Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
igor108367 Oди во хумор и сеир пиши не тупи се овде труп си од областа на религија или бар само читај ги постови и прашај нешто корисно.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
igor108367 Oди во хумор и сеир пиши не тупи се овде труп си од областа на религија или бар само читај ги постови и прашај нешто корисно.
Ако под труп мислиш ја знае вистинита тогаш да труп сум.
За другото ќе го земам во обзир.
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Виртуелна баклава, или вистинска?:wink:

Инаку, ме интересира што се прави со онаа водичка од Зам-Зам? Се пие за исцелување или се чува како сувенир? Постои ли некој обред кој се изведува со неа?:smir:
не сум ти јас као ти ако веке ке давам тоа ке биде вистинска -малце шала не се лутиш

Водата наречена земзем илјадници години во сред сахара без да фати алги и без да се осуши и ден денеска наставува да тече.Секоја година милиони хаџии ја пијат ова вода ,и на вракање си понесуваат од ова вода во своите земји.Спрема исламското верување ова вода е света,и спрема многуте хадиси ова вода воедно е и лек. Мухаммед с.а.в вели:‘‘Во светот најкорисна вода е земзем,от ,таа го препбродува гладта и е лек за болестите‘‘(Ибн Маџе,Муснед и Табери) Спрема сите преданија водата ,ако пиет гладниот гладта му поминува и кој пије со намера да му поминува некоја тегоба таа му помага. Во САД пример ,не можеш да внесеш никакво јадење нит овошје освен каде е дозволено да внесеш од ова вода.

Земзем зборот потекнува о арапскиот реч. Што значи ‘‘зборување со тивок глас‘‘ уствари од коњите што иде тој тивок глас се вика земзем.Земзем водата излегува само 173цм од земјата и тоа жешка пустина ,и тоа со илјадници години ,почев од Ибрахим а.с (Абрахам) .Обично во бунарите се појавуваат алги и паразити ,што значи дека со тек на времето вкусот на водата се расипува и почнува да мириса што не е случај со земзем ,која никогаш вакви биолошки појави не се забележани, чак што знаеме дека за да пиеме вода се фрла клор ,но земземот од вакви хемички работи не се употребува.

Со години се направени истражувања и во исток и во запад за ова вода ,констатирано е дека, Земземот, спрема другите води многу многу помалце содржи сулфур,спрема другите води земземот е многу појке хранлив од другите води и многу појке содржи минерали.
Изворот уште не е најден,од каде иде и во денешните текнологии не е уште пронајден,во близина нема никаков бунар а морето е далеку 80 км.Спрема овие околности невозможно е да го зема водата од друг бунар или морето.И како може да не се осуши и тоа никој ништо не знае.Како што реков само од метар ипол излегува од едно мало бунарче а милиони луге го пијат никогаш нит се осушил нит нестанал и секогаш е доволен.



Спрема WHO –извештајот ,денеска е најчиста вода за пиење и најздрава.исто спрема истраж.во САД во светот единствена вода е земземот која нема бактерии ,значи земземот внатре содржи флуорид кој е нај ефикасен за болести од микроби

Друга спечифисност на водата што има голема количина на магнезиум и калциум ,кои освежува. Германците пак откриле дека земземот има специфичност на маја (квасец) дека ако се меша со друга вода ја потиснува другата и целата измешана вода го добива специфичностите на земзем.
[FONT=&quot]Ми се чини доста е ,но можеби требаше и историјатот како е откриен водата но друга прилика ама корени има од Ибраим а.с . и да додавам дека лугето не даваат толку значај колку треба ,така но може би е жално откога се знае колку е корисна водата [/FONT]
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
не сум ти јас као ти ако веке ке давам тоа ке биде вистинска -малце шала не се лутиш

Водата наречена земзем илјадници години во сред сахара без да фати алги и без да се осуши и ден денеска наставува да тече.Секоја година милиони хаџии ја пијат ова вода ,и на вракање си понесуваат од ова вода во своите земји.Спрема исламското верување ова вода е света,и спрема многуте хадиси ова вода воедно е и лек. Мухаммед с.а.в вели:‘‘Во светот најкорисна вода е земзем,от ,таа го препбродува гладта и е лек за болестите‘‘(Ибн Маџе,Муснед и Табери) Спрема сите преданија водата ,ако пиет гладниот гладта му поминува и кој пије со намера да му поминува некоја тегоба таа му помага. Во САД пример ,не можеш да внесеш никакво јадење нит овошје освен каде е дозволено да внесеш од ова вода.

Земзем зборот потекнува о арапскиот реч. Што значи ‘‘зборување со тивок глас‘‘ уствари од коњите што иде тој тивок глас се вика земзем.Земзем водата излегува само 173цм од земјата и тоа жешка пустина ,и тоа со илјадници години ,почев од Ибрахим а.с (Абрахам) .Обично во бунарите се појавуваат алги и паразити ,што значи дека со тек на времето вкусот на водата се расипува и почнува да мириса што не е случај со земзем ,која никогаш вакви биолошки појави не се забележани, чак што знаеме дека за да пиеме вода се фрла клор ,но земземот од вакви хемички работи не се употребува.

Со години се направени истражувања и во исток и во запад за ова вода ,констатирано е дека, Земземот, спрема другите води многу многу помалце содржи сулфур,спрема другите води земземот е многу појке хранлив од другите води и многу појке содржи минерали.
Изворот уште не е најден,од каде иде и во денешните текнологии не е уште пронајден,во близина нема никаков бунар а морето е далеку 80 км.Спрема овие околности невозможно е да го зема водата од друг бунар или морето.И како може да не се осуши и тоа никој ништо не знае.Како што реков само од метар ипол излегува од едно мало бунарче а милиони луге го пијат никогаш нит се осушил нит нестанал и секогаш е доволен.



Спрема WHO –извештајот ,денеска е најчиста вода за пиење и најздрава.исто спрема истраж.во САД во светот единствена вода е земземот која нема бактерии ,значи земземот внатре содржи флуорид кој е нај ефикасен за болести од микроби

Друга спечифисност на водата што има голема количина на магнезиум и калциум ,кои освежува. Германците пак откриле дека земземот има специфичност на маја (квасец) дека ако се меша со друга вода ја потиснува другата и целата измешана вода го добива специфичностите на земзем.
[FONT=&quot]Ми се чини доста е ,но можеби требаше и историјатот како е откриен водата но друга прилика ама корени има од Ибраим а.с . и да додавам дека лугето не даваат толку значај колку треба ,така но може би е жално откога се знае колку е корисна водата [/FONT]
I Vo bibla se pisuva za ova voda, ama neznam dobro Makedonski da ve kazam vo koa strana e, i da vi objasnam podobro :tapp:
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
луге доста со карање денес е голем празник и вчера беше : ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО радувајтесе и славете не се карајте...и самиот господ вика блажени се оние кои ке бидат понижувани и критикувани заради мене !

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
луге доста со карање денес е голем празник и вчера беше : ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО радувајтесе и славете не се карајте...и самиот господ вика блажени се оние кои ке бидат понижувани и критикувани заради мене !

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ

A каде виде тоа дека некој се кара?
Или пак како да сакаш даааааааааа гледаш некаков сеир?:vozbud:

НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Даклем...

.На судските процедури, никогаш не му се верува само на еден сведок, туку се повикуваат ПОВЕЌЕ сведоци, кои на наксрното испрашување, ќе се покаже дали лажат, дали кажваат полувистнина или вистина. Таман работа ако на судењата им се верува само на ЕДЕН сведок-така, сите судени би требало да бидат погубени. А евангелистите не се случајно четворица,( а не еден), оти со нивното идентично сведочење, може да се дојде до ЕДНА и ИСТА вистина.
Miki1,Omer el Faruk,ti dade prekrasni vistini,a ti(kako sto kaza Omer)navistina ne znaes za Islamot,trgnigi predrasudite,i zemi uchi,otvorigo srceto toa ke te odnese do vistinata,a taa vistina e Islamot!
no,da se navtratam na ona sto me interesita,vo ovoj del
pa,vaka-
Me interesira,dali koga ke odime na Sud tamu treba da dostavime i informacii,koi sme i sto sme,nasite inicijali!?
neli,nie kako svedoci,sudot treba da znae, koi sme, sto sme,, od kaj sme??
Pa, vaka-Me interesira,koi se ovie 4-ca,evangelisti,koi se nivnite iminja,preziminja,nivniot rod,nivnite tatkovci???
Koga idam u sud da bidam svedok,tamu se prestavuvam-jas,toj i toj,sin na toj,od..itn...razbiras!??

Idam u Banka i imam eden cek,i vikam dajtmi pari za Luka!?
i on na shalter me prasuva,a koj Luka!??
bidejci ne e eden Luka??
neli ovoj treba da ima prezime,poteklo,rodno mesto!???

Eden svedok,so site nishani,ime, prezime,poteklo,mesto na radzanje.itn.itn..e POVERODOSTOEN od 4,40,400,4000 ludze,....bez preziminja i bez poteklo,i bez nikakva dokumentacija!
ovie tvoi(vashi)4 evangelisti,IMAAT LI PREZIMINJA!??
drugo sto me Interesira-zosto vo evangelijata se veli-Evangelije spored Luka,Evangelije spored Marko,Evangelije spored Matej,Evangelije spored Ivan,ova zborce SPORED,mene mi dava do znaenje deka govori treta licnost>????

.zosto evangelijata ne se EVANGELIJE ODDDD Marko???

Ako recam,Kazuvanja spored Miki1,toa znaci deka jas zboruvam za tebe,i jas kazuvam za tebe i tvoite kazuvanja

se nadevam deka me razbiras|!?
Pozdrav
 
Член од
11 март 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
a Muuamed dali bil? ili ne bil ? :duel:so mech shirel religija aaaa i vikal ubijte gi nevernicite kaj shto ce gi najdete... ili toa vo uslovi na vojna se odnesuva:violent1:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Ја исчитав цела тема за да не се повторам со прашањата.
И иако дел е одговорено сакам пак да прашам околу разликите помеѓу Сунитите и Шиитите, односно и колку се поделби има Исламот?
Дали разликите се суштински или само различна интерпретација на едно исто?
И уште едно прашање ако може, само не сум баш сигурен дали добро ќе го формулирам а при тоа да не бидам погрешно разбран.
Зошто скоро сите муслимани ако нешто се каже против (макар и погрешно) Мухамед тоа го сваќаат како лична навреда?
Кој се може да осудува друг во име на Алах дека е ваков или таков? Мухамед го напишал Ку,ранот и во него поставил правила на однесување (смееш ова, несмееш ова) и сега: Новинар во данска не е запознаен со ку,ранот, па и да е запознаен, ама не се придржува до правилата пишани во него и поставува слика од Мухамед. Тоа е нели грев, ама од каде дозволата да се прогласи тој за виновен и да заслужува да биде и убиен поради тоа????
Повеќето овде што ги прочитав се дрзнаа да осудат и анатемисаат други поради различни погледи и сваќања.
Кои сме ние луѓето да о/судиме други????
Поздрав и се надевам нема погрешно да бидам разбран.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
a Muuamed dali bil? ili ne bil ? :duel:so mech shirel religija aaaa i vikal ubijte gi nevernicite kaj shto ce gi najdete... ili toa vo uslovi na vojna se odnesuva:violent1:
И плус дозволува да се грабаат и жени од поразените....ц..цц...ц
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
a Muuamed dali bil? ili ne bil ? :duel:so mech shirel religija aaaa i vikal ubijte gi nevernicite kaj shto ce gi najdete... ili toa vo uslovi na vojna se odnesuva:violent1:
Ne lupetaj be. Barem ne za ona sto navistina nemas vrska.
Dali gi znaes vistinskite pricini za tie vojni sto gi vodel Muhammed s.a.v.s?
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Ја исчитав цела тема за да не се повторам со прашањата.
И иако дел е одговорено сакам пак да прашам околу разликите помеѓу Сунитите и Шиитите, односно и колку се поделби има Исламот?
Дали разликите се суштински или само различна интерпретација на едно исто?
И уште едно прашање ако може, само не сум баш сигурен дали добро ќе го формулирам а при тоа да не бидам погрешно разбран.
Зошто скоро сите муслимани ако нешто се каже против (макар и погрешно) Мухамед тоа го сваќаат како лична навреда?
Кој се може да осудува друг во име на Алах дека е ваков или таков? Мухамед го напишал Ку,ранот и во него поставил правила на однесување (смееш ова, несмееш ова) и сега: Новинар во данска не е запознаен со ку,ранот, па и да е запознаен, ама не се придржува до правилата пишани во него и поставува слика од Мухамед. Тоа е нели грев, ама од каде дозволата да се прогласи тој за виновен и да заслужува да биде и убиен поради тоа????
Повеќето овде што ги прочитав се дрзнаа да осудат и анатемисаат други поради различни погледи и сваќања.
Кои сме ние луѓето да о/судиме други????
Поздрав и се надевам нема погрешно да бидам разбран.
Главната ралика мегу сунитите и шиите е од што се вагаат правните и религиските норми. Сите нормално ,го признаваат Чесниот Куран и сите го признаваат Мухаммед с.а.в како Божиот Посланик,сите клањат 5 пати ,сите одат во хаџ. Итн.Во суштина сите веруваат во она што се вика столбови на Исламот.Но,постојат големи разлики во самата интерпелации на овие столбови. Некои разлики се минорни и се сметаат за благодети (пр.на некои разлики за право и прописи) ама некои се многу големи –зависи о која група се работи затоа што и шиитите имаат многу разни групи, но имаат и сунитиите но помалце. Најбитна разлика мегу шиитите и суните е што сунитите не сметаат дека Имамите имаат род. Од Мухаммед с.а.в како извор на исламот,сама по себе.Сунитите признаваат иџма (конзенсус на учените.правниците) пр.на кој начин може да се донесува правни и религиски норми.а не и тоа дека Имамот –поединецот е не погрешив ,односно да е тој сам по себе –и било што да кажува нека врста објава,толкување за поново време.Непогрешив може да бидат само тие што им е дадено Објава/Книга.

Си прашал зашто сите муслимани се навредуваат ако се каже нешто против Мухаммед с.а.в?. Одговорот е јасен :Секој ама секој муслиман го сака Мухаммед с.а.в више од себе , ова можеш да го осетиш и кај тој муслиман што најмалце се држи по правилата на исламот , но ако и на ваков муслиман му речеш нешто против Мухаммед с.а.в истата реакција ке ја добиеш. Зошто е ова вака , зошто во светот нема друг човек кој толку го сакаат? Секогаш човекот е против за тоа што не знае , кога лугето би го учеле и би знаеле за животото на Мухаммед с.а.в ке види дека е тој Божји Посланик,праведен,најсакан, никогаш не лажел,хуман,човек што секого го поштувал,ги ценел лугето и најголемите противници итн. За карикатури,те ,ако сите муслимани се бунат ,тогаш тоа е еден феномен кој длабоко треба да се анализира и да се види како може сите тие луге толку многу го сакаат. Можеби може да дискутираме за начинот на протестите ,што и јас не би слагал но не можеш да играш со чувствата на лугето. Јас пре би бил да му се оди кај тој што цртал карикатурите и да му се објасни и поклони книга за животот на Мухаммед с.а.в него ли на ваков начин. И за времето на животот на Мухаммед с.а.в имал противници спрема Него ,и после тоа и сега и понатаму ке има ,но никогаш нема да ја згаснат нашиот жед спрема Него и Лубовта спрема Него ,тој живее во нашите срца,затоа од чист мир да се нападне Најсаканиот с.а.в не долкиува на едно суштество наречена човек.


А еве како би изгледало тоа гледај:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ne lupetaj be. Barem ne za ona sto navistina nemas vrska.
Dali gi znaes vistinskite pricini za tie vojni sto gi vodel Muhammed s.a.v.s?
Прiчините за војните се во неговите иницијали што ти ги имаш згрешено.
Треба да биде Мухамед O.G(Original Gangster)

П.С И пред некој да почне да ме напаѓа, не ме интересира религија, туку само ми се смешни луѓето што се препираат чија религија е подобра или вистинска
Пример
trgnigi predrasudite,i zemi uchi,otvorigo srceto toa ke te odnese do vistinata,a taa vistina e Islamot!
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
drugo sto me Interesira-zosto vo evangelijata se veli-Evangelije spored Luka,Evangelije spored Marko,Evangelije spored Matej,Evangelije spored Ivan,ova zborce SPORED,mene mi dava do znaenje deka govori treta licnost>????

.zosto evangelijata ne se EVANGELIJE ODDDD Marko???

Ako recam,Kazuvanja spored Miki1,toa znaci deka jas zboruvam za tebe,i jas kazuvam za tebe i tvoite kazuvanja

se nadevam deka me razbiras|!?
Pozdrav
Zatoasto,
Evangelieto spored Marko ne go napisal Marko nego nekoj drug.

Evangelieto spored Luka ne go napishal Luka nego nekoj drug.

Evangelieto spored Matej ne go napishal Matej nego nekoj drug.

Evangelieto spored Jovan ne go napishal Jovan nego nekoj drug covek anonimen ,nepoznat za nas,ova go znaat vrvnite ucitelu na biblijata pa zatoa stoi toa SPORED ,na mnogu pefiden nacin ni kazuvaat deka toa ne se avtorite na evangelijata nego deka nekoj pisuval spored niv.



И плус дозволува да се грабаат и жени од поразените....ц..цц...ц
S o tebe mislam deka se rcnavme malce na slicna tema kartko bese ama so tebe ne moze da bide i poinaku zatoasto citajki gi tvoite postovi ostavas vpecatok deka zatvaras oci pred vistinata i imas konflikten pristap, bez hrabrost da ja poglednes vistinata vo oci.

Aj malce na tvoe nivo procitaj Broevi glava 31 ,i objasnimi so se slucilo so tije deca,zeni ...devici ...........a bas bi me interesiralo kaj otisle devicite sto mu bile podeleni na gospod mislam bea 23 devici.

Od koga ke procitas molimte potvrdimi deka veruvas deka se toa bozji zborovi i deka bog naredil toa da se sluci ,znaci 4 mojsieva broevi glava 31.

Na zdravje
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom