Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Има едно прашање кое сакав да го поставам пред 100 години ама се заборавав.
Дали е точно според исламот дека жените неможат да одат во рајот кога ќе умрат?
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Има едно прашање кое сакав да го поставам пред 100 години ама се заборавав.
Дали е точно според исламот дека жените неможат да одат во рајот кога ќе умрат?
Не е точно, влегувањето во рајот не зависи од тоа кој пол си, туку зависи од тоа колкава ти е богобојазноста , верувањето во Единсвеноста на Аллах, извршувањето на Неговите наредби. Во Куранот Аллах им се обраќа на сите со зборовите „ О луѓе„, или со зборовите „Верници и вернички“ и во ништо не ги дели.

Еве ти неколку ајети во врска со твоето прашање:

И оној кој ќе направи добро дело, верник: машко или женско... таквите ќе влезат во Џеннетот и не ќе им се нанесе ни трошка неправда. (Ен-Ниса 124)

Аллах им вети на верниците и на верничките бавчи низ кои реки течат и во нив за навек ќе останат, и станови убави во бавчата на Адн, и задоволство големо од Аллах. Ете, тоа е, токму, победа голема!(Ел-Тевба 72)

За муслиманите и муслиманките, и за верниците и за верничките, и за потчинетите мажи и за потчинетите жени, и за искрените мажи и за искрените жени, и за трпеливите мажи и за трпеливите жени, и за понизните мажи и за понизните жени, и за мажите кои даваат милосрдие и за жените кои даваат милосрдие, и за мажите кои постат и за жените кои постат, и за мажите кои ги чуваат срамните места и за жените кои ги чуваат срамните места, и за мажите кои го споменуваат Аллаха многу, и за жените кои го споменуваат Аллаха многу... за сите нив Аллах подготви и прошка и награда голема, навистина!(Ел-Азхаб 35)

На Денот во кој верниците и верничките ќе ги видиш како светлината нивна поминува пред нив, од десната страна нивна: “Еве ви радосница: бавчи низ кои реки течат и во нив за навек ќе се остане. Ете, тоа е победа голема!”(Ел-Хадид 12)



 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Точно ли е дека кога мажите влегуваат во рајот добиваат четириесетина (или не знам колку точно беа) девици?
Ако да, тогаш што добиваат жените? Или пак тие се престорени во девици и давани како подарок?


Јас го знам одговорот на моето прашање, само ме интересира што вие ќе одговорите.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
чим го знаеш ке ги мачи да пишуваат пак..веке имаат разјаснето за тоа..

нашки кажано-групен..а руски-колективна распаљотка!:vozbud:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Точно ли е дека кога мажите влегуваат во рајот добиваат четириесетина (или не знам колку точно беа) девици?
Ако да, тогаш што добиваат жените? Или пак тие се престорени во девици и давани како подарок?


Јас го знам одговорот на моето прашање, само ме интересира што вие ќе одговорите.
Грешка, не 40, туку 72 девици, можеш да го замислиш тоа а? Додека неверниците ќе горат во Џехенемот, муслиманот ќе се насладува со такви работи што нашето око не ги видело, нашето уво не ги слушнало!

Жените добиваат Еден, најдобар, најпрекрасен, се нај во ЕДЕН! А да бидат давани како подароци, тешко, само тие може да добиваат таму подароци!

чим го знаеш ке ги мачи да пишуваат пак..веке имаат разјаснето за тоа..

нашки кажано-групен..а руски-колективна распаљотка!:vozbud:
По нашки кажано можеш да тресиш 101 зелена, се додека не земеш да размислуваш со здрава и логичка мисла, за тебе Исламот и Џеннетот ќе биде шпанско село!
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
120
Поени од реакции
93
Ме интересира за тоа, нели Исламот учи на тоа дека жената треба да се чува само за мажот, и нејзината невиност, и убавината... И сеа сите шо не шетаат со... не знам како се вика, тоа шо го покрива лицето... и тие девојчиња шо имаат секс пред брак ќе горат во Џехенемот ?

И уште нешто, факт е дека терористите ( скоро сите ) се муслимани... Дали мислите дека ова е случајно? Или религијата има задни намери ( што не верувам ), или пак Исламот е лесен за испревртување со цел да се манипулира со човекот ?
Не е ова некоја провокација, туку само прашувам...
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
јас иам некои прашања што ме интересираат во врска со исламот..

1. зашто жените на муслиманите, може не секои али повеќето носат шамии околу глава?
2. зашто и што значи "сунетот".
3. зошто муслиманите не јадат свинско месо?
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Ме интересира за тоа, нели Исламот учи на тоа дека жената треба да се чува само за мажот, и нејзината невиност, и убавината... И сеа сите шо не шетаат со... не знам како се вика, тоа шо го покрива лицето... и тие девојчиња шо имаат секс пред брак ќе горат во Џехенемот ?

И уште нешто, факт е дека терористите ( скоро сите ) се муслимани... Дали мислите дека ова е случајно? Или религијата има задни намери ( што не верувам ), или пак Исламот е лесен за испревртување со цел да се манипулира со човекот ?
Не е ова некоја провокација, туку само прашувам...
Никој не ни го презентира Исламот онака како што изгледа... Да, сосема вистинито дека многу лесно Муслиманството манипулира со своите верници... Или, погрешно се изразив... Не муслиманството туку оние `попаметните муслимани` манипулираат со верниците...

Дај пример Турција... Има терористи таму? Се` е тоа Ислам што ни го презентираат американците со нивните фејк филмови? Дали секогаш терористите се муслимани? Не! Ептен, ама баш ЕПТЕН јадеме онака како што ни се сервира... Не гледаме ни малце подалеку од масата...

јас иам некои прашања што ме интересираат во врска со исламот..

1. зашто жените на муслиманите, може не секои али повеќето носат шамии околу глава?
2. зашто и што значи "сунетот".
3. зошто муслиманите не јадат свинско месо?
1. Секоја религија има свои правила и закони... Колку се правилни или неправилни одредува самиот верник... Книгите за Принцезата Султана... Не се мора ако не се сака... Со тоа се искажува надмоќноста на мажот врз жената што е едно од позастарените гледишта на самиот Ислам...

2. Од медицинска гледна точка, хигиенски е...

3. Од медицинска гледна точка, повеќе е штетно отколку корисно...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
зашто жените на муслиманите, може не секои али повеќето носат шамии околу глава?
...

Зошто сите женски во твојата фамилија (со исклучока на последните 2-3 генерации) го правеле истото ? :toe:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
истакнативе познавачи на исламот нека се потрудат кога ќе имаат можност и нормално воља,да го погледат документарниот филм ИСЛАМ-ОНА ШТО ЗАПАДОТ ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕ ЗА ИСЛАМОТ (ISLAM-WHAT THE WEST NEEDS TO KNOW).


НЕКА ДОБРО ЈА ВПИЈАТ СЕКОЈА СЛИКА И СЕКОЈ ЗБОР КАЖАН БИЛО ОД КАУР(ХРИСТИЈАН) БИЛО ОД ЕВРЕИН(СУШТЕСТВО ОД МАЈМУН И СВИЊА) ИЛИ БИЛО ОД МУСЛИМАН(ЕДИНИ ПРВ ВЕРНИК).


Јас имам мнпгу прашања кои овде не се поставени А СЕ ВО ВРСКА СО ИСЛАМОТ,би била благодарна ако некој се дрзне да го гледа документарецов и потоа запее за исламот-НОРМАЛНО КАКО ШТО САКАТЕ-ЦЕЛ ДОКУМЕНТАРЕЦ ПОТКРЕПЕН СО ЦИТАТИ ТОЛКУВАНИ ОД МУСЛИМАНИ!



мала пажња-да не ве попишмани фактот шо режисерот е амер...имајки впредвид дека арап не можи да направи такво нешто!





УНАДПРЕД ФАЛА НА СИТЕ КОИ КЕ ПОСВЕТАТ 60МИН НА НЕГО А ЦЕЛ ЖИВОТ ДА РАЗМИСЛУВАЊЕ!:smir:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
koja e procedurata za premin vo islam vo makedonski uslovi? cista ljubopitnost..ako imas internacionalno ime mora li da go menis u ajsa?
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
koja e procedurata za premin vo islam vo makedonski uslovi? cista ljubopitnost..ako imas internacionalno ime mora li da go menis u ajsa?
Во Ислам не се преминува, во Ислам може само да се вратиш. Сите ние се раѓаме во Ислам, а подоцна зависи од околностите, родителите може да ни наметнат некоја друва вера! Процедурата за враќање во исламот е најпрво со разум и срце да сватиш дека Аллах е еден, дека Мухаммед а.с е Негов роб, значи да не му препишуваш ништо на Неговата Единсвеност, да не го делиш, на три лика, својства, или незнам што уште, и само Него да му се молиш, да не одиш преку посредници, разни светци, светици и останати човечки створенија, и на крај тоа и со јазик да го посведочиш да кажеш „Ешхеду ен Ла Илахе илаллах, ве ешхеду енне Мухаммеден абдуху ве Ресулуху“ или во превод „ Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах, а Мухаммед е Негов пратеник, и истото да го кажеш пред двајца сведоци!
Што се однесува до името на Судниот ден Аллах ќе не повикува по нашите имиња, па убаво би било тоа да е некое муслиманско име! Никој не те приморува да го смениш, но кога ќе се упатиш во Исламот(ИнашаАллах):smir: ќе посакаш сама да си го смениш!
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Никој не ни го презентира Исламот онака како што изгледа... Да, сосема вистинито дека многу лесно Муслиманството манипулира со своите верници... Или, погрешно се изразив... Не муслиманството туку оние `попаметните муслимани` манипулираат со верниците...

Дај пример Турција... Има терористи таму? Се` е тоа Ислам што ни го презентираат американците со нивните фејк филмови? Дали секогаш терористите се муслимани? Не! Ептен, ама баш ЕПТЕН јадеме онака како што ни се сервира... Не гледаме ни малце подалеку од масата...



1. Секоја религија има свои правила и закони... Колку се правилни или неправилни одредува самиот верник... Книгите за Принцезата Султана... Не се мора ако не се сака... Со тоа се искажува надмоќноста на мажот врз жената што е едно од позастарените гледишта на самиот Ислам...

2. Од медицинска гледна точка, хигиенски е...

3. Од медицинска гледна точка, повеќе е штетно отколку корисно...

добро првото, го разбрав.. него ова второво и третово малце ми се чудни...
2. Од медицинска гледна точка, хигиенски е...
Ако е од медицинска гледна точка, тогаш зошто останатите народи, освен муслиманите не го практикуваат? значи има нешто ваљда во религијата, што само муслиманите го практикуваат..
3. Исто така ако е од медицинска гледна точка, ќе биде забрането за употреба во цел свет не само кај муслиманите, ако ми даваш одговор гледај да биде по конкретен.. и немој да мешаш, РЕЛИГИЈА И МЕДИЦИНА или Наука.. пошто тие 2 поима увек биле против-против...
Еве пример, во школите сега треба нели имаше шпекулации за воведување на предметот ВЕРОНАУКА.. но пази сеа што е работава, '' Во наставниот предмет БИОЛОГИЈА, се изучува како човекот настанал по еволуцијата на Чарлс Дарвин, од човеколики мајмун со тек на време станал во човек се оформил итн... а во веронауката се учи како Бог Го Создал Човекот''.. и сега на кој професор да му веруваш што е точно а што не.. Значи тие 2 поима немој да ги мешаш во никој случај, бидејќи увек биле и ќе останат 2 СОСЕМА РАЗЛИЧНИ ПОИМА...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
добро првото, го разбрав.. него ова второво и третово малце ми се чудни...
2. Од медицинска гледна точка, хигиенски е...
Ако е од медицинска гледна точка, тогаш зошто останатите народи, освен муслиманите не го практикуваат? значи има нешто ваљда во религијата, што само муслиманите го практикуваат..
3. Исто така ако е од медицинска гледна точка, ќе биде забрането за употреба во цел свет не само кај муслиманите, ако ми даваш одговор гледај да биде по конкретен.. и немој да мешаш, РЕЛИГИЈА И МЕДИЦИНА или Наука.. пошто тие 2 поима увек биле против-против...
Еве пример, во школите сега треба нели имаше шпекулации за воведување на предметот ВЕРОНАУКА.. но пази сеа што е работава, '' Во наставниот предмет БИОЛОГИЈА, се изучува како човекот настанал по еволуцијата на Чарлс Дарвин, од човеколики мајмун со тек на време станал во човек се оформил итн... а во веронауката се учи како Бог Го Создал Човекот''.. и сега на кој професор да му веруваш што е точно а што не.. Значи тие 2 поима немој да ги мешаш во никој случај, бидејќи увек биле и ќе останат 2 СОСЕМА РАЗЛИЧНИ ПОИМА...
нашиот професор по хисторија коа учевме тоа ни викаше дека се глупости за тоа дека човекот е создаден од мајмун :ha:
сигурен сум дека и по билогија го мисли тоа...
финтата е тоа што тие што не веруваат на бог ... не веруваат во чудата на бог... т.е сите атеисти и некој си посебни случаи на христијани што знам јас.. ама сигурен сум дека нема да дојде некој атеист да им продава на муслиманите дека човекот се создал од мајмун... или пак некој муслиман на атеисти или сите тие ученици што мислат дека човекот е создаден од мајмун..се знае кај муслиманите муслимани ќе предава.. а кај другите ученици професори од друга религија ваљда ќе ги почитуваат верувањата на учниците... и родителите зш децата ќе кажат : тато професорот ни кажа дека сме создадени од мајмун... и после ќе реагираат родителите...ако мислат дека така е погрешно
:toe:


едит: сеа видов и за свинско месо си прашал нешто...само да кажам кратко и јасно .... се што е лошо за нас и луѓето околу нас забранет е во исламот... цигари..алкохол.дрога...свинско месо ..сеа имам еден текст што покажува зш е забрането и зш е лошо за здравјето ама не би го сфатил штета... инаку тука е...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom