Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Кој ова го оживува за мене вечно ќе биде со Бог!

Ова е за мене суштината:
Значи ова се зборови на Исус во новиот завет (Матеј)

38 ”Сте чуле дека било речено: ‘Око за око и заб за заб.’
39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.
40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.
41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.
42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”
43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.
44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;
45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.
46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?
47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?
48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”


1.„Внимавајте да не ја вршите својата правда пред луѓето, за да ве видат тие; инаку немате награда од вашиот Татко, Кој е во небесата.
2 И така, кога правиш милостина, не труби пред себе, како што прават лицемерите по синагогите и по улиците, за да бидат славени од луѓето. Вистина ви велам, ја имат својата награда.


15 Ако вие не им ги простите на луѓето нивните престапи, ни вашиот Татко нема да ви ги прости вашите.”
16 ”А кога постите, не бидете тажни како лицемерите; зашто си ги помрачуваат лицата, за да ги видат луѓето дека постат; вистина ви велам, ја имат својата награда.
17 А ти, кога постиш, помажи ја својата глава и измиј го своето лице,

19 ”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;
20 туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;

”Затоа ви велам: не грижете се за својата душа, што ќе јадете или што ќе пиете; ниту за своето тело, што ќе облечете. Зар душата не е повеќе од храната, и телото од облеката?
31 И така не грижете се, велејќи: ‘Што ќе јадеме?’ или: ‘Што ќе пиеме?’ или: ‘Што ќе облечеме?’
32 Зашто сето тоа го бараат народите, зашто вашиот небесен Татко знае дека ви е потребно сето ова.
33 Но, барајте го првин царството Божјо и Неговата правда, и сè тоа ќе ви се додаде.

DJabe si se izmacila.... ili nemas sto da mi kazes ili ne si go razbrala prasanjeto... poentata mi bese,koja negova PRAKTIKA vie ja ozivuvate...
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
DJabe si se izmacila.... ili nemas sto da mi kazes ili ne si go razbrala prasanjeto... poentata mi bese,koja negova PRAKTIKA vie ja ozivuvate...
Не се измачив и мило ми е оти ти одговорив на начин на кој знаев.
Која негова практика ја оживуваме? Епа ова е тоа што треба да го оживуваме и да го повторуваме, да го правиме во текот на целиот свој живот.Ако не те разбрав доволно ќе треба некој друг да ти одговори.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не се измачив и мило ми е оти ти одговорив на начин на кој знаев.
Која негова практика ја оживуваме? Епа ова е тоа што треба да го оживуваме и да го повторуваме, да го правиме во текот на целиот свој живот.Ако не те разбрав доволно ќе треба некој друг да ти одговори.
se nadevam deka ke odgovori,vo sekoj slucaj fala ti i tebe za iscrpniot odgovor,no vecer odam jas porano u krevet da ne izgree pak sonceto od zapad :P... Sekoe dobro
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
se nadevam deka ke odgovori,vo sekoj slucaj fala ti i tebe za iscrpniot odgovor,no vecer odam jas porano u krevet da ne izgree pak sonceto od zapad :P... Sekoe dobro
Ќе изгрее на запад на Судниот Ден :wink:
ајде поздрав
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Тогаш касно да не е за сеее
нема и тогаш да е касно, Бог и тогаш ќе дава шанса да се покаеме ако сеуште не сме се покајале. Тој е милостив.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
нема и тогаш да е касно, Бог и тогаш ќе дава шанса да се покаеме ако сеуште не сме се покајале. Тој е милостив.
После сонцето од запад јасно е стаено на знаење дека после ништо не се прашта ама прет тоа Иса а.с ке разјансни многу работи така да одбраните ќе се покајат многу порана нема да чекаат заден вос
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
После сонцето од запад јасно е стаено на знаење дека после ништо не се прашта ама прет тоа Иса а.с ке разјансни многу работи така да одбраните ќе се покајат многу порана нема да чекаат заден вос
сакаш да кажеш дека Бог веќе има одбрани луѓе за да одат во Рајот?
Тогаш зошто би го правел сево ова?
Мислам дека се познати колку ќе бидат по број и дека Бог ќе се обиде да ги одврати од лошиот пат сите негови деца, а не само некои негови определени.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
сакаш да кажеш дека Бог веќе има одбрани луѓе за да одат во Рајот?
Тогаш зошто би го правел сево ова?
Мислам дека се познати колку ќе бидат по број и дека Бог ќе се обиде да ги одврати од лошиот пат сите негови деца, а не само некои негови определени.
Јас верувам во Алах а исто така верувам во Судбина и тоа е еден од 6те Исламски шартови Да веруваме дека се што е добро и лошо ни се случува по Божја воља . А за одбраните тоа само наша сопствена воља ние самите си го градиме Иманот ( Вербата во Бога) Бог совршени ги создал само Мелеќите ( Ангелите) со една јасна задача да му служат и му се молат на Бога . А Луѓето И Џиновите(ДЕМОНИТЕ) ги создал да живеат свој свет и им дал право на Избор при тоа им дал разум и свест. Додека Ибрисот(Ѓаволот) го проколнал и тој има век на траење т.е се до судниот Ден
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Сакам да прашам нешто. Знам дека на неверниците на Судниот Ден нема да им се суди, ќе им се суди само на верниците. Тие што ја слушнале вистината и ја прескокнале, ќе бидат казнети. Ама што е со тие луѓе што никогаш не успеале да слушнат, немале можност на пример. Ќе им се прости ли нив од Аллах за нивното неверство ?
 
A

amco2009

Гостин
Сакам да прашам нешто. Знам дека на неверниците на Судниот Ден нема да им се суди, ќе им се суди само на верниците. Тие што ја слушнале вистината и ја прескокнале, ќе бидат казнети. Ама што е со тие луѓе што никогаш не успеале да слушнат, немале можност на пример. Ќе им се прости ли нив од Аллах за нивното неверство ?
Tie sto nikogas nemaat slusnato za Islam i za Mughamed a.s ke im bide prosteno se, ama ima eden predznak na za Sudno den koj glasi Nema da nastupi sudni den dodeka Islamot nevleze vo sekoja Kukja, sekoj dom , sekoja Familija e sega dali islamot ke vleze kako vera ili kako informacija toa treba da go razjasnat Alemite
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Tie sto nikogas nemaat slusnato za Islam i za Mughamed a.s ke im bide prosteno se, ama ima eden predznak na za Sudno den koj glasi Nema da nastupi sudni den dodeka Islamot nevleze vo sekoja Kukja, sekoj dom , sekoja Familija e sega dali islamot ke vleze kako vera ili kako informacija toa treba da go razjasnat Alemite

Фала многу
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Според хадисите, Аллах ги направил Адем и Хава биле високи околу 27 метри, и од тогаш човечкиот раст постепено се намалувал... и Аллах рекол дека судниот ден ќе настапи кога Адемовите синови ќе бидат колку стапалото на Адем.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Според хадисите, Аллах ги направил Адем и Хава биле високи околу 27 метри, и од тогаш човечкиот раст постепено се намалувал... и Аллах рекол дека судниот ден ќе настапи кога Адемовите синови ќе бидат колку стапалото на Адем.

Кажуваше нешто Баба Ванѓа за тоа дека ќе има нова раса :)
п.с Амќо, чекам одговор во темата за Судниот Ден исто и ти пратив приватна порака, одговори ми.
 
A

amco2009

Гостин
Според хадисите, Аллах ги направил Адем и Хава биле високи околу 27 метри, и од тогаш човечкиот раст постепено се намалувал... и Аллах рекол дека судниот ден ќе настапи кога Адемовите синови ќе бидат колку стапалото на Адем.
za visinata na Adem govrel i Muhamed a.s toj navistina Bil 27 metra visok a kako dokaz na toa ima i grobovi so enormni dimenzii koi se cuvaat pod zastita na Muslimanite sega neznam koj grad bese gledav nesto na Diskavery
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom