Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А кој вели дека Ева и Адам вкусиле јаболко?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
А кој вели дека Ева и Адам вкусиле јаболко?
:vozbud: ne ocekuvav odgovor..ama aj prasanja:

pa neli toa e grevot...ne ja poslusale zapovedta bozja...i sega nie odgovarame????

a i uste edno prasanje...so ima skuvano gospod za psihite ko mene koi ne veruvaat vo boga-tursko kafe moze...dakle i drugite ateisti...ima mli sansa NASITE 'grevovi' BEZ da odime da se molime(tesko na ateistot)-ti da imas vlast ke ne stavis na klada:vozbud: BOG prostuva:toe:
znaci prasanjeto na legalen nacin E nie sme gresni bogohulime i NIKOGAS ne se kaeme..kaj odime??

i Najvazno...im oprostil LI BOG na onie Psihi na kvadrat KOI BEA od Popovi NA SPC BLAGOSLOVENI da ubivaat nevini deca i zeni:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Се убив од смеење...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
:vozbud: ne ocekuvav odgovor..ama aj prasanja:

pa neli toa e grevot...ne ja poslusale zapovedta bozja...i sega nie odgovarame????

a i uste edno prasanje...so ima skuvano gospod za psihite ko mene koi ne veruvaat vo boga-tursko kafe moze...dakle i drugite ateisti...ima mli sansa NASITE 'grevovi' BEZ da odime da se molime(tesko na ateistot)-ti da imas vlast ke ne stavis na klada:vozbud: BOG prostuva:toe:
znaci prasanjeto na legalen nacin E nie sme gresni bogohulime i NIKOGAS ne se kaeme..kaj odime??

i Najvazno...im oprostil LI BOG na onie Psihi na kvadrat KOI BEA od Popovi NA SPC BLAGOSLOVENI da ubivaat nevini deca i zeni:toe:
Ајде:

- Ева и Адам, вкусија од забарнетото дрво, а не од некоја јаболкница.
- вкусувајќи од она кое Бог го забрани, Адам и Ева заработија смрт, т.е. се оддалечија од Животодателот и станаа подложни на законот на смртта, која ние го трпиме генерациски.
- „психите„ кои не веруват во вистинскиот Бог, самите себеси се казнуваат и сами на себе си ја одредуваат казната. На Старшниот Суд, Христос од секого ќе ги бара добрите дела, оти тие (Му) се битни. А како може некој да чини добри дела без Христова помош-немам поим...
- молитвата е разговор на душата со Бога. Преку молитва, од Бога се моли милост за простување на гревовите, а не нова „мобиљка„. Кој не се моли, си прави муабет со самиот себе или со ѓаволот.
- кој не се кае за своите гревови-нема ни да му се простат. Просто и јасно-ако нема покајание, зашто би имало проштевање? Што тогаш би се простувало?
- кои се тие „психи„ од СПЦ, кои убиваат деца, жени.... Посочи ги...Дури и да постојат, и тое ќе бидат судени од Христа за своите дела. Мантијата попска или монашка, не служи за покривање на своите злодела.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ајде:

- Ева и Адам, вкусија од забарнетото дрво, а не од некоја јаболкница.
- вкусувајќи од она кое Бог го забрани, Адам и Ева заработија смрт, т.е. се оддалечија од Животодателот и станаа подложни на законот на смррта, која ние го трпиме генрациски.
- „психите„ кои не веруват во вистинскиот Бог, самите себеси се казнуваат и сами на себе си ја одредуваат казната. На Старшниот Суд, Христос од секого ќе ги бара добрите дела, оти тие (Му) се битни. А како може некој да чини добри дела без Христова помош-немам поим...
- молитвата е разговор на душата со Бога. Преку молитва, од Бога се моли милост за простување на гревовите, а не нова „мобиљка„. Кој не се моли, си прави муабет со самиот себе или со ѓаволот.
- кој не се кае за своите гревови-нема ни да му се простат. Просто и јасно-ако нема покајание, зашто би имало проштевање? Што тогаш би се простувало?
- кои се тие „психи„ од СПЦ, кои убиваат деца, жени.... Посочи ги...Дури и да постојат, и тое ќе бидат судени од Христа за своите дела. Мантијата попска или монашка, не служи за покривање на своите злодела.
blagodaram za odgovorot...za psihite mislev na popovite koi blagosluvaat cetnici i gi prakaa po bosna kosovo...nema za niv spas..jas koga vidov toa pop da pravi si rekov......tolku etika i verba:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
blagodaram za odgovorot...za psihite mislev na popovite koi blagosluvaat cetnici i gi prakaa po bosna kosovo...nema za niv spas..jas koga vidov toa pop da pravi si rekov......tolku etika i verba:helou:
Да, има муабети дека дел од свештенството има свое непосредно учество во војната во БиХ...Но, да не судиме пребрзо-лично, не ми е познато што точно се случило, оти да не испадне на крајот дека тоа благословување за одење во војна било со намера да се брани своето а не да се пљачка туѓото. Така, без пребрзи осуди...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Да, има муабети дека дел од свештенството има свое непосредно учество во војната во БиХ...Но, да не судиме пребрзо-лично, не ми е познато што точно се случило, оти да не испадне на крајот дека тоа благословување за одење во војна било со намера да се брани своето а не да се пљачка туѓото. Така, без пребрзи осуди...
pa ne gi sudam...tie sto izdavaa naredbi za granatiranje bolnici i srebrenica bea 'blagoosloveni'za toa..ima videa a i dokumentarki...dali toj 'blagoslov' stanuva poguben za tie ili veruvaat deka se borat za greater good??
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Поздрав, Мики1
Велиш дека “Да, стојам на ставот дека и во сон може да се згреши! Тоа е мое и „теоретско„ и искуствено сознание. Но, тоа е сознание од Светиите. Ничие исмејување нема да ме натера да го променам ставот.“
Имено, дали под грешење во сон ги подразбираш оние понекогаш глупави, грозни, често инцестуозни сонови кои без сомнение доаѓаат од нечестивиот? Ако одговорот е ДА, тогаш, нели сепак се работи за една наметната визија од нечестивиот која нема врска со нашето свесно јас? Доколку би било спротивно, тогаш после еден таков сон нема да се будиме облеани во пот, нели.
На ист начин ме интересира што мислиш за покајанието во сон кое го спомна. Дали тоа има вредност пред Господа?

М?
Поздрав:smir:
MIKI1, остави ги настрана јаболката и удостој ја rubyred со еден одговор.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
arno ti vika batali me mene(nema spas)...ima luge na koi im treba odgovor poveke od mene fala uste ednas...i nemoj ako dobies vlast da me pratis na klada:wink::nesvest::smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
pa ne gi sudam...tie sto izdavaa naredbi za granatiranje bolnici i srebrenica bea 'blagoosloveni'za toa..ima videa a i dokumentarki...dali toj 'blagoslov' stanuva poguben za tie ili veruvaat deka se borat za greater good??
Во Црквата, се благословуваат само добри намери и добри дела. Далеку е од умот дека некој некому треба да му благослови гранатирање, освен во одбранбени намери и цели.

За мене, непознаница е „ратување„ во името Божјо (крстоносците тоа веќе го сторија!), ако тоа име ми служи како оправдување или покритие за моето злонамерно однесување. Личната борба е борбата против гордоста, страстите, похотите или обранбената војна. Бог е повеќе од доволно моќен и Он нема потреба од нечие војување во Негово име.

MIKI1, остави ги настрана јаболката и удостој ја rubyred со еден одговор.
Удостоена е.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Во Црквата, се благословуваат само добри намери и добри дела. Далеку е од умот дека некој некому треба да му благослови гранатирање, освен во одбранбени намери и цели.

За мене, непознаница е „ратување„ во името Божјо (крстоносците тоа веќе го сторија!), ако тоа име ми служи како оправдување или покритие за моето злонамерно однесување. Личната борба е борбата против гордоста, страстите, похотите или обранбената војна. Бог е повеќе од доволно моќен и Он нема потреба од нечие војување во Негово име.



Удостоена е.
miki ne si voopsto zlonameren:wink:..ne ni rekov de(mislev deka malce si ekstremen vo pogled na religijata-ama sum gresel odgovori kako dobar hristijanin i toa e za pocit)..znaci tie se po default u pakla(taka treba:vozbud:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
miki ne si voopsto zlonameren:wink:..ne ni rekov de(mislev deka malce si ekstremen vo pogled na religijata-ama sum gresel odgovori kako dobar hristijanin i toa e za pocit)..znaci tie se po default u pakla(taka treba:vozbud:)
Пошто само Христос го има екслузивитетот да досуди, не би сакал да го завземам Неговото место и улога. Логиката Божја е поинаква од човековата па не е за чудење ако некој разбојник влезе во Рајот иако цел живот бил багабонт. Човековото судење е површно па иако некој некого осуди, таа осуда нема дејство-човековиот суд не одредува дали некој ќе биде помилуван за вечен живот или осуден на вечна смрт.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Чекај малку MIKI1, велиш не сакаш да го заземаш Христовото место и улога и да судиш кој да влезе во рајот или не, а сепак си ЗЕМАШ ПРАВО да го заземеш местото и улогата на Бог Таткото и да судиш кој какво место и каква позиција има на Небото велејќи дека на Марија и е дадена позиција на Царица Небесна.

И каде тоа си ја удостоил rubyred со одговор? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
- Мајката Божја, со име Марија, навистина е удостоена и е наша застапничка пред Христа Бога. За оние кои веруваат и кои прифаќаат, тоа е вистнина.
-rubyred е удостоена, како што веќе напишав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom