Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ах, камоли да беше толку розев светот. Нажалост, не е. Wikipedia е далеку од најреномирана енциклопедија. Фактот што секој жив човек има можност да ги промени податоците кои се наоѓаат на истата ти кажува доволно за кредибилитетот на оваа т.н. енциклопедија.

Што се однесува до тоа фактите твои, Omer al Faruk ти даде едно магично линкче. Кликни го.
Тука си грешка. Голем дел од темите во wikipedia се заклучани особено оние за националности, земји и религии. Тие се пишувани само од професионалци и со проверени информации. Ако не ми веруваш може да пробаш да смениш нешто на тие теми.
Темите се заклучани баш за да се одбегнат вакви работи. Исто така секоја неправилност може лесно да се пријави.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Што се крева толкавба фрка за годините на Ајша?
Или кога нешто не му се допаѓа на човек си дава право да ја извитоперува вистибата?
Списите по Букхари се сметаат за најверодостојни толкувања.
Еве што вели тој за годинитѕе на Ајша:

The Hadith:
Sahih Bukhari: Volume 7, Book 62, Number 65:

Narrated 'Aisha:
that the Prophet married her when she was six years old and he consummated his marriage when she was nine years old, and then she remained with him for nine years (i.e., till his death).

Ај негирајте го сега и него. Ама така не се создава поле за културен напредок, туку за културно истребување на народите, by rubyred:vozbud::vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:nenene: Имаш цела статија со исцрпен осврт на ова прашање. Инаку,после олку поминато време на форум жално е како не можеш да направиш разлика помеѓу Кур'ан и Хадис.

Незначи дека ако Бухарија пренесува,сето негово мора да биде точно. Бухарија не бил современик на Мухаммед а.с. и можно е во неговите пренесувања на хадисите да вовел и некои кои се сомнителни и кои отвараат предмет за проучување и анализа.

Ај читни малце,па јави се пак. :) Некако почнаа да ми недостигаат твоите постови. :vozbud:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Исто и се фаќа и да чита и да не чита!
Она си зацртала шема на функционирање и презентирање на нејзината верба, која во најмала рака , блага веза нема со христијаснтво, а шемата е да плука по Исламот за да ја воздигне нејзината вера!

Навистина некои луѓе покрај запечатените срца имаат и запечатени мозоци!

ЗНАМ ЗНАМ сега ке фрла и по мене пламен, ко змеј:)
но ако, навикнати сме на нејзиниот бонтон :smir:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Исто и се фаќа и да чита и да не чита!
Она си зацртала шема на функционирање и презентирање на нејзината верба, која во најмала рака , блага веза нема со христијаснтво, а шемата е да плука по Исламот за да ја воздигне нејзината вера!

Навистина некои луѓе покрај запечатените срца имаат и запечатени мозоци!

ЗНАМ ЗНАМ сега ке фрла и по мене пламен, ко змеј:)
но ако, навикнати сме на нејзиниот бонтон :smir:
ОНА....Она вака, она така....Она ваква-она таква...
Лични класификации и деградации на личност, нешто што јас не се сеќавам дека го сторив.:toe:


А на поставено прашање со цитат од Хадис,
чуму толкава нервоза и врева,
зошто по секој мој пост
прашина толкава се крева?

Не се секирај, Ремти,
нема да фрлам по тебе огнено копје,
драг си ми, мил, освен тоа
и сограѓанин мој од Скопје.

Ете, ни објаснение
не барам од никого веќе,
но во знак на поздрав и блага волја
прими од мене росно цвеќе:smir:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
и глумата треба да ја прилагодиш према публиката нели ?
Се познаваме кои сме и каков е нашиот стил на говор, затоа да не ги мешаме работите дека изнесуваш хадиси а некој нете разбира, јас изнесов објаснување за кое однапред кажав дека ке биде ШПАНСКО СЕЛО , зашто навистина за Ислам учиш само од протестански брошурчиња, а долго време си по форуми, и до сега едното исто пак исто вртиш и никао да разбереш.

Исто така за невино гулапче треба да се има карактеристики кои ке го красат гулапчето за навистина да биде она што сака да биде.
Но кај тебе не гледам такви...

Но пред да прифатам да попуштам да не с ерасправам со тебе, сакам само да ти напоменам, дека си повеќе од контрадикторна!
Си ставила Кураснки Ајет со цел нели да им докажеш на сите ЕВЕ ШТО ВЕЛИ ИСЛАМОТ ууууууу

Ова е повеќе од нечовечки, затоа што доби одговор за Ајетот, но сепак ете со глава во ѕид е подраго, одколку да се подразмисли малце ....
Второ, НЕМАШ НИКАКВО ПРАВО ДА КОРИСТИШ КУРАНСКИ АЈЕТ со такви „чесни“ намери!!!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Што се крева толкавба фрка за годините на Ајша?
Или кога нешто не му се допаѓа на човек си дава право да ја извитоперува вистибата?
Списите по Букхари се сметаат за најверодостојни толкувања.
Еве што вели тој за годинитѕе на Ајша:

The Hadith:
Sahih Bukhari: Volume 7, Book 62, Number 65:

Narrated 'Aisha:
that the Prophet married her when she was six years old and he consummated his marriage when she was nine years old, and then she remained with him for nine years (i.e., till his death).

Ај негирајте го сега и него. Ама така не се создава поле за културен напредок, туку за културно истребување на народите, by rubyred:vozbud::vozbud:
Баш така:aplauz:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Иако ова за многу мина ке биде шпанско село, бидееќи овде гледам дека несе познаваат основите на исламот а не недоаѓа во обзир да се навлегува во хадиските знаности и нивните пренесувачи, но еве кој има разбираење и малце повеќе памет од испод ниво ке свати дека АИША немала 6 или 9 години кога зе мажела з Мухаммед с.а.в.с току имала 19 или 20 години:


[FONT=&quot]Ako se pogledaat prenesuvanjata koi govorat deka Ajsa r.a. imala 9 godini koga SERIATSKI SE VENCALA so Muhammeda a.s.,ce go primetime slednovo:

1.Najgolemiot broj od ovie prenesuvanja se prenosi(citati,kazuvanja) od Hisham ibn Urwe-koj toa go slusnal od svojot tatko.

2.Cudno e deka nikoj od MEDINA,kade Hisham ibn Urwe gi ziveel prvite 70 godini od svojot zivot,ne spomnal deka Ajsa r.a. imala 9 godini.Site kazuvanja za Ajsinite godini se raskazuvale od ludjeto od Irak,kade Hisham se preselil od Medina vo svojata 70-ta godina od zivotot.

3.“TEHZEEB AT-TEHZEEB,e edna od najpoznatite knigi za zivotite i vistinitosta na prenesuvacite na Muhammedovata a.s. Tradicija.Po Jakub ibni Shejbe stoi deka “prenesuvanjata iskazani od Hisham se vistinski,OSVEN ONIE KOI SE PRENESUVANI OD IRACKIOT NAROD”.Podocna MALIK IBN ENES samiot ova go potvrduva.

Jakub ibn Shejbe veli:”Hisham kako prenesuvac e mnogu vistinit,negovite prenesuvanja se prifatlivi,osven onie prenesuvanja koi gi prenesuval koga se preselil vo Irak. (Tehzeeb at-Tehzeeb,Ibn Hajar Al-Asqalaaniy,Arabic,Dar Ihya al-turath al-Islami,Vol.11,pg.50).

4.Meezaan al-Ai'tidaal,vtora kniga za zivotite na prenesuvacite na Hadisi,veli deka koga Hisham ibn Urwe bil star,NEGOVOTO PAMTENJE BILO PRILICNO LOSO. (Meezaan al-Ai;tidaal,Al-Zahabi,Arabic,Al-Maktabah al-Athriyyah,Sheikhupura,Pakistan,Vol.4,pg.301).

5.Prema opstoto prifateno mislenje Ajsa r.a. e rodena osum godini pred Hidzretot(preselbata na Muhammed a.s. i negovite ashabi od Mekka vo Medina).No,prema drugite prenesuvanja vo BUHARIEVATA ZBIRKA NA HADISI (Kitaab al-Tafseer-Kniga na tefsirot-k*r,anski komentari)naodjame deka Ajsa bila”mnogu mlada” vo vremeto koga 54 k*r,anska sura ElKamer se objavila. 54 k*r,anska sura e objavena 9 godini posle Hidzretot.Prema ova komentiranje,Ajsa ne samo sto bila rodena pred objavata na ovaa sura(poglavje),tuku bila: “mnogu mlada devojka”(JARIYAH)-a ne novorodence (SIBYAN),vo vremeto na objavuvanjeto na 54 k*r,anska sura. Ocigledno,ako ovoj podatok od Buharieviot Tefsir(komentar na k*r,anot) e tocen, togas postoi jasna kontradiktornost so opsto prifatenoto mislenje deka Ajsa e rodena 8-ta godina pred Hidzretot.

No da vidime sto veli za ova Tefsirot na Buharija: “Ajsa rekla:'Bev mlada devojka,koga 46 ajet od surata Kamer e objaven!” (Sahih Bukhari,Kitaab al-Tafseer,Arabic,Bab Qaulihi Bal al-saa;tu Maw;iduhum wa al-sa;atu adhaa wa amarr).

6.Prema brojnite hadisi,Ajsa r.a. im se pridruzila na Muslimanite vo Bitkata na Bedr i Uhud.Ponataka postoi istoriski fakt deka nikomu ispod 15 godini ne mu bilo dozvoleno da pristapi vo bitkata na Bedr i Uhud-sto jasno ukazuva deka Ajsa r.a. ne mozela da ima 9-10 godini vo toa vreme.Na krajot na kraistata samo fizicki sposobnite zeni odele na voenite polinja za da im pomagaat na muslimanite-a ne muslimanite(mazite i zenite)da im bidat dadilki.

Kazuvanjata za Ajsinoto prisustvo na bojnoto pole moze da se najde i kaj Muslim-(Kitaab al-jihaad wa al-siyar-Bab karahiyah al-isti;anah fi al-ghazwi bikafir)

Kazuvanjeto za istata slucka,kade Ajsa bila prisutna moze da se najde i kaj Buharija (Al-jihaad wa maghaazi,Baab ghazwah al-khandaq wa hiya al-ahzaab).

7.Prema skoro site istoricari Esma r.a. Bila deset godini postara od svojata sestra Ajsa r.a..Vo knigata Taqreeb al-Tehzeeb,kako i Al-Bidaayah wa al-Nihayah receno e deka Esma umrela 73 godina po hidzra.,-toa znaci deka Esma umrela koga imala 100 godini.

Ako Esma imala 100 starosni godini vo 73 godina po hidzra(koga umrela)-togas Esma imala okolu 27-28 godini koga nastapila prvata hidzretska godina.Vo toa vrme,vokolku Esma bila 10 godini postara od nejzinata sestra Ajsa,Ajsa bi trebelo da ima 17-18 starosni godini.Ako se zeme ovoj fakt vo obzir,kako i faktot deka Hazreti Ajsa se omazila za Muhammeda a.s. Vo 1-2 hidzretska godina-ce ispadne deka Ajsa r.a. Imala pomedju 18 i 20 godini starosna doba vo momentot na sklopuvanjeto brak so Muhammeda a.s.

[/FONT]
[FONT=&quot]
ке ве молам да не навлегувате во детали, и да барате објаснувања, зашто навистина неможе да се говори со осмооделенци за докторатура, не дека сакам со ова некого да навредам, но за исламот навистина овде никој нема познавање, па затоа подобро е да не с енавлегува во детали, а кој навистина сака да научи може да ме контактира во секое време, колку сум во можност со помош на поучени од мене ке се потрудам да објкаснам во детали.


[/FONT]

И ВАКА КЕ СИ ТЕРАМЕ СО СЛЕПЦИ ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ!!!
Ем се нема поима од Ислам ем се тврди нешто што и него разбира!!!

ФилозОВЦА, нели се срамиш од себеси кога ваќаш тастатура?


Вака, немад а го следам вашиот пример, и бидееќи посакувам и се залагам за соживот со сите во мак. но за вас двете ке ви дадам можност да заработите пари:

Имено добивате одделно по 100 € ако имате доблест да постирате овдејавно на форум /
ЕЗЕКИЛ 16
ЕЗЕКИЛ 23

и да ми објасните што е поентата зашто цитатите стојат во Библијата?
дали се од бога инспирирани? дали бог стимулира она што с езборува во цитатите?

И ПРАШАЊЕТО ЗА 100€ од кога и од каде потекнуваат МОТИВИТЕ за.... срам ми е да кажам ајде ке погледнете сите сами во цитатите....
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
И ВАКА КЕ СИ ТЕРАМЕ СО СЛЕПЦИ ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ!!!
Ем се нема поима од Ислам ем се тврди нешто што и него разбира!!!

ФилозОВЦА, нели се срамиш од себеси кога ваќаш тастатура?


Вака, немад а го следам вашиот пример, и бидееќи посакувам и се залагам за соживот со сите во мак. но за вас двете ке ви дадам можност да заработите пари:

Имено добивате одделно по 100 € ако имате доблест да постирате овдејавно на форум /
ЕЗЕКИЛ 16
ЕЗЕКИЛ 23

и да ми објасните што е поентата зашто цитатите стојат во Библијата?
дали се од бога инспирирани? дали бог стимулира она што с езборува во цитатите?

И ПРАШАЊЕТО ЗА 100€ од кога и од каде потекнуваат МОТИВИТЕ за.... срам ми е да кажам ајде ке погледнете сите сами во цитатите....
Ок ај вака кажи ми. Што се изучува во муслиманството. Тоа што го прочитав е дека теоријата дека Ајша имала девет години кога се венчала е прифатена од најголемиот дел од муслиманите, а само мал дел од академците го оспоруваат тоа .Исто така по тоа што го видов пред се не се напаѓа податокот за Ајша дека била 9 години туку пред се се тврди дека таа на 9 години во тоа време кога живеела било нормално и доволно стара за да има контакт особено ако се земе предвид дека за жена се смета секоја девојка која имала мен***** за што е потвдено.

The family are insisting in the High Court that Muslims are entitled to follow Islamic Sharia law. They say this means allowing weddings any time after puberty, which comes earlier for most girls than boys.

Fatima's father-in-law, Hakkim Sajjad, believes there are sound reasons for this.

He says: "Women are like creeper plants that latch onto any tree they find - whether it's a good tree or a bad tree. Once they get to puberty they are always in danger of falling into bad ways."

That claim provokes scorn among Muslims and non-Muslims. Aruna Reddy, who teaches social work, says that in India, marriage at puberty or even younger is common practice among Hindus, Muslims and tribal groups alike.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
и глумата треба да ја прилагодиш према публиката нели ?
Се познаваме кои сме и каков е нашиот стил на говор, затоа да не ги мешаме работите дека изнесуваш хадиси а некој нете разбира, јас изнесов објаснување за кое однапред кажав дека ке биде ШПАНСКО СЕЛО , зашто навистина за Ислам учиш само од протестански брошурчиња, а долго време си по форуми, и до сега едното исто пак исто вртиш и никао да разбереш.

Исто така за невино гулапче треба да се има карактеристики кои ке го красат гулапчето за навистина да биде она што сака да биде.
Но кај тебе не гледам такви...

Но пред да прифатам да попуштам да не с ерасправам со тебе, сакам само да ти напоменам, дека си повеќе од контрадикторна!
Си ставила Кураснки Ајет со цел нели да им докажеш на сите ЕВЕ ШТО ВЕЛИ ИСЛАМОТ ууууууу

Ова е повеќе од нечовечки, затоа што доби одговор за Ајетот, но сепак ете со глава во ѕид е подраго, одколку да се подразмисли малце ....
Второ, НЕМАШ НИКАКВО ПРАВО ДА КОРИСТИШ КУРАНСКИ АЈЕТ со такви „чесни“ намери!!!
На обично поставено прашање со приложен цитат-добив толкава реплика, со разни епитети, само не и одговор.
Друго, што е проблем со куранскиот ајет во мојот потпис? Не ти се допаѓа напишаното? Јас не би кревала толкава прашина доколку некој стави библиски цитат за потпис.
Од каде пак ти ги знаеш моите намери?
Ако ти не ги знаеш одговорите на двете прашања, можеби некој друг ги знае, како и моите намери впрочем, кои погрешно си ги оценил.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Напишано од reemteY
И ВАКА КЕ СИ ТЕРАМЕ СО СЛЕПЦИ ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ!!!
Ем се нема поима од Ислам ем се тврди нешто што и него разбира!!!

ФилозОВЦА, нели се срамиш од себеси кога ваќаш тастатура?
За ова имаш едно црвенко од мене,
а ќе го замолам админот да интервенира тука
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
И ВАКА КЕ СИ ТЕРАМЕ СО СЛЕПЦИ ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ!!!
Ем се нема поима од Ислам ем се тврди нешто што и него разбира!!!

ФилозОВЦА, нели се срамиш од себеси кога ваќаш тастатура?
За ова имаш едно црвенко од мене,
а ќе го замолам админот да интервенира тука
Вака на вас ќе оставам..или дисутирајте како што доликува без лични препукувања или ќе си читате она што имаат другите да го кажат..Бирајте
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Бев опомената за пост во кој што имаше кажано вистина,немаше навреди ниту препукување па дури и се извинив за тој пост,иако немаше за што да се извинувам ама ај нејсе мислам дека праведно ќе биде некој што навредува барем да биде опоменат како јас што бев.:smir:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нормално..само што ви се заканив со бан..
Темата ви е прашања за Исламот..се што некој мисли дека треба да праша(нормално без навреди) може да го постира, а оние кои мислат дека постот е достоен за одговор да го нарапават тоа..Не може да очекувате сите да имаат ист став кон една вера, ниту може да направам стерилна тема за христијанстовото или исламот во која ќе течат мед и млеко..сомнежите спрема различните религии секогаш ќе постојат..работата е да ги расчистиме нејасните работи на начин достоен за форумот
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Нормално..само што ви се заканив со бан..
Темата ви е прашања за Исламот..се што некој мисли дека треба да праша(нормално без навреди) може да го постира, а оние кои мислат дека постот е достоен за одговор да го нарапават тоа..Не може да очекувате сите да имаат ист став кон една вера, ниту може да направам стерилна тема за христијанстовото или исламот во која ќе течат мед и млеко..сомнежите спрема различните религии секогаш ќе постојат..работата е да ги расчистиме нејасните работи на начин достоен за форумот
Само ќе кажам дека прашањево кое е поставено е многу битно пред се за да се треба да се знае одговорот. Не е толку битно дали Мухамед навистина бил со Ајша кога таа била 9 години туку тоа во што веруваат муслиманите. А најголемиот дел од нив веруваат дека таа приказна е точна и сметаат дека едно девојче е жена штом го добие првиот циклус.
Нека ме извинат ама во Македонија има и муслимани и јас имам право да знам во што тие веруваат. Тоа што за нив е прифатливо за мене не, напротив е опасно.
Во мојот претходен пост постирав статија од вест на BBC каде во Индија муслиманската заедница се бори против тамошниот закон и бара да нема ограничување на возраста за брак на нивните деца. И самите кажуваат дека им е дозволено да ги венчаваат штом физички се подготвени за тоа.
И за тоа не може да има лутење кога се поставуваат ваков тип на прашања бидејќи некои работи мора да се разјаснат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom