Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ja izramni?? Koj ramni kako jajca?
Osven ako ne pravi kajgana?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
aj kazimi corbadzio kade pokonkretno sum nAPISAL TAKA;

Да, да, на начинот како што се однесуваа доленаведениве муслимани...



Напишано од Един
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.


Напишано од el_kewser
Леле да беше сега до мене ќе те акнев ќе те превртев!!




Напишано од el_kewser
Сега да беше до мене ќе те плукнев и ќе те р'ѓосав. Мозокот ти течи или што
Јас мислам дека Чорбаџија се збркал или лаже.
Еве сега го пребарав форумот и видов дека на Ерасер го има окривено за истите работи. Е сега еднаш вика Ерасер еднаш Ел_Кевсер, а барав да видам кај има пишано такво нешто Ерасер не можев да најдам. Само има во рамки направено, еве види тука http://forum.kajgana.com/showthread.php?31503-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%98%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82/page191


Едит:
Некои навреди и говор на омраза се избришани<< клик ..
како и да е .. да потсетам .. дека нема да се толерира понатаму .. и почесто ќе се санкционира .. посебно затоа шо отсега ќе има активен модератор на подфорумов кој почесто ќе го надгледува
И да престанеме да се замараме со такви работи ..
Од exlexmk
:smir:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ja izramni?? Koj ramni kako jajca?
Osven ako ne pravi kajgana?
Поентата е во повеќето значења на зборот кој е спомнат во ајетот. Патем, ме интересира дали е можно кајгана јајце (читај планета Земја) да плови во вселената и да не се помрдне од своето место (читај оска)?:wink:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Зошто муслиманите користат тоалетна вода а не хартија после вршење на голема нужда?Така Исламот налага или?
Исламот ја налага чистотијата. Водата е најефикасно средство за нејзино постигнување. Нема никаков проблем да се употреби и тоалетна хартија а после тоа и вода. Инаку денес скоро секој стан или куќа има биде или wc шолја каде што е намонтирано цревче од во кое изстекува вода, така да... почни да го користиш и не препрашувај многу. Ќе видиш колку ќе ти олесни и душата и телото. :)

--- надополнето ---

Зошто муслиманите носат бели капчиња?Која е симболиката?
Не носат сите бели капчиња, зависно од средината и обичаите на луѓето. Некои не носат воопшто никакво капче. Нема некоја посебна симболика или наредба за тоа.



кога(година) е напишан Куранот?
Објавата на Кур,анот траела 23 години,т.е. од 610 до 632 год,и тоа 13 години во Мекка и 10 години во Медина.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Олеснување на душата е изговарање Шехадет и славење на Единиот Бог Аллах !
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Објавата на Кур,анот траела 23 години,т.е. од 610 до 632 год,и тоа 13 години во Мекка и 10 години во Медина.
Да! И пишуван е за време на војни, гонење на Пејгамберот СалАллаху Алејхи Ве Селлем. Секој Ајет од Куранот што му е објавен од страна на Џибрил а.с, Мухаммед с.а.в.с им го кажувал на другарите и тие го запишувале.
Ама не од седнати во канцеларија, туку по патишта, со тешкотии.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
aj kazimi corbadzio kade pokonkretno sum nAPISAL TAKA;
Извини el_kewser, техничка грешка. Сум се помешал со Eraser. Цитатите беа негови. Извини уште еднаш. Не постои опција да го изменам горниот текст, но ако сака модераторот нека среди тоа.
Позз
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
...и Земјата потоа ја израмни (Сурах Ен Нзиат 79 :30)
*Користениот збор во овој случај, за израмни е Дахаха, кој збор има три мислења: едното е израмнување, второто спростирање и третото мислење доаѓа од зборот Дзуија кој значи јајце, и не се мисли на нормално јајце туку токму на јајцето од (Ној) кое има точно форма како земјава, на половите стесната и во средината вширено, а Аллах најдобро знае!
1. Дахаха значи израмнување, да направиш нешто рамно.
2. Арапскиот збор за јајце е "Баjда", а не "Дзуија".
3. Најдете си некој добар арапски речник за да не подлегнете на ефтина исламска пропаганда ;)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
1. Дахаха значи израмнување, да направиш нешто рамно.
2. Арапскиот збор за јајце е "Баидах", а не Дзуија.
3. Најдете си некој добар арапски речник за да не подлегнете на ефтина исламска пропаганда ;)
Ти да не одеше на курс по арапски јазик ? Ај види поубо за какво јајце станува збор, не се мисли на нормално јајце туку на јајцето од нојот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom