Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Мене ме интересира ИМЕТО НА БОГА. Кое е името на Бога, со кое вие секојдневно му се обраќате, или поконкретно кажано,дали Бог има или нема име.
Благодарам!
Името на бога ке го најдиш кога ке си ја смениш верата.. Пробај не боли
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Е ова ти се вика одговор! :aplauz::aplauz::aplauz:

Зошто православните негодуваат кога некој ќе рече СВЕТО ТРОЈСТВО, и велат дека поисправно било да се рече СВЕТА ТРОИЦА ?
:raz::raz::raz: :icon_roll:icon_roll:icon_roll :ne_zboram:ne_zboram:ne_zboram
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.182
Поени од реакции
81.265
Името на бога ке го најдиш кога ке си ја смениш верата.. Пробај не боли
не. не е поентата некој да си ја смени религијата, туку да си ја цени сопствената, не дискриминирајќи ги другите.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Илјада триста седмицо! -Ќе одговориш на прашањето кое е поставено погоре? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.182
Поени од реакции
81.265
Илјада триста седмицо! -Ќе одговориш на прашањето кое е поставено погоре? :)
Не сум јас православен теоретичар по било која основа. Не сум одговарал на било какви прашања од таа област, ниту сакам да одговарам. Не сум достоен да одговарам на нив. Но, има тука на форумов членови кои тоа го изучувале во соодветни школи, ако сакаат нека ти одговорат.

...ако сакаат да се занимаваат со ефтини провокации.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Хехе, значи се што е напишано и прашано од наша страна се евтини провокации, а на другите теми пак пишуваш за двојни стандарди. Патетично!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Хехе, значи се што е напишано и прашано од наша страна се евтини провокации, а на другите теми пак пишуваш за двојни стандарди. Патетично!
не се ефтини, туку безпредметни. се препирате околу ист мотив: „нешто поголемо од нас самите“ како наш креатор. ист филм - друга режија. погледнете позади приказната.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Еве ме пак со едно прашање.
Во Библијата се споменува дека е забрането да се јаде од плодовите на дрвото кое се наоѓа во центарот на Едем. Е сега, од каде е произлезена приказната дека тој плод е токму јаболкото, кога не се споменува тоа во Библијата?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Еве ме пак со едно прашање.
Во Библијата се споменува дека е забрането да се јаде од плодовите на дрвото кое се наоѓа во центарот на Едем. Е сега, од каде е произлезена приказната дека тој плод е токму јаболкото, кога не се споменува тоа во Библијата?
Од народните приказни. Инаку во Библијата тоа дрво се нарекува "дрвото за познавање на доброто и злото", а не јаболкница како што и самиот забележа.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Од народните приказни. Инаку во Библијата тоа дрво се нарекува "дрвото за познавање на доброто и злото", а не јаболкница како што и самиот забележа.
A јаболкото од каде било, мислам на тоа дрво растело? И дали било јаболко воопшто?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
A јаболкото од каде било, мислам на тоа дрво растело? И дали било јаболко воопшто?
Јаболкото е купено подоцна. На есен. Пошто ова пролет било и немало уште јаболка. Арно, ама, после, на есен, станало многу важно за „јаболчарите“ да е нивни плод, па се договориле дека, у ствари, јаболко е најбоље да било.

И би така.

И сега, Адам и Ева јаделе од јаболкото... иако, додуше, пролетта јаделе урми... ама ај сеа кажи им на европјаниве урми дека јаделе у Еденската градина... јабука звучи пореално.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јаболкото е купено подоцна. На есен. Пошто ова пролет било и немало уште јаболка. Арно, ама, после, на есен, станало многу важно за „јаболчарите“ да е нивни плод, па се договориле дека, у ствари, јаболко е најбоље да било.

И би така.

И сега, Адам и Ева јаделе од јаболкото... иако, додуше, пролетта јаделе урми... ама ај сеа кажи им на европјаниве урми дека јаделе у Еденската градина... јабука звучи пореално.
Ако дрвото на спознавањето на доброто и злото било јаболкница..тешко им на Ресенчани...ама поентата и онака не е плодот...го нема во продажба..туку непослушноста на Адам и Ева
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
:pos2:

Баш си го оправдуваш потписот под никот
DBack
Одговарач-аматер
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Од народните приказни. Инаку во Библијата тоа дрво се нарекува "дрвото за познавање на доброто и злото", а не јаболкница како што и самиот забележа.
Мала но битна корекција, во центарот на Еден било дрвото на животот односно на бесмртноста, една од двете главни карактеристики на разликата помеѓу боговите и луѓето. Втората разлика ја давало дрвото на знаењето за доброто и злото.

Кога виделе боговите дека Адам и Ева може да каснат и од средното дрво ги истерале за да не станат како нив, бесмртни.

Ја има приказната во секоја Библија а повеќе за дрвото на бесмртноста и во Епот за Гилгамеш.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Мала но битна корекција, во центарот на Еден било дрвото на животот односно на бесмртноста, една од двете главни карактеристики на разликата помеѓу боговите и луѓето. Втората разлика ја давало дрвото на знаењето за доброто и злото.

Кога виделе боговите дека Адам и Ева може да каснат и од средното дрво ги истерале за да не станат како нив, бесмртни.

Ја има приказната во секоја Библија а повеќе за дрвото на бесмртноста и во Епот за Гилгамеш.

Na koi bogovi mislis? Biblijata e monoteisticka hristijanska sveta kniga.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom