Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Zatoasto,
Evangelieto spored Marko ne go napisal Marko nego nekoj drug.

Evangelieto spored Luka ne go napishal Luka nego nekoj drug.

Evangelieto spored Matej ne go napishal Matej nego nekoj drug.

Evangelieto spored Jovan ne go napishal Jovan nego nekoj drug covek anonimen ,nepoznat za nas,ova go znaat vrvnite ucitelu na biblijata pa zatoa stoi toa SPORED ,na mnogu pefiden nacin ni kazuvaat deka toa ne se avtorite na evangelijata nego deka nekoj pisuval spored niv.





S o tebe mislam deka se rcnavme malce na slicna tema kartko bese ama so tebe ne moze da bide i poinaku zatoasto citajki gi tvoite postovi ostavas vpecatok deka zatvaras oci pred vistinata i imas konflikten pristap, bez hrabrost da ja poglednes vistinata vo oci.

Aj malce na tvoe nivo procitaj Broevi glava 31 ,i objasnimi so se slucilo so tije deca,zeni ...devici ...........a bas bi me interesiralo kaj otisle devicite sto mu bile podeleni na gospod mislam bea 23 devici.

Od koga ke procitas molimte potvrdimi deka veruvas deka se toa bozji zborovi i deka bog naredil toa da se sluci ,znaci 4 mojsieva broevi glava 31.

Na zdravje
Кај виде ти дека на Господ му биле поделени девици? Па ти си измешал нешто со исламскиот рај каде телесните уживања се на пиедестал, на нашиот Бог бидин сигурен дека не му се потребни девици и хурии:pos2::pos2::pos2:
Освен тоа, овде имаме борба за одмазда со Мадијаминците поради загубените Израелци-кои тоа време сеуште го уживале статусот на избран народ.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Можеби може да дискутираме за начинот на протестите ,што и јас не би слагал но не можеш да играш со чувствата на лугето. Јас пре би бил да му се оди кај тој што цртал карикатурите и да му се објасни и поклони книга за животот на Мухаммед с.а.в него ли на ваков начин.
Благодарам на позитивниот и исцрпен одговор. Се сложувам дека не треба да си игра никој со нечии чувства но радикалниот пристап мене не ми прифатлив и не можам да го разберам. Затоа и си прашав.
Примерот што ти го предлагаш е сосема ок и прифатлив и за мене а верувам и за другите. Сега колку ќе се успее да се убеди некој дека погрешил и сторил грев и дека треба да се покае тоа друго прашање. Сите сме луѓе и грешиме единствено Господ Бог безгрешниот може да суди (според мене).
Ако може уште едно пражање.
Кај Шиитите ако добро разбрав Имамите се сметаат за безгрешни и нивниот збор е закон.
Како се бираат тие Имами? Дали со завршување на некое школо или по презентирање на некои така да речам моќи со кои се одвојуваат од обичните луѓе и верници?
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Кај виде ти дека на Господ му биле поделени девици? Па ти си измешал нешто со исламскиот рај каде телесните уживања се на пиедестал, на нашиот Бог бидин сигурен дека не му се потребни девици и хурии:pos2::pos2::pos2:
Освен тоа, овде имаме борба за одмазда со Мадијаминците поради загубените Израелци-кои тоа време сеуште го уживале статусот на избран народ.
broevi 31
35. И женскиња што не беше познало човека, свега тридесет и две хиљаде душа.
36. А у половини, у делу оних који беху ишли на војску, беше на број три стотине и тридесет и седам хиљада и пет стотина оваца,

37. А од тога део Господу беше шест стотина и седамдесет и пет оваца:

38. И тридесет и шест хиљада говеда, а од тога део Господу седамдесет и два;
39. И тридесет хиљада и пет стотина магараца, а од тога део Господу шездесет и један;
40. И шеснаест хиљада душа људских, а од тога део Господу тридесет и две душе.

Ako nejkes da go vidis toa deka bile odvoeni 32 devici za gospod spored biblijata ,i ne moras da go vidis no toa stoi vo biblijata i ti pak ke mi kazez deka se toa bozji zborovi ,i deka e toa samo odmazda nad madijancite i ke me ubeduvas deka bog naredil da se ubijat site zeni i deca osven mladite devojki koj sto ne poznale maz (devici).
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Zatoasto,
Evangelieto spored Marko ne go napisal Marko nego nekoj drug.

Evangelieto spored Luka ne go napishal Luka nego nekoj drug.

Evangelieto spored Matej ne go napishal Matej nego nekoj drug.

Evangelieto spored Jovan ne go napishal Jovan nego nekoj drug covek anonimen ,nepoznat za nas,ova go znaat vrvnite ucitelu na biblijata pa zatoa stoi toa SPORED ,na mnogu pefiden nacin ni kazuvaat deka toa ne se avtorite na evangelijata nego deka nekoj pisuval spored niv.
e da de,tokmu toa sto go kazav jas,deka nekoja TRETA lichnost,pisuvala vo nivno ime!
e,sega druze,na koja osnova tvrdete deka tie Evangelija,pisani od Ludze koi nikogas ne go videle Isus,se verodostojni!??
Kako,ova ama ic ne mi ide u pamet
drugo,koi se tie ludze koi gi pishale evangelijata SPORED......?????
ZA Apostolive ne mi kaza koi se,sto se,od kaj se,nivnoto poteklo,nivnite PREZIMINJA!??
Vo red,nema nikogas da mi kazes,ni ti ni "poznavacite na Biblijata"
no ajde kazimi barem,koi se ovie drugive sto gi pishale,Evangelijava,Spored??
Nivnite iminja,preziminja,mislam LANEC na PRENESUVACI!?
Biografija!?
se nadevam deka sum jasen!?
pozdrav
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
e da de,tokmu toa sto go kazav jas,deka nekoja TRETA lichnost,pisuvala vo nivno ime!
e,sega druze,na koja osnova tvrdete deka tie Evangelija,pisani od Ludze koi nikogas ne go videle Isus,se verodostojni!??
Kako,ova ama ic ne mi ide u pamet
drugo,koi se tie ludze koi gi pishale evangelijata SPORED......?????
ZA Apostolive ne mi kaza koi se,sto se,od kaj se,nivnoto poteklo,nivnite PREZIMINJA!??
Vo red,nema nikogas da mi kazes,ni ti ni "poznavacite na Biblijata"
no ajde kazimi barem,koi se ovie drugive sto gi pishale,Evangelijava,Spored??
Nivnite iminja,preziminja,mislam LANEC na PRENESUVACI!?
Biografija!?
se nadevam deka sum jasen!?
pozdrav
A kaj ti vide deka jas tvrdam deka se verodostojni ,jas tokmu sprotivnoto go velam!!!
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Благодарам на позитивниот и исцрпен одговор. Се сложувам дека не треба да си игра никој со нечии чувства но радикалниот пристап мене не ми прифатлив и не можам да го разберам. Затоа и си прашав.
Примерот што ти го предлагаш е сосема ок и прифатлив и за мене а верувам и за другите. Сега колку ќе се успее да се убеди некој дека погрешил и сторил грев и дека треба да се покае тоа друго прашање. Сите сме луѓе и грешиме единствено Господ Бог безгрешниот може да суди (според мене).
Ако може уште едно пражање.
Кај Шиитите ако добро разбрав Имамите се сметаат за безгрешни и нивниот збор е закон.
Како се бираат тие Имами? Дали со завршување на некое школо или по презентирање на некои така да речам моќи со кои се одвојуваат од обичните луѓе и верници?
Поздрав
Овие имами се 12 ,и се знает точно кои се и кога живееле.,сите се потомци на Мухаммед с.а.в (ехли бејт)а првиот е Али р.а и така со ред (да не ги споменувам) до 12 имам е Мухаммед Мехди ,кој шиитите веруваат дека е роден во 869 год. и моментално е во овој свет но никој не знае каде е и дека го чека времето за да се појави .
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Како мислиш Мехди е роден 869? Сеуште е жив? Дали е тоа верување само на шиитите?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Овие имами се 12 ,и се знает точно кои се и кога живееле.,сите се потомци на Мухаммед с.а.в (ехли бејт)а првиот е Али р.а и така со ред (да не ги споменувам) до 12 имам е Мухаммед Мехди ,кој шиитите веруваат дека е роден во 869 год. и моментално е во овој свет но никој не знае каде е и дека го чека времето за да се појави .
Малку ми се појасни работва околу имамите, јас предходно те рзбрав дека мислиш на моменталните духовни лица со такви титули кај шиитите.

Интересна оваа бројка на имамите, некако ми се поклопува со 12-те Апостоли :) ама ај да речеме случајнојст.
Велиш потомци на Мухамед с.а.в. и последниот роден 869 г.
Физички не е можно да преживел до сега, а го чекаат да се појави.
Дали шиитите веруваат во нешто како реинкарнација? И по примерот како кај будистите што стално си бираат нов Буда го чекаат да се појави Мехди, односно да го препознаат во некое дете???
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Малку ми се појасни работва околу имамите, јас предходно те рзбрав дека мислиш на моменталните духовни лица со такви титули кај шиитите.

Интересна оваа бројка на имамите, некако ми се поклопува со 12-те Апостоли :) ама ај да речеме случајнојст.
Велиш потомци на Мухамед с.а.в. и последниот роден 869 г.
Физички не е можно да преживел до сега, а го чекаат да се појави.
Дали шиитите веруваат во нешто како реинкарнација? И по примерот како кај будистите што стално си бираат нов Буда го чекаат да се појави Мехди, односно да го препознаат во некое дете???
Eve tuka mozesh da gi gledash sto se navistina Shiiti-te.. :uvo:

Tije se po mnugu Jewis and Christiani..

Tie samo imeto Allah sto go recat i Prophet Muhammed. s.a.v.s a vo vistina ne znat nisto za Islamot... :toe:

Eve Link : http://forumi.kurandhesunet.net/rafidite-shiat(40)/fytyra-e-vertete-e-rafidive-shiit(7789).html
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Малку ми се појасни работва околу имамите, јас предходно те рзбрав дека мислиш на моменталните духовни лица со такви титули кај шиитите.

Интересна оваа бројка на имамите, некако ми се поклопува со 12-те Апостоли :) ама ај да речеме случајнојст.
Велиш потомци на Мухамед с.а.в. и последниот роден 869 г.
Физички не е можно да преживел до сега, а го чекаат да се појави.
Дали шиитите веруваат во нешто како реинкарнација? И по примерот како кај будистите што стално си бираат нов Буда го чекаат да се појави Мехди, односно да го препознаат во некое дете???
Вака, спрема нивното верување Имам Мехди а.с е веке роден во 869 г. му се знае таткото,мајката и тој моментално е жив ,но е скривен негде или лугето не можат да го видат ,тие веруваат дека Аллах џ.ш кога ке дојде време ке му дозволи да се појави и ке го спаси светот од сите лоши работи и ке биде предводник. Тие тврдат дека Аллах од првиот пратеник Адем а.с (Адам) до денеска не го оставил светот без предводник.

И сунитите исто така веруваат во појавувањето на хз.Мехди ,но допрва треба да се роди (значи тука е големата разлика)и исто така дека потеклото ке му биде од Мухаммед с.а.в.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Tokmu taka Rubyred....kerkata dobiva polovina od ona sto ke go dobie sinot. Taka allah ni naredil,a on znae najdobro sto e hair(dobro) za nas.
Omer brat nemoj da napises nesto sto ne e od allah inaku znaes koja e kaznata (vel ja uzubilla) allah da ne socuva
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Alahov rob...
Што значи да се биде алахов роб? Дали кај Алах има робови и зошто служат?
Што подразбираш под робство?
А што под Алахово робство?
Ете ти еедно убаво прашање за исламот, а сите кои потекнуваат од Агара т.е. Исмаил нека се запрашаат што и била Агара на Сара. Каковб статус имала Сара а каков Агара....:pipi:
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
67
Поени од реакции
3
Alahov rob...
Што значи да се биде алахов роб? Дали кај Алах има робови и зошто служат?
Што подразбираш под робство?
А што под Алахово робство?
Ете ти еедно убаво прашање за исламот, а сите кои потекнуваат од Агара т.е. Исмаил нека се запрашаат што и била Агара на Сара. Каковб статус имала Сара а каков Агара....:pipi:
Не свајќајго буквално тоа роб.....
аллахов роб значи само во него да веруваш, да клајнаш и сл. работи
п.с аллах не те тера да му ја копаш бавчата
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Јасно, за алаховата бавча ќе се погрижат момците што ќе ве служат во џенетот заедно со девиците...:vozbud:
Но што значи да се биде алахов роб на земјава, тоа ми беше прашањето:tapp:
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
67
Поени од реакции
3
Јасно, за алаховата бавча ќе се погрижат момците што ќе ве служат во џенетот заедно со девиците...:vozbud:
Но што значи да се биде алахов роб на земјава, тоа ми беше прашањето:tapp:
Прочитај го куранот и се ќе ти стане јасно
во куранот се сите одговори
позззз:helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom