Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Дали луѓето се крстеле додека Исус бил жив или од кога го распнале?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
A moze nekoj da mi objasni zosto hristijanite mrtvite vo grob gi stavaat so obleka??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали луѓето се крстеле додека Исус бил жив или од кога го распнале?
До Исуса Христа, јудеите одеа кај Јована Крстителот и тој, Јован, ги крштеваше со покајно крштевање.

Откако Христос ги прати Апостолите по Светот, меѓу другото, им заповеда и да ги „...крштеваат сите народи, во името од Отецот и Синот и Светиот Дух...„. Тоа е Исусова заповед после Неговото воскресение и пред Неговото вознесение и седнување оддесно од Отецот.

A moze nekoj da mi objasni zosto hristijanite mrtvite vo grob gi stavaat so obleka??

А како би требало, вез облека?

Во православието, постои понова пракса, не повеќе од 150-тина години, за погребување во сандак. Пред оваа пракса, упокоените биле замотувани во платно и така, без сандак/ковчек, положувани во свежо ископани гробови.

Па не им е богатството од вчера...етика е а не навика. Не реков дека е позитивна работа тоа.

Еве уште едно прашање

When Adam delved and Eve span, who was then the gentleman?
Адам е создаден како бесполен-андроген, значи Адам не бил ни машко ни женско, туку човек. Откако Еве е одвоена од Адама, Адам станува машко, а Ева, според Адамовата одредба, се нарекува „жена„. Во православието, Еве уште се нарекува и „човечица„

Самиот израз „Адам„ значи „земјолик, од земја роден„, а името „Ева„ значи „ мајка на сите„.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А како би требало, вез облека?

Во православието, постои понова пракса, не повеќе од 150-тина години, за погребување во сандак. Пред оваа пракса, упокоените биле замотувани во платно и така, без сандак/ковчек, положувани во свежо ископани гробови.



Адам е создаден како бесполен-андроген, значи Адам не бил ни машко ни женско, туку човек. Откако Еве е одвоена од Адама, Адам станува машко, а Ева, според Адамовата одредба, се нарекува „жена„. Во православието, Еве уште се нарекува и „човечица„
-А што ќе му е облека......а и сандук .....!!!!!!!!.....од утре да не биде правило и со се кола и мобилен да се закопуваат?

-Значи совршениот ништо од прва не можел да направи како што треба.........:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Стануваш бааги досаден. Све ми се чини дека ќе се жалам кај Маркус (ха-ха-ха!).
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
da ama ne razbiram zosto so obleka...sum slusnal deka nekoi im stavaat i nakit,zlato na umrenite...!??
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
da ama ne razbiram zosto so obleka...sum slusnal deka nekoi im stavaat i nakit,zlato na umrenite...!??
За да им се најде во задгробниот живот или така нешо.
Пошо нели одиш у рај/пекол зависи како си живеел, и таму да не одиш гол и без ништо.
Така знам од “постарите“, а дали е според библија така-не сум баш сигурна.

Јез да мене ми е чудно зашо се закопуваат, во исламот, луѓето без облека?!
Голи идат накај задгробниот живот?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
За да им се најде во задгробниот живот или така нешо.
Пошо нели одиш у рај/пекол зависи како си живеел, и таму да не одиш гол и без ништо.
Така знам од “постарите“, а дали е според библија така-не сум баш сигурна.

Јез да мене ми е чудно зашо се закопуваат, во исламот, луѓето без облека?!
Голи идат накај задгробниот живот?

ama nakaj zadgrobniot zivot odat dusite ne odi trupot neli??!

Trupot ke se stopi vo grop ke se rasturi ke stane prasina!!
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
ama nakaj zadgrobniot zivot odat dusite ne odi trupot neli??!

Trupot ke se stopi vo grop ke se rasturi ke stane prasina!!
Па добро, душата е преставена во обликот во кој си бил кога си бил на земјата т.е. као човек.
Да не кажувам од памет-нека ти објаснат порелигиозниве, јас со задоволство ќе прочитам.
Јез да ова шо го пишав највеќе ми има смисла.
 
P

Princ

Гостин
Магде, мораш да му дадеш зеленко на тони за постот погоре :icon_lol:
Рајот и задгробниот живот губат од смисла ако ТЕЛОТО оди накај задгробниот живот...
Во исламот веројатно се практикува тоа бидејќи така СИТЕ сме еднакви, без никакви исклучоци. Во христијанството пример мене не ми се допаѓа што и починатите мораат да се "натпреваруваат" кој е побогат.
Каков ковчег?
Каква облека?
Какво и колку јадење?
Пиење ќе има?
Вака на чисто сме, и најголемиот сиромав муслиман, и најголемиот богаташ, ќе добијат еднаков третман: 2 метра квадратни земја.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Магде, мораш да му дадеш зеленко на тони за постот погоре :icon_lol:
Рајот и задгробниот живот губат од смисла ако ТЕЛОТО оди накај задгробниот живот...
Во исламот веројатно се практикува тоа бидејќи така СИТЕ сме еднакви, без никакви исклучоци. Во христијанството пример мене не ми се допаѓа што и починатите мораат да се "натпреваруваат" кој е побогат.
Каков ковчег?
Каква облека?
Какво и колку јадење?
Пиење ќе има?
Вака на чисто сме, и најголемиот сиромав муслиман, и најголемиот богаташ, ќе добијат еднаков третман: 2 метра квадратни земја.
теоретски се само сите еднакви :smir: и во христијанството сите треба да бидат еднакви. она што го спомна со "натпреварувањето" е повеќе заради суетата на тие што остануваат зад починатиот (а некогаш и заради суетата на починатиот, кој сам си го средил погребот). да не мудрувам за облеката, но знам отсекогаш дека христијаните ја бирале најдобрата облека во која го закопуваат починатиот. јадењето се дава за негова душа, најчесто храна која најмногу ја сакал. пиењето исто. за жал дури и смртта е комерцијализирана, па заради тоа се гледа поскап погреб, повеќе цвеќиња (ова најчесто комшиите да се види кој повеќе пари дал), повеќе храна... од религиски аспект мислам дека е доволно вино, жито и погача (нека ме поправи некој ако грешам).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
da ama ne razbiram zosto so obleka...sum slusnal deka nekoi im stavaat i nakit,zlato na umrenite...!??
На покојните, ниту убавата облека ниту накитот нема да им помогнат и нема да им требаат по смртта. Или, како што вели Ап. Павле: „...ништо не сме донеле и ништо нема да однесеме од овој Свет...„. На покојните, потребна им е само молитвата, за спасение на душата и простување (од Бога) за гревовите кои покојниот ги сторил во овој Свет.
 
Член од
14 септември 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
На покојните, потребна им е само молитвата, за спасение на душата и простување (од Бога) за гревовите кои покојниот ги сторил во овој Свет.
Молитва после смртта не треба за упокоените.Додека се живи молете се за нивните души, за нивно покајание и обраќање.

Со умирањето умира и секоја надеж за спасение.Џабе ти се молитвите.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Дали луѓето се крстеле додека Исус бил жив или од кога го распнале?
Крштевањето , по дефиниција , претставува иницијација, а иницијација пак е воведување во друг животен циклус.
При иницијација треба да се отфрли ``безбожниот`` живот и да се помине во кругот на верниците.
Разни религии имаат разни обреди при иницијацијата пр. муслиманите се обрежуваат, на православните христијани им се отсекува дел од косата , во некои индијански заедници момчето за да биде маж треба да улови некое животно итн.
Луѓето се крстеле и пред Исус (тогаш, Евреите се обрежувале) но по Исуса крштевањето е со вода и со светиот дух.

теоретски се само сите еднакви :smir: и во христијанството сите треба да бидат еднакви. она што го спомна со "натпреварувањето" е повеќе заради суетата на тие што остануваат зад починатиот (а некогаш и заради суетата на починатиот, кој сам си го средил погребот). да не мудрувам за облеката, но знам отсекогаш дека христијаните ја бирале најдобрата облека во која го закопуваат починатиот. јадењето се дава за негова душа, најчесто храна која најмногу ја сакал. пиењето исто. за жал дури и смртта е комерцијализирана, па заради тоа се гледа поскап погреб, повеќе цвеќиња (ова најчесто комшиите да се види кој повеќе пари дал), повеќе храна... од религиски аспект мислам дека е доволно вино, жито и погача (нека ме поправи некој ако грешам).
На покојникот не му е потребно АМА БАШ НИШТО, ниту храна ,ниту вода, НА ЖИВИОТ МУ Е ПОТРЕБНО и храна и вода и добар збор на потпора и утеха.
Во овој свет се е комерцијализирано па дури и смртта. Свештените лица (поповите, припадник сум на православните христијани) единствено ги интересира профитот, сведок сум бил на кавга (со пцости и навредливи зборови помеѓу две свештени лица) Причина - едниот отишол (преминал ) во територијата на други, гробиштата си ги поделиле на сферни интереси....
Е се дури имаме свештенство кое се занимава со пари и хотели и педофилија и проституција (на светско ниво) толку од нашата вера
зашто тешко на оние кои ги водат слепи
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Дали луѓето се крстеле додека Исус бил жив или од кога го распнале?
Исус бил крстен од Јован Крстителот кога веќе Исус бил возрасен човек во реката Јордан каде што веќе се крстеле следбениците на Јован.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom