Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Добро бе, место добредојде да ми посакаш, веднаш ме бришеш, не си фер!!!
Мислев дека добредојде се дава на оние кои ќе се претстават...
Бришењето ми е фетиш...посебно кога се во прашање муабети од малиот мозок
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
rubyred и advisor....последно предупредување...
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
ok marcus ama baram da mi odgovori Omer koj e citatot od Kuranot vo slucaj na Muslimanot da mu se dopadne nekoja druga zena :nesum:
Veruvam omer ke odgovori:smir:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
Омер...те читам со месеци и го знам секој твој пост у секоја отворена тема. Ти мене лично ме увери во она што и самата го мислев кога почнав да се занимавам со исламот а тоа беше...одамна! Тоа дека ВИЕ МУСЛИМАНИТЕ СТЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНИ. ЧИСТ ЧАБЛОН. ТУКА СЕ ПОКЛОПУВАШ СО ЛИЛИЈАН И ДУРИ СИ СРЕКЕН СТО НЕ ПОТСКОКУНУВАШ КАКО ШТО ПОТСКОКНУВАМЕ НИЕ-ОСТАНАТИТЕ КРИВОВЕРНИЦИ.... ДАЛИ НА СЕТА ТАА РЕЛИГИОЗНА НАЧИТАНОСТ ЗАБОРАВИ ДЕКА НИЕ -ПОТСКОКНУВАМЕ- ЗАТОА ШТО НЕ СМЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНЕ..НЕ СМЕ КАКО КОЊИ КОИ НОСАТ ШТИТИНИЦИ ОД СТРАНА И ГЛЕДААТ САМО ПРАВО? ТУКА МЕЃУ НАС КРИВОРЕРНИЦИТЕ КЕ НАЈДЕШ 1001 ПРЕУБАВ И ДОБРО ПОТКРЕПЕН ПОСТ ЗА КОЈ СИ И ТЕ КАКО СВЕСЕН..АМА ВАС ОД МАЛИ ВЕ ТЕРААТ ДА ЕРУВАТЕ ВО НЕШТО СЛЕПО...ТОЛКУ СЛЕПО ШТО ПОЧНУВАТЕ ДА МОЗГАТЕ..ГО УЧИТЕ ТО НАПАМЕТ И ПОСЛЕ ПРОБАВАТЕ МУДА ЗА БУБРЕЗИ ДЕКА ВАШИОТ Е ВИСТИНСКИ НАЧИН НА ЖИВЕЕЊЕ А НИЕ СМЕ ГРЕШНИЦИ,ПЕРВЕРЗЊАЦИ,КУРВИ И ОСТАНАТИ ЕПИТЕТИ КОИ ИНДИРЕКТНО ГИ ПЛЕСКАШ.

ЈАС НЕ ТЕ ВИДОВ НА НИЕДНО ПРАШАЊЕ НА РУБИРЕД ДА ДАДЕШ ЕДЕН УБАВ,ИСЦРПЕН ОДГОВОР. ТАА ПРАШУВА ЕДНО,ТИ ТЕГЛЕШ ДРУГО. ЗОШТО НЕ СИ ИМАЛ НИ ЖЕЛБА НИ ШАНСА НИ МОЖНОСТ ДА СЕ ЗАПРАШАШ СЕБЕ ДАЛИ ТО У ШО ВЕРУВАШ Е ТО.

СИТЕ СТЕ ИСТИ КАКО ЈАЈЦЕ НА ЈАЈЦЕ. СИТЕ СО ИСТИТЕ СВАЌАЊА..ЦИТАТИ..ОБРАЗЛОЖЕНИА.

КОЈ СИ ТИ БРЕ ДА КАЖЕШ ДАЛИ Е АЛАХ ВИСТИНСКИ? ОД КАЈ ПАК ТИ ЗНАЕШ? ЕТЕ СЕГА И ЈАС КЕ КАЖАМ ИСУС Е ВИСТИНСКИ БОГ(иако не го мислам тоа-го давам за пример)?

РАКА НА СРЦЕ-ВПЕЧАТОКОТ ЗА ЕДЕН ОД НАЈАКТИВНИТЕ МУСЛИМАНИ НА ФОРУМОВ Е ДЕКА ЗА ЖАЛ НЕ Е СВЕСЕН-НО ЖИВЕЕ СО ОЧИ ШИРУМ ЗАТВОРЕНИ И КЕ СИ УМРЕ КАКО ТАКОВ.

НЕ МИ ВРАЌАЈ НА НАЧИН ШТО КЕ СЕ ВАИДИШ НА ИСТИ НЕБУЛОЗИ-САМО САКАМ И ЧЕКАМ МАКАР ЕДЕН ОДГОВОР-ИСЦРПЕН НА БИЛО КОЕ ПРАШАЊЕ ПОСТАВЕНО ОД НЕМУСЛИМАН,КАДЕ НЕМА ТУПЕЊЕ,ЦИТИРАЊЕ,И ***** У ЗДРАВ ПАМЕТ.






ПРАШАЊЕ-ДАЛИ МУХАМЕД ИМА ГРОБ..БИЛО ШТО НЕШТО ШТО СВЕДОЧИ ДЕКА ТОЈ ПОСТОЕЛ-МАНИ НА СТРАНА ХАДИСИ КНИЖИЊА И ОСТАЛО?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Омер...те читам со месеци и го знам секој твој пост у секоја отворена тема. Ти мене лично ме увери во она што и самата го мислев кога почнав да се занимавам со исламот а тоа беше...одамна! Тоа дека ВИЕ МУСЛИМАНИТЕ СТЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНИ. ЧИСТ ЧАБЛОН. ТУКА СЕ ПОКЛОПУВАШ СО ЛИЛИЈАН И ДУРИ СИ СРЕКЕН СТО НЕ ПОТСКОКУНУВАШ КАКО ШТО ПОТСКОКНУВАМЕ НИЕ-ОСТАНАТИТЕ КРИВОВЕРНИЦИ.... ДАЛИ НА СЕТА ТАА РЕЛИГИОЗНА НАЧИТАНОСТ ЗАБОРАВИ ДЕКА НИЕ -ПОТСКОКНУВАМЕ- ЗАТОА ШТО НЕ СМЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНЕ..НЕ СМЕ КАКО КОЊИ КОИ НОСАТ ШТИТИНИЦИ ОД СТРАНА И ГЛЕДААТ САМО ПРАВО? ТУКА МЕЃУ НАС КРИВОРЕРНИЦИТЕ КЕ НАЈДЕШ 1001 ПРЕУБАВ И ДОБРО ПОТКРЕПЕН ПОСТ ЗА КОЈ СИ И ТЕ КАКО СВЕСЕН..АМА ВАС ОД МАЛИ ВЕ ТЕРААТ ДА ЕРУВАТЕ ВО НЕШТО СЛЕПО...ТОЛКУ СЛЕПО ШТО ПОЧНУВАТЕ ДА МОЗГАТЕ..ГО УЧИТЕ ТО НАПАМЕТ И ПОСЛЕ ПРОБАВАТЕ МУДА ЗА БУБРЕЗИ ДЕКА ВАШИОТ Е ВИСТИНСКИ НАЧИН НА ЖИВЕЕЊЕ А НИЕ СМЕ ГРЕШНИЦИ,ПЕРВЕРЗЊАЦИ,КУРВИ И ОСТАНАТИ ЕПИТЕТИ КОИ ИНДИРЕКТНО ГИ ПЛЕСКАШ.

ЈАС НЕ ТЕ ВИДОВ НА НИЕДНО ПРАШАЊЕ НА РУБИРЕД ДА ДАДЕШ ЕДЕН УБАВ,ИСЦРПЕН ОДГОВОР. ТАА ПРАШУВА ЕДНО,ТИ ТЕГЛЕШ ДРУГО. ЗОШТО НЕ СИ ИМАЛ НИ ЖЕЛБА НИ ШАНСА НИ МОЖНОСТ ДА СЕ ЗАПРАШАШ СЕБЕ ДАЛИ ТО У ШО ВЕРУВАШ Е ТО.

СИТЕ СТЕ ИСТИ КАКО ЈАЈЦЕ НА ЈАЈЦЕ. СИТЕ СО ИСТИТЕ СВАЌАЊА..ЦИТАТИ..ОБРАЗЛОЖЕНИА.

КОЈ СИ ТИ БРЕ ДА КАЖЕШ ДАЛИ Е АЛАХ ВИСТИНСКИ? ОД КАЈ ПАК ТИ ЗНАЕШ? ЕТЕ СЕГА И ЈАС КЕ КАЖАМ ИСУС Е ВИСТИНСКИ БОГ(иако не го мислам тоа-го давам за пример)?

РАКА НА СРЦЕ-ВПЕЧАТОКОТ ЗА ЕДЕН ОД НАЈАКТИВНИТЕ МУСЛИМАНИ НА ФОРУМОВ Е ДЕКА ЗА ЖАЛ НЕ Е СВЕСЕН-НО ЖИВЕЕ СО ОЧИ ШИРУМ ЗАТВОРЕНИ И КЕ СИ УМРЕ КАКО ТАКОВ.

НЕ МИ ВРАЌАЈ НА НАЧИН ШТО КЕ СЕ ВАИДИШ НА ИСТИ НЕБУЛОЗИ-САМО САКАМ И ЧЕКАМ МАКАР ЕДЕН ОДГОВОР-ИСЦРПЕН НА БИЛО КОЕ ПРАШАЊЕ ПОСТАВЕНО ОД НЕМУСЛИМАН,КАДЕ НЕМА ТУПЕЊЕ,ЦИТИРАЊЕ,И ***** У ЗДРАВ ПАМЕТ.






ПРАШАЊЕ-ДАЛИ МУХАМЕД ИМА ГРОБ..БИЛО ШТО НЕШТО ШТО СВЕДОЧИ ДЕКА ТОЈ ПОСТОЕЛ-МАНИ НА СТРАНА ХАДИСИ КНИЖИЊА И ОСТАЛО?
Еве како не треба да размислува еден интелектуалец.

Аристотел бил Македонец, и бил Логичар.
Бекон, Кант, Хегел, па господава се превртуваат во гробовите.

Е сега, дали е Македонска генетска структура, или Христијанско-Православна, или Глобално-Христијанска, или Муслиманска, логичкиве конструкции, ептен ми изгледаат рудиментирано праисториски.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Омер...те читам со месеци и го знам секој твој пост у секоја отворена тема. Ти мене лично ме увери во она што и самата го мислев кога почнав да се занимавам со исламот а тоа беше...одамна! Тоа дека ВИЕ МУСЛИМАНИТЕ СТЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНИ. ЧИСТ ЧАБЛОН. ТУКА СЕ ПОКЛОПУВАШ СО ЛИЛИЈАН И ДУРИ СИ СРЕКЕН СТО НЕ ПОТСКОКУНУВАШ КАКО ШТО ПОТСКОКНУВАМЕ НИЕ-ОСТАНАТИТЕ КРИВОВЕРНИЦИ.... ДАЛИ НА СЕТА ТАА РЕЛИГИОЗНА НАЧИТАНОСТ ЗАБОРАВИ ДЕКА НИЕ -ПОТСКОКНУВАМЕ- ЗАТОА ШТО НЕ СМЕ ШАБЛОНСКИ ВОСПИТУВАНЕ..НЕ СМЕ КАКО КОЊИ КОИ НОСАТ ШТИТИНИЦИ ОД СТРАНА И ГЛЕДААТ САМО ПРАВО? ТУКА МЕЃУ НАС КРИВОРЕРНИЦИТЕ КЕ НАЈДЕШ 1001 ПРЕУБАВ И ДОБРО ПОТКРЕПЕН ПОСТ ЗА КОЈ СИ И ТЕ КАКО СВЕСЕН..АМА ВАС ОД МАЛИ ВЕ ТЕРААТ ДА ЕРУВАТЕ ВО НЕШТО СЛЕПО...ТОЛКУ СЛЕПО ШТО ПОЧНУВАТЕ ДА МОЗГАТЕ..ГО УЧИТЕ ТО НАПАМЕТ И ПОСЛЕ ПРОБАВАТЕ МУДА ЗА БУБРЕЗИ ДЕКА ВАШИОТ Е ВИСТИНСКИ НАЧИН НА ЖИВЕЕЊЕ А НИЕ СМЕ ГРЕШНИЦИ,ПЕРВЕРЗЊАЦИ,КУРВИ И ОСТАНАТИ ЕПИТЕТИ КОИ ИНДИРЕКТНО ГИ ПЛЕСКАШ.

ЈАС НЕ ТЕ ВИДОВ НА НИЕДНО ПРАШАЊЕ НА РУБИРЕД ДА ДАДЕШ ЕДЕН УБАВ,ИСЦРПЕН ОДГОВОР. ТАА ПРАШУВА ЕДНО,ТИ ТЕГЛЕШ ДРУГО. ЗОШТО НЕ СИ ИМАЛ НИ ЖЕЛБА НИ ШАНСА НИ МОЖНОСТ ДА СЕ ЗАПРАШАШ СЕБЕ ДАЛИ ТО У ШО ВЕРУВАШ Е ТО.

СИТЕ СТЕ ИСТИ КАКО ЈАЈЦЕ НА ЈАЈЦЕ. СИТЕ СО ИСТИТЕ СВАЌАЊА..ЦИТАТИ..ОБРАЗЛОЖЕНИА.

КОЈ СИ ТИ БРЕ ДА КАЖЕШ ДАЛИ Е АЛАХ ВИСТИНСКИ? ОД КАЈ ПАК ТИ ЗНАЕШ? ЕТЕ СЕГА И ЈАС КЕ КАЖАМ ИСУС Е ВИСТИНСКИ БОГ(иако не го мислам тоа-го давам за пример)?

РАКА НА СРЦЕ-ВПЕЧАТОКОТ ЗА ЕДЕН ОД НАЈАКТИВНИТЕ МУСЛИМАНИ НА ФОРУМОВ Е ДЕКА ЗА ЖАЛ НЕ Е СВЕСЕН-НО ЖИВЕЕ СО ОЧИ ШИРУМ ЗАТВОРЕНИ И КЕ СИ УМРЕ КАКО ТАКОВ.

НЕ МИ ВРАЌАЈ НА НАЧИН ШТО КЕ СЕ ВАИДИШ НА ИСТИ НЕБУЛОЗИ-САМО САКАМ И ЧЕКАМ МАКАР ЕДЕН ОДГОВОР-ИСЦРПЕН НА БИЛО КОЕ ПРАШАЊЕ ПОСТАВЕНО ОД НЕМУСЛИМАН,КАДЕ НЕМА ТУПЕЊЕ,ЦИТИРАЊЕ,И ***** У ЗДРАВ ПАМЕТ.






ПРАШАЊЕ-ДАЛИ МУХАМЕД ИМА ГРОБ..БИЛО ШТО НЕШТО ШТО СВЕДОЧИ ДЕКА ТОЈ ПОСТОЕЛ-МАНИ НА СТРАНА ХАДИСИ КНИЖИЊА И ОСТАЛО?
Првин мило ми е што си ме читала и анализирала толку време, и за сите погорни епитети кои ми ги нареди само ќе ти кажам едно големо БЛАГОДАРАМ! :)

За тоа колку сум ескивирал и провоцирал,а колку сум давал исцрпни и смирени одговори оставам на читателите самите да проценат, а оваа тема стои како сведок на сето она што јас сум го пишувал во вид на одговори на вашите поставени прашања.


А сега еве одговор на твоето прашање:

Да! Мухаммед а.с. има гроб. Гробот се наоѓа во градот Медина, Саудиска Арабија.

(Ете без никакво тупење и цитирање на ајети и хадиси) :)

Нешто друго?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ај првин кажи ми што подразбираш под "радикален ислам", тоа што муслиманките одат покриени, тоа што муслиманите помасовно ја посетуваат џамијата и си ги вршат верските обреди кои им се наложени со верата?

Каква е таа мрежа, кон што цели истата, која е нејзината замисла, што овде во Македонија лошо сте виделе од нас "радикалните" муслимани. Кога веќе го начна ова прашање, повели, биди искрен, доискажи го сето тоа што си го замислил и што ти лежи на срце. Бујрум!
Абе, немам намера да се надмудрувам со тебе затоа што е бескорисно.
Поголемиот дел од Босанките не беа забулени до 1990тите, за разлика од сега што се повеќето забулени. Тие магично не се сплотија на вистински начин со Алах. Исто и џамиите финанисрани од Блиски Исток не се случајност.
Сериозно ти е второво прашање ? Убаво се знае кој е од таа банда пола Скопје(ако си од Скопје) знае кои се тие ликови што си се шетаат, ама уствари што кур дискутирам со тебе по ова прашање кога ќе се правиш глуп ко со ѕид да зборам.
Искрено, целата таа приказна околу тој исламски радикализам е повеќе креација на некој кој веќе доминира и сака да ја задржи таа доминација... Не викам дека ги нема, ама и тие што ги има, тој некој ги подржува, финансира и користи за свои потреби... Размисли!
Пред да ми реплицираш, да ти кажам дека не сум муслиман и не пробувам да го бранам Исламот...
Немај гајле бе се разбравме.
Дали е креација е дискутабилно, а дека се подржувани и служат како нечија алатка се сложувам со тебе 100%.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ни една несреќа нема да ви се случи а тоа да не било евидентирано пред вашето постоење во книгата на вистината Левхи Махфузу 57:22

Луѓето умираат по Божја волја во одреден час! 3:145

Луѓето ако ги затекне некакво добро велат: Ова е од Бог, а ако ги затекне некакво зло, велат: Ова не е од Бог.
Кажи: Се е од Бог!
Пиши се што ќе се случи до Кијаметскиот ден...па што да му се случи на човек нека знае дека никако не можел да го избегне, а што не му се случило никако и не можело да му се случи!

Овие цитати се само неколку од многуте цитати од Куранот и хадисите кои ја потвдуваат Семоќта на Бог наспроти човечката волја.
Учењето за Судбината е едно од основните темели на Исламот.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Дали исламот подлежи (или досега подлежел) на некои суштински реформи? Или пак фундаментализмот е неговата основна карактеристика?
 
P

Princ

Гостин
Не верувам лично и силен противник сум на апгрејд на религија или аплицирање на bug fixes. Јас лично би се разочарал ако има суштински реформи во Исламот.
Инаку не, досега немало. Што и да не ти е јасно (од религиозна гледна точка, дали е во ред да го направам), и ден денес го отвараш Куранот во верзија од пред 1600 години.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Не верувам лично и силен противник сум на апгрејд на религија или аплицирање на bug fixes. Јас лично би се разочарал ако има суштински реформи во Исламот.
Инаку не, досега немало. Што и да не ти е јасно (од религиозна гледна точка, дали е во ред да го направам), и ден денес го отвараш Куранот во верзија од пред 1600 години.
Не би сакал да навлегувам премногу сега, меѓутоа некои работи и сфаќањата за некои состојби на човекот (и неговата психа) се значително изменети од тие пред 1600 години. Затоа прашав дали е направена некоја реформа (макар и помала, несуштинска) која би ги приспособила некои работи на денешните состојби и поинакви морални гледишта.
 
P

Princ

Гостин
Рече суштинска реформа и така те прочитав :)
Вистинскиот верник во одредена религија (која и да е таа) не си приушта задоволство наречено "реформирање на религијата по мои потреби". Затоа и не ми се дискутира на таа тема... Накратко, не се направени реформи, поголеми или помали.
Кажи дека веруваш во Алах и Мухамед како негов пратеник со цело срце и цела верба,
клањај се 5 пати на ден,
пости го Рамазан,
давај милостина,
оди на аџилак ако можеш...
5 основи на Исламот... кои немаат потреба да се реформираат бидејќи кога и кога е побарано тоа од нас пред 1600 години сме го можеле тоа, а и денес...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vo moralot nema napredok, ne ubivaj, ne kradi, ne lazi... se pravila uste od koga i seuste vazat i se del od pravniot sistem na site zemji...
stvarta e sto TREBA site toa da go pravat NO ne go pravat
zatoa sto pravilata vazat za site ILI ne vazat za nikogo
na primer nema pravo da ti brani da se bunis
onoj koj te eksploatira, krade, laze itn...
Lugeto nekoi raboti gi dozvoluvaat vodeni od profitabilnata logika
no seto toa ne go napravi ovoj svet podobar i posiguren!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom