Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Picaso, eve be slika ve nekoj post pogore od crkva vo Jedah...:nesum:
Види како прво не ме засега дали има или нема црква, чисто процедурално и етички од моја страна разложив малку, да се види што мисли интелектуалниот крем на исламот во Македонија, во врска со таа работа.

Друго, дали тоа Jedah се наоѓа во КСА ?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Види како прво не ме засега дали има или нема црква, чисто процедурално и етички од моја страна разложив малку, да се види што мисли интелектуалниот крем на исламот во Македонија, во врска со таа работа.

Друго, дали тоа Jedah се наоѓа во КСА ?
The city has over 1,300 mosques, and has no churches, synagogues, or other types of places of worship; non-Muslims are strictly prohibited from celebrating their religion openly in any way. However, some Filipino workers report the presence of churches inside some gated communities
Најверојатно не постои официјално црква во тој град.

Едит: Ниту во цела Саудиска Арабија.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Picaso, eve be slika ve nekoj post pogore od crkva vo Jedah...:nesum:
дали според исламската традиција,гробот на Ева се наоѓа во Једах?,но 1975 бил забетониран,затоа што многу муслимани оделе на гробот за да се помолат,што било против исламскиот правен закон..
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Најверојатно не постои официјално црква во тој град.

Едит: Ниту во цела Саудиска Арабија.
Мора нели за да се развие дискусија да се начне и најде проблем.

Еве проблем, нека кажат оние кои знаат, зошто Исламот, т.е. учењето на Исламот, т.е. оние кои најдобро го интерпретираат и тоа воопшто им е работа, ни кажат оти не се дозволува црква во КСА?

дали според исламската традиција,гробот на Ева се наоѓа во Једах?,но 1975 бил забетониран,затоа што многу муслимани оделе на гробот за да се помолат,што било против исламскиот правен закон..
Каква исламска традиција, и воопшто дали знаеш што е традиција?
Ова нешто е спекулација.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Мора нели за да се развие дискусија да се начне и најде проблем.

Еве проблем, нека кажат оние кои знаат, зошто Исламот, т.е. учењето на Исламот, т.е. оние кои најдобро го интерпретираат и тоа воопшто им е работа, ни кажат оти не се дозволува црква во КСА?.

Еве јас ќе ти кажам зошто не се дозволува :

И самиот знаеш , а и многумина , дека според исламот Аллах е Еден и Единствен , додека според христијанството се верува во Тројство , а тоа во ислам е ширк ( припишување другар , во случајов син на Аллах) што автоматски се смета за голем грев .

А знаејќи дека во црквата ќе се слави Исус (синот на Бога , според христијанството) , значи дека се прави ширк кој е строго забранет во исламот , а знаеме дека КСА е света земја за муслиманите со 99% муслиманско население , дека таму е објавуван Куранот , таму е родната куќа на Мухаммед а.с. каде го започнал и завршил неговото пратеништво , таму е Каба , центарот каде и се обавува Хаџџот на муслиманите и т.н .

Е сега според ова образложеново , доколку се дозволи изградба на црква ( знаејќи дека ќе се прави ширк) со тоа се постапува спротивно на исламот па дури и со самото дозволување да се сноси одговорност како соучесништво во тој ширк од исламски аспект .

А тоа е навистина нешто кое е сосема спротивно на исламот како исток и запад .

Се надевам дека сте задоволни од одговорот .
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еве јас ќе ти кажам зошто не се дозволува :

И самиот знаеш , а и многумина , дека според исламот Аллах е Еден и Единствен , додека според христијанството се верува во Тројство , а тоа во ислам е ширк ( припишување другар , во случајов син на Аллах) што автоматски се смета за голем грев .

А знаејќи дека во црквата ќе се слави Исус (синот на Бога , според христијанството) , значи дека се прави ширк кој е строго забранет во исламот , а знаеме дека КСА е света земја за муслиманите со 99% муслиманско население , дека таму е објавуван Куранот , таму е родната куќа на Мухаммед а.с. каде го започнал и завршил неговото пратеништво , таму е Каба , центарот каде и се обавува Хаџџот на муслиманите и т.н .

Е сега според ова образложеново , доколку се дозволи изградба на црква ( знаејќи дека ќе се прави ширк) со тоа се постапува спротивно на исламот па дури и со самото дозволување да се сноси одговорност како соучесништво во тој ширк од исламски аспект .

А тоа е навистина нешто кое е сосема спротивно на исламот како исток и запад .

Се надевам дека сте задоволни од одговорот .
Ами ако е ширк, како шо викаш, онда зошто е дозволено Муслиман или Муслиманка да стапи во брак со Христијанин па дури и Јудаист. Зошто пример, Христијанството е признаено исто како и Јудаизмот.
Ај ако не смее Црква, зошто не смее синагога. Нели истиот Бог се слави итн.

Горенаведените примери се секако импликуваат во Кур`Анот, за кого ти сам знаеш.

Зошто пример, св.Софија е трансформирана во џамија, и во неа се држат молитви и обреди, коа се знае дека таму постоел ШИРК, како шо викаш.
Зошто на муслиман му е дозволено да клања во црква ако нема каде*... итн...

*примерот со Омер р.а., на кого му било понудено, а тој одбил не дека ќе биде ШИРК, туку дека потоа муслиманите ќе ја трансформираат во џамија
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А знаејќи дека во црквата ќе се слави Исус (синот на Бога , според христијанството) , значи дека се прави ширк кој е строго забранет во исламот
знаеме дека КСА е света земја за муслиманите
Зошто пример, св.Софија е трансформирана во џамија, и во неа се држат молитви и обреди, коа се знае дека таму постоел ШИРК, како шо викаш.
Како може КСА да е света земја за муслиманите ? Ако Алах е насекаде на планетава и во секоја димензија(?) значи се е света муслиманска земја по таа логика. Дали е Берлин или Саудиска Арабија е исто...

И тој што ја покрена иницијативата за џамија рече дека е добро да се гради џамија на место на црква бидејќи земјиштето било претходно осветено. А вака испаѓа дека земјиштето е баш спротивното, осквернавено заради објект кој шири грев.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Како може КСА да е света земја за муслиманите ? Ако Алах е насекаде на планетава и во секоја димензија(?) значи се е света муслиманска земја по таа логика. Дали е Берлин или Саудиска Арабија е исто...

И тој што ја покрена иницијативата за џамија рече дека е добро да се гради џамија на место на црква бидејќи земјиштето било претходно осветено. А вака испаѓа дека земјиштето е баш спротивното, осквернавено заради објект кој шири грев.
Болдот е она максима, со која што јас се "борев" на ИЦ форумот.
Изгледа тоа е некој нов завет, кого Бог забораил да го пушти по Мухамед, па денес сукцесивно, се надоврзува, по принципот на светите отци, и надополнува.

Не знам, зошто потоа Багдад станал главен град на империјата и метропола на Калифите? Ако КСА, т.е. Саудиска Арабија, е света земја, онда зошто седиштето на главата на Исламот и целата таа Исламска Цивилизација во тоа време било пренесено во Багдад?
Има многу недоследности, за кои треба многу длабински да се продира и говори.

И тој што ја покрена иницијативата за џамија рече дека е добро да се гради џамија на место на црква бидејќи земјиштето било претходно осветено. А вака испаѓа дека земјиштето е баш спротивното, осквернавено заради објект кој шири грев.
А ова е башка работа. Ова не се прифаќа. Изгледа не знаеле Турците за овие закони кои денес важат во исламскиот свет. Рецимо турците граделе џамии на темели од Цркви, кои истите граделе храмови, над темели на храмови на Додона и Ѕевс. Иронично.
 
A

amco2009

Гостин
Како може КСА да е света земја за муслиманите ? Ако Алах е насекаде на планетава и во секоја димензија(?) значи се е света муслиманска земја по таа логика. Дали е Берлин или Саудиска Арабија е исто...

И тој што ја покрена иницијативата за џамија рече дека е добро да се гради џамија на место на црква бидејќи земјиштето било претходно осветено. А вака испаѓа дека земјиштето е баш спротивното, осквернавено заради објект кој шири грев.
Точно Алах д.ш е насекаде ама Кса Мека или поточно каба е центар на светот , место каде е почната Светата објава и Место каде што е завршена, целиот муслимански свет се моли кон Каба. А ова зе црквиве во КсА само безвезе дебатирате , за да се гради некој објект треба да има верници од таа религија. А за тоа дека е дозволено да се моли во црква, да дозволено е само под еден услов да се покријат иконите и светците и молитвата да се одвива свртени кон Каба поздрав
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еве како Бети ни кажа дека имало над милион работници кои дошле од малезија, и за брзо време ќе добијат државјанство.

Башка зошто да се молат према Каба? Само таму е Бог? Зошто да се молат само на Арапски јазик? Само Арапски знае Бог? Зошто обредите да се само на арапски? Само Арапски знае Бог?

Ова пример, за да се дискутира понатака нели...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
:pos2:
Е истина е!
Ами чим "знајш", шо прашваш? Сакаш да провоцираш.

Гледаш колку потентен член си за банирање од тема?
Седи, читај, учи нешто, не вака глуп да тресиш од тема на тема.

И што ако крај краева зел 9 годишно девојче (што не е вистина)?
Шо ако?
Ај сега ти да ни кажиш со то умо твој.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Jas ne sum ucen za Islamot. No kolku sto znam po moe poznavanje na Islamot ISLAM ne zabranuva gradenje na crkvi.

Ovde sosema davam pravo na Picasso.

Vo vreme na Muhammed A.S koga on osvoil i bil isto i vodja na drzavata na Islamski teritori on im daval pravo (autonomija) na Judite ili evreite da si ja mozat slobodno da gi ispolnat nivnite verski obicai.

Ako sum vo greska neka me popravi nekoj sto znae podobro.

Ne sum slusnal deka vo Kuran pisuva negde deka Crkva ne sme da se dozvoli na hristijanite da izgradat.

Aj pozdravi.

Еве како Бети ни кажа дека имало над милион работници кои дошле од малезија, и за брзо време ќе добијат државјанство.

Башка зошто да се молат према Каба? Само таму е Бог? Зошто да се молат само на Арапски јазик? Само Арапски знае Бог? Зошто обредите да се само на арапски? Само Арапски знае Бог?

Ова пример, за да се дискутира понатака нели...
Na sekoj jazik mozes da se molis na Allah.
I na sekoj jazik mozes da ja citas Kuran. No uste podobro bi bil koga bi se cital na Arapski.
Vaka mi odgovarase eden diplomirani za Islamska Filozofija.

A koga e zborot da se molis na boga mozes na sekoja strana. prema jug , zapad, sever, istok severoistok itn... Na bilo koj sprat ili podrum.
No koga se Klanjash moras da se klanjash prema Kaba.
Ako si izguben vo nekoja shuma ili si zaludal ako si sam (primer: magla , shuma, temno, noc ) ne znaes veke na koja strana se naodja Istok ili Kaba , togas mozes na bilo koja strana da se klanjash.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
mene eden imam mi rece vaka, bog e nasekade nego klanjanjeto kon kibleto bilo samo za da se zberat na edno mesto vernicite inace nema vrska posto bog bil segde oti ako bil negde znaci zafaka mesto i e materijalen ali poso bil duh zatoa bil segde!
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
И што ако крај краева зел 9 годишно девојче (што не е вистина)?
Шо ако?
Ај сега ти да ни кажиш со то умо твој.
Како што!
Имал 56 години а земал од брат му керка за жена од 9 години!
Тоа као не е за жалење!
Пророк а имал жена од 9 години!
Ајде бегај!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom