Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Не смее да не и се сака-зашто со тоа ќе направи грев. Нема сака-несака, туку МОРА.:vozbud:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Не смее да не и се сака-зашто со тоа ќе направи грев. Нема сака-несака, туку МОРА.:vozbud:
да да мора:vozbud: и плус жената е свесна зошто мора да трпи секс секојпат , тоа најмалку е водење љубов тоа е чиста злоупотреба :nesum:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Не само тоа, него ако се буни, дозволено е и да ја удри...на места кои не се гледаат за дргите.:vozbud:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
zena koga ne si doma ne smee da vika nikoj unutra, koga ke ja poglednes da se nasmeshi i da bide so vedro lice a koga ke i pobaras da ti dae, e taka treba!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не ескивирајте ко мува околу гомно! :wink: Прашањето што го поставив е јасно и прецизно господо и госпоѓи христијани:



што е подобро во ситација и моменти кога човекот е предизвикан и наведен на грев: - Да ја задоволи својата страст со својата сопруга или да направи блуд со онаа со која бил искушуван?

Ке се роди ли јунак да одговори на олку просто прашање, но длабоко во своето значење,или и за ова ви треба дополнителна консултација со светите отци, пастори, примадони и останатото клерство. :nesum:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Море Омер ако му се бендиса некоја може да си земе и втора жена и после едната за ручек а другата за секс што правиме после а???
другата после ке има блудни мисли и кој ке легне????
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Прашање поставив Advisor, одговори на прашањето.:wink: Оваа тема е за прашања за христијанството.:tapp: Ако не можеш ти, може да одговори менторката погоре,ама не верувам дека и стиска. :vozbud::vozbud::vozbud: Па затоа ќе чекам некој продуховен христијанин да ми одговори, доколку има таков. :)
 
P

Princ

Гостин
Ќе му одговори некој на Омер или рецепти ќе ми кажувате?
Се враќа Христијанин од работа. Ја гледа жената на комшијата Крсте. Здраво комшике, како си? Добра комшија, а ти? Добар и јас, ете од работа... туку комшике, убаво ти стои бојава, си се сончала малку, а? :) Да комшија, бевме со Крсте на одмор во Грција, плажи ово-оно, па фатив малку боичка :pipi: Ако комшике, баш убаво ти стои, ми се допаѓаат белите линии што останале од бикинито :smir:... Да комшија, имам и малку подолу, види :vozbud:...

- ПАУЗА -

Што прави Христијанин во овој случај?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Се враќа Христијанин од работа. Ја гледа жената на комшијата Крсте. Здраво комшике, како си? Добра комшија, а ти? Добар и јас, ете од работа... туку комшике, убаво ти стои бојава, си се сончала малку, а? :) Да комшија, бевме со Крсте на одмор во Грција, плажи ово-оно, па фатив малку боичка :pipi: Ако комшике, баш убаво ти стои, ми се допаѓаат белите линии што останале од бикинито :smir:... Да комшија, имам и малку подолу, види :vozbud:...
- ПАУЗА -

Што прави Христијанин во овој случај?


Имаш бујна (искривена) фантазија. И големо непознавање на работите што се гледа и од други твои постови.
Но со една реченица ќе ти кажам-да бил Христијанин од твојата фантазија христијанин ќе запрел до тука:-Здраво комшике, како си? Добра комшија, а ти? Добар и јас, ете од работа. Евентуално би додал-Како си поминавте на одмор, поздравете го сопругот и толку.

Ете тоа би направил.

А комшикава мора да се викала Хајрија, таа воопшто не била христијанка.
:baeh:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
209
Поени од реакции
9
Што прави Христијанин во овој случај?
Евангелие по Матеј, 5:28

А Јас ви велам дека секој, кој гледа на жена со желба, веќе извршил прељуба со неа во своето срце.
Понатаму, Исус дава и упатство што да се прави во таков случај. Човек треба да го отстрани од себе она што го соблазнува.

Човек ќе го отстрани соблазнението ако повторно го побара својот душевен мир. А за да го најде, постои само едно место од кадешто тој мир може да се добие. Нема потреба на Омер да му се објаснува како и на кој начин, зашто тој самиот веќе го спомна одговорот во една друга тема. Јас само ќе ги цитирам Исусовите зборови кои Омер се трудеше да ги извлече од соговорниците-христијани:

И кој е оној татко, меѓу вас, кој ќе му даде на сина си камен - ако побара леб? Или, ако побара риба, да му даде место риба - змија?
И така, ако вие, кои сте лоши, можете да им давате добри дарови на своите деца, колку повеќе небесниот Татко ќе им даде Свети Дух на оние, кои Го молат?”

Евангелие по Лука, 11:11-13
Значи, ако некој почувствува привлечност по туѓа жена (а човечки е секому да му се случи тоа), решението не е во тоа да ја потхранува таа желба и да се остава желбата да го подјадува однатре. Подобро е да извршиш прељуба со неа и потоа да ја заборавиш, одошто да се оптоваруваш со мисли и фантазии за неа. Сите маки и тортури поради растурен брак и запустување на една или две фамилии - тоа е пеколот за кој зборува Исус, маката која би болела повеќе одошто на човек да му го изваделе окото кога прв пат погледнал по таа жена.

Значи, конечниот одговор за Омер ел Фарук на прашањето - што би требало христијаните да прават во овој случај, ќе биде:

“исто што и муслиманите“.

- т.е. човек прво да биде начисто со самиот себе, да знае од каде е изворот на желбата; второ - со молитва да му се обрати на Бога за да му го даде потребниот мир и сила за да излезе чист од она што во некој момент му го заматило умот.

:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Vo pocetnite strani na biblijata pisuva:i togas bog rece ke napravam sustestvo (covek) spored nasiot lik.
Na koj mu se obraka bog vo mnozina?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Омер, ако жена ти не ти дае, ќе ја скршиш од ќутек? Онака дисциплински?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:nenene: Се работи за особеност на семитските јазици.
Тоа е самоперсирање. Својство на семитските јазици ( арапски,еврејски) со кое се истакнува важноста на говорникот.

Во македонскиот јазик постои персирање, кога некму се обраќате со „Вие“, со што не се мисли на множина. Така и во арапскиот, кога Аллах сака да Се истакне во некој ајет тогаш Се Самоперсира.Така е и во Еврејскиот јазик.

Нема никаква врска со Тројството. Зарем вие на евреите ќе им кажувате што е Тројство, ко да тие незнаат да читаат на еврејски.:pos2:
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Шо ги мешаш евреите шо немаат врска со христијанството.... Бог убаво си рекол.... а алах како рекол ич не ме интересира тоа.. сепак се знае христијанство си е христијанство а ислам си е ислам.... само исламот што е построга вера од христијанството.. пример можиш да отвориш харем.. кај нас само една жена мпжиш да имаш.... тоа е тоа..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom