Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Се пишува и вели: контрираш, а не контрирач!



Со сплеци џабе дискусија!

Се пишува слепци, а не сплеци! :tv::tv::tv:

Kаде виде бе исламофобија во мојот пост?!
Цититрај да те видам!
Што е?Немаш никаков аргумент,не знаеш како да го оправдаш тоа што е напишано па едино што ти останува е да кажеш исламофоб!Кукавички и мизерно!
И прекини да ги извртуваш моите зборови за да го однесеш разговорот во друг тек.
Секој пат кога некој нема да се согласи со вас одма е прогласен за исламофоб,инквизитор и е анатемисан.
Никој не ти збори за Исламот туку за ИЦ форумот во кој се наоѓаат теми како Библијата е дело на ѓаволот а христијаните следбеници на сатаната кои напаѓаат и силуваат жени зашто нивната книга им го наредува и дозволува тоа!
Кој е приучен бе?Исламот забранува навредување на Библијата и не ја негира,кажува во краен случај дека не смееш да кажеш ова е вистина ова е лага во неа зашто можеш да се огрешиш и не можеш со сигурност да знаеш кој збор е променет кој не,а сепак на истиот форум се тапкате по рамо кој повеќе ќе ја инавреѓа и ке ја претстави како дело на Луцифер.
Седи бе!Не ме терај да вадам уште цитати и да поставувам линкови за да се види што се мисли за секој кој не е муслиман таму!
И не ми продавај на мене поштење овде,уште исламофоб ме нарекува!
Зашто?Зашто не ми одговара некој да земе и да прави се што не е муслиманско од гомно подоле?
Препотентност се пишува со мала буква освен ако не е на почетокот на реченицата!
И да,за ниски луѓе,само ниски удари!
Или сакаш послем гадостине напишани таму да глумам финоќа и да те тапкам во рамо дека си во право?
Ај марш!
Темата е ПРАШАЊА ЗА ИСЛАМОТ, а не ИСЛАМСКИ ЦЕНТАР ФОРУМОТ.

Ако толку длабоко ти навлегол ИЦ форумот, отвори соодветна тема. И патем: Немој да генерализираш!
 
N

Nephthys

Гостин
Не генерализирам бе,напишав со чест на исклучоци.
За ИЦ пишав овде зашто тука беше поставен линк од дотичната дискусија.
Тема не отварам,не заслужуваат толкаво внимание.
Очигледно не си го прочитал постот во кој кажувам на кој начин треба да се дискутира со немуслимани или не ти одговарал,сеедно!
Само Мусаб имаше доволно доблест за да признае дека нешто не е во ред со таквиот начин на пишување и комуницирање со немуслиманите на дотичниот форум.
Терај си Омере.
Завршив со постирање овде.
Кажав што имав да кажам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Се пишува слепци, а не сплеци! :tv::tv::tv:



Темата е ПРАШАЊА ЗА ИСЛАМОТ, а не ИСЛАМСКИ ЦЕНТАР ФОРУМОТ.

Ако толку длабоко ти навлегол ИЦ форумот, отвори соодветна тема. И патем: Немој да генерализираш!
Шупелко, сплеци се оние кои не знаат ни на македонски да пишуваат иако ни е јазикот многу едноставен и е еден глас-една буква.
Слепецу.

Тебе да не ти навлегол ИЦ форумот, па љубомориш?

Ако е темата прашања за исламот, одоговете вехабии зошто исламот толерира такви како вашите собраќа (алахови робја) и таков ИЦ форум кој е гнасило на исламот?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не генерализирам бе,напишав со чест на исклучоци.
За ИЦ пишав овде зашто тука беше поставен линк од дотичната дискусија.
Тема не отварам,не заслужуваат толкаво внимание.
Очигледно не си го прочитал постот во кој кажувам на кој начин треба да се дискутира со немуслимани или не ти одговарал,сеедно!
Само Мусаб имаше доволно доблест за да признае дека нешто не е во ред со таквиот начин на пишување и комуницирање со немуслиманите на дотичниот форум.
Терај си Омере.
Завршив со постирање овде.
Кажав што имав да кажам.
Напиша
со чест на некој исклучок
Но и тоа не е толку битно колку што е битен показателот од твоја страна на генерализирање на комплетниот форум. Инаку, никој никаде со сила не не повикува на членство. А Мусаб јас поинаку го разбрав. И можам само да речам дека умниот човек не го откупува непријателството на еден човек со љубовта на илјада други луѓе. Кој ќе го стори тоа, ќе изгуби се и ќе остане без ништо.


Шупелко, сплеци се оние кои не знаат ни на македонски да пишуваат иако ни е јазикот многу едноставен и е еден глас-една буква.
Слепецу.

Тебе да не ти навлегол ИЦ форумот, па љубомориш?

Ако е темата прашања за исламот, одоговете вехабии зошто исламот толерира такви како вашите собраќа (алахови робја) и таков ИЦ форум кој е гнасило на исламот?
Гарфилд:

-Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
 
N

Nephthys

Гостин
Што сакаш да кажеш дека Мусаб го купува моето пријателство со љубовта на вас 1000.Ако целиот форум не подржуваше такви постови тогаш одамна ќе беа избришани и членовите кои ги имаат пишувано и ќе беа банирани.
Што сакаш да кажеш?
Побитен ти е форумот од самите принципи и наредби на исламот?
Имаш некој дел во кој не се согласуваш со мојот пост?
Ако имаш кажи кој е и ќе ти објаснам што сум сакала да кажам ако не ти е јасно.
Немој Омере на вакви финти со мене ти се молам.
Кажи каде згрешив во постот за исламот и што згрешив освен тоа дека според тебе имам погрешен став и мислење за ИЦ форумот,за кој што ветувам дека ќе го разгледам уште еднаш без предрасуди.
Ќе ми одговориш?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Напиша


Гарфилд:

-Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Немој да си како оние кои при очи се слепи и не гледаат, при уши не слушаат и како оние, кои кога ги крстиш, прдат!

Што сакаш да кажеш?
Побитен ти е форумот од самите принципи и наредби на исламот?

ИЦ форумот,за кој што ветувам дека ќе го разгледам уште еднаш без предрасуди.
Ќе ми одговориш?
Да, тоа сака да каже, иако ќе лаже.
А ИЦ, сум го гледа и џабе да го гледам стопати моја Нефитс, не вреди. Ние сме сотони, ѓаоли, никаквеци, итн.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Што сакаш да кажеш дека Мусаб го купува моето пријателство со љубовта на вас 1000.Ако целиот форум не подржуваше такви постови тогаш одамна ќе беа избришани и членовите кои ги имаат пишувано и ќе беа банирани.
Што сакаш да кажеш?
Побитен ти е форумот од самите принципи и наредби на исламот?
Имаш некој дел во кој не се согласуваш со мојот пост?
Ако имаш кажи кој е и ќе ти објаснам што сум сакала да кажам ако не ти е јасно.
Немој Омере на вакви финти со мене ти се молам.
Кажи каде згрешив во постот за исламот и што згрешив освен тоа дека според тебе имам погрешен став и мислење за ИЦ форумот,за кој што ветувам дека ќе го разгледам уште еднаш без предрасуди.
Ќе ми одговориш?

Сакам да кажам дека нема потреба од кревање толкава прашина за еден (внимавај) форум.....значи, реков и напишав ФОРУМ,каде што има многу членови од разни профили со различни ставови по одредени теми и прашања. И сакам да кажам дека ептен лагодно се ставаш во улога на аналитичар и судија и без никаков процес веќе ја даваш пресудата. Барам од тебе само малце повеќе објективност, ништо повеќе!

И да, ќе заборавев: -Сметам дека Мусаб самиот ќе знае да ја разбере пораката без додатни информации.

Немој да си како оние кои при очи се слепи и не гледаат, при уши не слушаат и како оние, кои кога ги крстиш, прдат!

-Кој е лошо воспитан, самиот себеси се казнил! :baeh:



Ние сме сотони, ѓаоли, никаквеци, итн.
Ако беа напишани овие зборови во еднина, ќе ти напишев едно големо АФЕРИМ за одличната констатација.:nesum:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Neli Omere i toa e protivno na islamot!
Ili dvoen arsin?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Neli Omere i toa e protivno na islamot!
Ili dvoen arsin?
Нов сум на овој Форума ама тешко на Форумов со такви гнаси ко тебе во Еден пост повикуваш на Маѓии а што се Маѓиите ако не сатанско дело а ти олицетворение на самата сатана.

Во друг пост напаѓаш се што има допирна точка со Бога било тоа да е Ислам било да е Христијанство.

Атеиста не си пошто и со Атеист најдов се контрираш и препукуваш , спамираш copi paste од Google да резимирам.

Ти смета Омер Вехабијата , Ти смета Атеист Атеистот, Ти смета Влора , ти смета Пикасо , ти смета Амчо2009, ти смета Праведен , ти смета Мики кецот, Ти смете 90% од форумов од сите бранши и религии на едни им се закануваш, на други спамираш и им ги уништуваш темите отвораш милион теми без никаква содржина, други ги вреѓаш на расна религиозна етничка припадност, како што кажав во еден мој претходен пост ако немаш со кого си контрираш сам со себе. Или си на платен список на Кајгана па имаш единствена задача да ги разгоруваш темите (ама нажалост ги уништуваш ако е така да ти скратат од плата) или пак си избегал од Бардовци друго нема :pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Navistina mi se gadi veke od glupostite so gi citam. Daj be postavete prasanja ko luge, sto ve interesira za Islam, samo prasajte ili barem smenete ime na temata: Provokacii za Islamot!

Topicot dojde do sostojba da Garfield dade odgovori za Islamot. Ima momenti koga sam si postavuva prasanje i samiot si odgovara, epten idiotski.


Do site clenovi od Muslimanska veroispovest:

Daj da go bojkotirame ovoj topic
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
имам три прашања
кои се минималните услови според куран за еден муслиман?
што е најголемиот себап кој еден муслиман може да го направи?
и дали терорист може да е добар муслиман односно да биде муслиман воопшто?
 
N

Nephthys

Гостин
Сакам да кажам дека нема потреба од кревање толкава прашина за еден (внимавај) форум.....
Јас не дигам прашина туку давам мислење на линк кој беше постиран на темава!Јас со тебе не морам и нема да се согласам кога е ИЦ форумот во прашање!Тоа што мене не ми паше и ја не се слагам со него ниту му ја наголемува-ниту му ја намалува вредноста.
Едноставно изразувам мислење.Крај.Демократија!

За Мусаб е бесмислено да се праќаат цитати кога ни самиот не знаешен да ми посочиш едно место во постот кој што го напишав а кој Мусаб го цитираше и да речеш:лажеш!!!
Тогаш кој е проблемот?Ако е Мусаб опрозван се осеќам и јас,ако он е анатемисан затоа што се согласил со мојот пост и одма е етикетиран како продадена душа тогаш сум и јас.Ме интересира што тоа во мојот пост ги повреди твоите чувства како(пази)муслиман!?
На крај краева можам да ти кажам дека е подобро да имаш љубов од еден разумен отколку од илјада неразумни.Па послем можеме да ја сведеме дискусијата на тоа кој е разумен а кој не,па на кој му е поголем на кој помал и така до бескрај.
Цивилизирана дискусија дај.Лични препукувања и пецкања преку пп ако е веќе дојдена работата до таму.



Не планирам да се расправам со тебе само да знаеш.
 

salome

Пали-Баба
Член од
8 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
имам три прашања
кои се минималните услови според куран за еден муслиман?
што е најголемиот себап кој еден муслиман може да го направи?
и дали терорист може да е добар муслиман односно да биде муслиман воопшто?
Kako мислиш минимални услови? Мислиш што треба да стори некој за да стане муслиман?
Мислам дека пред оџа треба три пати да повтори некој цитат од куранот со кој ќе потврди дека го признава алаха за едини Бог а мухамед за негов пророк. А секако дека терорист се смета за добар муслиман со оглед на тоа што се бори со сите кои се немуслимани, него го сметаат за маченик и го погребуваат со најголеми почасти и сметаат дека оди директно во рајот. Колку немуслимани ќе убие-дотолку се смета за подобар верник.:wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мухамед е сличен со Рон Хабард, оној од Мормоните или некој од некоја друга секта.
Разликата е што Мухамед имал успешна воена кариера.
За разлика од христијанството кое вика на помирување, исламот е пореален и има доста повикувања на убиство на оние кои не се муслимани, не остава многу простор за слободен избор на човекот.
Со појавувањето на исламот, на арапите им се дала слободна рака за убивање на секого кој нема да се сложува со нивната вера. Тоа ги соединило и ги направило похорентни, целта била јасна, немуслиманите биле ништо.
На исламот ќе му треба уште некое времо за да стане бениген и отфрлен.
Денес традиционално христијанските земји стануваат се повеќе атеистички/агностички. Слична судбина ќе ги снајде и муслиманите, сепак Исламот е понова религија и на истите им треба уште некое време за еволуција.
 
N

Nephthys

Гостин
Или не знаеш или свесно лажеш.
Дека не ги познаваш основните работи во исламот доволен е доказ тоа што не знаеш што е шехадет и како се изговара и кое е неговот значење.
Значи,ти не ја знаеш основата а си даваш себе за право да зборуваш за тероризам.
Прво,постои разлика помеѓу џихад и тероризам.Некој кој е муџахид или борец на божји пат не добива награда затоа што убива "неверници",туку затоа што според исламски учење се бори за права ако е нападнат а не направил на никого лошо итн.
Второ,тероризам е модерна појава и вистина е дека постојат луѓе кои го практикуваат помеѓу муслиманите,но големиот дел од муслиманите вклучувајќи и голем број од исламските авторитети го осудуваат тероризмот а Мухамед(пророкот)рекол:Моите следбеници нема да се сложат за некоја заблуда.
Уште една работа,секоја личност која се бори не е априори терориста.
Луѓето кои во Ирак се борат против амерканската окупација а кои не користат методи како самоубиствени напади во кои умираат цивили имаат по шеријат право на борба ака на џихад.Ова не се однесува уште еднаш повторувам на оние кои извршуваат терористички самоубиствени напади,се дигаат во ваздух по џамии,пазари и со тоа убиваат невини луѓе.
Не ги поедноставувај работите и не зборувај на памет дека зборуваш во име на исламот кога не ја познаваш основата.
Тоа те става во многу неблагодарна и глупа позиција.
Тоа ти е исто како сега некој да праша како се станува христијанин,а друг да му одговори нешто во стил:одиш кај поп да те избања а послем ти дава совет да одиш во крстоносни војни ако сакаш да станеш светец.
Не лажи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom