Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Амќо дали причината за доаѓање на Иса а.с на овој свет покрај другото е и тоа што многу сакал да клања намаз заедно со следбениците на Мухаммед а.с и да ги поведе неговите следбеници кои веруваа дека е дел од светото тројството заедно да клањаат намаз ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
za visinata na Adem govrel i Muhamed a.s toj navistina Bil 27 metra visok a kako dokaz na toa ima i grobovi so enormni dimenzii koi se cuvaat pod zastita na Muslimanite sega neznam koj grad bese gledav nesto na Diskavery
Ако живееле толкави џинови порано, такви гробови ќе имаше насекаде низ земјава, а не само "таму во некој град" под капата на муслиманите :)
Ако навистина порано луѓето биле високу по 27 метри, требаше да најдеме еден куп скелети или фосили со толкави димензии. Археолозите исто така би требало да најдат и остатоци од џиновски куќи, џиновски предмети и слично. Но ништо од ова не е најдено, ни коски, ни фосили, ни куќи, ни предмети што одговараат на она што го велел Мухамед - ах да, ќе заборавев, освен некои си гробови кои случајно се под јурисдикција на муслиманите (ова чиста коинциденција нели? :)

Слично беше и со месечината што ја разделил Мухамед. Тоа е веројатно најголемиот феномен што се десил на небото, но за жал никој од луѓето на целата планета не го виделе тоа, освен нели Мухамед и неговите придружници - повторно чиста коинциденција :)
 
A

amco2009

Гостин
Ако живееле толкави џинови порано, такви гробови ќе имаше насекаде низ земјава, а не само "таму во некој град" под капата на муслиманите :)
Ако навистина порано луѓето биле високу по 27 метри, требаше да најдеме еден куп скелети или фосили со толкави димензии. Археолозите исто така би требало да најдат и остатоци од џиновски куќи, џиновски предмети и слично. Но ништо од ова не е најдено, ни коски, ни фосили, ни куќи, ни предмети што одговараат на она што го велел Мухамед - ах да, ќе заборавев, освен некои си гробови кои случајно се под јурисдикција на муслиманите (ова чиста коинциденција нели? :)

Слично беше и со месечината што ја разделил Мухамед. Тоа е веројатно најголемиот феномен што се десил на небото, но за жал никој од луѓето на целата планета не го виделе тоа, освен нели Мухамед и неговите придружници - повторно чиста коинциденција :)
Значи јас не сум паметен ко тебе башка не сум ПОП , Протестантски ама верувам во Куранот и се што е напишано таму за мене е вистина

Е сега тука се поставуава прашањето пред Колку години живеел Адем во Куранот тоа не го пишува , во Библијата мислам дека беа околу 5000. А можеби било пред Милион години така да коските станале земја до сега од земја сите во земја ти текнува :helou::helou::helou:

Него кажими колку годнини живеел Ное (Нух а.с ) според Библијата , Актуелно е ова со Арката на Арарат според Куранот мислам дека беа околу 900 години
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Значи јас не сум паметен ко тебе башка не сум ПОП , Протестантски ама верувам во Куранот и се што е напишано таму за мене е вистина

Е сега тука се поставуава прашањето пред Колку години живеел Адем во Куранот тоа не го пишува , во Библијата мислам дека беа околу 5000. А можеби било пред Милион години така да коските станале земја до сега од земја сите во земја ти текнува :helou::helou::helou:

Него кажими колку годнини живеел Ное (Нух а.с ) според Библијата , Актуелно е ова со Арката на Арарат според Куранот мислам дека беа околу 900 години
Ное живеел 900 год. и според Стариот завет

Амќо дали причината за доаѓање на Иса а.с на овој свет покрај другото е и тоа што многу сакал да клања намаз заедно со следбениците на Мухаммед а.с и да ги поведе неговите следбеници кои веруваа дека е дел од светото тројството заедно да клањаат намаз ?
Снегулке, од каде ти е ова слушнато, прочитано, сакам да знам.
Знам дека не се обраќаш до мене, но се надевам ќе ме удостоиш со одговор.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Прашање директно до Омер ел Фарук !
Како го објаснуваш фактот што сите религии влечат корени од Египет, од старите пагански верувања. Ако се земе предвид приказната за Иса а.с која ја има во многу други вери. Истата приказна,за Бог кој слегол на земјата да ги откупи гревовите, бил распнат и по 3 дена воскреснал.
Ако Куранот го отфрла ова, сепак не го отфрла тоа дека Иса а.с беше роден од мајка девица, пречесната Мерјем. А во другите верзии како што се забележува на сите мајки на Боговите, имињата им почнуваат на буквата М и се девици.
А Боговите кои се отелотвориле во луѓе, прават чуда, оживуваат мртви и тн.
Во Куранот е поинаку објаснето, ама поентата е иста.
Како е можно ова ? Овие приказни се постари од Иса а.с, во нив верувале старите Египќани и многу други. А всушност верувале во сонцето.
Ако приказната околу Иса а.с кој бил воздигнат е само еден Мит, како кај постарите народи, тогаш Исламот се става под знак прашалник !
Исламот се крепи на Христијанството, па ако ова би бил само еден мит околу Иса а.с, па со тоа се оцени Христијанството за ништо дуго сем лажна религија, тогаш Исламот ќе се сруши.
Бидејќи Исламот не е измислена религија во Арабија за да ги среди многубошците, Исламот е надоврзување и печат на претходните религии кои како што гледам се на стаклени нозе.
Ако Христијанството е Мит, тогаш ќе падне Исламот.
Бидејќи во Куранот ќе биде напишана најголемата лага.
А како што Куранот нема лаги, бидејќи е книга на Аллах, како тогаш оваа лага ?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Абе реков немате одговори

кАКО може да се исти бе ахахахахахахахахах , што го мешаш сеа мојсеј ?

КОга нигде не е запишано тоа што го кажа сеа!!:pos2:

शओखँटएज्ञ

Матеј: 24:5 зашто мнозина ќе дојдат во Мое име, говорејќи: „Јас Сум Христос,” и ќе заблудат мнозина.

Марко: 13:6 Мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас Сум’ - и ќе измамат мнозина.

Лука: 21:8 Тој пак рече: „Внимавајте да не ве заведат, зашто мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас сум’ и ‘времето приближило!’ Не одете по нив!


---

Ова само докажува дека вашата вера е предводена од лажниот пророк “мухамед„ , и за оној кој говорите иса а.с . не крадете!


9:11
...Negovo e i vo Tevrat (Tora) i vo Indjil (Evangelie) i vo Kur'an (poslednata kniga).I koj go ispolnuva vetuvanjeto negovo kako sto go pravi Allah?...

10:37
Ovoj Kur'an ne moze da se prepisena nikoj drug osven na Allah.TOj e Potvrda na ona sto e objaveno pred (Znaci knigite koi se objaveni pred nego tj pred Kur'anot) nego i potenko objasnuvanje na Knigata vo koja nema somnenie-od Gospodarot na svetovite!

Матеј: 24:5 зашто мнозина ќе дојдат во Мое име, говорејќи: „Јас Сум Христос,” и ќе заблудат мнозина.

Марко: 13:6 Мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас Сум’ - и ќе измамат мнозина.

Лука: 21:8 Тој пак рече: „Внимавајте да не ве заведат, зашто мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас сум’ и ‘времето приближило!’ Не одете по нив!

61:6
I koga Isa,sinot na meryem,rece:"O sinovi Izrailovi,jas sum vi,navistina Allahov pejgamber,da go potvrdam od Tevrat (torata) ona sto e megu moive race,i da donesam radosnica za pejgamberot sto ke dojde po mene,chie ime ke mu bide Ahmed.*

*AHmed e eden od iminjata na Muhammed a.s
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Barbie <33, во меѓувреме, додека чекаш Омер да ти одговори, прочитај го следниов линк:

http://thedevineevidence.com/jesus_similarities.html

Тука убаво е објаснето дека Исус не е мит и плагијат на паганските божества, туку Тој е сосема легитимна историска личност.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ова само докажува дека вашата вера е предводена од лажниот пророк “мухамед„ , и за оној кој говорите иса а.с . не крадете!

Ako sme nie tie sto kradat od biblijata,togas vie ste tie koi kratede od torata... po nekoja si logika...

No vie ne razbirate deka allah pratil povekje svoi poslanici so svoi knigi od koja poslednata e Kur'anot koj gi potvrduva predhodnite knigi,i so + novi zakoni.

No,sto mozam jas koga nemozete da svatite?A i ne se cudam koga ni e toa vekje kazano...

2:6/7
Seedno e,navistina,na onie sto ne veruvaat ke gi opomenuvas ili nema da gi opimenuvas:eek:nie,sepak,nema da veruvaat.

Allah gi zapecatil srcata nivni i usite nivni,a pred opulot nivni e zavesa,i za niv ima kazna golema.

Сакам да прашам нешто. Знам дека на неверниците на Судниот Ден нема да им се суди, ќе им се суди само на верниците. Тие што ја слушнале вистината и ја прескокнале, ќе бидат казнети. Ама што е со тие луѓе што никогаш не успеале да слушнат, немале можност на пример. Ќе им се прости ли нив од Аллах за нивното неверство ?


Nernik ili nevernik,sekako ke mu se sudi na sekoj poedinec....
Bog e praveden i nikogo nema da go kazni se dodeka ne mu dokaze zasto go kaznuva...

Sekako deka nema da bidat kazneti onie sto ne slusnale za verata,za allah i za muhammed a.s,no cisto sumnjam deka do denesen den nema nekoj slusnato za Islam

Според хадисите, Аллах ги направил Адем и Хава биле високи околу 27 метри, и од тогаш човечкиот раст постепено се намалувал... и Аллах рекол дека судниот ден ќе настапи кога Адемовите синови ќе бидат колку стапалото на Адем.

Hadiskata nauka e podelena na tri grupoi:
Sahih-verodostojni
Hasen-verodostojni,no postoi nekoj somnez
i Daif-Izmisleni ili hadisi koi nikogas ne bile kazani od Muhammed a.s

Isega sekoja od ovie grupi si ima svoja podgrupa no allah da gi nagradi ucenjacite islamski koi se potrudija i ni napravija celosna podelba po knigite... taka da se ni e servirano,a ti pazi od kogo citas hadis,koj go prenesuva i tako dalje ;)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Tie sto nikogas nemaat slusnato za Islam i za Mughamed a.s ke im bide prosteno se, ama ima eden predznak na za Sudno den koj glasi Nema da nastupi sudni den dodeka Islamot nevleze vo sekoja Kukja, sekoj dom , sekoja Familija e sega dali islamot ke vleze kako vera ili kako informacija toa treba da go razjasnat Alemite
Така Аллах му ветил на Мухаммед с.а.в.с. дека следбениците негови ќе ги надминат оние на Иса а.с., а за тоа и самите гледаме колку брзо се шири Исламот. Многу ми е мило за тие луѓе не сакам да умрат со погрешни сфаќања, многу ми е мило како ги гледам дека се спасуваат.
Исламот масовно почна да се шири во Велика Британија и Америка па дури и во Германија.
Баш вчера гледав едно видео на ју туб со еден Германец многу интересно беше, и многу ми беше мило што е спасен.

сакаш да кажеш дека Бог веќе има одбрани луѓе за да одат во Рајот?
Тогаш зошто би го правел сево ова?
Мислам дека се познати колку ќе бидат по број и дека Бог ќе се обиде да ги одврати од лошиот пат сите негови деца, а не само некои негови определени.

Радица Христијаните според Исламот се неверници и кај нив не се бројат гревови и не гревови. Тие само еден грев прават неопростлив што веруваат во тројство и што припишуваат многу други светци кои на нив се молат, а со тоа знаеме и дека се прекршува еден од 10те Божји заповеди.:smir:
Кога Христијанин би преминал во Ислам и кога би рекол шехадет е од тој момент почнуваат да се бројат неговите гревови.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А можеби било пред Милион години така да коските станале земја до сега од земја сите во земја ти текнува
Археолозите и палеонтолозите до сега нашле илјадници коски од диносаурси, а некои се најдени дури и сеуште не фосилизирани. Според Исламот првите луѓе, со својата висина од 27 метри, биле поголеми и од диносаурсите и имале поголеми коски од нив. Зарем не сметаш дека е малку сомнително тоа што до сега научниците нашле илјадници коски (некои и нефосилизирани) од диносаурсите, а да не нашле ниту една коска од џиновите кои, според Исламот, порано шетале на Земјава?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ако живееле толкави џинови порано, такви гробови ќе имаше насекаде низ земјава, а не само "таму во некој град" под капата на муслиманите :)
Ако навистина порано луѓето биле високу по 27 метри, требаше да најдеме еден куп скелети или фосили со толкави димензии. Археолозите исто така би требало да најдат и остатоци од џиновски куќи, џиновски предмети и слично. Но ништо од ова не е најдено, ни коски, ни фосили, ни куќи, ни предмети што одговараат на она што го велел Мухамед - ах да, ќе заборавев, освен некои си гробови кои случајно се под јурисдикција на муслиманите (ова чиста коинциденција нели? :)

Слично беше и со месечината што ја разделил Мухамед. Тоа е веројатно најголемиот феномен што се десил на небото, но за жал никој од луѓето на целата планета не го виделе тоа, освен нели Мухамед и неговите придружници - повторно чиста коинциденција :)

..............................................................................................
 

Attachments

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Hadiskata nauka e podelena na tri grupoi:
Sahih-verodostojni
Hasen-verodostojni,no postoi nekoj somnez
i Daif-Izmisleni ili hadisi koi nikogas ne bile kazani od Muhammed a.s

Isega sekoja od ovie grupi si ima svoja podgrupa no allah da gi nagradi ucenjacite islamski koi se potrudija i ni napravija celosna podelba po knigite... taka da se ni e servirano,a ti pazi od kogo citas hadis,koj go prenesuva i tako dalje ;)
Оваа информација дека Адам бил висок 27 метри, е од книгата на Сахих Букхари (Sahih al-Bukhari), пренесено од Ебу Хураириа (Abu Huraira). Според Исламот, Букхари е веродостоен хадис, а Ебу исто така е веродостоен пренесувач (бил придружник на Мухамед).

allahov rob, сум ги видел овие сликички и порано. Нестрпливо чекав да ги прикачите :)
Дали ќе можеш да ми наведеш ИЗВОР од каде ти се сликиве?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ное живеел 900 год. и според Стариот завет


.
Nuh a.s odnosno noe,950 godini goadini samo povikuval na toa deka ima samo eden Bog,a Bog znae kolku ziveel..

Оваа информација дека Адам бил висок 27 метри, е од книгата на Сахих Букхари (Sahih al-Bukhari), пренесено од Ебу Хураириа (Abu Huraira). Според Исламот, Букхари е веродостоен хадис, а Ебу исто така е веродостоен пренесувач (бил придружник на Мухамед).

allahov rob, сум ги видел овие сликички и порано. Нестрпливо чекав да ги прикачите :)
Дали ќе можеш да ми наведеш ИЗВОР од каде ти се сликиве?

Ako go prenesuva toa Buhari vo svojot sahih togas sigurno e verodostojno,a za ona drugoto....
Baras vlakno vo jajce? Nebare revizioner si... i da ti najdam izvor od kaj se slikive,ke baras drugo,pa drugo.... nikogas nema da bides zadovolen
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
61:6
I koga Isa,sinot na meryem,rece:"O sinovi Izrailovi,jas sum vi,navistina Allahov pejgamber,da go potvrdam od Tevrat (torata) ona sto e megu moive race,i da donesam radosnica za pejgamberot sto ke dojde po mene,chie ime ke mu bide Ahmed.*
Алахов Роб,во Куранот Иса/Исус кажува дека по него ќе следел уште еден пејгамбер,но дали и во Библијата Исус кажува дека по него ќе следи друг таков пејгамбер?Колку што знам,Исус кажува дека по него нема да има други пророци,а сите после него што ќе се нарекуваат така ќе бидат лажни пророци.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Алахов Роб,во Куранот Иса/Исус кажува дека по него ќе следел уште еден пејгамбер,но дали и во Библијата Исус кажува дека по него ќе следи друг таков пејгамбер?Колку што знам,Исус кажува дека по него нема да има други пророци,а сите после него што ќе се нарекуваат така ќе бидат лажни пророци.

Јован 16:7, ги наоѓаме Исусовите зборови упатени на неговите ученици: „ Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот (periclytos на грчки) нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам “.


Зборот “утешител“ е превод на грчкиот збор “ paracletos“ кој е употребен како замена на оргиналниот “periclytos“ , а кој одговара на арапскиот збор “ Мухаммед“ или “Ахмед“.


Во хебрејската верзија на Тората сеуште се користи името “Мухаммед“ без било каква двосмисленост. Во песна над песните, поглавје 5, стих 16, пишува : „ Неговиот говор е најпријатен. Тој е голем / славен Мухаммед, мој миленик и мој пријател. “ Хебрејскиот збор јасно укажува на името Мухаммед, но евреите и христијаните тоа одбиваат да го признаат и инсистираат на тоа дека не се работи за сопствено име, туку епитет кој го опишува Пратеникот, тврдејќи дека тоа име значи “најсакан“. Неговата уста е најслатка(најпријатна) да, тој е најсакан. Тој е мој миленик и мој пријател.“ На кого тогаш би можеле да одговара описот на оној кој ги има доблестите и особините како Мухаммед, Аллаховиот најдраг и најсакан Пратеник?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom