Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
Во Ислам не се преминува, во Ислам може само да се вратиш. Сите ние се раѓаме во Ислам, а подоцна зависи од околностите, родителите може да ни наметнат некоја друва вера! Процедурата за враќање во исламот е најпрво со разум и срце да сватиш дека Аллах е еден, дека Мухаммед а.с е Негов роб, значи да не му препишуваш ништо на Неговата Единсвеност, да не го делиш, на три лика, својства, или незнам што уште, и само Него да му се молиш, да не одиш преку посредници, разни светци, светици и останати човечки створенија, и на крај тоа и со јазик да го посведочиш да кажеш „Ешхеду ен Ла Илахе илаллах, ве ешхеду енне Мухаммеден абдуху ве Ресулуху“ или во превод „ Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах, а Мухаммед е Негов пратеник, и истото да го кажеш пред двајца сведоци!
Што се однесува до името на Судниот ден Аллах ќе не повикува по нашите имиња, па убаво би било тоа да е некое муслиманско име! Никој не те приморува да го смениш, но кога ќе се упатиш во Исламот(ИнашаАллах):smir: ќе посакаш сама да си го смениш!


:nenene:родена сум табула раса ако знаеш шо е-а ако сакам да станам ПРИПАДНИК тоа прашав у мкд услови..значи имало некое обредно капење како со слушнав и дали тие два сведока повторно треба да бидат од машки род или ако се од женски да бидат 4 за да е веродостојно оти жената е глупа?



не го заборавајте филмот...имам тон прашања..лилијан омер или некој друг навооружан-филмот и на пишување! сакам одговориииииии!:vozbud::vozbud::vozbud:
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
добро првото, го разбрав.. него ова второво и третово малце ми се чудни...
2. Од медицинска гледна точка, хигиенски е...
Ако е од медицинска гледна точка, тогаш зошто останатите народи, освен муслиманите не го практикуваат? значи има нешто ваљда во религијата, што само муслиманите го практикуваат..
3. Исто така ако е од медицинска гледна точка, ќе биде забрането за употреба во цел свет не само кај муслиманите, ако ми даваш одговор гледај да биде по конкретен.. и немој да мешаш, РЕЛИГИЈА И МЕДИЦИНА или Наука.. пошто тие 2 поима увек биле против-против...
Еве пример, во школите сега треба нели имаше шпекулации за воведување на предметот ВЕРОНАУКА.. но пази сеа што е работава, '' Во наставниот предмет БИОЛОГИЈА, се изучува како човекот настанал по еволуцијата на Чарлс Дарвин, од човеколики мајмун со тек на време станал во човек се оформил итн... а во веронауката се учи како Бог Го Создал Човекот''.. и сега на кој професор да му веруваш што е точно а што не.. Значи тие 2 поима немој да ги мешаш во никој случај, бидејќи увек биле и ќе останат 2 СОСЕМА РАЗЛИЧНИ ПОИМА...
Алоооооо!!! Има и христијани што не јадат свинско и си праат сунет, само што тие не го викаат сунет... Ок?
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Што се однесува до името на Судниот ден Аллах ќе не повикува по нашите имиња, па убаво би било тоа да е некое муслиманско име! Никој не те приморува да го смениш, но кога ќе се упатиш во Исламот(ИнашаАллах):smir: ќе посакаш сама да си го смениш!
По име и презиме мислиш.Зашто ако не вика сите по име може да дојде до забуна.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:nenene:родена сум табула раса ако знаеш шо е-а ако сакам да станам ПРИПАДНИК тоа прашав у мкд услови..значи имало некое обредно капење како со слушнав и дали тие два сведока повторно треба да бидат од машки род или ако се од женски да бидат 4 за да е веродостојно оти жената е глупа?



не го заборавајте филмот...имам тон прашања..лилијан омер или некој друг навооружан-филмот и на пишување! сакам одговориииииии!:vozbud::vozbud::vozbud:
Добро е кога се признава. :) Јас мислев дека си родена со наследениот грев од Адам и Ева. :smir:

Обредното капење се вика гусул ( инаку за муслиманите ова капење е задолжително после секој интимен однос, а и во некои други прилики, како погоре спомнатата). Сведоци, хмм.... па и не се тие толку битни, битна си ти самата и твојата одлука. :)

Филмот одамна го имам гледано, значи преостанува да почнеш со прашањата.:smir:



По име и презиме мислиш.Зашто ако не вика сите по име може да дојде до забуна.
" Вие на Судниот Ден ќе бидете повикувани ( прозивани) според вашите имиња и имињата на вашите татковци, па затоа на децата ставајте им убави имиња!" ( Мухаммед а.с.)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
еми ако тие гледан шо чекаш да се избрукам? боље почни да ме демантираш од првата реченица со која почнува до митингот со кој завршува...не чекај јас да се брукам сама или тоа тие јаготка на шлаг?



прашање номбер 1-што значи зборот МАЧЕНИК во исламот?
има некое посебно значење или...?
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
нашиот професор по хисторија коа учевме тоа ни викаше дека се глупости за тоа дека човекот е создаден од мајмун :ha:
сигурен сум дека и по билогија го мисли тоа...
финтата е тоа што тие што не веруваат на бог ... не веруваат во чудата на бог... т.е сите атеисти и некој си посебни случаи на христијани што знам јас.. ама сигурен сум дека нема да дојде некој атеист да им продава на муслиманите дека човекот се создал од мајмун... или пак некој муслиман на атеисти или сите тие ученици што мислат дека човекот е создаден од мајмун..се знае кај муслиманите муслимани ќе предава.. а кај другите ученици професори од друга религија ваљда ќе ги почитуваат верувањата на учниците... и родителите зш децата ќе кажат : тато професорот ни кажа дека сме создадени од мајмун... и после ќе реагираат родителите...ако мислат дека така е погрешно
:toe:


едит: сеа видов и за свинско месо си прашал нешто...само да кажам кратко и јасно .... се што е лошо за нас и луѓето околу нас забранет е во исламот... цигари..алкохол.дрога...свинско месо ..сеа имам еден текст што покажува зш е забрането и зш е лошо за здравјето ама не би го сфатил штета... инаку тука е...
И иди после верувај им на професорите, ебем ти школо, и они почнаа да лажат и да лупаат глупости, до кај стигна светов еј :tapp:

едит: сеа видов и за свинско месо си прашал нешто...само да кажам кратко и јасно .... се што е лошо за нас и луѓето околу нас забранет е во исламот... цигари..алкохол.дрога...свинско месо ..сеа имам еден текст што покажува зш е забрането и зш е лошо за здравјето ама не би го сфатил штета... инаку тука е...

E браво бе.... не разбирам турски :D

Алоооооо!!! Има и христијани што не јадат свинско и си праат сунет, само што тие не го викаат сунет... Ок?
не е ок.. Христијаните го прават ако тоа им го нареди доктор, т.е ако е морално (болест, инфекција или сл).. не ако они сакаат, нема Христијанин човек што сака да си направи такво нешто, едино некој фанатик ко Касиус Клеј или останати кои се многу ретки....има и муслимани што не направиле сунет во светов, и што јадат свинско, во живо имам видено другари од средно (Муслимани) како јадат свинско, пушат цигари, алкохол, трава....така да не забегувај многу.. :salut::uvo::helou:
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
" Вие на Судниот Ден ќе бидете повикувани ( прозивани) според вашите имиња и имињата на вашите татковци, па затоа на децата ставајте им убави имиња!" ( Мухаммед а.с.)
Не се исмејавам само сакам да прашам што ако јас со некој човек имам исто име презиме и татково име како Господ ќе не викне?
 
A

ateist

Гостин
Мастер Икс напиша:
. убави денови и лесен пост.
одамна сакав да прашам

КАКОВ Е ТОЈ ЛЕСЕН ПОСТ ?

ПА УБАВО СИ ПИШУВА ВО КУРАНОТ ДЕКА АЛЛАХ Е МУДАР И ЗНАЛЕЦ (НА МНОГУ МЕСТА)

И КАКО МОЖЕЛ ДА НАЛОЖИ ВАКОВ ДНЕВЕН ПОСТ А ДА СЕ КОНЗУМИРА ХРАНА НАВЕЧЕР

КОГА И МЕДИЦИНАТА ДОКАЖА ДЕКА

ЖЕЛУДНИКОТ КАЈ ЧОВЕКОТ ПРЕСТАНУВА ДА ЛАЧИ СОКОВИ ЗА РАЗЛОЖУВАЊЕ НА ХРАНАТА

НЕГДЕ ОКОЛУ 20 ЧАСОТ

СТАНУВА ЗБОР ЗА ЕВОЛУЦИЈА ОД СТОТИЦИ ИЛИЈАДИ ГОДИНИ

ПА ТАКА ОРГАНИЗМОТ ВАКВАТА ИСПРЕВРТЕНА КОМБИНАЦИЈА -- НЕ ЈА ПРИФАЌА

1) ИЛИ АЛЛАХ СЕПАК НЕЕ МУДАР И ЗНАЛЕЦ

2) ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА АРАПСКА ИЗМИСЛИЦА ПОТКРАДНАТА ОД ЕВРЕИТЕ И "ХРИСТИЈАНИТЕ" НО ПОРАДИ ИНАЕТИ И РАЗЛИКА ПО СЕКОЈА ЦЕНА СЕ ОДЕЛО ДА СЕ ПОСТИ ДЕЊЕ А НОЌЕ ДА СЕ КОНСУМИРА ХРАНА
 
P

Princ

Гостин
Убаво што си решил да прашаш, ама тоа направи го на темава.
Инаку не верувам да е вистина дека желудникот престанува целосно да лачи сокови за разложување на храната некаде околу 20 часот. Релевантен доказ за ова молам.
Дење е тешко да се пости, можеби тоа Алах го бара од нас за да се пожртвуваме. Замисли пост преку ноќ... до 20 часот јадеш, после престануваш, па легнуваш да спиеш, и стануваш во 9 на доручек. Не е баш некој пост нели?
Подетално ќе оставам да ти одговори некој друг, ако знае, иако Алах го знае точниот одговор. Бидејќи нели, тој СЕ знае.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Ме интересира нешо, ама не како е напишано во Куранот, туку како е тоа кај нас...
Е сеа вакааа...
Пошо на википедија читав за Рамадан, и таму има нешо дека за време на постите муслиманите повеќе се молат и се тоа..
Дали кај нас тоа го правите?

И дека пред секој оброк се кажува некоја молитва и дека треба да се чита секоја вечер делови од Куранот за коа ќе заврши постот да се прочита цел Куран...
Дали ова го прават сите муслимани или само тие што се ептен по религијата?

И дали се случува во семејствата да има некој кој едноставно неќе да пости или не се смета себеси за толку религиозен па му се дозволува да не пости?

Уствари ме интересира дали се како што е напишано практикувате, или има некои отстапувања?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ме интересира нешо, ама не како е напишано во Куранот, туку како е тоа кај нас...
Е сеа вакааа...
Пошо на википедија читав за Рамадан, и таму има нешо дека за време на постите муслиманите повеќе се молат и се тоа..
Дали кај нас тоа го правите?

И дека пред секој оброк се кажува некоја молитва и дека треба да се чита секоја вечер делови од Куранот за коа ќе заврши постот да се прочита цел Куран...
Дали ова го прават сите муслимани или само тие што се ептен по религијата?

И дали се случува во семејствата да има некој кој едноставно неќе да пости или не се смета себеси за толку религиозен па му се дозволува да не пости?

Уствари ме интересира дали се како што е напишано практикувате, или има некои отстапувања?

1.da poveke se molime..

2.Kuranot treba da se cita...no za vreme na Ramazan jas dosega nikade ne sum cital deka obavezno treba da se cita,ako se cita toa e uste podobro,jas za sebe ne go citam sekoj den tuku koga imam vreme togas!

3.Ima slucai koga nekoj ne posti,pricinite sami si gi znaat zosto,no postenjeto ni e dolg i sekoj treba da posti.Da ne se posti im se dozvoluva na bolnite,na tie sto patuvaat...znaci na zdrav covek ne mu se dozvoluva da ne posti.

Se obidov da ti objasnam nesto se nadevam ke sfatis!

Aj sega idam da jadam sifir!
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ме интересира нешо, ама не како е напишано во Куранот, туку како е тоа кај нас...
Е сеа вакааа...
Пошо на википедија читав за Рамадан, и таму има нешо дека за време на постите муслиманите повеќе се молат и се тоа..
Дали кај нас тоа го правите?

И дека пред секој оброк се кажува некоја молитва и дека треба да се чита секоја вечер делови од Куранот за коа ќе заврши постот да се прочита цел Куран...
Дали ова го прават сите муслимани или само тие што се ептен по религијата?

И дали се случува во семејствата да има некој кој едноставно неќе да пости или не се смета себеси за толку религиозен па му се дозволува да не пости?

Уствари ме интересира дали се како што е напишано практикувате, или има некои отстапувања?
сеа... има муслимани...има и сезонски муслимани( кои за мене не се воопшто муслимани)

еден вистински муслиман секогаш ќе чита куран...секогаш ќе му се заблагоради на аллах дека има да јаде и да пие....

Тоа за рамазан е точно...луѓето у рамазан се подобри..читаат повеќе....и сето тоа е зш у рамазан една добрина има многу повеќе вредност отколку доброто што си направил пред или после рамазан


за постот... не се пости ако имаш здраствени проблеми..ама знам луѓе од ќеф не постат...па тие и не се муслимани...само ако имаат муслиманско име тоа не ги прави муслиман....делата одредува што си :XD:
 
Член од
24 август 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Pa vaka toa e preporaclivo ama zavisi koj kako praktikuva,i vie pravoslavnite si imate kup denovi na koi treba da postite ama ne veruvam deka site gi postite tie denovi!!Megjutoa toa sto si go procitala e vistina,taka treba da bide po pravilo!!

Dete gledam deka si ateist,ama toa ne znaci deka moze da napises raboti od tipot"Izgleda Alah i ne e tolku mudar",znam deka tebe toa ne ti znaci nisto megjutoa ako si ateist ne mora da znaci deka treba da bidesh i nekulturen i ne educiran!!Nie veruvame vo Alah i vo Kuranot i ako Alah taka rekol da bide verojatno e i taka zatoa sto On sve znae a nie mu veruvame!!
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
Убаво што си решил да прашаш, ама тоа направи го на темава.
Инаку не верувам да е вистина дека желудникот престанува целосно да лачи сокови за разложување на храната некаде околу 20 часот. Релевантен доказ за ова молам.
Дење е тешко да се пости, можеби тоа Алах го бара од нас за да се пожртвуваме. Замисли пост преку ноќ... до 20 часот јадеш, после престануваш, па легнуваш да спиеш, и стануваш во 9 на доручек. Не е баш некој пост нели?
Подетално ќе оставам да ти одговори некој друг, ако знае, иако Алах го знае точниот одговор. Бидејќи нели, тој СЕ знае.

кон болдираното-абе ти ЛУД СИ,БЕЗУМЕН СИ,НАФИКСАН СИ,ИЛИ ПРОСТО МУСЛИМАН СИ(ама оно екстрема мава тепа)?

абе НЕ ЈА ДА ЗАМИСЛАМ ПОСТ-ТРЕБА ТИ ПРАВИН ДА ИЗЛЕЗЕШ ОД ТОА ТЕЛО И ТОЈ УМ И ДА ИДЕШ НЕУТРАЛ КОГА КЕ МИ ОДГОВОРИШ НА СЛЕДНОВО..ЗАМИСЛИ ПОСТ,СТАНЕШ ТРЕБА ДА ИДЕШ НА ШКОЛО 13 ГОДИНИ ИМАШ И СО ДЕВОЈКА ВИШЕ И ТИ СЕ ЈАДЕ СТРАОТНО ИМАШ 8 ЧАСА СОСЕ КЛАСЕН БАШКА ФИЗИЧКО (вода а?)
ПОСЛЕ ЗАМИСЛИ ИДЕЖ ПРЕМА ДОМА У 19ка СЕ ГУЖВАШ КАО У СРПСКА ГИБАНИЦА И НА КРАЈ СТИГНУЕШ ДОМА..ИМАШ ЛЕКЦИЈА ИСТОРИЈА,ДОМАШНО МАТЕМАТИКА,ТРЕНИНГ И КУРС АНГЛИСКИ...СЕ ВРАКАШ ДОМА И ЗМАИСЛИ-УШТЕ ТРАЕ ПОСТОТ...БАШКА-НАЈАКТИВЕН СИ ОД 09-16ч КЕ МОЖЕШ? НЕ МОРА ДА СИ 13...СЕКОЈА ЗДРАВА КЛЕКТА КЕ ПАПСА АМА НЕ ПРИЗНАВА!ЗА ИНАТ НЕ ПРИЗНАВА!ОД ИНАТ ПОСТИ А НЕ ОД ЗЕЛБА ИЛИ ПОТРЕБА! ЗАТОА ТЕ МОЛАМ НЕ ДРОБИ ДЕКА НАВЕЧЕР Е ПОЛЕСНО ДА СЕ ПОСТИ...САМО ТОЈ БИСЕР НЕ ГО НАНИЖУВАЈ...:nenene::tapp::uvo:



се знае како се пости...а не да СЕ ИСПОСТИ ЧОВЕК ДО ТРЕСЕЊЕ... не му треба на алах сигурен биди девојче шо се тресе или момак од 20икусур физикалец со негде накај 4ипол иде со болничка кола у (Х)итна..
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
кон болдираното-абе ти ЛУД СИ,БЕЗУМЕН СИ,НАФИКСАН СИ,ИЛИ ПРОСТО МУСЛИМАН СИ(ама оно екстрема мава тепа)?
Он е само Крал. Коа беше помал беше Принц, ама сеа порасна:)

Ја не знам шо нему му се дереш. Ко он да ги смислил обичаите. Убаво ти објасни дека не би било пост ако јадеш преку цел ден, а да не јадеш кога е време за спиење, тоа е нормална работа, не е постење.
Башка, финтата е и покрај тоа шо переш теписи у најжешкото, и вода цури пред тебе-да издржиш да не се напиеш..(пример де:icon_lol:)..
self-discipline, self-control...
Умсвен е постот, не само физички.

А и колку шо знам, вака треба да биде и во христијанството, само што има одредени работи кои не се јадат.
Е сеа кај православните е малце чудно шо постат кога е Нова Година по Католички календар, а сите се омрсуваат на 31 и сл.

Не дека нешо посебно ми е во ред постов, сепак е измачување за дете, ама сепак е интересно колку може да се издржи во име на религијата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom