne e se vistina kako i sto e golemo ogranicuvanje se da se negira.
Мислењето ми е истото од поодамна. Единственото што спорам на темиве за христијанството е буквалното читање на библијата (ова, по мое, важи и за исламот и јудеизмот - кај другите религии кои мене ми се познати не постои закана со пекол и/или (не)скриена намера за лично и институционално богатење)

Не верувам дека постои Творец. Или, не верувам дека, тоа е воопшто важно. Знам дека ме замара и мене, не толку како или кој го направил, туку зошто све ова.

Мислам дека многу луѓе во светов, господ, у ствари, го нарекуваат одговорот на зошто све ова се случува. После, за да можат да си го претстават тоа (пошто зошто е најапстрактната и најфилозофска категорија) Го опишуваат со што и како се десило. Што е тоа што го направило ова? Како исгледа тој? Што прави? Тогаш искача на сцена дедо Боже и приказната лесно се материјализира.

Си чул некој да збори нешто личните карактеристики и намерата на господ? Што прави кога не се замара со нас? Има ли брат или сестра? Има ли живот господ. Што сака, што не сака? Знаеме дека сака нешто ние да не правиме, ама знаеме ли што он/а сака да прави или не?
Не знаеме. Дека е измислена слика за намера. За зошто све ова?

А на тоа немаме одговор. Ниту со господ. Некои само мислат дека дошле до крај. Везе нема. Само така им е полесно да се снајдат со неизвесното и непознатото. Мое мислење.
 
?

..........

Гостин
Ако господ бог ја создал земјата и се во неа тогаш и атомското оружје и сето зло е негова креација зошто е направено од материјали кој ги создал бог.......а човекот ги склопил и ги направил како такви готови производи.....и човекот е божја креација

еве и компјутерот на кој пишам е од материјали кој ги создал бог....а го склопил човекот .......дали бог знаел дека лугето можат од неговите материјали да направат оружје за масовно уништување...?
па дури можат и да ја избришат планетата замја од картата на универзумот....??????

дали човекот стана попаметен и од бога????
и зошто бог ни дал материјали за да креираме оружје?????


:toe:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Мислењето ми е истото од поодамна. Единственото што спорам на темиве за христијанството е буквалното читање на библијата (ова, по мое, важи и за исламот и јудеизмот - кај другите религии кои мене ми се познати не постои закана со пекол и/или (не)скриена намера за лично и институционално богатење)

Не верувам дека постои Творец. Или, не верувам дека, тоа е воопшто важно. Знам дека ме замара и мене, не толку како или кој го направил, туку зошто све ова.

Мислам дека многу луѓе во светов, господ, у ствари, го нарекуваат одговорот на зошто све ова се случува. После, за да можат да си го претстават тоа (пошто зошто е најапстрактната и најфилозофска категорија) Го опишуваат со што и како се десило. Што е тоа што го направило ова? Како исгледа тој? Што прави? Тогаш искача на сцена дедо Боже и приказната лесно се материјализира.

Си чул некој да збори нешто личните карактеристики и намерата на господ? Што прави кога не се замара со нас? Има ли брат или сестра? Има ли живот господ. Што сака, што не сака? Знаеме дека сака нешто ние да не правиме, ама знаеме ли што он/а сака да прави или не?
Не знаеме. Дека е измислена слика за намера. За зошто све ова?

А на тоа немаме одговор. Ниту со господ. Некои само мислат дека дошле до крај. Везе нема. Само така им е полесно да се снајдат со неизвесното и непознатото. Мое мислење.
Pa na pocetokot se zafrkavase barem moe mislenje kako izgleda i sl. Sum cul nekoj da zboruva za licnite nameri na Tvorecot. Citaj ako sakas moja tema Misijata na Isus, Covek poreklo i buducnost ima del od toa objasneto, no treba da gi procitas i drugite knigi na Ljubisa Stojanovic. Dosta dobro se objasneti site raboti, dobieni se vo dlaboka meditacija od duhovni energii. Ostanuva da veruvas ili ne, toa si e tvoe.

Ако господ бог ја создал земјата и се во неа тогаш и атомското оружје и сето зло е негова креација зошто е направено од материјали кој ги создал бог.......а човекот ги склопил и ги направил како такви готови производи.....и човекот е божја креација

еве и компјутерот на кој пишам е од материјали кој ги создал бог....а го склопил човекот .......дали бог знаел дека лугето можат од неговите материјали да направат оружје за масовно уништување...?
па дури можат и да ја избришат планетата замја од картата на универзумот....??????

дали човекот стана попаметен и од бога????
и зошто бог ни дал материјали за да креираме оружје?????


:toe:
Zatoa sto ni e dadena slobodna volja i bog retko se mesa vo nasite odnosi. Od lugeto zavisi dali ke ima ili ke nema vojni. Popameten sigurno ne stana samo se dvizi vo pogresen pravec odnosno kon samounistuvanje i unistuvanje na celiot ziv svet na planetata.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom