Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I za tebe treba ban, za izmisluvanje ajeti.

A kija e kaznata, spored islamot, za izmisluvanje ajeti? Ne u Iran ili KSA tamu ili besat ili cerecat. Eve, na primer, u Turcija, Katar, Albanija?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
I za tebe treba ban, za izmisluvanje ajeti.

A kija e kaznata, spored islamot, za izmisluvanje ajeti? Ne u Iran ili KSA tamu ili besat ili cerecat. Eve, na primer, u Turcija, Katar, Albanija?
Sekularni drzavi. Nema kazna. :toe:

Okey, mozebi moze da se izvede nesto od tipot na narusuvanje na nekakvi megjureligiski odnosi, sirenje na omraza i taka natamu... ama nema jasno odredeni kazni bas za toj primer.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Исус Христ или Мохамед

Исус Христ:
Роден од девица Марија.

Мохамед:
Таткому умрел пред да се роди,мајкаму умре кога имаше 6 години.
Сељо бе, шо мислиш ти така се води тоа, како шо ти мислиш, трка на 100 метри.
Мозокот твој не може да се трка на 10 метри бре, главец.

А си видел ти со твои очи каде даваат пари и колку плаќаат ??

Ај ако си видел некаде биди љубезен и кажи каде тоа си видел ??
Ова немој да мислиш дека сум тенденциозен према тебе и Исламот, ама даваат пари, особено во Битола, на Ромска популација.
Сведоштво на мајката на еден од по главните вахависти во Битола (Роми, се разбира).

Значи се е сведено само на медиумски или чаршијски муабети и шпекулации нели ?

На вистински верник муслиман не треба некој да му плати пари за да ги обави верските должности , а ако некој тоа го правел за пари тогаш тој не е вистински муслиман туку лажно , за пари , инфилтриран меѓу верниците муслимани да направи раздор и да прогласи секта или терористичка организација меѓу муслиманите , а се е тоа масонско-ционистичко сценарио во чија замка запаѓаат цели држави па и пошироко , за жал .

Вистинскиот верник си ги знае неговите верски должности , а намазот е столбот на исламот кој воедно е и граница меѓу верникот и неверникот , а за тоа не се потребни пари , туку вера , а ако некој бара пари за тоа тогаш тој нема вера и не е муслиман .

Се надевам ти се разјасни барем малку .
Не бе пријателе, се тера со прање мозга. Прво милост, после се пропагира НЕМИЛОСТ према неверниците. Јас знам дека и тоа е масло на некој НЕ-Муслиман, ама реалноста е таква, да ти сакаш дури и самоубица муслиман да амнестираш. Широкограден тип си.

И го имаат извртено самиот ислам и шеријатот во своја корист до степен на непрепознавање.
Затоа се рак рана.
Шеријатот да беше арен, ќе опстоеше во изворната архаична форма. И тоа не им чини.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Арен си е Мухамедовиот закон, ама извитоперен е веднаш од назовиверниците!
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Abe KRETEN eden. Sto mislish deka i Hristijanite ke ti veruvat na ova.
Kretenu eden. Ne Makedonija na makedoncite nego Makedonija da si iscisti djubrinjava kako tebe. Majmune eden.
Викам јас бан еден.

Ako odmah ne izbrisis tvojata laga , ke imame rabota so tebe.
Нема да обришам никогаш,ајде да видиме што ке сториш.

Ti kako Srbin mislish ke ja postavis ona karta dole i ke pishuvash makedonija na Makedoncite ke si provocirash nekoj Makedonec ovde a majmune.
Idi bre ti tvoji sunarodnici lazi koi dan dan zive u lagi. Idi srbine u tvoj opanak i seri tamo. Idiote jedan.
Ти пошто имаш комплекси од Срби и страф очигледен не мораш своите фрустрацији да ги делиш со сите нас.Јас Србин не сум.
Во Паланка нема Срби.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Ова немој да мислиш дека сум тенденциозен према тебе и Исламот, ама даваат пари, особено во Битола, на Ромска популација.
Сведоштво на мајката на еден од по главните вахависти во Битола (Роми, се разбира).

Не бе пријателе, се тера со прање мозга. Прво милост, после се пропагира НЕМИЛОСТ према неверниците. Јас знам дека и тоа е масло на некој НЕ-Муслиман, ама реалноста е таква, да ти сакаш дури и самоубица муслиман да амнестираш. Широкограден тип си.
Како што споменав во коментарот каде што си ме цитирал , дека оние кои примаат пари за да ги обават верските должности и да бидат покорни на Аллах ,тогаш тие не се вистиснки верници муслимани , туку покорни робови на овосветските работи , поточно , робови на парите , а тоа пријателе не постои во вистинскиот ислам , туку во залутани поединци , според кои во никој случај не треба да се суди за исламот според таквите поединци .

Ако некој мисли дека со пари ќе добие Аллахова заштита и награда , и ако мисли дека наместо делата парите ќе ги понесе во гроб и на идниот свет , тогаш се излажал и тоа наголемо .

А ако некој финансирал на пример во изградба на верско училиште , во печатење на исламски книги и едуцирање на муслиманските деца и т.н , тогаш тоа е сосема друго , и не смее да се поврзува или нарекува вехабизам , туку хумано дело кое е една од одликите на исламот .


Шеријатот да беше арен, ќе опстоеше во изворната архаична форма. И тоа не им чини.

Овде грешиш пријателе , не дека шеријатот не бил арен , туку со тек на време народот се навлекол на денешнава „демократија “ .
А демократија го напишав во наводници затоа што ќе ти дадам една споредба меѓу шеријатот и демократијата :
За време на халифетот кога се владеело според шеријатот , за време од 70 години се случиле само 3 кражби , замисли во 70 год. само 3 ситни кражби .
Е сега пријателе направи споредба со шеријатот и денешнава демократија , колку кражби се случуваат во 1 секунда , а да не споменуваме денови , месеци или пак години . И сам одлучи според кој закон би било подобро да се живее , каде што има правда или пак онаму каде што правиот и сиромавиот секогаш ќе бидат прогласувани како виновници ( според денешнава демократија ) .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Hasan, kako be ti kako Vahabit ,gi osuduvas tvoite vahabitski brakja?
Mislam, cekaj, neli toa ne ide.

ili ti kako vahabit ne nudis pari, tuku samo so slovo ubeduvas?

Sorry za of topic. Ama uste nikoj ne mi odgovori za Kuwaut, Jordan, Syria, Malaysia!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?

Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?
reemteY za tebe moze da e i vehabija i sve shto ti dusa posakuva, ne mi smeta mene toa, voopshto ne e vazno shto mislish ti za mene , vazno jas znam shto sum, i koj sum, i ima dosta od forumot shto me znaat , i od Albancite i od Makedoncite :)
Ako sakas Garfield da go zapoznaes reemteY bojrom na kafe , i kje go otkrijes najdobriot drugar sto si go imal dosea :) :smir:
Pozdrav druzee , imaj ubav den :)
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Hasan, kako be ti kako Vahabit ,gi osuduvas tvoite vahabitski brakja?
Mislam, cekaj, neli toa ne ide.

ili ti kako vahabit ne nudis pari, tuku samo so slovo ubeduvas?

Sorry za of topic. Ama uste nikoj ne mi odgovori za Kuwaut, Jordan, Syria, Malaysia!
Си видел некаде дека јас сум го рекол тоа ?

Јас сум само муслиман-верник , а ти што си зацртуваш во главата тоа е твој проблем .
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Секој текст има свој контекст а контекст често е и времето, така и со Исламот, но мислам дека сите општи модели за идентификација како вера, нација и слично постојат на сметка на тоа луѓето да не можат класно да се обединат против волјата на владеачката класа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Си видел некаде дека јас сум го рекол тоа ?

Јас сум само муслиман-верник , а ти што си зацртуваш во главата тоа е твој проблем .

Ne sto velis, tuku sto cinis e ona sto te opredeluva.

Aj, koj go ima toa kazano?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
reemteY za tebe moze da e i vehabija i sve shto ti dusa posakuva, ne mi smeta mene toa, voopshto ne e vazno shto mislish ti za mene , vazno jas znam shto sum, i koj sum, i ima dosta od forumot shto me znaat , i od Albancite i od Makedoncite :)
Ako sakas Garfield da go zapoznaes reemteY bojrom na kafe , i kje go otkrijes najdobriot drugar sto si go imal dosea :) :smir:
Pozdrav druzee , imaj ubav den :)
Прашање е со кое лице ќе излезе и застане пред тебе после се она што го изнапиша.:raz:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom