Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
Абе кој вели нешто за Турците и Муслиманите од пред два до седум века?
Зборам за Саудијска Арабија - денес и за вашето* лицемерие околу тоа!

Колку го извртуваш муабетот, тоа е неверојатно. Исто како да зборам со дечиња.

Воопшто не го подржувам Garfield, со неговите навреди на лична база, ама го разбирам неговиот бес, пошто ова е како да збориш со две годишни дечиња .

Ај прашј ме пак дали зборам за Исламот и Муслиманите?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Абе кој вели нешто за Турците и Муслиманите од пред два до седум века?
Зборам за Саудијска Арабија - денес и за вашето* лицемерие околу тоа!

Колку го извртуваш муабетот, тоа е неверојатно. Исто како да зборам со дечиња.

Воопшто не го подржувам Garfield, со неговите навреди на лична база, ама го разбирам неговиот бес, пошто ова е како да збориш со две годишни дечиња .

Ај прашј ме пак дали зборам за Исламот и Муслиманите?
Dobro be garfield jas ne vidov negde da navreduva. Moze ne sum cital sum promasil.
Ama ti stegni se malce i kontrolisaj sam sebe koga vikas deka e dete.
Ti rekov ako nesto baras istina idi na vladata vo KSA a ne vo islam da baras krivicata zasto nema crkvi vo Arabija.

Razbra detence. NIkoj od nas ne brani vladata na KSA.
I ako su arapi ne znaci deka se najdobri Muslimani.
Da su arapi dobri po religija ne bi patile najbliskite komshiji Palestincite za jadenje a sheikot da troshi milioni dollari so svoi kuvari i kurvi za edna nedela po palma majorka ili Geneva.

Islam nareduva. Na kraj svetot ako ima eden musliman gladen, treba da se pomogne. Ako nema musliman gladen togash na nemuslimani treba da se pomogne.
A ne Arapite koi se prodadeni na USA i Engleska.
Misli se malce pa potoa zbori. ne vrati mi odgovor za nekolku sekundi, ne si na toj nivo za brz odgovor.
Mnogu veruvas na tvoj wiki .
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Темата беше за црква во Кралството Саудиска Арабија.
Вие, постојоано го извртувате муабетот со други работи, пред се со слики од цркви во Катар и на други места и постојано ми споменувате дека има цркви во арапски држави. Тоа е нешто што јас никогаш не сум го негирал.
Потоа се обидувате да направите споредба со Ватикан. Споредба која е смешна (двапати погоре објаснив зошто).
Navistina ti trebaat ocila ko tegli za da ja vidis crkvata sto ja postaviv i sto se naoga ve Jedah...:tapp:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Navistina ti trebaat ocila ko tegli za da ja vidis crkvata sto ja postaviv i sto se naoga ve Jedah...:tapp:
Во Саудиска Арабија црква нема, и за тоа се "колевме" јас анатемисаниот и останатите правоверници, во ИЦ форумот.
Истите скокаа како петли, коа ги прашував зошто баш во таа "света" земја на муслиманите, не смеело да се подигне ЦРКВА.

Тоа што нема нема, а тоа што можеби треба да има, можеби треба да има. А доколку некој смета дека не треба да има, тоа треба подобро да го реазложи, за еве дури и Бети, т.е. бројка, да сфати зошто не смее да се гради џамија во Саудиска Арабија.

(ова не го земај како став против тебе, туку како една вистина)
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Во Саудиска Арабија црква нема, и за тоа се "колевме" јас анатемисаниот и останатите правоверници, во ИЦ форумот.
Истите скокаа како петли, коа ги прашував зошто баш во таа "света" земја на муслиманите, не смеело да се подигне џамија.

Тоа што нема нема, а тоа што можеби треба да има, можеби треба да има. А доколку некој смета дека не треба да има, тоа треба подобро да го реазложи, за еве дури и Бети, т.е. бројка, да сфати зошто не смее да се гради џамија во Саудиска Арабија.

(ова не го земај како став против тебе, туку како една вистина)
мислиш на црква или џамија?(болдирано)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
мислиш на црква или џамија?(болдирано)
Моја грешка, се извинувам, ЦРКВА!

Еве го мојот пост напишан на таа тема во ИЦ форумот:

Ova mene mi izgleda zanimlivo, i sekako dominantna doza na strav.
Hadis.
A pazi vo evangelijata Isus vika: Jas sum vistinata, nikoj ne e posle mene... tintiri mintiri...
I sega obvinuvanje deka biblijata se menjava, pa najstarata Biblija pronajdena do den deneshen e onaa od 5 Vek (barem taka mi se cini), ako ne i postara... shto znaci deka evangelijata se postari od koj bilo hadis... pavle menal shto menal, ali ne mozel da ja smeni srcevinata na Hristijanstvoto... Evangelijata!

Neshto tuku tropate, pa nekoi dogmatski vistini... pa izvori na tie vistini...
Pa demek molenje trebalo samo nasoceno kon istok... itn...
Samo tamu e Bog?
Jas od site tie knigi shto sum gi procital, so religiozna sodrzina, preku glava mi doshlo od citanje na fraza (PAZI FRAZA) BOG E NASEKADE.... BOG E NASEKADE....

Islamot gi priznava Judaizmot, a potoa i Hristijanstvoto, kako monoteisticki religii...
Musliman moze da se moli(klanja) vo crkva ako nema kade...
Jasno pishuva vo Kuran, zaboraiv koj stih beshe... "Prijateli ke vi bidat onie shto se narekuvaat Hristijani" itn...

Jas sum za crkva...
I jas sum za slobodno versko opshtenje.
Dojde krajot na monistizmot, so padot na komunizmot, koj isto taka beshe losho interpretiran i sproveduvan.

Ne se plashete, ako nekoj saka da menja vera ke smeni.
http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=84&page=4

Напишан далечната 2008 година, каде година дена после тоа профилот ми беше избришан, поради не-исто мислење со нив.

А тука е зачната темата http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=84

Пролистајте, и ќе видите што денес, дигитализираните муслимани сметаат во врска со ова прашање. Нек не се мачи ни "бројка" да дебатира узалуд.

Дури и еден Sturmgewehr, тип со sens за етнички соживот и меѓурелигиски соживот, нешто што тој го сметал, овие го анатемисаа веднаш. НЕМА СОЖИВОТ ВО КСА! Нема црква и готово.

Дебатата треба да се движи во насока, ЗОШТО ДА НЕМА ЦРКВА! Нешто што јас го терав на тој форум. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
Пролистајте, и ќе видите што денес, дигитализираните муслимани сметаат во врска со ова прашање. ..
Сепак ќе морам малку да те поправам.

Јас лично, не верувам дека овие можат да говорат во име на, ниту да бидат идентификувани, со сите Муслимани на нетов.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Сепак ќе морам малку да те поправам.

Јас лично, не верувам дека овие можат да говорат во име на, ниту да бидат идентификувани, со сите Муслимани на нетов.
Дел од нив се и тука, на овој форум. Дел од нив, се лично и персонално тука и треба сами да си одговорат, зошто така говореле некогаш, и зошто сега никој за тоа не сака да проговори.

Мислам дека сепак зборуваш со погрешни луѓе, а оние исправните, вистинските мадро си молчат и прата игра.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Дури и еден Sturmgewehr, тип со sens за етнички соживот и меѓурелигиски соживот, нешто што тој го сметал, овие го анатемисаа веднаш. НЕМА СОЖИВОТ ВО КСА! Нема црква и готово.
:)
што очекуваш од човек со вакво име(незнам дали разбираш германски) некаков си соживот..дволицемирието на вакви луѓе е многу поголемо,него што мислиме...во право се тие што не даваат Цркви да се градат,будали сме ние што на нив им дозволуваме градење на џамии..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
што очекуваш од човек со вакво име(незнам дали разбираш германски) некаков си соживот..дволицемирието на вакви луѓе е многу поголемо,него што мислиме...
Грешиш.
Изгледа не го знаеш тој член на форумов.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
што очекуваш од човек со вакво име(незнам дали разбираш германски) некаков си соживот..дволицемирието на вакви луѓе е многу поголемо,него што мислиме...во право се тие што не даваат Цркви да се градат,будали сме ние што на нив им дозволуваме градење на џамии..
Ако прочита арно на тој форум, како што ти дадов линкови, ќе видиш дека тој (после мене се разбира), беше најомразен во тој форум. Конкретно за темата за Црквата во КСА, тој беше за, да се гради, и му беше чудно зошто на други им смета.
За разлика од мене, со него повеќе си играа дрн дупка, пошто повеќе ги толерираше. На крај и двата бевме банирани, јас како НЕВЕРНИК, а тој како човек кој не сака да си ја доизгради верата.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Прашање за Исламот

Да ли е истина да Мухамед имал прво некоја жена од 45 години па потоа земал девојче од својот роден брат од 9 години за жена?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Прашање за Исламот

Да ли е истина да Мухамед имал прво некоја жена од 45 години па потоа земал девојче од својот роден брат од 9 години за жена?
НЕ! Није истина, брате мој србине. Ми Македонци, знамо шта је вистина, а вас србима, ништа не ви е јасно.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Во Саудиска Арабија црква нема, и за тоа се "колевме" јас анатемисаниот и останатите правоверници, во ИЦ форумот.
Истите скокаа како петли, коа ги прашував зошто баш во таа "света" земја на муслиманите, не смеело да се подигне ЦРКВА.

Тоа што нема нема, а тоа што можеби треба да има, можеби треба да има. А доколку некој смета дека не треба да има, тоа треба подобро да го реазложи, за еве дури и Бети, т.е. бројка, да сфати зошто не смее да се гради џамија во Саудиска Арабија.

(ова не го земај како став против тебе, туку како една вистина)
Picaso, eve be slika ve nekoj post pogore od crkva vo Jedah...:nesum:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom