Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од spiros

Јас ти посведочив еднаш а ќе ти посведочам уште еднаш дека; Исус не носеше оружје ниту убиваше! Неговите следбеници исто така не носеа оружје и не убиваја, дури и во моментите кога беа убивани! До ден денеска следбениците Исусови - поради Исус Христос - не фаќаат оружје!
Da taka e. NO kazi ti mene koga ja ubival Muhammed.A.S Koga znas da kazes Muhamedanskiot teror ovde treba da spomnuvas na primer i ksrtonosnite vojni. Koji se istina a Muhammed A.S deka pravil teror toa e samo vatikanski izmislotina. Da on nosese teror ne bi bil Poslanik.
I Dodeka stavis potpis :

јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!

Treba da znaes deka Islam ja donese Muhammed A.S od strana na Allah(Bog)
I zborot verata ISLAM na Makedonski se prevodi Verata na MIR.
A na ova vera na MIR nema sansi da bide Muhammedanski terorizam sto ti ja pisuvas bez da se ucis podobro za Islam. A ne da pisuvas slusnatia, na babite.
Jas do deneska sum mislel deka imas nesto na glava no sega se svedoci koj si i kako sakas ne nekoi da im operes mozak so indirektni propagandi.


I od kade uste samo vo Makedonija i na tvoja glava mozes da kazes Albanski terorizam.
I jas koga bev JNA vojnik srpskite oficiri se obidoa da ni operat mozak so vakvi propagandi " deka Hrvatska i MUP zaedno so nadvoresnite neprijateli napadat Jugosllavia" No ne bese taka, koga izbegav od ta sredina.
Istinata bese sosema drugo.
Nikogas ne e terorist toj sto gi baral svoite pravi 10 godini vo miren nacin vo parlamentot a potoa i naoruzan. Koga si zbori edna drzava za demokracija treba da e demokrat za site negovi gradjani. A ne so Komunisticki sindromi.
Kade sto poveke prava imale i na toa komunisticko vreme. Kade sto slobodno ja podignale svoeto zname a deneska e zabraneto vo edna demokratska drzava.

Dodeka zboris za nekakov mir, nemoj da cepkas vo rana, spomnuvajki edna nacia za terorist primer Albanski terorizam, ili cela edna religija za Islam da kazes Muhamedanski terorizam. Zatoa na drug pat podobro razmisli. Ovie ne se lesni zborovi.

Od deneska bi bil dobro da izbrises zborot sovrsen Islam na potpisot dodeka terorist kazes na Muhammed.. Nemoj ti so takvi dobri potpisi da mislis deka si mozes da peres mozak ne nekoi, i potoa da propagandiras za edna vera ili nacia.

A za Armencite vo Turcija, Armenija nema nikakvi argumenti za toa. Koga turcija kazuva ajde da si otvorime arhivite pred okruzen stol na pristap so UN ,da vidimo koj bil genocid zasto armencite se krijat i izbegavat od toa. Zasto Armenija kako drzava ne bara toa deka turcija bil genocid nego Armencite sami sto su izbegnati vo USA ili Francuska.
Zasto nemat podrska od niedna drzava za toj genocid osven Francuska.

Не, пријателе, не се ставам на ничија страна освен на Христовата!
Не, пријателе, јас не сум симпатизер нити на албанскиот, нити на мухамеданскиот терор, кој ми однесе двајца малолетни пријатели - пред војната во македонија - и еден чичко (невооружан полјоделец) за време на војната!
Ako ti odnesol dve maloletni prijateli dali si prasal na druga strana kako nekoj bil ubijen sa svoj dvor dodeka ja brani kerkata i mnogu drugi za koj sakam da ne zborime poveke. I ne sakam da si isprovocirame so vakvi raskazi. Dali samo ti imas poginati na familija, ili i od drugite ima zrtvi.

Zar ne treba da gi baras vinovnicite za tie poginati na dvete strani.
I da ja najdes kriviot. Zar ne mislis kade e deneska togasniot minister za vnatresni raboti i zasto e vo zatvor pred svetskiot sud za vojni krivicni dela.

Dali si gledal po video kako psovat majkata Albanska na desetina masakrirani vo lisec.. Ako si ja ubil zavrseno e i gotovo a ne posle toa da seres po mrtvi lesevi.
Bilo sto bil ne se psova mrtviot covek i da se kaze trebase da go ebam prvo pa posle da go ubijam i da pevas. Toa e kultura na nekoj sto nema niti vera niti ja znae isus niti svoj tatko koj mu bil, zatoa sto su kopili.

Првиот геноцид беше во првата светска војна врз арменските христијани од страна на турците, вториот во втората светска војна против евреите од страна на германците!
Зарем се потребни понатамошни геноциди?
Зарем за тоа Исус дојде?
Zarem Isus da dojde za da ti ne pravis vakvi propagandi koi ne da se postavi MIR (koj zborot MIR ja upotrebuvas sekade po potpisi)da ti kaze nemoj da propagandiras ednostrano.

Ne misli poveke koga pisuvas nesto deka so ovie tvoi propagandi uste poveke gi provociras religite i naciite vo Makedonija. Koga e vremeto da se pomirat.

Spomnuvas MIR na sekoj potpis a na druga strana provociras druga religija i drugi nacionaliteti. Da kazes terorizam deka se nekoi, ne e lesno toa.


Но сё што е вистина треба да се подржи, бидејќи Господ е ВИСТИНА, а поради непослушноста кон БОГА во Господа и доаѓа - врз овој свет - тоа што Господ Исус Христос го предскажа!
[/quote]
No se sto e vistina treba kako prvo ti da podrzis i da gledas i slusas dvete strani za da obvinuvas edniot.

Јас среќен сум што живееме во време каде што секој може да каже што сака и што мисли!
Mozes da kazes toa sto mislis no da e za nekoja unapreduvanje na sistemot.
A ne da se laze. I sto sakas da dodavas od glava sto nema veza so realnosta.

ДајБОЖЕ - Иншалах - да ме сватиш правилно!
Daj bozhe i ti da svatis pravilno edna cela Nacia i cela Vera, pa potoa da obvinis nekoj.

Drug pat ke te zamolam da bides povnimatelen.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Шалом + Селам + Мир тебе, пријателе Silber !

Како прво разбери еднаш за секогаш дека нити македонскиот, нити албанскиот, нити србскиот, нити бугарскиот, нити грчкиот, турскиот ... нити израелскиот, нити крстоносниот (римокатоличкиот), нити православниот, нити сунитскиот, нити шиитскиот ... нити било кој друг тероризам, го поддржувам, оправдувам или фаворизирам!

Како второ, разбери дека мојот втор дел од постот беше реплика на пријателот зимзелен, кој едниот тероризам го чувствуваше како полош од другиот а јас се обидов да му објаснам дека и “христијанскиот“ врз следбениците на мухамед (с.а.в.с) е нешто грозно. Притоа се обидов да му објаснам дека не сум заштитник на теророт кој што тој го чувствува за полош!

Како трето, македонците и албанците живееле релативно мирно и пријателски едни со други сѐ додека едните не почнале - врз основа на својата вера или нација - да се чувствуваат како супериорни врз другите! Со тоа и почнува неправдата. Едните мораат да им се потчинуваат на другите, да плаќаат поголем данок, да бидат наречувани неверници, да мораат да ги даваат своите ќерки и сестри на другите за женидба а самите пак - поради својата вера или нација - да несмеат да земат жена од истите и тн.

Тоа пријателе е верски и национален фашизам кој го има можеби во секоја вера и нација ама не во Христовата!

Јас пријателе не се фалам (како некои тоа што го прават) со народот и верата во која - без мое знаење и прашање - сум роден, туку ја фалам верата Христова како СОВРШЕНА!

Баш Тој, пријателе, Исус Христос е Тој што го преставив СОВРШЕНИОТ МИР, СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!

Ако мислиш поинаку пријателе, повели и искажисе!
Кажи каде Исусовата вера на СОВРШЕН МИР, СОВРШЕН ИСЛАМ, небеше доволно добра во сооднос на онаа во која сум роден јас или си ти роден и во која сме биле под постојано влијание (да не речам како што велиш ти: перење на мозок)!

Бујрум, повели и кажи кој го практицирал Исламот почисто од Исус?

Повели!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Шалом + Селам + Мир тебе, пријателе Silber !

Како прво разбери еднаш за секогаш дека нити македонскиот, нити албанскиот, нити србскиот, нити бугарскиот, нити грчкиот, турскиот ... нити израелскиот, нити крстоносниот (римокатоличкиот), нити православниот, нити сунитскиот, нити шиитскиот ... нити било кој друг тероризам, го поддржувам, оправдувам или фаворизирам!

Како второ, разбери дека мојот втор дел од постот беше реплика на пријателот зимзелен, кој едниот тероризам го чувствуваше како полош од другиот а јас се обидов да му објаснам дека и “христијанскиот“ врз следбениците на мухамед (с.а.в.с) е нешто грозно. Притоа се обидов да му објаснам дека не сум заштитник на теророт кој што тој го чувствува за полош!

Како трето, македонците и албанците живееле релативно мирно и пријателски едни со други сѐ додека едните не почнале - врз основа на својата вера или нација - да се чувствуваат како супериорни врз другите! Со тоа и почнува неправдата. Едните мораат да им се потчинуваат на другите, да плаќаат поголем данок, да бидат наречувани неверници, да мораат да ги даваат своите ќерки и сестри на другите за женидба а самите пак - поради својата вера или нација - да несмеат да земат жена од истите и тн.

Тоа пријателе е верски и национален фашизам кој го има можеби во секоја вера и нација ама не во Христовата!

Јас пријателе не се фалам (како некои тоа што го прават) со народот и верата во која - без мое знаење и прашање - сум роден, туку ја фалам верата Христова како СОВРШЕНА!

Баш Тој, пријателе, Исус Христос е Тој што го преставив СОВРШЕНИОТ МИР, СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!

Ако мислиш поинаку пријателе, повели и искажисе!
Кажи каде Исусовата вера на СОВРШЕН МИР, СОВРШЕН ИСЛАМ, небеше доволно добра во сооднос на онаа во која сум роден јас или си ти роден и во која сме биле под постојано влијание (да не речам како што велиш ти: перење на мозок)!

Бујрум, повели и кажи кој го практицирал Исламот почисто од Исус?

Повели!
Alejkum Selam drugar Spiros.
Isto i jas mislam deka nieden vo Makedonija od bilo koja nacija ne podrzuva terorizam. Moze ima 2 ili 3% od niv.

Sega dobro te razberev.
No za ova sto bese pisuval, ili si brzal ili bez da dobro razmislis si pisuval.

Не, пријателе, не се ставам на ничија страна освен на Христовата!
Не, пријателе, јас не сум симпатизер нити на албанскиот, нити на мухамеданскиот терор, кој ми однесе двајца малолетни пријатели - пред војната во македонија - и еден чичко (невооружан полјоделец) за време на војната!
Kazi sega sto ne sum razbral jas.

Бујрум, повели и кажи кој го практицирал Исламот почисто од Исус?
Site proroci dobro ja prakticirale Islam zatoa i postanale proroci.
Pa i Isa (isus), dobro ja prakticiral dodeka negovoto Islam ne ja iskrivile pa Allah poslal Muhammed A.S za da se ispravi i bide pocist Islam.

Selam :smir:
 
S

smart ass

Гостин
Site proroci dobro ja prakticirale Islam zatoa i postanale proroci.
Pa i Isa (isus), dobro ja prakticiral dodeka negovoto Islam ne ja iskrivile pa Allah poslal Muhammed A.S za da se ispravi i bide pocist Islam.

Selam :smir:
зарем не би требало мухамед да биде предвиден како исус и да се каже ќе дојде втор пратеник.

ако израел е света земја(исус го признавате) зошто мухамед предавал во арабија??

поточно по мое мислење христијаните модифицирале од израелците...нели библијата...а муслиманите имале прилика 6 века потоа да направат модификација и на двете религии и да испадне трета која ќе одговара на тогашниот човек.

поточно ниту едната се во право.никоја религија не е во право.
не зборат за еден бог.еднаш исус е тројца...ако е тројца дали можеби дошол и ко мухамед...ништо чудно...може и ко Обама да е...или мистер бин

не верувам во ниедна религија но сепак ја почитувам вашата верба и мислам дека сепак етички влијае позитивно религијата.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
зарем не би требало мухамед да биде предвиден како исус и да се каже ќе дојде втор пратеник.

ако израел е света земја(исус го признавате) зошто мухамед предавал во арабија??

поточно по мое мислење христијаните модифицирале од израелците...нели библијата...а муслиманите имале прилика 6 века потоа да направат модификација и на двете религии и да испадне трета која ќе одговара на тогашниот човек.

поточно ниту едната се во право.никоја религија не е во право.
не зборат за еден бог.еднаш исус е тројца...ако е тројца дали можеби дошол и ко мухамед...ништо чудно...може и ко Обама да е...или мистер бин

не верувам во ниедна религија но сепак ја почитувам вашата верба и мислам дека сепак етички влијае позитивно религијата.
Eden dobar Vernik na hristijanska religija treba da gi cita slednite vo Biblijata.
Isa Alejhi Selem (Hristos), Vo Biblijata izjavuva deka ke ima uste eden Bozji pratenik i deka on treba da se postuva.

Originalni jazik na Biblijata Jovan 14:16, 14:26, 15:26 i 16:7 kade se spomnuva imet na Muhammed A.S.

Imeto se spomnuva Paraklit (Feraklit)
Paraklit na grcki znaci,
Odaberen
Pomosnik
Utesitel
Advokat se narecel Paraklit na starite vreminja

Na engleski znaci Comforter.

A na Arapski jazik Paraklit znaci Ahmed eden od iminjata na Muhammed A.S

Ahmed ako prevodimo na Makedonski znaci
Odaberen, Izaberen, Utesitel.

Јован 14
15 ”Ако Ме љубите, ќе ги пазите Моите заповеди.

16 И Јас ќе Го молам Мојот Татко, и Тој ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека:

26 а Утешителот, Светиот Дух, Кого Татко Ми ќе Го испрати во Мое име, ќе ве научи сè и ќе ве потсети на сè што ви реков.

Јован 15
26 ”А кога ќе дојде Утешителот, Кого Јас ќе ви Го испратам од Таткото, Духот на Вистината, Кој излегува од Таткото, Тој ќе сведочи за Мене;

Јован 16

7 Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си
отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.

8 А кога ќе дојде Тој, ќе го увери светот за грев и за правда и за суд.
9 За грев - зашто не веруваат во Мене;
10 за правда - зашто си одам при Мојот Татко, и веќе нема да Ме видите;
11 за суд - зашто е осуден кнезот на овој свет.
12 Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите.
13 А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.


A zasto vo Arabija se javil Muhammed A.S ne znam ako nekoj poveke znae moze da ti odgovori.

Kako jas mislam Bog ili (Allah), pratil pratenik na tie mesta kade ludjeto bile po rasipani na toa vreme.

СУРА
АЛИ ИМРАН
3. Он ти објави Книга, со Вистина и со Потврда за она што беше: Он објави и Теврат(Psalm) и Инџил (Biblija)

4. пред тоа; Патоказ за луѓето, а објави и Одделувач на вистината од невистината. Болна казна ќе имаат оние кои не ги признаваат ајетите Аллахови, навистина! А Аллах е Силен и Строг!
 
S

smart ass

Гостин
благодарам на одговорот.


има тема со видео која тврди декја сите религии потекнуваат од египетската го виде??


ако не погледни го.

мене некако не ми оди сите цивилизации да презеле од една а кинезите па далеку се.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
благодарам на одговорот.


има тема со видео која тврди декја сите религии потекнуваат од египетската го виде??


ако не погледни го.

мене некако не ми оди сите цивилизации да презеле од една а кинезите па далеку се.
Da ja gledav videoto.
Samo mene ne mi izgleda istina.

Kako jas znam Judaizmot i hristijanstvoto poteknuvat od Jerusalem (Izrael).
Islamot poteknuva od Mekka nedaleko od Jerusalem.

Otprilika site od ist region.
 
S

smart ass

Гостин
епа тоа де јудизмот христијанство од израел а ислам од мека сауди арабија,ама они во видеото тврдат дека сите религии се ископирани од нив демек-мене една работа не ми е јасна,значи станува збор еве конкретно израелците не би прифатиле египетска модификација(се гледа во видеото повеќе одат на новиот завет исус = сонце а и мухамед исто...е сега ако сите религии се ископирани од еипетската која патем е античка...значи поминале години години па се појавил јудизмот,па христијанството...па после 622(така ли беше-да не се резилам тато е историчар:)) мухамед предава во арабија мека и медина-едноставно не е логички покрај толку долг временски период баш сите монотеистички религии да копираат од политеистички а и притоапосебно временската разлика е важна зошто па мухамед да копирал од египет???

или пак Исус??

или Авраам(за израелците и јудизмот не знам знам само јехова-јахве е име за бог)

мислам не е логички,па дури и кинезите копирале од египет.....ова ќе испадне ко Грците монопол на демократија а антички египет монопол на Религиите:pos2:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
епа тоа де јудизмот христијанство од израел а ислам од мека сауди арабија,ама они во видеото тврдат дека сите религии се ископирани од нив демек-мене една работа не ми е јасна,значи станува збор еве конкретно израелците не би прифатиле египетска модификација(се гледа во видеото повеќе одат на новиот завет исус = сонце а и мухамед исто...е сега ако сите религии се ископирани од еипетската која патем е античка...значи поминале години години па се појавил јудизмот,па христијанството...па после 622(така ли беше-да не се резилам тато е историчар:)) мухамед предава во арабија мека и медина-едноставно не е логички покрај толку долг временски период баш сите монотеистички религии да копираат од политеистички а и притоапосебно временската разлика е важна зошто па мухамед да копирал од египет???

или пак Исус??

или Авраам(за израелците и јудизмот не знам знам само јехова-јахве е име за бог)

мислам не е логички,па дури и кинезите копирале од египет.....ова ќе испадне ко Грците монопол на демократија а антички египет монопол на Религиите:pos2:
Seto toa sto e vo videoto ne e istina. Pratenicite ne bile kopiraci ili predavateli na religija. Na niv e isprateno od Boga (Allah).

Toa video ne razbiram ni jas za koj cel se zbori.

Da taka e na 16. Juli 622 god se pojavil Islam.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Alejkum Selam drugar Spiros.
Isto i jas mislam deka nieden vo Makedonija od bilo koja nacija ne podrzuva terorizam. Moze ima 2 ili 3% od niv.
Мир да имаш ти пријателе и побратиме Silber, мир да имаат сите твои пријатели, мир да имаат и сите твои непријатели!

ДајБОЖЕ + Иншалах!

Можно е роде да биде да има и помалку од 2% луѓе што обожаваат оружје, борачки вештини, војни и терор, но со малку квасец се подквасува целото тесто. Затоа побратиме, следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС, не служат нити на оружјето, нити на теророт нити на лажните слепи водачи што водат слепци во пропаст!



Sega dobro te razberev.

No za ova sto bese pisuval, ili si brzal ili bez da dobro razmislis si pisuval.


Kazi sega sto ne sum razbral jas.
Ти кажав роде и пак ќе ти кажам.

Пријателот зимзелен припаѓа нјверојатно на македонскиот колектив и е по вера христијанин, исто како што ти припаѓаш на албанскиот колектив и си следбеник на суната на пророк мухамед (с.а.в.с)!

Во очите на колективот во кој припаѓа зимзелен исто како во твоите очи за неговиот колектив, тероротна албанскиот и мухамеданскиот колектив - како што тој чувствуваше и рече - и припаѓа на темнината, а мекедонскиот и христијанскиот колектив на светлината!
Јас се обидов на нему да му објаснам дека тоа не е потполно точно што тој го напиша, бидејќи - за жал - има многу лажни христијани кои се однесуваат воено/ агресивно, слично - а некои од тие лажливци - дури и поагрсивно од екстремистите кои ги следат најагресивните стихови на албанскиот канун и куран, што го доби светот за подарок преку раката на лек дукаѓини и арабскиот пророк мухамед (с.а.в.с)!

Со други зборови, јас му кажав на зимзелен дека посебно ме боли кога терористи го злоупотребуваат името Исусово (бидејќи Тој никогаш не правел тероризам) и дека не бранам нити еден тероризам , а го осигурав дека не сум бранител на албанскиот и мухамеданскиот тероризам, којшто за жал постои и во осумдесетите години (за време на бивша југославија) ми однесе две невини и невооружени другарчиња а за време на војната 2001 и еден мој чичко кој што одеше на нива да работи!


Site proroci dobro ja prakticirale Islam zatoa i postanale proroci.

Pa i Isa (isus), dobro ja prakticiral dodeka negovoto Islam ne ja iskrivile pa Allah poslal Muhammed A.S za da se ispravi i bide pocist Islam.


Da taka e na 16. Juli 622 god se pojavil Islam.

Побратиме Silber, јас ти се извинувам но морам да те исправам!


Во Исус е СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ, бидејќи Тој и Неговите следбеници никогаш, ама навистина никогаш (освен едно единствено исечено уше од еден римски војник) - дури и кога умирале од терор - не пролелале нити една капка крв!

Тоа се вика 100% вера, тоа се вика 100% Чист ИСЛАМ, кој што бил и ќе остане засекогаш!

АМИН + ИншАЛАХ

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Мир да имаш ти пријателе и побратиме Silber, мир да имаат сите твои пријатели, мир да имаат и сите твои непријатели!

ДајБОЖЕ + Иншалах!

Можно е роде да биде да има и помалку од 2% луѓе што обожаваат оружје, борачки вештини, војни и терор, но со малку квасец се подквасува целото тесто. Затоа побратиме, следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС, не служат нити на оружјето, нити на теророт нити на лажните слепи водачи што водат слепци во пропаст!





Ти кажав роде и пак ќе ти кажам.

Пријателот зимзелен припаѓа нјверојатно на македонскиот колектив и е по вера христијанин, исто како што ти припаѓаш на албанскиот колектив и си следбеник на суната на пророк мухамед (с.а.в.с)!

Во очите на колективот во кој припаѓа зимзелен исто како во твоите очи за неговиот колектив, тероротна албанскиот и мухамеданскиот колектив - како што тој чувствуваше и рече - и припаѓа на темнината, а мекедонскиот и христијанскиот колектив на светлината!
Јас се обидов на нему да му објаснам дека тоа не е потполно точно што тој го напиша, бидејќи - за жал - има многу лажни христијани кои се однесуваат воено/ агресивно, слично - а некои од тие лажливци - дури и поагрсивно од екстремистите кои ги следат најагресивните стихови на албанскиот канун и куран, што го доби светот за подарок преку раката на лек дукаѓини и арабскиот пророк мухамед (с.а.в.с)!

Со други зборови, јас му кажав на зимзелен дека посебно ме боли кога терористи го злоупотребуваат името Исусово (бидејќи Тој никогаш не правел тероризам) и дека не бранам нити еден тероризам , а го осигурав дека не сум бранител на албанскиот и мухамеданскиот тероризам, којшто за жал постои и во осумдесетите години (за време на бивша југославија) ми однесе две невини и невооружени другарчиња а за време на војната 2001 и еден мој чичко кој што одеше на нива да работи!





Побратиме Silber, јас ти се извинувам но морам да те исправам!


Во Исус е СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ, бидејќи Тој и Неговите следбеници никогаш, ама навистина никогаш (освен едно единствено исечено уше од еден римски војник) - дури и кога умирале од терор - не пролелале нити една капка крв!

Тоа се вика 100% вера, тоа се вика 100% Чист ИСЛАМ, кој што бил и ќе остане засекогаш!

АМИН + ИншАЛАХ

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!
Selam Spiros.
I hvala sto podetalno mi objasni. Sega te dobro razberev.
No porano poskrateno bese napisal i normalno ke imase komplikacija do razbiranje na postot, a isto i toa deka imame vise ,do glava so ovoj zbor terorist.
Kako sto sam vidis mnogumina ovde vrtat se vrtat ili na nacinalno ke kazat terorist ili po vera. Bez da grebat na rana ne ostavat.
Imaat dosta provokativni recnik. No koga im se odgovara odmah skokat deka e nivna drzava i ako nam se ne svidja ne terat vo kosovo ili albanija.
Znaci ne se spremni da ne sakat.
Pa i ne morat, no da ne kazuvat potoa zosto vie gi sakate sosednite drzavi poveke od nas.
Koj moze nekoga da ja saka so sila.
Ne mora.
No i ne brkat i na kraj pak kazuvat; zasto ne postuvate nas nego sosednite drzavi..........

Problemot e vo toa sto ima ovde nekoi sto sekogas otvarat provokativni temi sto su poveke za nacinalno i verski ,diskriminizacija nego za diskusija i da se ucime nesto eden od drug.

Ovde slobodno sekoj Makedonec moze da napise "Albanec", "Kacaci", "Smrdlivi" Itn...
Ova e za zal.

Nekoj treba da ednas svati deka terorot nad nekoj ke rodi terorizam.
Jas moze ne sum Albanec.
No da znaete deka ako nekoj ne gi saka Albancite jas ke bidem NajAlbanec od Albanecot.
Da ne idem off topik.

Samo uste ova ne zaboravi deka site pratenici (Pejgamberi) su pratenici Allah(Boga) i tie na toa vreme pored okolinata taka im naredil Bog(Allah) da postapuvat so ludjeto.
Pejgamberite nisto ne pravele bez Allahov zepoved!!!!
Ako za tie ludje trebalo taka da se pravi na toa vreme za da im bide primer taka i pravile Prorocite.
Ako nekoj veruva cisto na Allah(Bog), mora ova da ja ima na predvid.

Selam
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Selam Spiros.
I hvala sto podetalno mi objasni. Sega te dobro razberev.
No porano poskrateno bese napisal i normalno ke imase komplikacija do razbiranje na postot, a isto i toa deka imame vise ,do glava so ovoj zbor terorist.
Kako sto sam vidis mnogumina ovde vrtat se vrtat ili na nacinalno ke kazat terorist ili po vera. Bez da grebat na rana ne ostavat.
Imaat dosta provokativni recnik. No koga im se odgovara odmah skokat deka e nivna drzava i ako nam se ne svidja ne terat vo kosovo ili albanija.
Znaci ne se spremni da ne sakat.
Pa i ne morat, no da ne kazuvat potoa zosto vie gi sakate sosednite drzavi poveke od nas.
Koj moze nekoga da ja saka so sila.
Ne mora.
No i ne brkat i na kraj pak kazuvat; zasto ne postuvate nas nego sosednite drzavi..........

Problemot e vo toa sto ima ovde nekoi sto sekogas otvarat provokativni temi sto su poveke za nacinalno i verski ,diskriminizacija nego za diskusija i da se ucime nesto eden od drug.

Ovde slobodno sekoj Makedonec moze da napise "Albanec", "Kacaci", "Smrdlivi" Itn...
Ova e za zal.

Nekoj treba da ednas svati deka terorot nad nekoj ke rodi terorizam.
Jas moze ne sum Albanec.
No da znaete deka ako nekoj ne gi saka Albancite jas ke bidem NajAlbanec od Albanecot.
Da ne idem off topik.

Samo uste ova ne zaboravi deka site pratenici (Pejgamberi) su pratenici Allah(Boga) i tie na toa vreme pored okolinata taka im naredil Bog(Allah) da postapuvat so ludjeto.
Pejgamberite nisto ne pravele bez Allahov zepoved!!!!
Ako za tie ludje trebalo taka da se pravi na toa vreme za da im bide primer taka i pravile Prorocite.
Ako nekoj veruva cisto na Allah(Bog), mora ova da ja ima na predvid.

Selam
Шалом + Селам + Мир вам, пријателе Silber!

Потполно те разбирам како се чувствуваш и жалам што доаѓа до такви зборови и повредувања. Пред извесно време сакаше еден човек да започне нешто заедничко - на албански и македонски јазик - и побара поддршка од еден албанец, кој (за жал) наместо ако веќе не сака да поддржува барем да не пречеше и навредуваше. Тој му рече на човекот : со кого бе да соработува, со овие цигани што се наречуваат македонци? Јас бев директно присутен во разговорот и бев воодушевен што македонецот воопшто ништо не рече и не испадна никаква поголема караница и повреда. Мислам дека такви повреди не се добри нити за албанците, нити за македонците, нити за ромите, за турците, за србите, грците, ... бидејќи БОГ ги сака надприродно многу сите луѓе и за сите ними тој Го даде највредното во универзумот, за да Мо веруваат и сите заедно да бидат браќа и сестри, а БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) да биде Отецот на сите!

Јас постојано се чудам на чудесната Љубов БОЖЈА Која за спасение на сите во Исус ја отелотвори Својата Вечна Мудрост, Совршената Вера, Совршениот Ислам!

Многу луѓе дури до ден денес не Го прифаќаа Совршенството само затоа што БОГ Го отелотвори под верното срце на една млада еврејка! Други пак зошто не ги штити нивните интереси како најважни.
За жал пријателе, националниот и религиозниот фашизам не изумре со хитлер туку и понатаму живее во срцата на многу луѓе. Но - преку БОЖЈАТА Милост - јас не му се плашам нити на еден фашизам и носам една добра вест за сите луѓе со добра волја, на кои Љубовта БОЖЈА им е поважна од сѐ што постои во видливиот и невидливиот свет.

Набрзо - ИншаАЛАХ - секој ќе спознае дека Совршената вера е во Исус Христос и дека само преку следењето на таа вера може да биде совладан шејтанот, кој ете сеуште страшно ги мачи и лаже луѓето, давајќи им најразлични замени и забави во замена за совршената вера!
Јас знам дека оваа Совршена ВИСТИНА во очите на лицемерните, несвестните и егоистичните (а со тоа невистинитите) евреи, католици, православци, протестанти, сунити, шиити, ... и сите останати религии, е напад, бидејќи сѐуште не се свестни дека само преку жртвата и одфрлањето на индивидуалниот и колективниот егоизам, сите заедно ќе можеме БОГ да го повикаме како Татко - АЛА како Аба, значи исто како што тоа го покажа прачистиот Исус!

Побратиме Silber, БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) пред околу 2000 години - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба - во Исус својата Вечна Мудрост ја отелотвори и со тоа за секогаш преку Неговата вера, рајската врата ја отвори!
Кога ние поединечно и колективно ќе влеземе во тој рај на Совршено Братсво и Единство(?); тоа зависи од нашата вера или невера!

Иншалах сите да поверуваме безрезервно!

АМИН

п.с. Респект кон сите пророци (пејгамбери) но ниеден од ними неможе и несмее да се споредува со отелотворувањето на БОЖЈАТА Совршена Мудрост, Која БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) за спасение на сите ја отелотвори во Исус!
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Eden dobar Vernik na hristijanska religija treba da gi cita slednite vo Biblijata.
Isa Alejhi Selem (Hristos), Vo Biblijata izjavuva deka ke ima uste eden Bozji pratenik i deka on treba da se postuva.

Originalni jazik na Biblijata Jovan 14:16, 14:26, 15:26 i 16:7 kade se spomnuva imet na Muhammed A.S.

Imeto se spomnuva Paraklit (Feraklit)
Paraklit na grcki znaci,
Odaberen
Pomosnik
Utesitel
Advokat se narecel Paraklit na starite vreminja

Na engleski znaci Comforter.

A na Arapski jazik Paraklit znaci Ahmed eden od iminjata na Muhammed A.S

Ahmed ako prevodimo na Makedonski znaci
Odaberen, Izaberen, Utesitel.

Јован 14
15 ”Ако Ме љубите, ќе ги пазите Моите заповеди.

16 И Јас ќе Го молам Мојот Татко, и Тој ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека:

26 а Утешителот, Светиот Дух, Кого Татко Ми ќе Го испрати во Мое име, ќе ве научи сè и ќе ве потсети на сè што ви реков.

Јован 15
26 ”А кога ќе дојде Утешителот, Кого Јас ќе ви Го испратам од Таткото, Духот на Вистината, Кој излегува од Таткото, Тој ќе сведочи за Мене;

Јован 16

7 Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си
отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.

8 А кога ќе дојде Тој, ќе го увери светот за грев и за правда и за суд.
9 За грев - зашто не веруваат во Мене;
10 за правда - зашто си одам при Мојот Татко, и веќе нема да Ме видите;
11 за суд - зашто е осуден кнезот на овој свет.
12 Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите.
13 А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.


A zasto vo Arabija se javil Muhammed A.S ne znam ako nekoj poveke znae moze da ti odgovori.

Kako jas mislam Bog ili (Allah), pratil pratenik na tie mesta kade ludjeto bile po rasipani na toa vreme.

СУРА
АЛИ ИМРАН
3. Он ти објави Книга, со Вистина и со Потврда за она што беше: Он објави и Теврат(Psalm) и Инџил (Biblija)

4. пред тоа; Патоказ за луѓето, а објави и Одделувач на вистината од невистината. Болна казна ќе имаат оние кои не ги признаваат ајетите Аллахови, навистина! А Аллах е Силен и Строг!

Se izvinuvam sto se vmesuvam vo razgovorot...No, ovde Isus ne zboruva za covek, zasto megu drugoto veli ke bide so vas doveka...a Muhamed ne ostana so nas doveka. I jasno kazuva deka e toa Duhot Bozji ili Svetiot Duh, sam citiras stihovi... Drug prorok po Isus nema i ne najavil.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom