Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во што ја гледаш надградбата на Коранот во однос на претходните книги, на пример, Писмото? Очекувам едниставна споредба, со принципи кои можат да се операционализираат и да дадат резултати, а не некои тешки апстркации, по принципот “тој и тој кажал тоа и тоа„...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamskata kultura postoi
ne moze da se poreknuva
toa e nejzino nadgraduvanje na hristijanstvoto
oti gi priznava prethodnite proroci i Isus.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Еве ја таа култура и еве како се надоградува на христијанството, т.е.како ги признава.
Чудесна надградба.
Зашто ова ми личи на с“скање и повикување на формирање групации? Мммммммммммм, ете кај лежеле одговорите на некои од проблемите на денешнинава....

Сура ел-маиде 117-51
“О верници, не земајте ги евреите и христијаните за сојузници и помошници, а не верниците. Тие не ги сакаат верниците. Евреите се помагаат меѓусобно. Исто така и христијаните. И двете групи се здружуваат во непријателство кон вас. Вам о верници ви приличи да се здружувате меѓусебно. Кој од вас ќче ги земе за заштитници тој е дел од неговата група, неговиот пропис е како нивниот пропис...“
:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Islamskata kultura postoi
ne moze da se poreknuva
toa e nejzino nadgraduvanje na hristijanstvoto
oti gi priznava prethodnite proroci i Isus.

Дека е надвор сончево, тоа дури и јас можам да го видам....

Дај биди троа поубедлив и посочи ми конкретни случаи и процеси, кои се видливи и споредливи и кои се супериорни во однос на учењето од Писмото.

Самото признавање на Хрсита , само по себе не е ништо особено. Ако муслиманите до таа мера го признаваат Христа, не би ги извртеле Неговите особини и смислата не Неговото прво доаѓање.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Еве ја таа култура и еве како се надоградува на христијанството, т.е.како ги признава.
Чудесна надградба.
Зашто ова ми личи на с“скање и повикување на формирање групации? Мммммммммммм, ете кај лежеле одговорите на некои од проблемите на денешнинава....

Сура ел-маиде 117-51
“О верници, не земајте ги евреите и христијаните за сојузници и помошници, а не верниците. Тие не ги сакаат верниците. Евреите се помагаат меѓусобно. Исто така и христијаните. И двете групи се здружуваат во непријателство кон вас. Вам о верници ви приличи да се здружувате меѓусебно. Кој од вас ќче ги земе за заштитници тој е дел од неговата група, неговиот пропис е како нивниот пропис...“
:vozbud:
“само што ги закопа муслиманите 100 м испод земја“:)

со сета почит према тебе, но навистина неми е јасно, од кога почна д аживееш на земјава ? скоро ли си дошла ?

Ајаде ако си искрена ПОБИЈГО ЦИТАТОТ ОД КУРАНОТ и речи дека не е вистина она што се вели во горенаведениот цитат!!!

Па зарем негледаш што се случува во палестина, ајде да не одиме толку далеку на истокот, кажими ти мене МАКЕДОНИЈА во нашата земја, кој кому е заштитник?
кажими ти мене на колку Муслимани си им помогнала, кога си била во ситуација да одбереш помеѓу Муслиман и Хрситијанин?

Ајде да не се лажеме едни со други, ние можеме да се почитуваме да се респектираме, но кога би имале ситуација во која ке избираме, помеѓу ДОБАР МУСЛИМАН И ДОБАР ХРИСТИЈАНИН секако дека ти ке избереш добар христијанин а јас добар Муслиман....

е токму цитатот говори за тоа, дека : ХРИСТИЈАНИТЕ И ЕВРЕИТЕ СЕ ЕДНИ НА ДРУГИ ЗАШТИТНИЦИ, па не би било добро да се ослонуваме на нив, зашто ? заради горенаведеното...!

Аллах с.в.т во Куранот уште вели:

* 120. Ni jevreji, ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu. Reci: "Allahov put je jedini Pravi put!" .....


Евети можност да си докажеш самата на себе дека НЕ си во право... толку е едноставно, а толку тешко за тебе !!!

Па зарем навистина мислеше дека ке докажеш нешто?
Па зарем навистина мислеше дека можеш да порекнеш Божји Говор?
Па навистина уште 10000 години да живееш во кафез и да зборуваш за слободата, кој аникогаш неси ја видела осетила почуствувала... КЕ ГОВОРИШ САМО ОД СОМНЕЖИ

А Мухаммед с.а.в.с рекол : СОМНЕЖОТ Е НАЈГОЛЕМА ЛАГА!

Ајде сега фрлисе на работа и дај нешто подостојно за говорење!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Во што ја гледаш надградбата на Коранот во однос на претходните книги, на пример, Писмото? Очекувам едниставна споредба, со принципи кои можат да се операционализираат и да дадат резултати, а не некои тешки апстркации, по принципот “тој и тој кажал тоа и тоа„...
Во синтезата која ја воспоставил помеѓу духовното и световното. Во неговата универзалност која од ден на ден наместо да бледи уште повеќе и посилно свети. Во неговата непроменетост ....

А за споредби, хммм....:raz: па ги има многу, но ќе посочам само некои како за пример:

- неавтентичноста на Библијата и автентичноста на Кур'анот,
- концептот за Бога,
- кажувањето за Божјите пратеници,
- Исусовата мисија,
- верата и делата,
- првобитниот грев,
- Библискиот и Кур'анскиот стил,
- расизмот,
- јазиците,

итн...итн.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
“само што ги закопа муслиманите 100 м испод земја“:)

со сета почит према тебе, но навистина неми е јасно, од кога почна д аживееш на земјава ? скоро ли си дошла ?

1. Ајаде ако си искрена ПОБИЈГО ЦИТАТОТ ОД КУРАНОТ и речи дека не е вистина она што се вели во горенаведениот цитат!!!

2.Па зарем негледаш што се случува во палестина, ајде да не одиме толку далеку на истокот, кажими ти мене МАКЕДОНИЈА во нашата земја, кој кому е заштитник?
3.кажими ти мене на колку Муслимани си им помогнала, кога си била во ситуација да одбереш помеѓу Муслиман и Хрситијанин?

3.Ајде да не се лажеме едни со други, ние можеме да се почитуваме да се респектираме, но кога би имале ситуација во која ке избираме, помеѓу ДОБАР МУСЛИМАН И ДОБАР ХРИСТИЈАНИН секако дека ти ке избереш добар христијанин а јас добар Муслиман....

е токму цитатот говори за тоа, дека : ХРИСТИЈАНИТЕ И ЕВРЕИТЕ СЕ ЕДНИ НА ДРУГИ ЗАШТИТНИЦИ, па не би било добро да се ослонуваме на нив, зашто ? заради горенаведеното...!

Аллах с.в.т во Куранот уште вели:

4.* 120. Ni jevreji, ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu. Reci: "Allahov put je jedini Pravi put!" .....


5.Евети можност да си докажеш самата на себе дека НЕ си во право... толку е едноставно, а толку тешко за тебе !!!

6. Па зарем навистина мислеше дека ке докажеш нешто?
Па зарем навистина мислеше дека можеш да порекнеш Божји Говор?
Па навистина уште 10000 години да живееш во кафез и да зборуваш за слободата, кој аникогаш неси ја видела осетила почуствувала... КЕ ГОВОРИШ САМО ОД СОМНЕЖИ

А Мухаммед с.а.в.с рекол : СОМНЕЖОТ Е НАЈГОЛЕМА ЛАГА!

7.Ајде сега фрлисе на работа и дај нешто подостојно за говорење!

Поздрав, земљаче.
Незнам која е целта на овој коментар на мојот потпис. Но како што знаеш, тоа е дотичната сура, од преводот на Куран на мак. јазик од Хасан Џило.
1. Одиме по ред. Дали не е вистина тој цитат? За да биде нешто вистина или не, треба да се покаже во праксата. Овде повеќе гледам заповед и повик за нездружување со христијаните и евреите, бидејќи констатира Мухамед, а.с. “и двете се здружуваат во непријателство против вас“.
Кој тоа во Македонија се здружил на непријателство против муслиманите? Ете не сум ни јас вчерашна, но такво нешто не видов:nenene:

2. Палестина....
Палестинците и Израелците ќе бидат во вечен конфликт, така било и ќе биде до крајот на светот. Но-тие не се единствените држави кои се во конфликт. Во светот има многу војни и не сите тие имаат верски карактер. Кој христијани, патем, виде да се здружат со Евреи во борба против муслиманите во Палестина?
Освен ако за христијани не ги сметаш протестантските секти кои под команда на Буш и благослов на Били Грејм не полетаа како модерни крстоносци. Виде ли поддршка на овие трупи од православниот свет? Грција, Русија да речеме....?

3, 4, 5. Хехехе, тука грешиш. Всушност, јас не СМЕАМ како христијанка да давам никому предност, бидејќи мене тоа ми е изричито наредено. Ја знаеш ли параболата за добриот Самариќанец, кој израз и денес е во употреба?
Самариќанецот бил неверник во очите на Јудеецот, но кога Јудеецот бил нападнат и претепан, Самариќанинот го згрижил, преврзал па уште и му платил конак да преноќи, ете така НАМ ни заповедал Христос а не да даваме предност, овој е наш а оној ваш.
Затоа не брзај толку. Видиш како нашите вредности се разликуваат?
Дали сум им помогнала на муслимани?
Не прашувај, не приличи навистина да зборам што сум направила и правам (“зашто кога правиш добрина да не знае левата рака што прави десната“-ни кажал Исус), но кратко и јасно, ДА, МНОГУ сум помагала и помагам.
Ете видиш? Не ми беше нималку тешко, но дали ти ќе го разбереш тоа?

7. Нешто подостојно за говорење?
Ако Курански ајет не е достоен за говорење, незнам за што подостојно да зборувам....Впрочем, за каков сомнеж зборуваш ти? јас воопшто не се сомневам во вистинитоста на овој ајет односно дека кон истиот ќе се придржуваат муслиманите. Но ако ти имаш сомнеж, преиспитај се...:smir:
 
A

ateist

Гостин
Во неговата непроменетост ....



- неавтентичноста на Библијата и автентичноста на Кур'анот
куранот нема теоретски шанси да се мери по автентичност со библијата

се гледа дека куранот е фингиран ........

филуван и пролепшаван ..............

библијата НЕЕ ТОЛКУВАНА инаку е многу покомплетна од куранот

нели сами признавате дека е фингиран ....

библијата е комплетно сочувана ...............

тоа што има некој незлонамерни грешки во превод нема врска

па јас воопшто и не ги користам тие работи што ги наведовте како сменети

па не ми е проблем да ја составам приказната ............

што како може да се види на православци католици и протестанти им е баук

а мене не ми е проблем да ги поврзам работите

.
.
.
па така и куранот ............

освен вашата фалба дека си останал гланцарка што е очигледно точно

друго ништо..............гола вода е ..............

воопшто нее толкуван ..или толкуван од некомпетентни ....

па така исламот како и православие католицизам и протестантизам

само му удриле четка го префарбале стариот завет ...постења , јадења пиења ..

врска нема со никаква духовност .........

арно ама за тоа оправдување они си нашле во нов завет вие во куранот ..........

иако убаво си пишува Исус ве УКИНАЛ И ВАС И НИВ ................

Пеки бе Чорбаџи, кажи ми дефиниција за Хадис!

Не говорам јас за дефинирање на дефинирањето. Ниту за дисциплините за толкување.

Говорам што е Хадис....имено...кој прв почна, if you catch my drift!!

Интерпретациите на Мухамед во врска со правлниот начин на живеење vis-a-vis што???
Објасни ми, ете, како на глуп?
Јас, на пример, интерпретирам, дека Мухамед, како пророк божји, устата божја, речта божја, говорел слово божје т.е. како тој го интерпретирал умот и наумот божји, а кој е нели, за сите даден во светата читанка, наречена популарно Куран или Qur'an, за оние кои тешко читаат ќириљиц!
Или грешам?

Inaku, za onie koi не знаат, Мухамед забранува да се прави запис на неговата Реч, слово, ука, поука, а која мопже да биде поинаку интерпретирана од она запишаното во Qur'an-от!

Прашање, такуѓере, ако Мухамед кој требал да биде ПРВИОТ меѓу ЕДНАКВИТЕ, ПРВИОТ до БОГА, негоавата, божјата уста и мисла, како тогаш си дозволувал да изусти нешто кое може поинаку да биде интерпретирано од она од БОГА даденото и запишано со (човечка рака) во светата книга......освен ако нема тука малку меѓуредно читкање, имено, како кому, така и Мухамеду, како што напати, контрадикторно, напати компелементарно, му одговара??

А (при)бидеј(ч)ќи Qur'an-от е малкуцка сувопарен, се користат Хадисите, за негово полесно разбирање и восприемање.

Инаку, ЧОРБАЏИ, оти јас не сум исцибреник, нема да се правам паметен отпојќе, ами ќе ти посочам една и единствена вистина, која јас ја знам, како школарец (изучувач) на религиите и култовите, а во врска со Исламот, а ти покајнички или речи; да Гаро, прав си...или побиј ме со факт!

Елем: Муслиманите четопати ги користат Хадисите за да толкуваат делови на Куранот кога некои стихови не се најјасни или најпрецизни и конкретни, со цел да се постигне и достигне јаснотија и разбирање на истите, а тој процес се нарекува ТАФСИР!!!!!


Значи, хадис е речта Мухамедова, која е толкување на Куранот, а самиот процес на толкување е Тафсир!



Од аспект на философ, кому компаративните религии и култовите му се ука, наука, наобразба и хоби, така звучи сето тоа.

Wow, не сум точен колку сум наобразуван, а??

Или?

Чорбаџи, тебе ти е ред.

П.С. А и малку сум возгордеаН, а ој ми ти е поради гуљамио УМ кој го имам, саде ум сум.
ТАКА Е !

и куранот низ вековите си останал НЕТОЛКУВАН

и библијата низ вековите си останала НЕТОЛКУВАНА
.
.
..
.
СЕГА Е ВРЕМЕ ЗА ТОА ...............

СЕГА ЌЕ ГО НАПРАВИМЕ ................

НЕЕ ПРОБЛЕМ !
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Како може да му се поклонуватена еден педофил главниот пророк на исламот Мухамед бил педофил, тој имал односи со 9 годишно девојче и не ги знам сега останатите негови малолетни жени:kesa: на име ама знам дека оваа вера не е вистинска ниту пак пророкот бил навистина пророк, и какво е тоа учење што се заснова на омраза према "неверниците"односно сите останати припадници на други вери и света војна против нив Џихад ајде бе:tapp::tapp::tapp:

Најголемото зло на денешницата најголемата секта за несреќа на целото човештво зафати толку големи размери тоа е исламот.

Апел до сите муслимани подобро преминете во христијанство, пред да пропадне светов.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Како може да му се поклонуватена еден педофил главниот пророк на исламот Мухамед бил педофил, тој имал односи со 9 годишно девојче и не ги знам сега останатите негови малолетни жени:kesa: на име ама знам дека оваа вера не е вистинска ниту пак пророкот бил навистина пророк, и какво е тоа учење што се заснова на омраза према "неверниците"односно сите останати припадници на други вери и света војна против нив Џихад ајде бе:tapp::tapp::tapp:

Најголемото зло на денешницата најголемата секта за несреќа на целото човештво зафати толку големи размери тоа е исламот.

Апел до сите муслимани подобро преминете во христијанство, пред да пропадне светов.
:pos2::pos2::pos2:
Што јадеше денес ?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Како може да му се поклонуватена еден педофил главниот пророк на исламот Мухамед бил педофил, тој имал односи со 9 годишно девојче и не ги знам сега останатите негови малолетни жени:kesa: на име ама знам дека оваа вера не е вистинска ниту пак пророкот бил навистина пророк, и какво е тоа учење што се заснова на омраза према "неверниците"односно сите останати припадници на други вери и света војна против нив Џихад ајде бе:tapp::tapp::tapp:

Најголемото зло на денешницата најголемата секта за несреќа на целото човештво зафати толку големи размери тоа е исламот.

Апел до сите муслимани подобро преминете во христијанство, пред да пропадне светов.
Мило, ако во некоја света книга е спомната педофилијата, тогаш таа света книга е Библијата. На неколку наврати се спомнати такви одратни чинови. Педофилија, инцест, и што уште не.
Пророкот Мухамед (а.с.), бил далеку од педофил. Не знам какви книги си читала ти за него.

Што се однесува до апелот, јасно ми е, добро ни мислиш, сепак според твојата религија ние сите ќе завршиме во пеколот, па затоа нè советуваш да преминеме во христијанството. Ти благодарам, но не.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Како може да му се поклонуватена еден педофил главниот пророк на исламот Мухамед бил педофил, тој имал односи со 9 годишно девојче и не ги знам сега останатите негови малолетни жени:kesa: на име ама знам дека оваа вера не е вистинска ниту пак пророкот бил навистина пророк, и какво е тоа учење што се заснова на омраза према "неверниците"односно сите останати припадници на други вери и света војна против нив Џихад ајде бе:tapp::tapp::tapp:

Најголемото зло на денешницата најголемата секта за несреќа на целото човештво зафати толку големи размери тоа е исламот.

Апел до сите муслимани подобро преминете во христијанство, пред да пропадне светов.

Eve Rubyred potvrda za vasata omraza kon islamot(vo vrska so zgora spomenatiot aet-el maide).Ne e islamot toj sto vas ve mrzi nego vie ste tie sto go mrzite islamot(normalno toa nema nikogas da go priznaete) ili da pojasnam so primer : dokolku e zena pokriena sigurno ti smeta (na vakov nacin se sportistavuvate na islamot),no dokolku pieme alkohol ili se zenite odskrieni togas sme dobri t.e ke go postovate toa,dobro ke se postavite so nas i slicno.Zatoa gospod ne deli nas od vas , nasiot islamski princip na ziveenje vas ne vi odgovara a nitu na evreite(tuka e vaseto zaednistvo so evreite):smir:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Како може да му се поклонуватена еден педофил главниот пророк на исламот Мухамед бил педофил, тој имал односи со 9 годишно девојче и не ги знам сега останатите негови малолетни жени:kesa: на име ама знам дека оваа вера не е вистинска ниту пак пророкот бил навистина пророк, и какво е тоа учење што се заснова на омраза према "неверниците"односно сите останати припадници на други вери и света војна против нив Џихад ајде бе:tapp::tapp::tapp:

Најголемото зло на денешницата најголемата секта за несреќа на целото човештво зафати толку големи размери тоа е исламот.

Апел до сите муслимани подобро преминете во христијанство, пред да пропадне светов.
А што ако ти докажам дека во тоа што го говориш нема 1% вистина!!!
Ке бараш ли извинување од муслиманите чии чуства си ги навредила, си навредила нешто што за Муслиманите е од висока важност???

знаете сите многу добро што се случува кога еден од вас кажува погрдни зборови за Мухаммед с.а.в.с !!!

Но тоа ви е целта, луѓе без никаков разум и никаков срам можат да изустат само вакви зборови!!!

Некои користат да ги докажат муслиманите како агресивни со вакви подудирања, на некои им причинува задоволство да се исмаваат и да плукаат по исламот...


но за сето ова ќе прашам ЗАШТО ?
ШТО ТОЛКУ НЕКОГО БОЛИ, ПА МУ ДОШЛА ИДЕА ВО БОЛЕН ПАМЕТ ДА ЗБОРУВА ПОГРДНО ЗА ИСЛАМОТ И МУХАММЕД с.а.в.с. ???


 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Дали е точно дека Мухамед оженил девојче на 6 години, а спиел со неа кога имала 9 години?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom