Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
N

Nephthys

Гостин
"The man of knowledge must be able not only to love his enemies but also to hate his friends".

"One must pay dearly for immortality; one has to die several times while still alive".

"Nothing on earth consumes a man more quickly than the passion of resentment".

"After coming into contact with a religious man I always feel I must wash my hands".

Ecce Homo-Friedrich Nietzsche


Морав!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Е оти мораше? Демек знајш да читаш енглески, т.е. знајш да го читаш Ниче на енглески, т.е. знајш да читаш философија на енглески?

Кој ти е филмот бе?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Шо ти е гајле тебе шо постираш параграфи и фрагменти на Ниче на енглески јазик?

Нејќам на религиски теми, особено, Ислам, да гледам некој како се курчи со тоа што чита фрагменти на Ниче.
 
N

Nephthys

Гостин
Кој си па ти да те послушам?
Некој голем форумски авторитет т.е. филозоф?
Ниче е релевантен во секоја дискусија за религијата бидејќи рекол многу за неа.
Погледни ја History of God by Caren Armstrong која многу пати го има цитирано.

А ако не сакаш некој да пишува на форуми нешто што не ти се свиѓа отвори си блог.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Шо знајш ти леба ти шо е релевантно.
 

salome

Пали-Баба
Член од
8 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Омер, Пак избегнуваш одговор.
Каков е?

Ако е спротивен на рајот, дали значи дека место 77 девици, ќе не чекаат 77 курој надрвени??

Или??

Аман, не биди таков, објасни, не се зезам, озбилно.
Иако премногу експлицитно поставено, навидум, но само навидум вулгарно, прашево и тоа како има смисла.

Ако исламскиот рај е прикажан како место на неизмерна и неконтролирана сексуална наслада зошто исламскиот пекол не би бил спротивно на тоа (се разбира за некого тие...надрвените... можеби и не би биле пеколни доколку се работи за хомосексуалност), но зар таквата спротивност не е логична? Сексуална наслада наспроти сексуално измачување. Зарем не?
 
A

amco2009

Гостин
Иако премногу експлицитно поставено, навидум, но само навидум вулгарно, прашево и тоа како има смисла.

Ако исламскиот рај е прикажан како место на неизмерна и неконтролирана сексуална наслада зошто исламскиот пекол не би бил спротивно на тоа (се разбира за некого тие...надрвените... можеби и не би биле пеколни доколку се работи за хомосексуалност), но зар таквата спротивност не е логична? Сексуална наслада наспроти сексуално измачување. Зарем не?
Na 77 nadrveni kuroi se sladi zamo Macorot i se pali a moze i ti vo tvojov slucaj i prestanete so vakvi niski posto raj e edno i spored biblijata i spored kuranot tuka ne se razlikuvaat dvete religii se razlikuva samo nacionot na koj sto se zasluzjuva rajot i Salome daj dosta stvaras lazna zabluda so tvojot avatar deka stanuva zbor za muslimanka:tv:
 

salome

Пали-Баба
Член од
8 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Na 77 nadrveni kuroi se sladi zamo Macorot i se pali a moze i ti vo tvojov slucaj i prestanete so vakvi niski posto raj e edno i spored biblijata i spored kuranot tuka ne se razlikuvaat dvete religii se razlikuva samo nacionot na koj sto se zasluzjuva rajot i Salome daj dosta stvaras lazna zabluda so tvojot avatar deka stanuva zbor za muslimanka:tv:
Незнаев дека муслиманка смее да си ја открива косата, а тешко дека и на шега би изигрувала такво нешто...:tv:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Na 77 nadrveni kuroi se sladi zamo Macorot i se pali a moze i ti vo tvojov slucaj i prestanete so vakvi niski posto raj e edno i spored biblijata i spored kuranot tuka ne se razlikuvaat dvete religii se razlikuva samo nacionot na koj sto se zasluzjuva rajot i Salome daj dosta stvaras lazna zabluda so tvojot avatar deka stanuva zbor za muslimanka:tv:
Aja be bespolez, kazi ako e ist rajot kako vo biblijiata, kako ne se govori vo biblijata za orgijashenja, tuku za tanc, muzika, veselba i druzba?

A na nadrvennite 77 ti da si prais opa cupa nakalupa, jasno!

Kakov e pekolot ako e sprotiven na rajot?

Nemate odgovor?

E pa, znaev, nemate deka ste kusoumi.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Се извинувам што накратко ќе ви ја прекинам виртуелнава дискусија, ама ме интересира дали вистина постоел Хаким од Мерв (8 век од н.е., односно 2 век според Хиџрата). Ако постоел истиот и ако, како што прочитав во една збирка раскази кои не претендираат да бидат историски и религиски веродостојни, во што се состоела неговата ерес? Од она што го разбрав ми се чини дека типот се претставил себеси како нов пророк т.е. пратеник или како месија со намера да основа нова религија или радикално да го реформира исламот. Или не?
Еден од малите предзнаци за појавата на Судниот ден е и појавувањето на луѓе лажговци кои што за себе ќе тврдат дека се пророци/пратеници низ различни временски периоди.

Според сознанијата што ги имам за овие лажни пророци никаде не го сретнав името на Хаким од Мерв, така да несум во можност да напишам нешто повеќе за него. Ако некој знае нешто околу ова мило ќе ми биде да напише.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Еден од малите предзнаци за појавата на Судниот ден е и појавувањето на луѓе лажговци кои што за себе ќе тврдат дека се пророци/пратеници низ различни временски периоди.

Според сознанијата што ги имам за овие лажни пророци никаде не го сретнав името на Хаким од Мерв, така да несум во можност да напишам нешто повеќе за него. Ако некој знае нешто околу ова мило ќе ми биде да напише.
Веќе го најдов. Се работи за Al-Muqanna, кој всушност е Хашим ибн Хаким, а не Хаким. Како што реков прочитав за него во расказ, а не во студија, па не можев да поставам поконкретно прашање.

http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Muqanna
 
A

amco2009

Гостин
Aja be bespolez, kazi ako e ist rajot kako vo biblijiata, kako ne se govori vo biblijata za orgijashenja, tuku za tanc, muzika, veselba i druzba?

A na nadrvennite 77 ti da si prais opa cupa nakalupa, jasno!

Kakov e pekolot ako e sprotiven na rajot?

Nemate odgovor?

E pa, znaev, nemate deka ste kusoumi.
Koga ke odis ke mi pratis poraka na mobilen i ke mi kazes kakov e pekolot :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom