Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Името на Господ е Бог. Тоа е вечното име кое го исцели моето неверие и сомневање, Бог е свет и вечен.
Обратно: Името Божјо/од Бога е „Господ„-Оној Кој Е и Кој одсекогаш постои.
 
S

smart ass

Гостин
Vistina li isus i marijamagdalena bile ljubovnici ili vo brak ...i plus imale dete?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
имале дете ...
и токму тоа дете и лозата .. крвта од него ја сметале за светиот грал кој го барале ..
демек ..

колку е вистина незнам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Vistina li isus i marijamagdalena bile ljubovnici ili vo brak ...i plus imale dete?
имале дете ...
и токму тоа дете и лозата .. крвта од него ја сметале за светиот грал кој го барале ..
демек ..

колку е вистина незнам
Покорисно е да прочитате саглам литература, а не да се занимавате со бласфемиите од типот на „Кодот на Да Винчи„ или „Последното Христово искушение„, од се отфрлени од Црквата како искривување на изворното учење.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Vistina li isus i marijamagdalena bile ljubovnici ili vo brak ...i plus imale dete?

Allah da ne socuva od ova.....ova e edna od flekite koi se frlat na nego za zal....inaku edna od pricinite koja treba Isa a.s (isus) da se vrati e da osnova semejstvo i da vkusi smrt kako i sekoj covek....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Умен газу и ти екслекс...
Од кога се појави Кодот на Да Винчи (а некои и пред тоа “Светата Крв Светиот Грал), многу луѓе се занесоа со таа романтична идеја за посебниот однос помеѓу Исус Христос и Марија Магдалена.

Тој однос кога ќе размислам, навистина бил посебен, но не во таа сексуална конотација која некој по секоја цел сака да ја наметне а со тоа да го извалка она што е неможно да се извалка.

Односот бил посебен, во смисол, дека Марија Магдалена била најпрво “пациент“ т.е. Исус ја исцелил од седум демони по што таа станала една од неговите најверни следбеници. (Тезата дека таа е грешница ја внел папата Пиус на еден говор, и на луѓето како да им се допаднало тоа. Но таков доказ нема никаде дека М.Магсдалена е жената грешница која му ги измила нозете на Исус и ги избришала со својата коса)

Таа бууквално била еден од неговите апостоли, а не попусто по воскресението Исус и се јавува токму нејзе, со што Исус навистина им дал посебно место на ѓените во христијанството.

За алахов роб: Исус веќе искуси смрт, така да нема потреба повторно да го вкуси тоа зашто токму со тоа што ја вкуси смртта, тој го отвори партот на своите следбеници за вечноста. Од каде па уште таа идеја дека треба да вкуси и брачен живот?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Умен газу и ти екслекс...
Од кога се појави Кодот на Да Винчи (а некои и пред тоа “Светата Крв Светиот Грал), многу луѓе се занесоа со таа романтична идеја за посебниот однос помеѓу Исус Христос и Марија Магдалена.

Тој однос кога ќе размислам, навистина бил посебен, но не во таа сексуална конотација која некој по секоја цел сака да ја наметне а со тоа да го извалка она што е неможно да се извалка.

Односот бил посебен, во смисол, дека Марија Магдалена била најпрво “пациент“ т.е. Исус ја исцелил од седум демони по што таа станала една од неговите најверни следбеници. (Тезата дека таа е грешница ја внел папата Пиус на еден говор, и на луѓето како да им се допаднало тоа. Но таков доказ нема никаде дека М.Магсдалена е жената грешница која му ги измила нозете на Исус и ги избришала со својата коса)

Таа бууквално била еден од неговите апостоли, а не попусто по воскресението Исус и се јавува токму нејзе, со што Исус навистина им дал посебно место на ѓените во христијанството.

За алахов роб: Исус веќе искуси смрт, така да нема потреба повторно да го вкуси тоа зашто токму со тоа што ја вкуси смртта, тој го отвори партот на своите следбеници за вечноста. Од каде па уште таа идеја дека треба да вкуси и брачен живот?
ајде сега и ти некрши филмови :pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Покорисно е да прочитате саглам литература, а не да се занимавате со бласфемиите од типот на „Кодот на Да Винчи„ или „Последното Христово искушение„, од се отфрлени од Црквата како искривување на изворното учење.
PA ne samo DAVINCI ima i mnogu evangelija pisani od toa vreme sto vikat deka e toa vistina.......a ima i dokazi deka crkvata gi palela i unistuvala tie zapisi:toe:.................so ke kaes a?

Умен газу и ти екслекс...
Од кога се појави Кодот на Да Винчи (а некои и пред тоа “Светата Крв Светиот Грал), многу луѓе се занесоа со таа романтична идеја за посебниот однос помеѓу Исус Христос и Марија Магдалена.

Тој однос кога ќе размислам, навистина бил посебен, но не во таа сексуална конотација која некој по секоја цел сака да ја наметне а со тоа да го извалка она што е неможно да се извалка.

Односот бил посебен, во смисол, дека Марија Магдалена била најпрво “пациент“ т.е. Исус ја исцелил од седум демони по што таа станала една од неговите најверни следбеници. (Тезата дека таа е грешница ја внел папата Пиус на еден говор, и на луѓето како да им се допаднало тоа. Но таков доказ нема никаде дека М.Магсдалена е жената грешница која му ги измила нозете на Исус и ги избришала со својата коса)

Таа бууквално била еден од неговите апостоли, а не попусто по воскресението Исус и се јавува токму нејзе, со што Исус навистина им дал посебно место на ѓените во христијанството.

За алахов роб: Исус веќе искуси смрт, така да нема потреба повторно да го вкуси тоа зашто токму со тоа што ја вкуси смртта, тој го отвори партот на своите следбеници за вечноста. Од каде па уште таа идеја дека треба да вкуси и брачен живот?
Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
PA ne samo DAVINCI ima i mnogu evangelija pisani od toa vreme sto vikat deka e toa vistina.......a ima i dokazi deka crkvata gi palela i unistuvala tie zapisi:toe:.................so ke kaes a?


Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:
:coffee: Пост вулгарен како и аватарот, не доликува за реплика.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
PA ne samo DAVINCI ima i mnogu evangelija pisani od toa vreme sto vikat deka e toa vistina.......a ima i dokazi deka crkvata gi palela i unistuvala tie zapisi:toe:.................so ke kaes a?


Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:
Веќе е кажано, онака како тоа го исповеда Црквата, а не онака како некому му се сонило.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дајте пораснете...Што е ова...ќе почнете и цртежи по пештери да правите..:baeh:
Ц, тоа се вика „современо средство за комуникација„:)pos2:).

Ај, ќе бидам посериозен (чесен титов пионерски збор).
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од nihilista
:nenene:

Цитат:
Напишано од MIKI1
:ne:

A tolku sprotivni su da i ne zemat isti smile ednoto ima bela raka drugoto plavo hahahahahahahah

I ti Miki zar moras da legnes koga se smejes
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom