Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
No comment! With two M!

Гледаш, вехабизмот не нуди одговори за пеколот!

И знаеш што, немаш ни ти никаков одговор.

Досега, освен спам одговори, оние декламации, рецитации, туѓи, не сум те видел да кажеш нешто свое или да одговориш концизно, прецизно и со свои зборови.

Видиш, писменоста е моќ!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
No comment! With two M!
Знам! Едната намерно ја изоставив за ти да ме поправиш. :tv:

Гледаш, вехабизмот не нуди одговори за пеколот!
Знам! И бидејќи не сум вехабија туку муслиман, сметам дека прашањето е погрешно поставено и како такво невредно за одговор.

И знаеш што, немаш ни ти никаков одговор.
Знам!

Ама не ми е јасно како и покрај тоа сеуште трчкараш по мене како некое гладно кученце кое што чека некој да му фрли корка леб.:toe:

Ај сеа,барај некој рамен на тебе а мене остави ме на мира!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Се извинувам што накратко ќе ви ја прекинам виртуелнава дискусија, ама ме интересира дали вистина постоел Хаким од Мерв (8 век од н.е., односно 2 век според Хиџрата). Ако постоел истиот и ако, како што прочитав во една збирка раскази кои не претендираат да бидат историски и религиски веродостојни, во што се состоела неговата ерес? Од она што го разбрав ми се чини дека типот се претставил себеси како нов пророк т.е. пратеник или како месија со намера да основа нова религија или радикално да го реформира исламот. Или не?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Знам! Едната намерно ја изоставив за ти да ме поправиш. :tv:



Знам! И бидејќи не сум вехабија туку муслиман, сметам дека прашањето е погрешно поставено и како такво невредно за одговор.



Знам!

Ама не ми е јасно како и покрај тоа сеуште трчкараш по мене како некое гладно кученце кое што чека некој да му фрли корка леб.:toe:

Ај сеа,барај некој рамен на тебе а мене остави ме на мира!
Најдени се тие, ама тие ми се за озбилни и исцрпни дискусии кои имаат содржина и суштина, ти си ми comic relief!

Те праша Сабазиј, одговори му!

Упс, па не знаеш!
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Зборот "религија" потекнува од латинските зборови re-legare.
Legare значи да се врзе,а суфиксот "re" значи повторно.Целосно значи повторно да се поврзе,да се состави заедно нешто што е одвоено од порано а што припаѓа едно на друго.
Значи религијата е поврзување со некој извор на вистина во најширок смисол на зборот,со напиот модерен речник религија е верување,поврзување со еден СИСТЕМ на верувања.
Ех,сега дали е и атеизмот систем на верување?
Најверојатно е бидејќи во себе содржи еден примарен принцип а тоа е дека е Бог=ништо,односно дека бог не постои.Тоа е верба,веруваер дека нема Бог.
Исто така и сатанизмот во најширока смисла на зборот е религија бидејкиу верува дека Сатаната е вистински Бог.

Омер врати сеееееееееееее!

da ama vie ne veruvate vo nisto, togas kako e mozno da bide religija toa,,,,nekoj so veruva vo religija se molit, imat praznik. ateizmot so ima´? nisto. a bas bi sakal da te prasam dali imas cvrst dokaz deka gospod ne postoi? i baram odgovor od tebe da razjasnime malku vo vrska so ovaa tema, togas od kade se pojavi svetot? od kade doagame? so e nasata cel so ziveeme? ne e logicno toa so go kazuvass no sepak ti znaes toa e tvoeto mislenje i jas go pocituvam toa....

Знам! Едната намерно ја изоставив за ти да ме поправиш. :tv:



Знам! И бидејќи не сум вехабија туку муслиман, сметам дека прашањето е погрешно поставено и како такво невредно за одговор.



Знам!

Ама не ми е јасно како и покрај тоа сеуште трчкараш по мене како некое гладно кученце кое што чека некој да му фрли корка леб.:toe:

Ај сеа,барај некој рамен на тебе а мене остави ме на мира!


omer el faruk ne znam zosto se macis so luge so ne znaat nitu so se,,,znaat samo da navreduvaat, najvazo e deka nie muslimanite veruvame i barem malku sme spaseni,,,, jas ne se macam so ateisti i satanisti, bidejki grev e i da zboruvaas so niv...a za toj so ne te ostava na mira neka go procita kuranot i posle neka zboruva ako ima so da kaze.....
 
N

Nephthys

Гостин
Слушај,ова е тема прашања за исламот а не прашања за атеизмот.
Друго ако сум агностик а сум,тоа значи дека не знам од каде доаѓам и каде одам затоа што не сум сигурна во методите кои се користат за откривање на вистината,односно дали вистината постои и ако постои дали можеме да ја знаеме.
Суштината на агностицизмот е НЕЗНАМ,ама интелегенто не знам.
За атеизмот и религијата Гарфилд веке ти одговорил,тоа што ти не можеш да ја прифатиш таа дефиниција не е мој проблем.
Ако јас не знам што сум,тоа е затоа што ВЕРУВАМ дека на категорички прашања како тоа "што сум" не можат да се најдат одговори.Од тука е апсурдно на агностицизам да му се поставуваат овакви прашања.

Ако не се мачиш со атеисти и агностици тогаш не се замарај ни да пишуваш постови со прашања на кои веќе имаш добиено одговор.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Слушај,ова е тема прашања за исламот а не прашања за атеизмот.
Друго ако сум агностик а сум,тоа значи дека не знам од каде доаѓам и каде одам затоа што не сум сигурна во методите кои се користат за откривање на вистината,односно дали вистината постои и ако постои дали можеме да ја знаеме.
Суштината на агностицизмот е НЕЗНАМ,ама интелегенто не знам.
За атеизмот и религијата Гарфилд веке ти одговорил,тоа што ти не можеш да ја прифатиш таа дефиниција не е мој проблем.
Ако јас не знам што сум,тоа е затоа што ВЕРУВАМ дека на категорички прашања како тоа "што сум" не можат да се најдат одговори.Од тука е апсурдно на агностицизам да му се поставуваат овакви прашања.

Ако не се мачиш со атеисти и агностици тогаш не се замарај ни да пишуваш постови со прашања на кои веќе имаш добиено одговор.

ne dobiv odgovor za tie prasanja...... nema vrska zatoa so nemat odgovor....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шишмеци!
Вие куранот сте го читале?? Јас да!
Библијата сте ја читале? Јас да!
Тора, талмуд?

Итн!

Сиктер!
 

Abi

Член од
15 март 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Лажев Омер!!!
Лажев за да те испровоцирам да се вратиш!!!


Welcome back!

Помно читаеќи ги вашите(твоите) постови, (да бидам искрен), добив впечаток дека сте една зрела и дорасната личност за водење дискусија со ниво, дури и некои твои мислења делуваа инспиративно за некои мои размислувања.
Кога го прочитав оваа од вас, цитат: „Куранот е измислица на арап кој превзел се од рабините кои го пишувале Талмудот по свои идеи и Новиот Завет кој е направен од 4 случајно избрани евангелија!„ бев длабоко изненаден и тоа не го очекував од вас оти не се софпаѓа во вашиот профил. Па се надевам дека вашата горе цитирана „лага„ е „лажна лага„.
 
N

Nephthys

Гостин
Нормално.
Тоа беше провокација за да се врати членот Омер ел Фарук повторно на форум:wink:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Шишмеци!
Вие куранот сте го читале?? Јас да!
Библијата сте ја читале? Јас да!
Тора, талмуд?

Итн!

Сиктер!
Многу фино од твојата страна! Пехар некој ?! Избери големина !:baeh:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Onaka, zakam otprilika kao za liga na shampioni, moze!

I zsega, vo risjanstvoto rajot se povrzuva so tancuvanje, smea, veselba, raodsti, uzivanja, blagodeti, a pekolot kako mesto za macenje na dusite, kazani za varenje, zestini, chengeli i drugi majstorlaci za bolka i maka.

A kako se zamisluva rajot vo islamot i kako pekolot?
Molam za odgovor!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom