Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.InF3ction

Гостин
Он е само Крал. Коа беше помал беше Принц, ама сеа порасна:)

Ја не знам шо нему му се дереш. Ко он да ги смислил обичаите. Убаво ти објасни дека не би било пост ако јадеш преку цел ден, а да не јадеш кога е време за спиење, тоа е нормална работа, не е постење.
Башка, финтата е и покрај тоа шо переш теписи у најжешкото, и вода цури пред тебе-да издржиш да не се напиеш..(пример де:icon_lol:)..
self-discipline, self-control...
Умсвен е постот, не само физички.

А и колку шо знам, вака треба да биде и во христијанството, само што има одредени работи кои не се јадат.
Е сеа кај православните е малце чудно шо постат кога е Нова Година по Католички календар, а сите се омрсуваат на 31 и сл.

Не дека нешо посебно ми е во ред постов, сепак е измачување за дете, ама сепак е интересно колку може да се издржи во име на религијата.
поентата на постот не е да видиме дали ќе издржиме или не....тоа е само за да знаеме т.е да чуствуваме истото како тие луѓе што немаат да јадат....што не јадат по 2 дена .... не е ништо 16 часа без вода и јадење..мене воопшто не ми е тешко...можам и да издржам повеќе... но моментот кога цела фамилија ќе се собере и јадете заедно...сите среќни...е priceless вреди да се постува за такви моменти....
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
КОГА И МЕДИЦИНАТА ДОКАЖА ДЕКА

ЖЕЛУДНИКОТ КАЈ ЧОВЕКОТ ПРЕСТАНУВА ДА ЛАЧИ СОКОВИ ЗА РАЗЛОЖУВАЊЕ НА ХРАНАТА

НЕГДЕ ОКОЛУ 20 ЧАСОТ

СТАНУВА ЗБОР ЗА ЕВОЛУЦИЈА ОД СТОТИЦИ ИЛИЈАДИ ГОДИНИ
Ни во доцниот период на Креда немало ваква протеолитичка заостанатост.
Машта ради свашта... :008:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Зошто носат марами на 40 степени?
Тоа се специјални марами, кои испуштаат ладовина, и не се чуствува дека е +40, дури и поубаво им е од оние кои не носат марама.

Е види ти сега, зошто носат марами.

Ќе заборавев да кажам, дека марамите се правено од влакна на слон, и миксани со Индиски и Египетски(Афрички) слонови.

Ете така.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Тоа се специјални марами, кои испуштаат ладовина, и не се чуствува дека е +40, дури и поубаво им е од оние кои не носат марама.

Е види ти сега, зошто носат марами.

Ќе заборавев да кажам, дека марамите се правено од влакна на слон, и миксани со Индиски и Египетски(Афрички) слонови.

Ете така.
Хехе, контролирај се малку...
Навикнат си со уличари да зборуваш, па и јас ке ти оговарам на уличарски начин !!!
Ако за тебе не е важен моралот ,за некого е важен!!! И кога немаш врска во нешто поубаво е да читаш, барем научи си нешто!!! Да има фајде од ова што сел живот ти поминна покрај ПЦ и пак дупка си...
Не филозофирај, не соли памет тука демек знаеш нешто, немаш блага везе со Исламот!
Европа бе, треба што поразголено да се иде, а и нудо ако има потреба !!!
Сладок сон, и не се глупирај тука...
Tung e ki...

Зошто носат марами на 40 степени?
Одговорот е во овој пост, од сестрата Амина читај таму...
http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=2714786#post2714786
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Зошто носат марами на 40 степени?
Devil_32 , drugarke jas ne sum nekoj naucen za islamot.Iako sum musliman. I na sekoja prasanje ne odgovaram ako znaem tacno.
Ostavim da odgovara onoj sto podobro ja znae.

Osim toa islam zabranuva da nekoj odgovara ako odgovorot ne ja znae , da tupi nesto od glava. Zatoa sto ne samo hristijanite nego i muslimanite mozaat pogresno da se ucat. Sigurno samo ako e prasanjeto za islam.

Sega dali jas ne ja razbrav tvoeto prasanje sto e mnogu kratko : Zasto nosat marami na 40 stepeni , pa da i jas ne tupim nesto.

Ako mislis na arapskite drzavi za muslimanite zasto nosat marami na 40 stepeni ke se potrudam jas da ti odgovoram.

-Zatoa sto poveke od 40 stepeni soncevite zraci ako udirat dolgo vreme direktno na glava toa e mnogu stetno koje mozes sama da zamislis.
-Sega ne znaem dali si cula ili ucila deka belata boja reflektira sonceto, a crnoto temnoto boja ja vlece sonceto ili ja prima.
Pa belata boja mnogu pomognuva za odbrana od soncevite zraci i istovremeno svezi.

Toa mozes da ja testiras sama. Obleci bela maica od ist kvalitet na vlakna i crna maica i odmah ke primetis koja razlika ima ako si nadvor na sonce.

- Osim toa , ne znam dali si slusnala deka vo zemjite kade ima pustina ili nekolku stotini kilometri od pustinite ima jaki vetrovi , pa tia vetrovi nosat prasina od pustinja i moze i cak nekolku cm prasinata da ja pokrie eden grad. Pa zatoa ne nosat bela kapa nego cela marama koga ima vetar so prasina ja pokrie ustata i nos za da moze da se brani od prasinata.

I sega. I nemuslimanite koi ziveat vo takvi uslovi isto nosat marami.

No ako sega me prasuvas zasto nekoi delegaci od arapski zemji koga idat na nekoja poseta na evropa isto ja nosat ta nosia , ke odgovaram od moja glava. Mislam sigurno su veke naviknati na takvi nosia i ne trpat kravata, ili i jas ne znam !!

Ostani mi dobro ......
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Зошто нејќат муслиманиве да признаат дека свинското месо е нај убаво, и демек се прават дека не го јадат а уствари "скришно" го јадат не веруван во никој муслиман дека не пробал свинско сите имаат пробано и сите се имаат уверено дека е нај убаво е сеа зошто не го сакаат свинското месо ?Т.Е зошто не го јадат (месо како месо )
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Зошто нејќат муслиманиве да признаат дека свинското месо е нај убаво, и демек се прават дека не го јадат а уствари "скришно" го јадат не веруван во никој муслиман дека не пробал свинско сите имаат пробано и сите се имаат уверено дека е нај убаво е сеа зошто не го сакаат свинското месо ?Т.Е зошто не го јадат (месо како месо )
Бидејќи Аллах ни наредил да не го јадеме!!!
Види дете, муслиманите не јадат од животното што го јаде својот измет!!! Тоа не разликува нас двајцата...
А ти продолжи си да јадеш свинско, бидејки ти е убаво...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Бидејќи Аллах ни наредил да не го јадеме!!!
Види дете, муслиманите не јадат од животното што го јаде својот измет!!! Тоа не разликува нас двајцата...
А ти продолжи си да јадеш свинско, бидејки ти е убаво...
:tapp:
која глупост не јадам свинско оти си го јаделе својот измет :pos2: ти месото го јадеш или изметот :tapp:
Ја сум Христијанин така да за нас не важи ова
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Бидејќи Аллах ни наредил да не го јадеме!!!
Види дете, муслиманите не јадат од животното што го јаде својот измет!!! Тоа не разликува нас двајцата...
А ти продолжи си да јадеш свинско, бидејки ти е убаво...
аллах ви наредил???како тоа ви наредил???прифаќањето на религијата не иде од наредби...
иначе ние што јадеме свинско месо не јадеме од изметот...туку добро го приготвуваме, а меѓу вас и нас и нема баш некоја разлика и ти си човек и јадеш се и сешто и ја сум човек и јадам се си сешто...
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
аллах ви наредил???како тоа ви наредил???прифаќањето на религијата не иде од наредби...
иначе ние што јадеме свинско месо не јадеме од изметот...туку добро го приготвуваме, а меѓу вас и нас и нема баш некоја разлика и ти си човек и јадеш се и сешто и ја сум човек и јадам се си сешто...
Зошто бе луге се правите како деца, толку ли ве мрзи?! Читајте поубаво веке е одговорено ова прашање!!!
Вистина е тоа дека и ти и јас сме луге, но немора да значи дека јадиме се и сешто!!! Некои продукти не ги јадеш поради здравствени причини , гледаш дека не можеш се и сешто да јадеш!!!
Јас јадам СЕ ШТО Е ДОЗВОЛЕНО ,што Бог ми одредил, и јас го почитувам тоа!!! Толку е едноставно!!!
Ајде поздрав до тебе... :) Нема што да се расправаме!!! :helou:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
аллах ви наредил???како тоа ви наредил???прифаќањето на религијата не иде од наредби...
иначе ние што јадеме свинско месо не јадеме од изметот...туку добро го приготвуваме, а меѓу вас и нас и нема баш некоја разлика и ти си човек и јадеш се и сешто и ја сум човек и јадам се си сешто...
welll прифаќаш наредби...ако сакаш никој не е тереа со сила.....сеа ќе кажам бог рекол не лажи...ама ти лажеш...биди искрена ...ти не си....биди верна..... ти не си ....
ги слушаш ротиделите? кога ти викаат до 11 дома?
сеа има некој слуша....има некој не...ако си од тие што не слушаат 10 дена да ти зборувам нема да сфатиш...нема да сакаш да сфатиш...бог не наредува....т.е кажува што е добро и што е лошо....
доброто е дозволено..лошото е забрането...бог не вика мораш....
ти дава опции... ако сакаш у рај..прави ова ова ова...ако не правиш идеш у пекол...што се правите толку мадафакери...кога еден обичен човек ќе ви нареди..кој е посилен од вас...побогат...со поголема моќ трчате ко куче...и тука се се буните демек ааа зш наредува...алах не наредува..тој ни кажува што е добро...зш тој може без нас...ние не можеме без него...:toe:
Не очекувам да сфатиш или да речеш да така е...зш ти си од друга религија ние друга....
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
welll прифаќаш наредби...ако сакаш никој не е тереа со сила.....сеа ќе кажам бог рекол не лажи...ама ти лажеш...биди искрена ...ти не си....биди верна..... ти не си ....
ги слушаш ротиделите? кога ти викаат до 11 дома?
сеа има некој слуша....има некој не...ако си од тие што не слушаат 10 дена да ти зборувам нема да сфатиш...нема да сакаш да сфатиш...бог не наредува....т.е кажува што е добро и што е лошо....
доброто е дозволено..лошото е забрането...бог не вика мораш....
ти дава опции... ако сакаш у рај..прави ова ова ова...ако не правиш идеш у пекол...што се правите толку мадафакери...кога еден обичен човек ќе ви нареди..кој е посилен од вас...побогат...со поголема моќ трчате ко куче...и тука се се буните демек ааа зш наредува...алах не наредува..тој ни кажува што е добро...зш тој може без нас...ние не можеме без него...:toe:
Не очекувам да сфатиш или да речеш да така е...зш ти си од друга религија ние друга....

Алах што друго ви кажал дека е добро да се сечете сунети да се правите, дека девојче несмее да има секс се додека не се ожени,да бидете терористи повеќето од муслиманите се терористи да не јадете свинско... и што има тука добро ?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Алах што друго ви кажал дека е добро да се сечете сунети да се правите, дека девојче несмее да има секс се додека не се ожени,да бидете терористи повеќето од муслиманите се терористи да не јадете свинско... и што има тука добро ?
sunetot??? verojatno ti nisto ne znaes za sunetot!! aj citaj malce za ova pa posle kazi deka nema nisto dobro vo ovaa!

Svinsko ne jademe od zdrastveni pricini,svnskoto e mnogu mrsno,svinjata go jade svojot izmet...

Teroristiii!!! Pa cekaj be coveku ima i hristijani teroristi,ima i budisti,hindusi i se....
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Алах што друго ви кажал дека е добро да се сечете сунети да се правите, дека девојче несмее да има секс се додека не се ожени,да бидете терористи повеќето од муслиманите се терористи да не јадете свинско... и што има тука добро ?
1.Сунет коа правиш си има добри страни.....медицински аспект...сескуанли итн..
2.Тебе ти е лошо така нели? зш им даваат само на своите мажи...па после вие немате кого да викате курви? нема да имате лесни девојки ? нема да имате кого да користите сексуално?
после се чудите 13 годишни деца се плескааат ...15 годишна девојка бремена бла бла...најдобро е коа девојката е невина....и се мажи со мажот..зар тебе нема да ти е лошо....се жениш...и после 10 години брак... со женати шетате у парк и оп сретнува дечко и вика еве овој ме скинаа прв пат? или пак некој ти вика...брат со женати пред да се женеш мн се сексавме?....in is islam...you don't have this madafucking bullshit.....мирна глава...си знаеш дека е само твоја...ако си добар кон неа

3.Терористи? зш не убиваат тука ? туку во ирак? америка?
американците измислија нешто тероризам...само да направи цел свет да ги мрази муслиманите..зш знаеш...нафтата иде од арабските земји кој што се мислимани...
and you know what?кој и да го направи ова на човечко суштество....дај ми пиштој и ја би бил терорист и би ги убил сите....





 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom