Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
Исламот мисли дека треба да се фрлат од минаре тие невини суштества:pos2:а ти да бидеш првиот.
Ќе кажам прво дека шеријатот дозволува „законско“ (ако може верски обичај воопшто да биде закон) егзекутирање на деца, и тоа девојчињата над 9 годишна возраст и машките над 15.

ДА ВИ СЕ СЕРАМ ВО ШЕРИЈАТОТ И ГОМНАРИИТЕ СЛИЧНИ НА НЕГО (ова и по цена и да бидам баниран од оваа тема)

ВЕЧНАТА ПРАВДА ДА ЈА СОТРЕ ТАА ПОГАНА ЃАВОЛШТИНА И ВЕЧНО ДА СЕ ПАМТАТ ИМИЊАТА НА НЕВИНИТЕ СУШТЕСТВА УБИЕНИ ОД ЗАКОНИТЕ ПОДДРЖАНИ ОД НИВНИТЕ РОДИТЕЛИ.
 

spaso

Search Pretty Girls from your city for night
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
PRAVOSLAVJE I PRAV ISLAM NIE SME BRAKJA ZNAJTE GO TOA LUGJE KATOLICIZMOT SI IGRA SO SITE NAS.PRAVOSLAVNITE GI TRETIRA KAKO GETO VO EVROPA A TIE JA ZEMAA VERTA OD NAS,A NA MUSLIMANITE GI TEPAAT I GI PLACKOSUVAAT NIVNITE BOGATSTVA.

KE DOJDE DEN KOGA BOG KE SLEGNE NA ZEMJATA I KE NE SPOI VO EDNO.
DA ZIVEE PRAVOSLAVJETO I ISLAMOT NIE SME BRAKJA
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ах, тииии:love1:, ти, како да не го читаш мојот пост, туку само си продолжуваш со она што имаш да го кажеш. Дали е тоа поради Куранскиот цитат според кој жената вреди половина маж?:coffee:

Не миличка, тоа е резултат на многубројните Библиски цитати за статусот на жената.:wink:
Статусот на жената прикажан во Библијата и според Библиските закони е многу подоле во споредба на статусот на жената прикажан во Куранот. Жената во Библијата се третира како . . . нешто најдолно, нешто со кое може да се игра како играчка, нешто кое е се друго освен човечко суштество. Жената во Библијата е виновна за се, жената се казнува, жената едноставно е со катастрофален статус во Библијата.Но, за тоа на таа тема ќе направиме убава споредба со Кур,ански и Библиски цитати,оти според Библијата жената не вреди пет пари.:vozbud:






Не ми одговори, зошто сметаш дека шеријатот е совршената јурисдикција, не ми се осврна на законот кој дозволува брак со деца, меѓу останатото.:nenene:

Затоа што ако внимателно ги посматраш нештата ќе увидиш дека навистина шеријатот е совршената вистина. Само ради пример погледни ја светската економска криза, и погледни како исламските банки воопшто не се засегнати од таа криза, па сега многумина посегнуваат и испраќаат свои експерти да го изучуваат исламското банкарство за спас на нивните банки.



Исламскиот закон воопшто не дозволува брак со деца, туку напротив за валидноста на тој брак е битна полнолетноста на жената која ја добива со нејзината прва менструација.Мене ме чуди дали според Библијата не е така, зарем Марија немала 13/14 години кога постанала бремена ?


Друго, муслиманите и во нешеријатските држави си спроведуваат шеријат во рамките на можностите. Па така, еве завчера, пазарував замисли, кај една газдарица на бутик, муслиманка која е втора жена на својот сопруг кој не е разведен од првата и со неа си има деца....
Тоа го прават и овде твоите сограѓани истоверници, нели? Можеби и самиот имаш една законска женичка и една со која те венчал хоџата. Ако не ти-бар некој твој близок. Тоа е совршен систем?

Во основа полигамијата е дозволена,но не строго препорачана во Исламот. А тука има голема разлика, значи за да земеш втора жена претходно треба да имаш дозвола од првата, и да бидеш подеднакво праведен кон двете и подеднакво да ги обезбедиш двете итн. Тоа што си го видела не го спорам и не ти противречам, а причината најдобро си ја знае тој што имал две жени, но, јас можам да ти кажам за мене дека имам една жена, но, според ишаретот кој постојано ми го даваш :vozbud:со тие емотикончиња ќе треба посериозно да подразмислам да те земам и тебе за втора жена.:pos2:

Друго, велиш “Исламот пропагира мир, но, истовремено бара од своите следбеници да се борат против угнетувањето. Борбата против угнетувањето , понекогаш, нужно бара употреба на сила. Во исламот, силата единствено смее да се употреби поради спроведување на мирот и правдата.“...Кој спроведува правда? Мажот дома како законодавен систем? Таткото и дајџовците? Кој ги врши каменувањата?:mist:
Правда спроведува законодавната власт, во овој случај исламската, и тоа важи само за шеријатските држави.
А за дома, ако ја земеме за репер Библијата точно е дека дома братот го заменува другиот брат во бракот. Ако ја земеме за репер Библијата и таткото и дајџовците можат да имаат инцест со своите ќерки, а при тоа никој да не ги каменува, туку казната да ја кркаат другите а не сторителите на прекршокот,оти така вика Светото Писмо, котете се ко свињи и не одбирајте кој со кого ќе се коти, Исус ви прости кога се жртвува на голготскиот крст за вашите гревови. :pop:Но, секако овде зборуваме за Кур,анот, па
ќе ти кажам дека такво нешто во него ни оддалеку нема, туку се си функционира на свое место.
:buum:



Поделба на имот според која мажот добива а жената не (ми објасни еднаш за тоа)-дали сметаш дека е тоа совршено само затоа што не смееш да си дозволиш да го помислиш спротивното?:smir:

Да ,ти објаснив и гледам како да тие криво што неси муслиманка,а имаш можност да си. Во Исламот жената е толку заштитена што тоа во другите религии може да биде само сон. Вие за разлика од муслиманките во името на вашата слобода црнчете наместо мажите, поголемиот дел сте психички растроени и неурамнотежени и имате никаков брак. А од другата страна гордо стои жената муслиманка која има потполна заштита од својот маж, и сите услови за функционирање и се на дофат. Затоа препрочитај го уште еднаш тоа што ти го пишував за наследството на жената муслиманка за да не се повторуваме два пати.:music1:

П.С. Еве една легална постапка во шеријатот.
Убеди ме во нејзината совршеност.

http://www.lemondrop.com/2009/02/10/8-year-old-married-off-to-47-year-old-man/4

For every step forward women make, there are inevitable reminders that women and girls around the world still suffer unspeakable injustices and inequalities. Take the case of an 8-year-old girl in Saudi Arabia, who was recently married off to a 47-year-old man in order to settle her father's debts.

Despite her mother's vehement disagreement with the marriage, the child was married off anyway, because it turns out that mothers in Saudi Arabia do not have the same rights as fathers.

When the girl's mother took her case to the Saudi courts, a top cleric refused to annul the marriage, arguing, "A girl aged 10 or 12 can be married. Those who think she's too young are wrong and they are being unfair to her."

The case is hardly unique: According to Human Rights Watch, child marriage is common across parts of the Middle East and Africa.

Watch the video below to learn more about the case -- and other instances of forced child marriage in Saudi Arabia.
Секаде има црни овци кои не ги почитуваат правилата на својата вера.


Но, пошто гледам дека слабо стоиш со видот,ај земи ги тоа цвикерите и погледни ги натписите зад девојчето на кој јазик се напишани.:toe:

Откога тоа еврејскиот јазик постанал исламски?:vozbud:
Или фотошопот има неограничени можности.:tv:

Ми заприлега на една друга форумџика од идивиди форумот кога во својот очај за сите овие работи имаше пласирано цитати од Талмудот а сакаше да му ги прилепи на Кур,анот.



Овој обид тие ветер и магла. Пробај уште еднаш со твоите лукавштини можеби ќе поминат незабележано.:back:

Ќе кажам прво дека шеријатот дозволува „законско“ (ако може верски обичај воопшто да биде закон) егзекутирање на деца, и тоа девојчињата над 9 годишна возраст и машките над 15.

ДА ВИ СЕ СЕРАМ ВО ШЕРИЈАТОТ И ГОМНАРИИТЕ СЛИЧНИ НА НЕГО (ова и по цена и да бидам баниран од оваа тема)

ВЕЧНАТА ПРАВДА ДА ЈА СОТРЕ ТАА ПОГАНА ЃАВОЛШТИНА И ВЕЧНО ДА СЕ ПАМТАТ ИМИЊАТА НА НЕВИНИТЕ СУШТЕСТВА УБИЕНИ ОД ЗАКОНИТЕ ПОДДРЖАНИ ОД НИВНИТЕ РОДИТЕЛИ.
А наместо да запаѓаш во параноја да тркнеш да си побараш помош а?
Јас мислам дека поголема ѓаволштина од педерлакот ниту имало ниту ќе има.

Си се запрашал ли ако татко ти и мајкати беа како тебе, ќе те имаше ли на овој свет?:kesa:

Ај трк до некоја институција,не губи залудно време по форуми,сеуште има надеж за тебе и сличните на тебе.
 
O

Out Boy

Гостин
А наместо да запаѓаш во параноја да тркнеш да си побараш помош а?
Јас мислам дека поголема ѓаволштина од педерлакот ниту имало ниту ќе има.

Си се запрашал ли ако татко ти и мајкати беа како тебе, ќе те имаше ли на овој свет?:kesa:
Па да, нормално, ти си горд (па и рамнодушен) кога гледаш слика од егзекуција на две деца во името на „бог“. Така те научиле. Да убивате се што не е како вас, без разлика што децата ниту убиле, ниту украле ниту повредиле. Ама затоа шеријатот како знае да егзекутира, е тоа е за мерак.

А ме прашале ли мене моите дали сакам да се родам како геј?

И да, за мене има надеж, ама за тие што уживаат во убивањето заради „шеријатот“ нема втора шанса. Се’ ќе им стои на душа. Дури се живи.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Светот е таков да има различни луѓе и тоа ако верувате во Бог е божја волја, бидејќи бог е апсолутно семоќно суштество и бог сака ваков свет инаку не би бил ваков, неправеден, и колку и да се трудиме да го направиме подобар и шеријатското право не е идеално, иако теоретски е совршено замислено, но секаде имаа класни разлики то ест неправди, во таа смисла имаш луѓе кои пет пари не даваат за религијата и религискиот идентитет а ставаат акцент на националниот идентитет. Таков е светот неправеден, а човечкиот живот е мноогу краток, во оваа прилика би го цитирал Мухаммед а.с. кој рекол : Ускладете ја надежта со краткотрајноста на животот!
 
O

Out Boy

Гостин
Не миличка, тоа е резултат на многубројните Библиски цитати за статусот на жената.:wink:
Статусот на жената прикажан во Библијата и според Библиските закони е многу подоле во споредба на статусот на жената прикажан во Куранот. Жената во Библијата се третира како . . . нешто најдолно, нешто со кое може да се игра како играчка, нешто кое е се друго освен човечко суштество. Жената во Библијата е виновна за се, жената се казнува, жената едноставно е со катастрофален статус во Библијата.Но, за тоа на таа тема ќе направиме убава споредба со Кур,ански и Библиски цитати,оти според Библијата жената не вреди пет пари.:vozbud:
Е ова е интересно, ајде да се препираме кој повеќе ја омаловажува жената во овие две „совршени религии“.

„Жената во Библијата се третира како..“, да, во Библијата. А жената во исламските земји во реалноста се третира како? Во колку од нив немаат ни право да возат автомобили, во колку од нив им вршат циркумцизија за да не уживаат во сексот...??? Во колку од нив девојчиња што пошле на училиште се напаѓани со киселини по лицето, за да не се образуваат (во 21 век!!!:nesvest:) оти мажите таму се плашат од образована жена??? А?

Затоа што ако внимателно ги посматраш нештата ќе увидиш дека навистина шеријатот е совршената вистина. Само ради пример погледни ја светската економска криза, и погледни како исламските банки воопшто не се засегнати од таа криза, па сега многумина посегнуваат и испраќаат свои експерти да го изучуваат исламското банкарство за спас на нивните банки.
Не бе брат, не е заради тоа. Исламските земји се толку затворени и на економско ниво, што ни теоретски не е можно нешто од надвор да дејствува врз нив. И кои се тие научници со кои се фалиш? Ги смисли сега или ...?

Исламскиот закон воопшто не дозволува брак со деца, туку напротив за валидноста на тој брак е битна полнолетноста на жената која ја добива со нејзината прва менструација.Мене ме чуди дали според Библијата не е така, зарем Марија немала 13/14 години кога постанала бремена ?
Брак со деца не, ама егзекуција на деца, и тоа како. И како тоа девојче од 12 години според тебе не е дете??? И да, Марија била тука некаде, ама кај нас полнолетството е на 18, а некаде дури на 21. Знае државата дека е страшно да одиш по паметот на религијата.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Охооо, овдека интересно веќе станало...

Така така, ниску удари, да вииме како ќе ти возврати, гардот високо држи...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Не миличка, тоа е резултат на многубројните Библиски цитати за статусот на жената.:wink:
Статусот на жената прикажан во Библијата и според Библиските закони е многу подоле во споредба на статусот на жената прикажан во Куранот. Жената во Библијата се третира како . . . нешто најдолно, нешто со кое може да се игра како играчка, нешто кое е се друго освен човечко суштество. Жената во Библијата е виновна за се, жената се казнува, жената едноставно е со катастрофален статус во Библијата.Но, за тоа на таа тема ќе направиме убава споредба со Кур,ански и Библиски цитати,оти според Библијата жената не вреди пет пари.:vozbud:


Затоа што ако внимателно ги посматраш нештата ќе увидиш дека навистина шеријатот е совршената вистина. Само ради пример погледни ја светската економска криза, и погледни како исламските банки воопшто не се засегнати од таа криза, па сега многумина посегнуваат и испраќаат свои експерти да го изучуваат исламското банкарство за спас на нивните банки.


Исламскиот закон воопшто не дозволува брак со деца, туку напротив за валидноста на тој брак е битна полнолетноста на жената која ја добива со нејзината прва менструација.Мене ме чуди дали според Библијата не е така, зарем Марија немала 13/14 години кога постанала бремена ?

РЕГРЕСИЈА. Се повикуваш на Марија пред 200 години. Во кој век живееш ти? Тогаш немало ни школи, ни факултети, ни други работи кои се карактеристични за општеството кое оди напред.

Во основа полигамијата е дозволена,но не строго препорачана во Исламот. А тука има голема разлика, значи за да земеш втора жена претходно треба да имаш дозвола од првата, и да бидеш подеднакво праведен кон двете и подеднакво да ги обезбедиш двете итн. Тоа што си го видела не го спорам и не ти противречам, а причината најдобро си ја знае тој што имал две жени, но, јас можам да ти кажам за мене дека имам една жена, но, според ишаретот кој постојано ми го даваш :vozbud:со тие емотикончиња ќе треба посериозно да подразмислам да те земам и тебе за втора жена.:pos2:

Еве веднаш на ова да ти одговорам, сликовито, за да не се мачиш со мислење.

:drk::baeh:



Правда спроведува законодавната власт, во овој случај исламската, и тоа важи само за шеријатските држави.
А за дома, ако ја земеме за репер Библијата точно е дека дома братот го заменува другиот брат во бракот. Ако ја земеме за репер Библијата и таткото и дајџовците можат да имаат инцест со своите ќерки, а при тоа никој да не ги каменува, туку казната да ја кркаат другите а не сторителите на прекршокот,оти така вика Светото Писмо, котете се ко свињи и не одбирајте кој со кого ќе се коти, Исус ви прости кога се жртвува на голготскиот крст за вашите гревови. :pop:Но, секако овде зборуваме за Кур,анот, па
ќе ти кажам дека такво нешто во него ни оддалеку нема, туку се си функционира на свое место.
:buum:
Најди ми каде рекло Св. писмо котете се ко свињи, па лично ќе се соочам со тебе, кој тоа се коти ко свињи, вие кои имате по 12-13 деца пуштени на улица мрсулави и боси, смрдливи и подмочани или ние кои и покрај сите тешкотии наоѓаме начини достоинствено да ги испратиме на школо, вклучувајќи ги-замисли-и девојчињата. Колку само те совладал бесот, колку те заслепила омразата....зашто си помислив за момент дека си толерантен и инетелигентен?:duel:



Да ,ти објаснив и гледам како да тие криво што неси муслиманка,а имаш можност да си. Во Исламот жената е толку заштитена што тоа во другите религии може да биде само сон. Вие за разлика од муслиманките во името на вашата слобода црнчете наместо мажите, поголемиот дел сте психички растроени и неурамнотежени и имате никаков брак. А од другата страна гордо стои жената муслиманка која има потполна заштита од својот маж, и сите услови за функционирање и се на дофат. Затоа препрочитај го уште еднаш тоа што ти го пишував за наследството на жената муслиманка за да не се повторуваме два пати.:music1:

На ова ќе речам само “Господе Боже....“ Ова е ноќна мора што си го напишал.
Жената христијанка работи во институции за лична сатисфакција и егзистенција-ако сака, но жална е сликата на муслиманка во шалвари која опслужува едно цело племе...Тоа е црнчење. Што е тоа што на муслиманката и е на дофат а на христијанката не?
Размисли малку. У ствари, да , на муслиманката на дофат и е машината за шиење, крпата и метлата:pos2:Та зар смее таа да помисли за кариера:kesa:и лична сатисфакција? Зар знае што е тоа?:nesvest:Кај може таа да љуби маж кој и го одбрале родителите, кај има време таа да се усогласи со него од раѓањата меѓу кои паузите не се ни година дена?
Па таа служи само за расплод и задоволување на страстите на мажот а во некои заедници и на поширокото семејство (свекор на пример, како да сум потчула нешто :pusk:).

Нели?


Секаде има црни овци кои не ги почитуваат правилата на својата вера.


Но, пошто гледам дека слабо стоиш со видот,ај земи ги тоа цвикерите и погледни ги натписите зад девојчето на кој јазик се напишани.:toe:

Откога тоа еврејскиот јазик постанал исламски?:vozbud:
Или фотошопот има неограничени можности.:tv:

Ми заприлега на една друга форумџика од идивиди форумот кога во својот очај за сите овие работи имаше пласирано цитати од Талмудот а сакаше да му ги прилепи на Кур,анот.
ВНИМАВАЈ!ИНФОРМИРАЈ СЕ ПА КУДИ И СПОРЕДУВАЈ.


Овој обид тие ветер и магла. Пробај уште еднаш со твоите лукавштини можеби ќе поминат незабележано.:back:

Незнам колку следиш вести, но ова е најнов ваков случај објавен за КСА, а тоа што медиумот ставил слика со еврејски букви не ти дава за право да го рипаш и омаловажуваш акуелниотѕ настан, се работи за ИСЉАМСКИ БРАК а не еврејски. Го имаше и на ЦНН а очигледно не си го ни погледал ни видеото. САх колку тој еврејски јазик, буквби и се што има врска со Евреите те заслепило од омраза па не си успеал да прочиташ. Точно, ти никогаш не читаш реплики туку само си даваш свој суд врз основ на бегло погледнување на постот....ВНИМАВАЈ ЗА ДРУГПАТ:duel:



А наместо да запаѓаш во параноја да тркнеш да си побараш помош а?
Јас мислам дека поголема ѓаволштина од педерлакот ниту имало ниту ќе има.

Си се запрашал ли ако татко ти и мајкати беа како тебе, ќе те имаше ли на овој свет?:kesa:

Ај трк до некоја институција,не губи залудно време по форуми,сеуште има надеж за тебе и сличните на тебе.

Патем, каде тоа најмногу го имаше “педерлакот“ за кој зборуваш? Токму онаму каде невестата треба да се купи со пари. Па така имаме мажи кои шеткаат отворено фатени за рака, полиберално дури и од она за што се залага Аутбој.
Токму таму каде се спроведува шеријатот.
:hump:

Селам:smir:

PRAVOSLAVJE I PRAV ISLAM NIE SME BRAKJA ZNAJTE GO TOA LUGJE KATOLICIZMOT SI IGRA SO SITE NAS.PRAVOSLAVNITE GI TRETIRA KAKO GETO VO EVROPA A TIE JA ZEMAA VERTA OD NAS,A NA MUSLIMANITE GI TEPAAT I GI PLACKOSUVAAT NIVNITE BOGATSTVA.

KE DOJDE DEN KOGA BOG KE SLEGNE NA ZEMJATA I KE NE SPOI VO EDNO.
DA ZIVEE PRAVOSLAVJETO I ISLAMOT NIE SME BRAKJA
Во голема заблуда си Спасо, момче. Нити сме биле нити ќе бидеме браќа со муслиманите.
Ниту пак смееме да се мешаме со нив: “Не впрегнувај се во ист јарем со неверници“-порачува Библијата. Запомни го тоа. Муслиманот може да е добар како трговец, слушаен минувач, далечен сосед, но брат-никогаш.
Запомни, момче, тие се Агарјани-децата на слугинката а ние сме децата на ветувањето и љубовта. Тие се од Агара а ние од Сара.

Брат? Само за врат:angry3:.
Тука нема играчка. Нели?:pipi:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ете зашто религијата е лоша
и зашто се водат верски војни
нема избрани народи
кои бог ги пази и мази
судбината животот никого не милува
умираат од сите вери
кој е спасен?
никој
само си замслувате прикаски и ветувања.
едно знајте, сите добри и праведни луѓе треба да се почитуваат
без разлика на верувањето
оти верата без дела е мртва
па каква и да е таа вера
таа е само вера
а делата се податни на проценка
и како воопшто можеш
да го сакаш бог
кој не го гледаш
ако не го сакаш ближниот свој кој го гледаш
а ближниот ако е муслиман
пак ти е ближен
ама џабе
војната е природна состојба
токму поради ваквите ко оваа што појма нема од христијанство
а ќе збори за вера...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
rubyred:
„Не судете, за да не бидете судени! Зашто со каков суд судите, со таков ќе ви се суди; и со каква мерка мерите, со таква ќе ви се мери.” (ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 7 1-2 )
Знам дека вистината те боли,ама што да ти правам јас кога тоа е така.:toe: Колку и да се обидуваш да ја заматуваш водата едно останува јасно, а тоа е дека Библијата е крајнооооооо дискриминаторски настроена кон жената во секој аспект. Се што сакаш да и прилепиш на муслиманката го имаш дупло повеќе во Библијата.Затоа првин измети го својот двор па влегувај во туѓиот. Првин очисти го твојот образ од нечистотијата па чепкај по туѓите образи.
И што е најинтересно,првин запознај се со христијанството па потоа коментирај за Исламот,бидејќи, моето џентлменство не ми дозволува да те брукам вака јавно пред очите на сите,сепак јас имам граница и ќе застанам тука......за разлика од тебе!

Имај убав ден!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не е другарчиња религијата лоша,туку интерпретацијата од страна на луѓето кои за свои цели ја извитоперуваат.
Што се однесува до еден од горниве постови на Outboy,пример за такви срања има во сите религии само што сега исламот е поактуелен.
Омер,моето прашање до тебе е: Која е разликата меѓу шииa,сунии и суфизам(не сум баш сигурен дали точно ги напишав,ама не ги знам називите на македонски)?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
ете зашто религијата е лоша
и зашто се водат верски војни
нема избрани народи
кои бог ги пази и мази
судбината животот никого не милува
умираат од сите вери
кој е спасен?
никој
само си замслувате прикаски и ветувања.
едно знајте, сите добри и праведни луѓе треба да се почитуваат
без разлика на верувањето
оти верата без дела е мртва
па каква и да е таа вера
таа е само вера
а делата се податни на проценка
и како воопшто можеш
да го сакаш бог
кој не го гледаш
ако не го сакаш ближниот свој кој го гледаш
а ближниот ако е муслиман
пак ти е ближен
ама џабе
војната е природна состојба
токму поради ваквите ко оваа што појма нема од христијанство
а ќе збори за вера.
..
Оваа што збори за вера само му даде одговор на недоличниот познавач на христијанството, кој се дрзна да тропа измислици и навреди, без при тоа да ги чита постовите.
Бес кој само чекал жртва-христијанин за да се истури врз него. Осле кое рита:pos2:
Недокажан како и ти, кој наместо објективно да прочиташ и завземеш став-завземаш страна....
Тоа е мухамеданство.:vozbud:
А шах-мат не е секогаш најпријатна работа нели?:pipi:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Оваа што збори за вера само му даде одговор на недоличниот познавач на христијанството, кој се дрзна да тропа измислици и навреди, без при тоа да ги чита постовите.
Бес кој само чекал жртва-христијанин за да се истури врз него. Осле кое рита:pos2:
Недокажан како и ти, кој наместо објективно да прочиташ и завземеш став-завземаш страна....
Тоа е мухамеданство.:vozbud:
А шах-мат не е секогаш најпријатна работа нели?:pipi:
:nenene: Шах мат постои само во твоите илузии. Она кон што се повикуваш е реално отсликување на твоите постови. Овде зборуваме за Исламот и неговата вистинска порака, а не за некои си "таканаречени муслимани" кои што немаат ниту И од Исламот.

За да ја докажеш некоја работа треба истата да ја поткрепиш со доказ од Кур,анот,а не со некакви си интернет клипчиња и разно разни написи кои се вртат. Зошто ако јас се поведам по твојот случај,и почнам да ти лепам написи за педофилија кај христијанските свештеници,копилиња фрлани по пештерите од манастирите, инцест /родосквернавење, апсолутно непочитување на Библијата од страна на "таканаречените христијани и христијанки " тогаш незнам каде ќе ни биде крајот.

Но,за да не биде така,туку да биде во рамките на религиозната догма подоцна ќе побарам твое толкување на одредени библиски цитати на другата тема каде се поставуваат прашања за христијанството. Не од друго, туку за да се запази редот. :)

Не е другарчиња религијата лоша,туку интерпретацијата од страна на луѓето кои за свои цели ја извитоперуваат.
Што се однесува до еден од горниве постови на Outboy,пример за такви срања има во сите религии само што сега исламот е поактуелен.
Омер,моето прашање до тебе е: Која е разликата меѓу шииa,сунии и суфизам(не сум баш сигурен дали точно ги напишав,ама не ги знам називите на македонски)?
Хммм, за ова ќе се обидам да ти одговорам малце подоцна, сега сум само на минување.

Секое добро!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
:nenene: Шах мат постои само во твоите илузии. Она кон што се повикуваш е реално отсликување на твоите постови. Овде зборуваме за Исламот и неговата вистинска порака, а не за некои си "таканаречени муслимани" кои што немаат ниту И од Исламот.

За да ја докажеш некоја работа треба истата да ја поткрепиш со доказ од Кур,анот,а не со некакви си интернет клипчиња и разно разни написи кои се вртат. Зошто ако јас се поведам по твојот случај,и почнам да ти лепам написи за педофилија кај христијанските свештеници,копилиња фрлани по пештерите од манастирите, инцест /родосквернавење, апсолутно непочитување на Библијата од страна на "таканаречените христијани и христијанки " тогаш незнам каде ќе ни биде крајот.

Но,за да не биде така,туку да биде во рамките на религиозната догма подоцна ќе побарам твое толкување на одредени библиски цитати на другата тема каде се поставуваат прашања за христијанството. Не од друго, туку за да се запази редот. :)

Прво, драго ми е што си изброил до 100 и си ми реплицирал. Не очекував такво трпение од тебе со оглед на нетрпеливоста и навредливите зборови упатени кон Библијата, која провејуваше во вчерашниот пост. Хм, тоа ми се допаѓа и затоа ќе ти реплицирам.:zlo:

Значи, бегаш од одговорите така што ќе ми поставуваш прашања на темата за христијанство.:icon_bigg

Тоа е в ред, но не гледам причина опрво да не ми одговориш уштиво на прашањето (едно од неколкуте).
Клипот не е едикојси клип ниту пак работата е наместена и фотошопирана. Значи се работи за еден од последни случаи каде хоџа венча легално осумгодишно девојче за речиси-старец за неа. Овде имаме спроведување на легален шеријат кој ти го сметаш за идеален. Верувам дека веќе си ја нашол информацијата, а ако следиш ЦНН редовно ја има. Не се работи за никаков фотошоп и ти добро го знаеш тоа.

Е тоа е разликата меѓуи овој идеален систем и она што го велиш “ педофилија кај христијанските свештеници,копилиња фрлани по пештерите од манастирите, инцест /родосквернавење, апсолутно непочитување на Библијата од страна на "таканаречените христијани и христијанки“ ОВА Е ОСУДЕНО, ГНАСНО, НЕЛЕГАЛНО И ЗЛО. Тие свештеници ќе си одговараат пред суд, а еден ден пред Бога, разбираш? Зашто во Библијата нема таква работа легазизирана. Но во исламот педофилијата е присутна прикриена зад еден легален правосуден систем и за тоа НИКОЈ не одговара.
Па така, ова девојче, кое веројатно ја добило првата менарха (ништо чудно, се повеќе девојчиња и овде не само во тропските краеви рано добиваат менарха (прва менструација), законски-шеријатски може да стапи во брак-и го венчале.
Одговори ми сега ти мене, дали е ова според тебе добро, иако е законско?
Па ќе продолжиме во љубов и мир:love2:
:angel1:

 
O

Omer el Faruk

Гостин
:nenene: Omer el Faruk никогаш не бега од одговорите и никогаш нема да ја пренасочува водата доколку се има ред на поставување на прашања.

Ете, го изгледав видеото и да ти кажам искрено се згрозив од неговата содржина. Дури за тој случај најдов и други информации :


Sud u Unayzahu, 220 kilometara sjeverno od Rijada, odbio je razvesti osmogodišnju djevojčicu koju je otac udao za 50 godina starijeg muškarca, ističući kako treba pričekati da dijete uđe u pubertet. Zahtjev za razvod podnijela je u kolovozu razvedena majka ove djevojčice odmah nakon što su bračni ugovor potpisali otac djeteta i mladoženja.
Djevojčica, koja je završila treći razred osnovne škole, još uvijek ne zna da je udana.

Rođaci, koji su željeli ostati anonimni, izjavili su da "brak nije konzumiran" i da djevojčica još uvijek živi kod majke. Oni su objasnili da je otac postavio usmeni uvjet da mladoženja i djevojčica počnu živjeti zajedno kada ona napuni 18 godina.

Otac je pristao udati kćer za predujam na ime miraza u iznosu od 30.000 rijala (8.000 dolara) jer je, kako tvrde rođaci, zapao u financijske poteškoće.

Njen otac, koji se pojavio na sudu, prenose agencije, ostao je pri svojoj odluci u korist braka.

Majčin odvjetnik je najavio žalbu pred kasacijskim sudom - vrhovnim sudom u ovome ultrakonzervativnom kraljevstvu gdje se primjenjuje šerijatski zakon.

Ugovoreni brakovi s maloljetnim osobama su povremena pojava na Arapskom poluotoku, uključujući i Saudijsku Arabiju gdje je na vlasti striktna konzervativna vahabitska verzija sunitskog islama.

U Jemenu je u travnju ove godine jedna osmogodišnja djevojčica dobila razvod braka nakon što ju je njezin otac udao za 20 godina starijeg muškarca.

(Fena)

http://www.bihvijesti.net/izvor30972_Sud-odbio-ponistiti-brak-s-osmogodisnjom-djevojcicom.html


Е сега ајде да бидам транспарентен и да ти одговорам малце подетално на прашањето со склопувањето на ваквите бракови. :)


Основно во Исламскиот шеријат е дека полнолетноста (булуг) се востановува на два начини:


  1. Со природните знаци: полуција ( ихтилам) кај машките и првата ментсруација ( хајз) кај женските.
  1. 2. Со годините. Во случај да е неможно да се утврди полнолетноста по природниот пат (знаците кои погоре ги спомнав), поради тоа што воопшто не се појавиле или поради тоа што е неможно да се дознае нивната појава ,ако таа личност не сака да каже кога се работи за нејзина штета, тогаш полнолетноста се утврдува со навршување на одреден број години.
Исламските правници не се со едногласен став која година е тоа, па така Ханефиските правници сметаат дека полнолетноста кај жената настапува со навршената 17 година од животот а кај машкото со 18 година.


Меѓутоа, има и такви кои сметаат дека полнолетноста и кај машките и кај женските настапува со навршување на 15 година од животот. Воглавном ова второ становиште е усвоено од исламската улема / учени.


Според нашето право полнолетноста и кај машкото и кај женското настапува со навршување 18 години од животот.


Потребно е на крајот да се спомне дека кога се разгледува ова прашање за полнолетноста мораат да се имаат на увид и други разни фактори. Значи треба да се знае дека добата на созревање ( полнолетност) не може да биде секаде исто во сите времиња и сите прилики.


Исламската традиција забележала дека никогаш никој ниту пред исламот ниту после неговата појава кај Арапите не се оженувал со малолетно девојче од 8 години, освен веридбата на децата во предисламскиот период,која подоцна била укината.


Постојат некои неверодостојни извори дека Мухаммед а.с. се оженил со Ајша кога имала 6 години а имал интимен однос со неа кога навршила 9 години, што воопшто не е точно,бидејќи според веродостојното испитување на овој случај се доаѓа до заклучок дека Ајша имала некаде од 16 – 21 година кога се омажила за Мухаммед а.с. (За ова веќе имам пишувано на форумот).


Кога станува збор за зачестената појава на склопување брак со малолетни лица од 7, 8 ,9 години, треба веднаш да кажеме дека тоа нема никаква врска со Исламот и неговите правила по ова прашање. Но,за жал и ден денеска во некои исламски земји се практикува овој обичај, па дури и одреден дел од исламските учени даваат одобрување за истото, додека мнозинството од улемата како и секој нормален човек се згрозува од ваквата неисламска појава, бидејќи исламот на жената и ги дал сите права и не ја третира како робинка,која мора секогаш и секаде послушно да ги извршува наредбите од родителите.


Па така и кога станува збор за полнолетноста во бракот,исламската улема разработувајќи го овој проблем од верска и научна /медицинска страна упорно стои на став дека тој период треба да биде најмалку од 15 година па нагоре.

Дури исламската улема/учени, препорачува за овој чекор да се почитуваат законите на одредената држава (во случајов законот за полнолетност) во која што живеат муслиманите ,бидејќи тоа не е во никаква контрадикција со Исламот.


За жал,кај многумина од муслиманите (како и кај немуслиманите ) задржано е до ден денеска родителите да се пазаруваат за своето дете и неговиот избор на брачен другар, па така во многу места во арапскиот свет и тука на децата родителите им вршат веридба додека се тие сеуште малолетни и ПРОТИВ НИВНАТА ВОЛЈА, што секако е спротивно од Исламот.


Тоа се многу штетни обичаи кои се задржани и со кои се оптеретени извесни заостанати средини. Ова секако е остаток на минатото, кој сеуште грчевито се држи и представува голем општествен проблем. Несомнено, овој обичај стои во полна спротивност со исламските прописи. Тој представува најголемо понижување и длабоко го навредува човечкото достоинство на жената.


Према исламските прописи за еден брак да биде валиден мора да постојат основните два нужни услови за негово склопување,а тоа се:


  1. Иџаб, брачна понуда која треба девојката да ја добие од страна на момчето,и:
  2. Кабул ,прифаќање на таа понуда од страна на девојката без никаква присилба од страна.
Некои работи во Исламот не смеат и не треба да се сфаќаат буквално, па така е и со периодот на полнолетноста. Исламот дал граница откаде може да се почне во исклучителни моменти ,но тоа не значи дека е НУЖНО И НАРЕДБА.


Било како било, според сите издржани и концизни испитувања,Исламот не дозволува склопување на брак понапред од 15 година на животот, па макар и првата мнеструација кај женското да настапила понапред, бидејќи пред да се донесе конечна одлука потребно е да се испитаат сите причини кои довеле до таа појава, па и медицински аномалии и на крајот да се констатира дали таа појава е нормална или ненормална во тој период од животот.


Затоа,во Исламот постојат посебни институции кои што се занимаваат со ваквите прашања, и апсолутно погрешно е некој на своја рака, според своето толкување да дава фетви/решенија за ваквите прашања.


Според тоа, одлуката/ решението (ако е веродостоен приказот на видео клипот) од страна на тој исламски алим (научник) е крајно примитивна, грозна, и на крајот на краиштата неисламска одлука. Очигледно тој алим (научник) ги занемарил големиот број на исламски правила кои се нужни попратни елементи на бракот, а кои ги спомнав погоре.

Ете миличка,тоа е одговорот на твоето прашање. Уште нешто друго? :smir:

Не е другарчиња религијата лоша,туку интерпретацијата од страна на луѓето кои за свои цели ја извитоперуваат.
Што се однесува до еден од горниве постови на Outboy,пример за такви срања има во сите религии само што сега исламот е поактуелен.
Омер,моето прашање до тебе е: Која е разликата меѓу шииa,сунии и суфизам(не сум баш сигурен дали точно ги напишав,ама не ги знам називите на македонски)?

Сунитите се исламски верници, кои што го представуваат мнозинството меѓу муслиманите. Зборот потекнува од арапскиот збор Сунна, што значи “Kнига и зборови”, а се однесува на Кур,анот и зборовите на пратеникот Мухаммед а.с. (сунитите се следбеници на книгата на законот). Сунитите за прв калиф (халифа) го признаваат Ебу Бекира и веруваат дека Мухаммед а.с. после него не назначил калиф (халифа) туку таа работа им ја препуштил на муслиманите по пат на договарање тоа да го решат. Сунитите ги признаваат четирите големи исламски школи: Ханефии, Маликии, Шафии и Ханбелии.


Шиитите ( од арапскиот збор: Ши'a Али ) е втор по големина исламски огранок. Според историското порекло шиитите го признаваат Алија и неговите потомци за единствените полноправни наследници на Мухаммедовата световна и духовна власт ( калифи и имами).
Шиитите внтрешно се поделени на многу фракции и секти и како такви вовеле многу новотарии (арпски -бидат) кои немаат никаква посериозна подлога во Исламот.Една од нивните заблуди е верувањето во непогрешливоста на имамите.


Суфизмот односно Тесаввуфот (арапски , тасавуф, персиски عرفان, ирфан) е мистичен аспект на исламот, начин на живот усмерен кон реализирањето на Божјото единство и присуство низ љубов, искуствено сознание, аскетизам и екстатично единство со саканиот Создател.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom