Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Neeee, Hasan vahabit, neeeeee!
Nikako! Zarem ocekuvas da ti odgovori iskreno!

Nephtys, jas i ti znaeme koi se vahabitite i kakvi se!
Normalni muslimanski zemji so red, poredok i vera ne toleriraat vahabiti!
Za razlika od nekii drugi zemji!

А во нормални муслимански земји , водени според шеријат , значи треба да имаат и нормални муслимани , а ако некој се разликува од сите нормални значи дека тој не е нормален , што автоматски ни укажува дека во нормална муслиманска земја , раководена според шеријатските закони како што ни налага Куранот , некој кој не е нормален муслиман , тогаш воопшто и не е муслиман ако прави нешто спротивно на Куран и Суннет , нели ?
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Moже и го извртуваат.
Очигледно не си бил во некои од арапскиве земји кои се нарекуваат шеријатски.Допирни точки немаат со вистинскиот шеријат.Шеријатот и исламот забранува секаков вид на расизам, а овде расизмот цвета.
Законите и судовите пресудуваат во корист на емирот и на неговата фамилија додека обичниот народ пати и се казнува на најсурови начини.
Жените не смеат да бираат со кого ќе се омажат,фамилиите бараат огромни мехри а Мухамед кажува дека е најдобар оној кој ке бара најмал мехр,филипинците и индијците кои работат овде како слуги и шофери се тепани,силувани и третирани на најсуров начин,пасошите им се одземаат и многу од нив работат овде по неколку години без пари.Жените не смеат да се омажат со некој кој не е Арап(Катарчанец)-без разлика што тој некој е муслиман додека мажите трчаат по се што носи сукња.
Има мал милион примери кои можам да ти ги дадам.
Како што кажав во еден претходен пост-ако некоја група на луѓе одлучи да изврти одредена религија во овој случај исламот бидејќи збориме за него тоа не го прави исламот лош само себе туку луѓето кои го прават тоа.
Мое мислење е дека денеска не постои вистинска шеријатска држава каква што постоела во времето кога Омер,Ебу Бекр,Осман и Алија биле калифи(четирите најправедни калифи)и нема ни да ја има ако реално и детално се согледаат односите и работите во земјите кои денеска се нарекуваат исламски и кои се водат по "шеријат".
Шеријат го ставам во наводници затоа што сметам дека тоа не е вистинското учење на Мухамед и дека законите се променети и приспособени за да им служат на нивните сопствени интереси.
Многу познати денешни исламски авторитети анализирајки ја состојбата во Саудиска Арабија и земјите од заливот самите кажуваат дека треба да се прекине таквото државно уредување бидејки е навреда за исламот и дава лоша слика за истиот.

За ова морам да ти признаам дека целосно се согласувам , а воедно и се потврдува тоа што некаде на темава го споменав :„ не суди му на исламот според муслиманите , туку суди им на муслиманите според исламот “.

Јасно е дека во денешно време се прават постапки кои воопшто не спаѓаат во ислам а сакаат да му ги припишат на исламот .
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ne, ako religijata i Bog ti zapoveda da ne go cinis toa!

A i Jihad e duhovna bitka, a ne so deset kila TNT okolu pojas ili so avion u zgrada.

Jebote, do koga ke se krvime??
Znam, znam, se dodeka ima verski lideri koi taka propovedaat, ama do koga ke bidat slusani?? Od site veri!
Ama Gospod isto taka ti zapoveduva ( dolznost ti e ) da go cuvas i branis svoeto, semejstvoto, cesta na zenata i familijata, imotot, kukjata, maaloto, gradot, drzavata... ( i mene bas mi se svigja i go podrzuvam toa, a siguren sum deka i ti isto mislis :))
Ne e zabraneto ubivanje na neprijatelot na front, so cel da go odbranis i zacuvas svoeto. Ama neprijatelot, sekako toa ne podrazbira grupa lugje na pazar... jasni sme jel? :))
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Исус Христ или Мохамед

Исус Христ:
Роден од девица Марија.

Мохамед:
Таткому умрел пред да се роди,мајкаму умре кога имаше 6 години.


--------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Бог го пратил да ги земе сите наши греси на себе.
(Jovan 1,29/3,16)

Мохамед:
Шестиот пророк по ред,пратен да брани монотеизам.
(sura 48,8-9)


-------------------------------------------------------------------
Исус Христ:

Никогаш немал жена.

Мохамед:
10 пати бил женет,најмлада жена Аиша,со 6 години ја киндапирал а оженил кога имала 9 години.
(Sura 33,28)


-------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Знаел дека е син од Господ и дека дошол на земја поради нас да го даде својот живот за да не спаси од нашите греси.
(Luka 19,10)


Мохамед:
Сомневал да ли е гласник на Господ или ѓаволот.

---------------------------------------------------------

Исус Христ:
Гледал на луѓето да ли ја примиле неговата жртва и да ли се измириле со Господот.
(Jovan 3,18)

Мохамед:
Гледал на луѓето како гледат на него и на Алахот.
(sura 9,5/9,29)


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Имал следбеници пореди својата љубоф,бил месија од стариот завет,правел чуда.

Мохамед:
Победил зошто ратувал,на сила ги терал лугето да го сакат исалмот.


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Машко и Женско се исти.
(Efescima 5)


Мохамед:
Машките владеат над жените.
(sura 4,34)


-----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Он е творецот над универзумот,седи од десната страна до својот татко.
(Jovan 1,1/ Mat 26,64)

Мохамед:
Не ја занел својата судбина.
(hadit 5,266)


-------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Ја проли својата крв.

Мохамед:
Ја проли туѓа крв.

 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Blagodaram Silber,
gledas kako so razumen covek,moze razumno da se diskutira.

Nejse, sega mi e pojasno! Fala.

Nego, uste edno prasanje:

Me interesira tokmu zosto seuste nema pomiruvanje megju shia i sunni, iako toa e povekje od ocigledno deka e potrebno?
Abe Gare mene najde ovie najteski prasanja da mi postavish ;)

Gare slusaj jas ke ti odgovaram kratko i jasno.
Od suvoglavost i od izazivaci od treta strana.
Amerikanskite, Izraelskite dlaboki (tajni) agenti , sorabotuvat so dvete strani i gi stavat da se posvadjat.
A tie nikako da primetat toa.

Znaes kako maletuva po miris direkt vo go..vna , isto i arapite i shitite direkt naletat na USA i izraelska provokacija.

Ete zasto.

Исус Христ или Мохамед

Исус Христ:
Роден од девица Марија.

Мохамед:
Таткому умрел пред да се роди,мајкаму умре кога имаше 6 години.

--------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Бог го пратил да ги земе сите наши греси на себе.
(Jovan 1,29/3,16)

Мохамед:
Шестиот пророк по ред,пратен да брани монотеизам.
(sura 48,8-9)


-------------------------------------------------------------------
Исус Христ:

Никогаш немал жена.

Мохамед:
10 пати бил женет,најмлада жена Аиша,со 6 години ја киндапирал а оженил кога имала 9 години.
(Sura 33,28)

-------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Знаел дека е син од Господ и дека дошол на земја поради нас да го даде својот живот за да не спаси од нашите греси.
(Luka 19,10)

Мохамед:
Сомневал да ли е гласник на Господ или ѓаволот.

---------------------------------------------------------

Исус Христ:
Гледал на луѓето да ли ја примиле неговата жртва и да ли се измириле со Господот.
(Jovan 3,18)

Мохамед:
Гледал на луѓето како гледат на него и на Алахот.
(sura 9,5/9,29)


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Имал следбеници пореди својата љубоф,бил месија од стариот завет,правел чуда.

Мохамед:
Победил зошто ратувал,на сила ги терал лугето да го сакат исалмот.


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Машко и Женско се исти.
(Efescima 5)

Мохамед:
Машките владеат над жените.
(sura 4,34)

-----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Он е творецот над универзумот,седи од десната страна до својот татко.
(Jovan 1,1/ Mat 26,64)

Мохамед:
Не ја занел својата судбина.
(hadit 5,266)

-------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Ја проли својата крв.

Мохамед:
Ја проли туѓа крв.

So ova tvoja izmislica, i navreda na eden prorok, ke imas dosta problemi od moja strana.
Sega drz se ...................

Abe KRETEN eden. Kako ne ti e sramota da izmislish ajeti od Kuran.
Dali znaesh kakva kazna ima za ova.
Sto mislish deka i Hristijanite ke ti veruvat na ova.
Kretenu eden. Pa se vidi tvoja omraza i familijarna kultura. Ti kako tebe zalosno sto trosis oksigen na Makedonija.
Kako tebe Makedonec treba sam da se ubijat. Ne Makedonija na makedoncite nego Makedonija da si iscisti djubrinjava kako tebe. Majmune eden.

Ako odmah ne izbrisis tvojata laga , ke imame rabota so tebe.

Ti kako Srbin mislish ke ja postavis ona karta dole i ke pishuvash makedonija na Makedoncite ke si provocirash nekoj Makedonec ovde a majmune.
Idi bre ti tvoji sunarodnici lazi koi dan dan zive u lagi. Idi srbine u tvoj opanak i seri tamo. Idiote jedan.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Silber, brisi vtoriot del od postot, namerno e napissn prethodniot za da isprovocira ban kaj nekoj musliman koj ke se navredi i ke postira navredi!


Salitos, brisi postot, nabredliv e ne samo za muslimanite tuku za site normalni lugje!
Edno e da si terame seir, drugo e da postavuvame prasanja od neznaenje, treto e da postavivame prasanja so cel da isprovocirame diskusija ili da se razotkrie nekoj gnasen vahabit, a cetvrto e da se navreduva sekoj cestit covek so postiranje lazni raboti vo forma na ajeti!

Mislam, ova e nivo ednakvo na vahabit!
Dali toa znaci deka ti si zionisticki risjanin!??
Zadrt risianski fundamentalist?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Jas prijaviv i cekav dosta da se izbrisi negoviot post.
Pa ako adminite tolku su glupi neka me banirat i mene.

Mene da me banira ne mi znaci nisto od kolku nekoj da mi navreduva vera ili prorok. Podobro da mene navreduvase odkolku Ajeti da promeni ili izmisli i prorok da mi navreduva.

A ako on misli deka ke moze da nastavi vaka da pisuva i da mene banirat a on da ostane ke mu izleze od nos.

Garo so fundamentalizam ne se dostignuva nikade.

Mojata vera me uci da postuvam drugata vera i da postuvam Hazreti ISA (Isus), Ama ne me uci da postuvam vakvi kako Salitos.
Ako nekoj mi navreduva prorok on ima da vristi.

Fala od tebe za diskretnost.
No ovde imas takvi sto i Remtey na primer tolku kuluren covek i bez navredi sekogash pishuvashe , i tolku trpese na kraj i nego uspea da ja iznervirat i da izleze od kontrola.

Ete sto znaci balkanska kultura jbga.

A toj sto vaka pisuva se znae od koja kultura poteknuva. Familijarno su takvi.

Po pravila toj sto na tema za prasanja odednash navreduva miliardi lugje treba se banira , a mene opomena. Sega da vidimo kako ke postapuvat adminite.
Ako mislat deka i jas sum za ban , iq ne mi boli.
Koj ke navredi ke ima odgovor od mene so navredi.
Jas ne sum hodza , da imam saber (trpenie), moze i ne sum dobar Musliman so vakov recnik, no za ovie kako Salitos samo vaka se zboruva za zhal.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?

Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?

Reemtey e vahabit!

Salitos e zionorisjanin!

Obajcata ne cinat!

Nego, na temava:
dali navistina mislis deka sve, ama SVE e americko-izlaelska zavera protic islamot ili
sepak so nekoi postapki koi se gresni i protivni na kuranot odredeni muslimanski verski lideri pravat negativna slika za islamot?
Pa sigurno ima lideri koi pogresno ja tolkuvat Kuranot. A toa ja pravat za nekoj interes. A najgolem prst imat tuka kako sto rekov Amerika i Izrael.
A arapite se prodaden narod. Arapite se prodadeni Na Amerika i Engeska. Sega amerika otkolku im dava nasoka koja na niv e na interes , potoa ostanatit im pruzat na Izraelcite.
Da nemase Amerika Izraelcite ke ne mozese ni da ima vreme niti da se isplace.
Gare ne misli deka i vo MK nema takvi dlaboki USA i Izraelski agenti.
A tie najveke si sorabotuvat so mladinata.
Zamisli Bin Laden. Analiticarite kazuvat deka najdobar sorabotnik na Amerikancite e Bin Laden. Sega Ajde Bin Ladene ti explodiraj kulata vo Amerika za da nie okupirame i zemame pod kontrola Afganistan.Vaka UN ke ne opredeli i ke ne dava pravo za okupacija. A od negov narod amerikanskite ke zrtvuvat nekolku 2000 civili. Sega tie ke idat na pogreb ke drzat zbor presednicite vo mestoto kaj bil kulata i ke vika Amerika nema da ostane da gleda seir , ke se odmazdi za ova. Za drug pat so ovie zborovi ke se izbere so glasovi Georg Bush za presedatel za drug pat.. I taka natamo .... zamisli sam. Sega zasto ke mislite. Ete isto i za irak imal toj na programa. Kazuvase deka imat nuklearno oruzje kade e toa. Ni den denes nema najdeno. Zasto evropa se izvlekuva od Irak., Amerikancite se mislat do 20 god napred koj zulum ke pravat i sto ke dobivat od toa. Namerata im e Ekonomija da ja zacvrstuvat. Vaka tie ostanuvat lideri na globusot. A zrtvite se siromasnite i muslimanite. Siromasniot odmah mozes da ja izlazes. Zasto koga ima koja frka na Evropa ne mozat da stavat nos. Nego tamo bese konecot poslab.


Selam
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
За ова морам да ти признаам дека целосно се согласувам , а воедно и се потврдува тоа што некаде на темава го споменав :„ не суди му на исламот според муслиманите , туку суди им на муслиманите според исламот “.

Јасно е дека во денешно време се прават постапки кои воопшто не спаѓаат во ислам а сакаат да му ги припишат на исламот .
А бе Хасан на кого му објаснуваш, па не гледаш дека овие скапајци на кои им објаснуваш постојано ја навредуваат нашата религија а за нивната ништо не знаат
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nema razlika megi Islamot i hristijanstvoto vo eticka smisla, razlikite se dogmatsko-obredni sto bi se reklo nebitni, no ako se insistira na dogmata i ritalot togas razlikite se golemi!
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Исус Христ или Мохамед

Исус Христ:
Роден од девица Марија.

Мохамед:
Таткому умрел пред да се роди,мајкаму умре кога имаше 6 години.


--------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Бог го пратил да ги земе сите наши греси на себе.
(Jovan 1,29/3,16)

Мохамед:
Шестиот пророк по ред,пратен да брани монотеизам.
(sura 48,8-9)


-------------------------------------------------------------------
Исус Христ:

Никогаш немал жена.

Мохамед:
10 пати бил женет,најмлада жена Аиша,со 6 години ја киндапирал а оженил кога имала 9 години.
(Sura 33,28)


-------------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Знаел дека е син од Господ и дека дошол на земја поради нас да го даде својот живот за да не спаси од нашите греси.
(Luka 19,10)


Мохамед:
Сомневал да ли е гласник на Господ или ѓаволот.

---------------------------------------------------------

Исус Христ:
Гледал на луѓето да ли ја примиле неговата жртва и да ли се измириле со Господот.
(Jovan 3,18)

Мохамед:
Гледал на луѓето како гледат на него и на Алахот.
(sura 9,5/9,29)


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Имал следбеници пореди својата љубоф,бил месија од стариот завет,правел чуда.

Мохамед:
Победил зошто ратувал,на сила ги терал лугето да го сакат исалмот.


----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Машко и Женско се исти.
(Efescima 5)


Мохамед:
Машките владеат над жените.
(sura 4,34)


-----------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Он е творецот над универзумот,седи од десната страна до својот татко.
(Jovan 1,1/ Mat 26,64)

Мохамед:
Не ја занел својата судбина.
(hadit 5,266)


-------------------------------------------------------------

Исус Христ:
Ја проли својата крв.

Мохамед:
Ја проли туѓа крв.


Nema Bog sin, Bog e samo eden i edinstven, vladatel na celiot universum, na sve sto postoi.

I koga Allah rece: O Isa (Isuse), sine Merjemin, im zboruvase li na lugeto: "Prifatete ne, mene(kako sin Bozji) i majka mi (Merjem) pokraj Allah!"

Isa(Isus) rece: " Slaven bidi! Ne mi dolikuva da zboruvam za ona sto neam pravo. Ako ova go zboruvav (deka sum sin Bozji), Ti bi go znael toa. Ti go znaes ona sto e vo dusava moja, a jas ne go znam ona sto e vo Tebe. Ti navistina si Toj sto gi znae site tajni!"

El Maida 116

I koga angelite rekoa: " O Merjem (Marija), Allah navistina ti donesuva radosnica; od Nego zbor: imeto mu e Mesih, sin ma Merjem, ke bide viden i na ovoj svet i na Ahiret (drugiot svet) i eden e megu bliskite na Allah.

Ke im zboruva na lugeto dodeka e vo lulka, i koga ke bide golem, ke bide megu dobrite luge.

Taa(Marija) rece: " Gospodare nas, kako ke imam dete koga nieden maz navistina ne me doprel?
On rece: "Ete taka Allah po svoja zelba sozdava: koga nesto ke resi samo ke rece "Bidi!" i tokmu toa ke bide"

I On go pouci i so Knigata i so Mudrosta, i so Tevratot (Torata) i so Indzilot(evangelieto)
.

Ali Imran (45-48)

I bidejki Isa (Isus) go useti neveruvanjeto nivno, rece: "Koi ke mi bidat pridruznici (apostoli) kon Allah?"

Ucenicite rekoa: "Nie ke bideme podrznici Allahovi, vo Allah veruvame, a ti bidi svedok deka ke bideme navistina poslusni!"

Ali Imran 52


Koga Allah rece: " O Isa (Isuse), navistina ke te zemam i ke te vozdignam kon Mene, i ke te ocistam od onie koi ne veruvaat i ke opredelam onie koi te sledat da bidat nad onie koi ne veruvaat vo Sudniot Den. Potoa Mene ke mi se vratite pa ke vi presudam za ona sto stanavte delenici!"

Ali Imran 56
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123


Мохамед:
Шестиот пророк по ред,пратен да брани монотеизам.
(sura 48,8-9)

-------------------------------------------------------------------
Мохамед:
10 пати бил женет,најмлада жена Аиша,со 6 години ја киндапирал а оженил кога имала 9 години.
(Sura 33,28)


-------------------------------------------------------------------


Мохамед:
Гледал на луѓето како гледат на него и на Алахот.
(sura 9,5/9,29)


----------------------------------------------------------------


Мохамед:
Машките владеат над жените.
(sura 4,34)


-----------------------------------------------------------------
48/8-9 Mi šaljemo tebe kao svjedoka i kao donosioca radosnih vijesti i kao onoga koji treba opominjati


da u Allaha i Poslanika Njegova vjerujete, i da vjeru Njegovu pomognete, i da ga veličate i da Ga ujutro i navečer hvalite.


33/28

O Vjerovjesniče, reci ženama svojim: "Ako želite život na ovome svijetu i njegov sjaj, onda se odlučite, daću vam pristojnu otpremu i lijepo ću vas otpustiti.

9/5-29

Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.



Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.


4/34


Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu trebaju brigu voditi, jer i Allah njih štiti. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik!


A sega srbine idi tamu kaj tvoite karatisti monasi...
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Abe KRETEN eden. Kako ne ti e sramota da izmislish ajeti od Kuran.
Dali znaesh kakva kazna ima za ova.
Sto mislish deka i Hristijanite ke ti veruvat na ova.
Kretenu eden. Pa se vidi tvoja omraza i familijarna kultura. Ti kako tebe zalosno sto trosis oksigen na Makedonija.
Kako tebe Makedonec treba sam da se ubijat. Ne Makedonija na makedoncite nego Makedonija da si iscisti djubrinjava kako tebe. Majmune eden.

Ako odmah ne izbrisis tvojata laga , ke imame rabota so tebe.

Ti kako Srbin mislish ke ja postavis ona karta dole i ke pishuvash makedonija na Makedoncite ke si provocirash nekoj Makedonec ovde a majmune.
Idi bre ti tvoji sunarodnici lazi koi dan dan zive u lagi. Idi srbine u tvoj opanak i seri tamo. Idiote jedan.
Стварно овиа навреди не водат никаде,мисалм еден бан за тебе е добра работа да се смириш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom